Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#1 10.13.2014 18:10:06

Look761
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Z kąd my to znamy?

Te same problemy w Chicago co i u nas....

http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/do … zy-od-nas/

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#2 11.04.2014 17:35:29

ak
Serwis

Re: Z kąd my to znamy?

ciekawy wywiad, no niestety w gazeta.pl

Tu przypominają mi się twoje słowa, które padły w jednym z wywiadów. Stwierdziłeś, że Polacy na emigracji są najgorszymi rasistami.

- No coś się właśnie dzieje takiego z Polakami za granicą... Powiem ci szczerze, że ci, którzy się dobrze integrują, nie mają jakoś potrzeby machać flagą co niedzielę. Ale ci, którzy są troszeczkę zagubieni, uciekają w dziwnie rozumianą polskość. To tak jak w piosence z mojej płyty: „Tam się stałem abnegatem, tu się staję patriotą”. I to często zmienia się w rasizm. Z jakiegoś powodu niektórzy Polacy uważali się za lepszych niż przybysze z innych krajów. Choć przecież przyjechali na tych samych warunkach: byli tam obcy, też nie znali języka, też często siedzieli na socjalu! Odczuwałem to ekstremalnie mocno.
Twierdzisz, że na emigracji każdy Polak staje się zatwardziałym prawicowcem?
- Nie wiem, ale opowiem ci coś, to jest śmieszne. Jak byłem mały, to zostałem harcerzem, bo chciałem podrywać Polki (śmiech).
Jak to?

- Mogłem jeździć na obozy i tam były Polki, emigrantki. Wyobraź sobie: lasy Sherwood i Polonia z Argentyny, ze Szwecji, z Kanady, ze Stanów, z Nowej Zelandii. Ekstra! I wiesz, dziewczyny z Manchesteru zapraszają chłopaków z Hamburga i Kopenhagi - wszystko Polonia. To było cudowne! Zakolegowałem się z takimi dziewczynami z Detroit. Ich rodzice wyemigrowali, one się urodziły tam. I przysięgam: tak ultrakonserwatywnie wychowanych dziewczyn dawno nie spotkałem.
zrodlo: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,1385 … olacy.html

"Friends are flowers in the garden of life"

#3 11.04.2014 22:00:33

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Myślę, że Czesiek trochę picuje a nawet maluje szerokim pędzlem.
Każdy z nas po opuszczeniu Polski przeszedł indywidualną drogę i uogólnianie tego jest niemożliwe jeśli nie bezcelowe.
Z tą emigracją i re-emigracją nie jest tak prosto jak mogłoby wynikać ze zwierzeń Czesia.
Detroit to nie Kopenhaga, USA to nie Dania. Odległość robi swoje.
Zupełnie się nie zgadzam z Czesiną opinią, że Polonia z USA jest ultrakonserwatywna.
Chyba że mówił o znanym rasiście radiowym, ale to jest absolutny wyjątek.

Na temat samego śpiewania nie mam opinii, jeszcze tego nie słuchałem i nie jestem pewien czy będę. Wydaje mi się, że Księga Emigrantów jest skierowana bardziej do tych, którym na emigracji "nie wyszło" a także do tych, którzy mieli plany emigracyjne które nigdy się nie zrealizowały i teraz, po wysłuchaniu Czesia, wiedzą że postąpili rozsądnie planów owych nie realizując.

Najciekawsze są komentarze. smile

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#4 11.05.2014 05:53:55

ak
Serwis

Brawo Zoomboy!
Czesio sluchal tylko RR. smile

Szkoda, ze nie czytal listow publikowanych w T.P.

"Friends are flowers in the garden of life"

#5 11.18.2014 15:22:54

h.m.
Małomówny

Look 761 podajesz wiadomość:
Te same problemy w Chicago co i u nas....

Przyznam, że bardzo zadziwił mnie ten projekt budowy domu polonijnego seniora... Zastanawiam się czym polonijny senior różni się od seniora innej narodowości... Hmmm.

#6 11.18.2014 18:43:08

Look761

h.m.
Ja podałem ten link

a nie ten co Ty podałaś
http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/do … losowania/
Tak polonijny senior różni się od seniora innej narodowości .Każda narodowość jeżeli ma swój dom seniora to mają tą samą sentymentalność mówią często tym samym językiem i tą samą np. kuchnie....
Czy chciałabyś mieszkać pod jednym dachem co Wietnamczycy i jeść ich jedzenie ???
To tylko parę przykładów......

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#7 11.19.2014 01:13:32

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

h.m. napisał:

Przyznam, że bardzo zadziwił mnie ten projekt budowy domu polonijnego seniora... Zastanawiam się czym polonijny senior różni się od seniora innej narodowości... Hmmm.

A ja myślę, że w żadnym stanie, żadnym "county", ani w żadnym mieście nie można pobudować domu polonijnych staruszków z powodu braku odpowiednich kodów budowlanych, które pozwoliłyby wybudować wymarzony domek polonijnych staruszków.

Wzorowy dom polonijnych staruszków powinien (musi) mieć:
Odpowiedni wygląd (rustic czyli swojski), doskonałym przykładem jest obiekt w Wanda Park.
Na dziedzińcu musi być pomnik papieża, pomnik byłego prezydenta, tablica katyńska (ale nie wołyńska sad )
Musi być miejsce na kapliczkę, odpowiednio dużą, żeby było miejsce na garkuchnię z barem i salą taneczną.

Z powodu absolutnej niemożliwości sprostania tym wymogom, dom staruszki i staruszka gwarzących pięknym językiem polskim był, jest i będzie zwykłą utopią.

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#8 11.19.2014 18:06:01

malgosia80
Rozgadany

Zoomboy, az sie dziwie ze zapomniales iz obiekt musi zanjdowac sie w zasiegu nadawania jedynej prawej i sprawiedliwej stacji! wink

#9 11.19.2014 18:25:43

Look761

małgosia80
Gdy obiekt powstałby stacji już nie będzie  smile

Jonasz Kofta

#10 02.09.2015 21:46:12

Look761

Coś z polonijnego grajdołka z Chicago.
Wiele sytuacji opisywanych można by przypisać tu na michigańskim rynku .Czytając komentarze są też wymienione nazwiska znane nam tu lokalnie.

http://progressforpoland.com/ciesielczy … ykanskiej/

Jonasz Kofta

Stopka forum