Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#76 01.23.2014 15:20:29

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Re: Duchowość Duszy

LN, widzę że grasujesz po forum smile
Czy masz inne zainteresowania oprócz religii?

Ostatnio zarejestrowany: LN
Użytkownicy online: 2
Goście online: 6
Online:      LN, Zoomboy

Thu Jan 23 17:20

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#77 01.23.2014 21:13:09

nowy
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Do >LN<

Mam nadzieję, że utrzymasz ten wątek przy życiu.
                                  smile

W każdym razie ja czekam na Twoje posty.

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#78 01.23.2014 22:05:15

LN
Partner do rozmowy

Do >nowy<

Ten wątek dotyczy duchowości duszy. Czy zdobyłeś już wiedzę na temat zmysłów duchowych?

#79 01.23.2014 23:30:02

nowy

LN napisał:

Do >nowy<

Ten wątek dotyczy duchowości duszy. Czy zdobyłeś już wiedzę na temat zmysłów duchowych?

Jeszcze nie ale pracuję nad tym z całej siły.

Jak do tej poru udało mi się dojść do tego że Biblia nazywa człowieka duszą a predestynacja czyli przeznaczenie zwane też fatalizmem nie mają potwierdzenia w Biblii.
W poszukiwaniach trafiłem też na Kubusia Ftalistę:

''Kubuś Fatalista i jego pan, fr. Jacques le fataliste et son maître – składająca się głównie z dialogów powiastka filozoficzna napisana przez francuskiego filozofa i pisarza Denisa Diderota w latach 1765-1780, a wydana w 1796 r. Ujęta została w niezbyt wyraźną ramę fabularną. Wędrówki tytułowych bohaterów i ich dysputy składają się na obraz nowego świata, w którym zanika granica między panem i sługą. Sprytny, zaradny Kubuś jest co prawda fatalistą, jednak wbrew tym deklaracjom nie godzi się na zło świata i wierzy, że dobro i sprawiedliwość muszą wreszcie zatriumfować. Kubuś jest prawdziwą maszynką do snucia zabawnych, przewrotnych opowieści, często przerywanych dygresjami. Otwarta forma tej powiastki filozoficznej przypomina eksperymenty prozy XX wieku.''

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kubu%C5%9B … i_jego_pan

I pod wpływem smile postanowiłem poeksperymentować:

MORALNY NIEPOKÓJ
Moralny niepokój zawitał w mej duszy
A Ty wędrujesz tam i z powrotem
Powrót z pewnością smutek zagłuszy
Ty będziesz Kubusiem a ja Diderotem
Nim znów do nieba odlecisz balonem
Zadam Ci wtedy  kłopotliwe pytanie
Kto jest Pitagorasem a kto Platonem?
I co nam gdy odlecisz po tobie zostanie?

..................................................................
Nie daj się prosić i wrzuć jakiś nowy temat spróbujemy go razem rozwiązać.
Pozdro

J.Piłsudski

#80 01.24.2014 11:16:03

LN
Partner do rozmowy

Do >nowy<

Z ciekawością przeczytałem historyjkę o Kubusiu. Przy okazji „wszedłem” na podany przez Ciebie adres w internecie i tam znalazłem fatalizm. Oto częściowa definicja fatalizmu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fatalizm

„Fatalizm – radykalna forma determinizmu. Pogląd mówiący, że przyszłość i wydarzenia, które jeszcze się mają wydarzyć, są już z góry ustalone i nie mogą być zmienione przez żadne działania pojedynczego człowieka, lub całej ludzkości”.

Z powyższego wynika, że przyszłość i wydarzenia nie mogą być zmienione przez żadne działania pojedynczego człowieka.
Tutaj mamy konflikt z tematem, o którym ciągle mówię, ponieważ dusza, panująca nad ciałem człowieka, może zmieniać wszystko w swojej egzystencji na Ziemi zgodnie z własną wolą.

Predestynacja i fatalizm nie pasują do naszego tematu. Ja mówię o planie Bożym dla duszy, a Ty o niezmiennych postanowieniach.

#81 01.24.2014 12:46:28

nowy

Do >LN<

Warto zacytować całą definicję fatalizmu:

Fatalizm – radykalna forma determinizmu. Pogląd mówiący, że przyszłość i wydarzenia, które jeszcze się mają wydarzyć, są już z góry ustalone i nie mogą być zmienione przez żadne działania pojedynczego człowieka, lub całej ludzkości.
Fatalizm w różnych odmianach stanowi część wielu religii. Można go odnaleźć w doktrynie stoików; teorie chrześcijańskie skłaniające się do predestynacji zostały w filozofii scholastycznej określone jako „argument lenia”. Typowym przejawem fatalizmu jest tzw. „stoicki spokój”.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fatalizm
...............................

Napisałeś:

//Predestynacja i fatalizm nie pasują do naszego tematu. Ja mówię o planie Bożym dla duszy, a Ty o niezmiennych postanowieniach.//

Zatem z tego Twojego rozumowania wynika, że 'plan o którym mówisz' jest zmienny, podlega weryfikacji.

Czy to prawda?

J.Piłsudski

#82 01.24.2014 18:24:22

LN
Partner do rozmowy

Do >nowy<

Napisałem to w ostatnim poście:
„Tutaj mamy konflikt z tematem, o którym ciągle mówię, ponieważ dusza, panująca nad ciałem człowieka, może zmieniać wszystko w swojej egzystencji na Ziemi zgodnie z własną wolą”.

#83 01.25.2014 00:03:43

nowy

Do >LN<

Mnie się wydaje, że Ty LN masz konflikt sam ze sobą.

Raz twierdzisz, że Twoja ‘dusza’ nic bez „Niebios” uczynić nie może a gdy  na podstawie wiarogodnych źródeł dochodzimy do wyjaśnienia pewnych rozbieżności, Ty nagle zmieniasz zdanie i twierdzisz, że: // dusza, panująca nad ciałem człowieka, może zmieniać wszystko w swojej egzystencji na Ziemi zgodnie z własną wolą”.// (post #82).

No więc jak to jest z tym wewnętrznym konfliktem?

Musisz coś sam ze sobą uzgodnić a później się tego trzymać  a nie dopasowywać się w zależnosci od okoliczności.

Cześć

J.Piłsudski

#84 01.25.2014 07:54:38

LN
Partner do rozmowy

Do >nowy<

Dar zrozumienia wielu rzeczy w Świecie Bożym nie jest dany każdemu, tzn. nie każdy może pojąć rzeczy, które zachodzą na płaszczyźnie duchowej. Człowiek pozostaje wtedy na płaszczyźnie materialnej i nie może się od niej oderwać, mając ustawiczne trudności, nie pozwalające mu pojąć planu Bożego, spełnienia tego planu przez duszę oraz wolnej woli duszy w sposobie myślenia i postępowania.
W człowieku rodzą się wątpliwości, gdy nie umie pewnych rzeczy „zaszufladkować” do stworzonych przez siebie wcześniej zakamarków pamięci i gdy zrozumienie niektórych pojęć nie jest dla niego do „przeskoczenia”. Najlepiej jest stwierdzić, że to inni mają „konflikt” ze sobą, a on jest OK.

#85 01.25.2014 08:49:32

nowy

Do   >LN<

//Dar zrozumienia wielu rzeczy w Świecie Bożym nie jest dany każdemu, tzn. nie każdy może pojąć rzeczy, które zachodzą na płaszczyźnie duchowej.Człowiek pozostaje wtedy na płaszczyźnie materialnej i nie może się od niej oderwać, mając ustawiczne trudności .... .//

Weź mnie na Twój statek i odlećmy obaj z płaszczyzny materialnej, gdyż sam się z niej nie oderwię nigdy !!

Ciekawe co z innymi?

J.Piłsudski

#86 01.25.2014 10:05:03

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Co zemną ? http://www.easyfreesmileys.com/smileys/thinking-021.gif

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

Stopka forum