Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

• Index
  •  » Inne
  •  » Dlaczego rodzice powinni uczyc dzieci mowic po polsku

#51 08.17.2010 20:25:37

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Re: Dlaczego rodzice powinni uczyc dzieci mowic po polsku

Czytajac napisany tekst zuwazylem kilka bledow ktore zaluje.  Z poprzednich wypowiedzi moge smialo powiedziec ze wsrod nas jest sporo osob ktore staraly/ja sie wykonac co powinni, co jest ich patriotycznym obowiazkiem czy praktycznym ponagleniem.  Wszystkie bardzo dobre motywacje.  Teraz wiemy ze uczac dzieci najpierm jezyk polski  (a praktycznie dwa jezyki w tym samym czasie) przeksztalcamy ich umysly fizycznie na jeszcze lepsze i zdolniejsze instrumenty.  Kto nie chcial by to osiagnac?

#52 08.18.2010 07:46:58

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Obiecane/oczekiwane informacje o korzysciach uczenia jezyka polskiego sa przy koncu poprzedniej strony.

#53 08.18.2010 12:57:39

Łukasz Witkowski
Były Administrator

Polecam wszystkim rodzicom 'dwujęzycznych' dzieci: http://www.raising-bilingual-children.com/

#54 08.18.2010 15:44:11

Look761
Niezaprzeczalna Legenda Forum

MI2L8 dla mnie to już za poźno moje dzieci już wyszły z domu dawno, a wnuczki akurat wyprowadzają się do Kaliforni
i o nauce polskiego tylko trzeba zapomnieć.Będę miał dwoje dzieci w Kaliforni i kto wie czy sam tam nie pojadę.

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#55 08.18.2010 15:51:03

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Rzeczywiscie, dwujezykowcy maja lepsza pamiec.  Nie ulega kwestii, ogolnie mowiac.  Mam pytania dla forumowiczow bioracych udzial w dyskusji na ten temat:

Kamilo - czy podane informacje wplyna na twoja decyzje o zatrudnieniu polskiej niani
Tripoko - czy masz zamiar udostepniac i zachecas synka do mowy po angielsku bedac w Polsce
Lukasz - ty tak sie niecierpliwiles na informacje.  Co myslisz o tym ze rodzice moga ulepszyc strukture umyslu swego dziecka?
Madmax, Zoomboy, JCP, Look761 - uczyliscie swoje dzieci mowic po polsku.  Czy wiedzeliscie ze rozwijacie swoje dzieci w taki skuteczny, trwaly i dodatkowy sposob na przyszlosc.

Pytanie do wszystkich - czy przecietna osoba w naszej Polonii jest podatna na takie informacje.  Czy zmieni albo dostosuje swoje podejscie do wychowywania dzieci w celu osiagniecia wyzszego celu.  Czasami mam swoje watpliwosci.  Co wy na to?

#56 08.18.2010 22:57:11

triopoko
Partner do rozmowy

MI2L8 = Michigan too late ? Tak sobie rebosowalem z Twoim nickiem smile
Odpowiadajac na Twoje pytanie. Moj synek po powrocie do Polski pojdzie do Polsko - Amerykanskiego przedszkola, zajowadzone po angielsku.Ponadto juz mam zalatwiona nauczycielke na zajecia dodatkowe w domu i jako nagroda bedzie mial kilka kanalow z bajkami w jez. angielskim. Napewno nie pozwole aby zgubil to co dostal od losu. Dodam tylko ze ja rowniez wybieram sie na jakies kursy aby doszlifowac to czego sie tutaj nauczylem. Jestem dumny ze nigdy nikogo nie musialem sie prosic o pomoc bo czegos tam nie rozumialem, zawsze sobie radzilem w taki czy inny sposob i mam zamiar rowniez podtrzymac swoja znajomosc jezyka.

#57 08.19.2010 07:54:13

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Tripoko, jestes blisko.  MI2L8 znaczy Am I too late?  Postepujesz z mysla o przyszlosci ale co najwazniejsze, i to jest
naprawde tajemnica dla wielu naszych ze decydujesz wymagac od siebie to co bedziesz wymagac od dziecka.  Czy to jest styl zycia wymagajacy dystypline i subordynacje swoich wygod w porownaniu z dzieckiem?.  Absolutnie tak.  Moge cie zapewnic ze potem wynagrodzenie jest olbrzymie.  Zycze duzo powodzenia.

#58 01.29.2013 20:15:26

Kamila
Rozgadany
Od: Sterling Heights
Serwis

Wznowie temat... Moj trzyletni synek w sklepie ma problem, bo nie rozumie nawet dzien dobry po angielsku, ani dziekuje, ani be ani me! I... Jestem z niego (siebie?!) dumna, bo robimy co w naszej mocy. I chcialabym polecic Polska Akademie, nawet dla tych najmlodszych wink jeszcze niedawno myslalam, ze nie dane bedzie sie mojemu synkowi uczyc czytac po polsku w pierwszej kolejnosci...

#59 01.29.2013 21:56:54

nowy

Nie popadaj z jednej skrajnosci w drugą. To może byc szkodliwe dla twojego dziecka, takie 'wytracanie' naturalnego rozwoju. Może spróbuj równolegle uczyć języków swoje dziecko . To tylko moja opinia.

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#60 01.30.2013 06:11:10

ak
Serwis

Gdy moje dziecko miało 4 lata posłałam je do amerykańskiego przedszkola, język polski zachowało do dzisiaj, pomimo że mieszka od lat w innym stanie (studia), żyje w amerykańskim środowisku, językiem polskim się posługuje.
Dodam, że przez wszystkie lata córka chodziła do szkoły jez. polskiego.
Więc podobnie jak Nowy, radzę zachować zdrowy rozsądek.

"Friends are flowers in the garden of life"

#61 01.30.2013 07:51:35

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Kamila napisał:

Wznowie temat... Moj trzyletni synek w sklepie ma problem, bo nie rozumie nawet dzien dobry po angielsku, ani dziekuje, ani be ani me! I... Jestem z niego (siebie?!) dumna, bo robimy co w naszej mocy. I chcialabym polecic Polska Akademie, nawet dla tych najmlodszych wink jeszcze niedawno myslalam, ze nie dane bedzie sie mojemu synkowi uczyc czytac po polsku w pierwszej kolejnosci...

Nie bardzo rozumiem z czego jesteś dumna?
I co robicie z całą mocą?
Możesz to rozwinąć?

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#62 01.30.2013 08:55:17

JCP

Mysle ze Kamila jest dumna z faktu ze jej synek mowi po polsku. Poleca Polska Akademie wiec moze uczeszcza na lekcje? Dzieci szybko ucza sie jezykow, ale jestem zdania ze znajomosc angielskiego przed pojsciem do szkoly jest konieczna zeby dziecko nie czulo sie wyobcowane ze srodowiska. Zawsze kojarza mi sie w takich okolicznosciach podroze do Polski w czasach kiedy byly bezposrednie polaczenia Detroit-Warszawa. Duzo rodzin podrozowalo z dziecmi latem i ciekawy byl fakt, ze wszystkie doskonale przestawialy sie z jednego jezyka na drugi-lecac do Polski mowily po polsku, a wracajac do Detroit po angielsku. Wtedy nawet w czasie tych kilku godzin nawiazywaly sie znajomosci i przyjaznie.

#63 01.30.2013 09:43:18

Kamila
Rozgadany
Serwis

JCP dobrze zrozumial. Chyba musze na nowo sie rozgadac, bo jak widac mi cos nie wychodzi.
Ja po prostu nigdy nie zrozumie jak rodzice potrafia mowic do wlasnych dzieci lamana angielszczyzna zamiast ojczystym jezykiem...

#64 01.30.2013 10:39:55

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Często ten "ojczysty język" jest kaleczony jakby był obcym wink
Ja jestem za "Ponglisz"

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#65 01.30.2013 16:18:05

Look761

Kamila ja Ci powiem tyle , też z własnego podwórka nasze dziecko też rozumiało tylko polski jak poszło do przedszkola i gdzieś koło "indyka"  powiedziało " ja się tego angielskiego nigdy  nie nauczę" plus przychodziło   zestresowane co dziennie z przedszkola .Dobrze że wychowawczyni już starsza kobieta pracowała z nim dodatkowo. I co ?  Po feriach zimowych tak zaczęlo klepać po angielsku że wszyscy byliśmy zaskoczeni.Młodsze dzieci już nie mialy problemów bo się uczyli od starszego.Chodzili do polskiej szkoly i co z tego poszli w amerykańskie życie i tylko najstarsze jeszcze mówi po polsku . I nikt nie powie nam że zaniedbaliśmy polski język  życie samo kieruje tym wszystkim.  Mieszkają w innych stanach gdzie nie ma Polaków .Związali się z Amerykanami i jak się spotkamy to co mamy rozmawiać po polsku ?
Wychowasz swojego syna sama się przekonasz  i wspomnij wtedy co pisaliśmy na Forum Detroit . smile

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#66 01.31.2013 01:23:25

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Zgadzam się całkowicie z opinią Look761. Powinnaś przygotować dziecko do bezstresowego wejścia w środowisko anglojęzyczne. Jak sama napisalas w poscie powyżej, trzyletnie dziecko w kraju gdzie mieszka od urodzenia nie mówi "ani be ani me" po angielsku. Być może dzieciak jest jeszcze za mały aby wyraźnie pokazać swój stres związany z faktem, że słyszy nieznane słowa i nie potrafi zrozumieć co otaczający go ludzie mówią. Wierz mi że stres przeżywa.
Nie wiem skąd się bierze to przekonanie, żeby małego Amerykanina (bo nim jest) od dziecka uczyć języka, który w tym kraju jest "hobby". Zostaw to na potem i wyślij małego do normalnego przedszkola gdzie mówią tylko po angielsku. W jezyku polskim porozumiewaj się w domu, ewentualnie później wyślij go do polonijnej szkoły.
Chyba że planujesz powrót do Polski, ale i w tym przypadku język angielski jest teraz o wiele ważniejszy od polskiego, gdyż ułatwi mu w przyszłości zdobycie lepszej pracy w Polsce.
Tak jak pisze Look, życie robi swoje, dzieci dorastają i wybierają czy chcą być związani ze społeczeństwem które je otacza, czy ciągnąć za sobą "patriotyzm" promowany przez lokalnych polonijnych "movers & shakers".

That’s all, folks

#67 02.01.2013 02:37:17

Kamila
Rozgadany
Serwis

Aa. Jesli gdzies napisalam, ze nie zamierzam przygotowac dziecka do szkoly, to moj blad. Zamierzam. Tylko do tej pory nie koszystam z zadnych uslug typu day care, czy niania. Miesiac przez rozpoczeciem szkoly, planuje go wyslac na jakies angielskojezyczne zajecia.

Polski nie bedzie dla moich dzieci tylko hobby. No chyba, ze hobby nazywac porozumiewanie sie z rodzina (rodzice, dziadkowie, ciocie). Z tym patriotyzmem, to bym nie przesadzala. Ja tam widze spora granice, pomiedzy patriotyzmem, a poslugiwaniem sie tym samym jezykiem co rodzice!
No jakos mam, jak narazie, dosyc twarde postanowienie. Byc  moze nastapi cos co to zweryfikuje, ale tez znam wiele madrych dzieciakow, ktore umieja czytac, pisac i porozumiewac sie bez akcentu.
A dodatkowo powrotu do polski wykluczyc nigdy nie mozna.

Wrocimy do tej pogawedki za trzy lata, jak to modne na tym forum! Ha!

#68 02.01.2013 23:02:28

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Kamila napisał:

Miesiac przez rozpoczeciem szkoly, planuje go wyslac na jakies angielskojezyczne zajecia.... *

Polski nie bedzie dla moich dzieci tylko hobby. No chyba, ze hobby nazywac porozumiewanie sie z rodzina (rodzice, dziadkowie, ciocie)..... **

Wrocimy do tej pogawedki za trzy lata, jak to modne na tym forum! Ha! ***

* Miesiąc przed szkołą?! Mam nadzieje że to żart. Dziecko mieszkające tu, w USA, będące obywatelem tego kraju powinno (musi) uczyć się i posługiwać językiem tu obowiązującym każdego dnia. Żadne angielskojęzyczne "zajęcia" z nauczycielami, dla których angielski jest "second language" niczego dobrego nie dadzą. Dziecko musi obcować z ludzmi, dla których angielski jest językiem pierwszym i podstawowym. Tylko przedszkole amerykańskie! Montessori jest doskonałym miejscem. 

** Dlaczego nie zaproponujesz (rodzicom, dziadkom i ciocom) aby poduczyli się podstawowego angielskiego? Dlaczego składasz cały ciężar na malusie plecki dzieciaka?
     Język polski będzie tylko "hobby", czy tego chcesz czy nie. Z tobą będzie rozmawiało posługując się lepszym lub gorszym polskim, ale ze swoimi koleżankami lub kolegami (nawet z polonijnych rodzin) będzie porozumiewało się po angielsku. Tak robiły moje córki, które potrafią czytać i pisać po polsku i jestem pewien, że tak robią wszystkie polonijne dzieci. Językiem polskim posługują się podczas wakacji w Polsce i podczas rozmów z nami, jeśli na to nalegamy.

*** Ha!, Twoje dziecko, twoje decyzje, ale przemysł je bardzo ostrożnie, gdyż mają one ogromny wpływ na przyszłość twego dziecka.

http://www.cato.org/sites/cato.org/file … er2010.pdf

http://www.hepg.org/her/booknote/54

http://voices.yahoo.com/how-immigrant-p … 71675.html

http://www.thelearningcommunity.us/reso … ilies.aspx

http://www.twincitytimes.com/letters/le … t-priority

That’s all, folks

• Index
  •  » Inne
  •  » Dlaczego rodzice powinni uczyc dzieci mowic po polsku

Stopka forum