Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#26 09.28.2009 17:27:54

Agend09
Rozgadany

Re: O polonijnych mediach w Detroit słów kilka...

madmax - masz rację, jak czegoś nie lubisz, nie jedz... Tylko jedno Ci się pomyliło. Polonijne media są wizytówką Twoją również. Oczywiście, na obczyźnie każdy może udawać słowika, ale najgorzej jak gawron uwierzy, że jest słowikiem. Czy nie rozumiesz że inna jest rola mediów, zwłaszcza mówionych, na obczyźnie (zresztą pisanych też)? Jasne, można się bawić w doktora, ale jeżeli ktoś mówi o sobie jestem lekarzem, to już coś nie gra, bo tu nie wystarczy czuć się, tu musi być też wiedza. A ta sama nie przychodzi. A tak jeszcze - to okropnie prymitywne stwierdzenie - jak ci się nie nie podoba "możesz zrobić lepiej zapraszam na youtube". Mogę zrobić lepiej, ale nie mam takich mozliwosci, a nawet potrzeby. W teatrze potrzebny jest aktor i widz. I każdy ma inną rolę do spełnienia i inne stawia mu się wymagania. Nie wiem czy to zrozumiesz, ale mam nadzieje, liczę na Twoją inteligencję.

#27 09.28.2009 20:03:31

JCP
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Czego oczekujecie od polonijnych mediow? Jak powinien wygladac program radiowy? Program TVD? Gazety? Mozemy podyskutowac na ten temat i moze media wyciagna wnioski.
Po raz pierwszy przyjechalam do Detroit w 1976 roku. Radio Rozmaitosci powstalo chyba w koncu lat 70 tych. Cala Polonia sluchala radia, bo podawano wiadomosci z kraju, reklamowano wysylke paczek, bilety lotnicze i nadawano stare polskie piosenki. Bylam na jednym z pierwszych balow radia, na ktorym bardzo przystojnie prezentowal sie pan Jerzy i owczesna zona Elzbieta. Gosciem byl Jan Pietrzak.
W koncu lat 80 tych przyjechalam tu znowu i zaskoczylo mnie, ze radio to bylo ciagle takie samo, te same reklamy, piosenki, styl mowienia. Wydawalo mi sie, ze swiat poszedl naprzod, a radio stanelo w miejscu. Byc moze byli sponsorzy, a ustawiona poprzeczka nigdy nie przesunela sie w gore. Zasada, skoro sa pieniadze, nie warto pracowac nad ulepszaniem.
Podobnie jak Agend09 uwazam, ze rola mediow polonijnych jest i powinna byc duza. Uwazam rowniez, ze podejmujac krok rozpoczecia tego typu dzialalnosci nalezy skupic sie na jakosci i tematyce. Optymizm jest wazny, ale krytyka powinna byc bodzcem do dazenia do ulepszen. Prawda jest, ze trudno jest zrobic cos dobrego, ale nie mozna powiedziec, ze "to trudna robota, ty zrob lepiej, nie krytykuj". Jesli ktos decyduje sie na "upublicznienie" swojej osoby i pracy, powinien robic to dobrze, powinien poznac tajniki, zdobywac wiedze. Byl czas, kiedy kazdy z nas biegal z kamera i nagrywal najrozniejsze wystepy, rodzinne przyjecia itp. Nie znaczylo to jednak, ze bylismy "mediami".
Z przykroscia stwierdzam, ze to, co mozna obejrzec np. w TVD jest powielaniem tego samego stylu i tych samych pytan. Zmieniaja sie tylko osoby. Mam wrazenie, ze Rafal chce duzo i szybko, a czasami wolniej i dokladniej jest lepiej. Reklama podpasek jest przykladem tragicznym. Rozumiem, ze sa z tego pieniadze, ale trzeba troche pomyslec o metodach marketingu i sensu "doswiadczen". Trzeba rowniez uczyc sie na bledach, wyciagac wnioski. 
Z. zapytaj unie, przedstaw program, kto wie, moze bylbys nastepca faworyta? Moze uczen przerosnie mistrza i otrzyma jeszcze wiecej zielonych?

#28 09.28.2009 21:08:53

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Temat ten był (jest) wałkowany od dłuższego czasu. Bylejakość stała się (zawsze była?) nasza narodowa cnota. Wystarczyło wywiesić baner "to dla Polonii". Pod tym szyldem wszystko przejdzie. Dałem sobie spokój z krytykowaniem. Rafał traktuje krytykę jako probe zamachu na jego program. Ze statutu znajomego zostałem przeszeregowany na wroga. Ja wciąż (z pozycji "wroga")dobrze mu życzę i ciągle mam krytyczne uwagi odnośnie jego twórczości. Pewnie mam sztywniejszy kark niż Adibu, który z zaciekłego wroga przedzierzgnął się w najlepszego przyjaciela. Ja zmienię zdanie o TVD kiedy zauważę zmiany. W obu powyższych postach są zawarte uwagi godne przemyślenia przez medialnych twórców. Czy rzeczywiście tworzą oni dla Polonii, czy tez dla wąskiej grupy klakierów. Klakierzy z natury są tłumkiem "najemnym".

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#29 12.15.2009 15:05:06

madmax

Agend09 napisał:

madmax - masz rację, jak czegoś nie lubisz, nie jedz... Tylko jedno Ci się pomyliło. Polonijne media są wizytówką Twoją również. Oczywiście, na obczyźnie każdy może udawać słowika, ale najgorzej jak gawron uwierzy, że jest słowikiem. Czy nie rozumiesz że inna jest rola mediów, zwłaszcza mówionych, na obczyźnie (zresztą pisanych też)? Jasne, można się bawić w doktora, ale jeżeli ktoś mówi o sobie jestem lekarzem, to już coś nie gra, bo tu nie wystarczy czuć się, tu musi być też wiedza. A ta sama nie przychodzi. A tak jeszcze - to okropnie prymitywne stwierdzenie - jak ci się nie nie podoba "możesz zrobić lepiej zapraszam na youtube". Mogę zrobić lepiej, ale nie mam takich mozliwosci, a nawet potrzeby. W teatrze potrzebny jest aktor i widz. I każdy ma inną rolę do spełnienia i inne stawia mu się wymagania. Nie wiem czy to zrozumiesz, ale mam nadzieje, liczę na Twoją inteligencję.

Agend09 , pczeczytalem twoj post jeszcze raz  po paru miesiacach . Mozre bogatszy o pewne doswiadzczenia , absolutnie zgadam sie z Toba "W teatrze potrzebny jest aktor i widz " Niestety widzow mamy wielu lecz aktorow jak na lekarstwo. Pozdrawiam

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#30 12.15.2009 17:28:17

JCP

Widzow jest duzo, bardzo duzo. Ale aktorow tez jest sporo. Tak jak w kinie i teatrze potrzebna jest selekcja-wybor sztuki i aktora. Sprawa preferencji. Pamietam, ze w Polsce dzialal teatr objazdowy i grali nawet dla 1 widza. Bo czasami najwieksza rola i pozadaniem jest grac, nie wazne jak i dla kogo. Dla samej nazwy "aktor".

#31 12.15.2009 17:57:45

madmax

zoomboy napisał:

Maxiu, Agend09 ma prawo do swojej opinii, tak jak ty masz do swojej.
Agend09 po prostu dal upust swemu sfrustrowaniu stanem naszych mediów. Użyj swoich koneksji z unijna wierchuszka, niech mi dadzą taka kasę jaka dostaje NR, a ze swojej strony obiecuje zrobić takie "show", ze na sen nie będziesz miał czasu wink

czy na pewno chodzi tylko o kase , chyba nie ? Wystarczy dobry temat  albo jakas mala kontrowersja . Jezeli ktos czyta strone onet.pl to wie o czym  mowie (  czytaj :pisze)

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#32 12.15.2009 20:03:40

Agend09
Rozgadany

Nie należę do osób stawiających li tylko na kasę, ale przecież to całkowicie zrozumiałe, że bez pieniędzy nie można robić dobrze gazety, telewizji, radia, teatru i wielu innych rzeczy. Jasne, można amatorsko, ot! taka zabawa w teatrzyk... Jeżeli jednak mówi się o mediach publicznych, reprezentujących jakąś społeczność, to niestety, poziom tego czegoś musi być ponad amatorszczyznę. Czyli jeżeli kocha się to robić, a brak umiejętności - co trzeba? Proste, albo założyć własny kabarecik, albo uczyć się i jeszcze raz uczyć się!, bo samo nie przyjdzie. A jeżeli się człowiek wyuczy, to chciałby aby ten zawód przynosił mu korzyści materialne. A skoro tak, potrzebne są pieniądze, aby wydawca mógł zapłacić za pracę. Bo wbrew pozorom - publicysta, dziennikarz, prezenter, etc. to też zawód podobny do innych, z których ludzie żyją. I trzeba jeszcze pamiętać, że dziennikarstwo to nie tylko ładne pisanie, czy mówienie z dziesiątkami przymiotników, to znacznie więcej. Mając "kasę" można zrobić dużo, i trzeba wymagać od tych, którym się płaci; cena towaru zwykle powinna świadczyć o jakości - przynajmniej ja mam takie przekonanie.

#33 12.15.2009 20:34:10

JCP

Oprocz kasy potrzebne sa tez inne cechy, np. szerokie horyzonty i tzw. wizja. Wiedza i warsztat. Ciekawosc, otwartosc  na inne poglady i wiernosc zasadom. Praca, ciezka praca i respekt. Dociekanie prawdy. Zespol ludzi. Tu wracamy do kasy.

#34 12.15.2009 22:26:50

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

zoomboy napisał:

Right on, Szary wink
Po chwili..
Mam jakieś przeczucia. ze "najstarsze radio" chce osiągnąć pośród Polonii status NPR.

I told you so... 02.09.2009 17:07:44

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#35 04.28.2010 06:16:22

Look761

Polonijne media w Chicago.
[youtube]http://www.vimeo.com/11276475[/youtube]

<<<Look761, niestety filmy z serwera "vimeo" nie będą działały tak jak te z "youtube">>>
<<<Jedynym sposobem jest "wklejenie" linku z adresu z wszystkimi znakami. Opuściłeś "/" i link przestał pracować.>>>

Art Be

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#36 04.28.2010 06:19:58

Look761

Chicago's Polish Radio

http://www.vimeo.com/11276475

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#37 04.28.2010 15:24:41

Look761

Art Be dziekuje.

Jonasz Kofta

#38 05.10.2010 07:08:13

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

O polonijnych mediach w Detroit słów kilka...
Nie jest wesoło.
Gigant finansowy dekretem naczelnej usiłuje "udusić" jedyny rozsądny nośnik medialny, jakim jest bezsprzecznie Tygodnik Polski.

Z pamiętnika (przepowiedni) Nostradamusa,

Czas Polski upadnie już niedługo
Radio Rozmaitości upadnie już niedługo
Tzw telewizja już nie działa tak sprawnie, jak przed kilku dniami wink.

Zróbmy coś, ratujmy polonijne media.
Ja wybieram TP!

That’s all, folks

#39 05.10.2010 10:00:30

KrolKrzywonosy
Partner do rozmowy
Od: Michigan

I worked for the "Polish Daily News".  It was one of Michigan's oldest newspapers and the Polish paper was produced daily (English paper weekly).  What happened that now one paper is produced every 2 weeks and the other one weekly.

The problem - in my opinion -  is apathy.  All the Polonian organizations are losing membership because it seems like the new Polonia doesn't care.  Years ago it was Polonia that built all of the Polish churches...........Catholic schools were filled with Polish Felician sisters and classrooms filled with Polish students.  None of that exists anymore.  Polish Roman Catholic Union of America and Polish National Alliance grew so fast because of all the active immigrants.  Dance groups easily had over 100 dancers each.  I have heard some Polish people say "folk dancing is old" - as they show their disinterest in supporting it.

Is it related to a generation born under Communism?  They learned not to get too involved?  Not to stick their necks out for something important? They learned to have low expectations of their leadership?  Work hard and stay out of trouble?

Is it simply related to the overall problem with America?  Lack of faith in God.....too many distractions that don't give us time for our culture?

The demographics of Polonia has changed and we need to understand it.  Why is that Chicago 's Polonia is  so strong?  Is Detroit's Polonia dying like the city is dying?

Even Polka groups (that appeal to Polish Americans) are dying off.

Pobodka Polonia!

It is okay to be different.
It is okay to have an opinion.
But, if you have a different opinion than show strength of character to defend it.

#40 05.12.2010 14:48:21

madmax

Tzw telewizja już nie działa tak sprawnie, jak przed kilku dniami

forum zamilknie , Wilki latac beda , chlop z chlopem bedzie spal , baba z baba
Koniec Swiata

ps zostanie facebook i NK cool

#41 05.12.2010 16:24:44

JCP

Unfortunately a lot of people do not understand the importance of getting things right.

#42 05.20.2010 08:50:05

madmax

zoomboy napisał:

O polonijnych mediach w Detroit słów kilka...
Nie jest wesoło.
Gigant finansowy dekretem naczelnej usiłuje "udusić" jedyny rozsądny nośnik medialny, jakim jest bezsprzecznie Tygodnik Polski.

Z pamiętnika (przepowiedni) Nostradamusa,

Tzw telewizja już nie działa tak sprawnie, jak przed kilku dniami wink.

Zróbmy coś, ratujmy polonijne media.
Ja wybieram TP!

widze slowa poszly w czyne patrzac na ostatnie wydanie Tp. Gratuluje strony i zycze klientow

#43 06.15.2010 19:51:30

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Poniżej zamieszczone artykuły zostały zaczerpnięte (bez pozwolenia sad ) z pisma Profile.
Czy słyszeliście jakakolwiek wzmiankę o Tygodniku Polskim lub Profilach w "najstarszym radiu", lub w słynnej detroickiej telewizji?

Diamentowy jubileusz Polskich Rozmaitości w Detroit

Alicja Karlic 2005-11-23

Alicja Karlic rozmawia z Jurkiem Różalskim, dyrektorem programu Polskie Rozmaitości.

Alicja Karlic: Radiosłuchacze codziennego programu radiowego Polskie Rozmaitości w Detroit znają dobrze głos Jurka Różalskiego. To w tym roku mija 75 lat istnienia polskiego programu radiowego i 30 lat pracy jego redaktora. Jurku, próbowałam znaleźć informacje o początkach programu, ale bezskutecznie, brak informacji w Internecie, brak archiwum... Czy możemy zacząć naszą rozmowę od przypomnienia genezy powstania programu?

Jerzy Różalski: Rzeczywiście trudno znaleźć informacje o naszym programie. Program powstał w 1930 roku, dokładnej daty nie znam. Założycielem był Eugeniusz Konstantynowicz. Program miał głównie charakter rozrywkowo – informacyjny, informacje dotyczyły jednak spraw lokalnych.

W 1942 roku do pana Konstantynowicza dołączył dziennikarz z Polski - Jan Marian Kreutz. Nawiązanie współpracy zaowocowało zmianą charakteru programu, przekazywane wiadomości dotyczyły już nie tylko Detroit, ale obejmowały cały świat. Jako partnerzy, prowadzili program do 1965, aż do momentu śmierci Eugeniusza Konstantynowicza.

Była to zresztą przedziwna śmierć. Pan Konstantynowicz pojechał po raz pierwszy do Polski i zmarł podczas pierwszej nocy swojego pobytu w kraju. Uważany był zawsze za człowieka zdrowego. Jako przyczynę podano atak serca, ale właściwie nigdy do końca przyczyny śmierci nie wyjaśniono. Pragnę dodać, że program Polskich Rozmaitości ściśle współpracował z radiem Wolna Europa.

Po śmierci współpartnera program prowadził Jan Marian Kreutz. W 1976 roku po śmierci pana Kreutza program przejęła jego żona, pani Cecylia Kreutz. W 1978 roku odkupiłem program od pani Cecylii, dokładnie 31. lipca 1978 roku. Jest to taki krótki rys historyczny programu z uwzględnieniem dat.

Pragnę dodać, że do początku lat sześćdziesiątych trwała tzw. złota era radia. Pamiętajmy, że telewizja nie była wielką konkurencją dla radia, nie było jeszcze telewizji kolorowej, wszystko to oznaczało, że Polskie Rozmaitości mogły nadawać przez sześć godzin dziennie. W tworzenie programu zaangażowanych było czasami kilkanaście osób.

AK: Jurku, w jaki sposób zaczęła się Twoja przygoda z radiem?

JR: Był to przypadek. Po przyjeździe do USA, szukałem kontaktów z Polonią, a ponieważ byłem wysportowanym, młodym człowiekiem, krewni skontaktowali mnie z klubem sportowym "Biały Orzeł". W każdą sobotę "Biały Orzeł" miał swoje 5 minut w Polskich Rozmaitościach.

(http://www.pismoprofile.com/index.cgi?a … amp;kind=4)

Alicja Karlic rozmawia z Jerzym Różalskim

Alicja Karlic 2008-02-04

Z Jerzym Różalskim o jego pracy w KPA i nie tylko – rozmawia Alicja Karlic

Jesteś wiceprezesem Zarządu Głównego Kongresu Polonii Amerykańskiej, gdzie odpowiadasz za public relations. Czy możesz przybliżyć, na czym polega Twoja praca w Kongresie?

Jerzy Różalski: Tak, jestem od public relation.

“NIEZWYKŁE, FASCYNUJĄCE PASJE ...”
2008-06-11

Wśród nas żyją ludzi, którzy zawsze pełni są pomysłów i bardzo optymistycznie patrzą na świat. Często potrafią zarazić swoim bezpretensjonalnym zapałem innych do wspólnego działania. Na szczęście zazwyczaj udaje im się porwać pewną grupę tych niepewnych, niezdecydowanych i razem z nimi zrobić coś naprawdę nowego, dobrego, fantastycznego ... . Te osoby chcą chociaż troszkę ulepszyć otaczający nas świat, nasze społeczeństwo. Mają one swoje niezwykłe, bardzo interesujące, liczne pasje. Bezsprzecznie jedną z takich osób, pełną entuzjazmu i pozytywnego nastawienia do życia, jest Rafał Nowakowski, który opowiedział o swoich fascynacjach.

„KUNG-FU - dążenie do doskonałości”

- Proszę zdradź … czym zajmuje się Rafał Nowakowski?

I tu pojawił się bardzo szeroki uśmiech na twarzy Rafała, nastąpiła lekka konsternacja i w powietrzu zawisło pytanie: „ hmmm ... od czego by tu zacząć?”

Główną moją pasją i drogą życia to jest kung-fu. Od tego wszystko się zaczyna i na tym wszystko się kończy ...

Czyli od pewnego rodzaju sztuki walki?

Nie. Dokładną definicja kung-fu jest „dążenie do doskonałości”. Tej doskonałości nikt z nas nie jest w stanie osiągnąć; aczkolwiek dążenie do niej jest procesem bardzo ciekawym, interesującym i wiele rzeczy z tego wynika.

Jak dobrze rozumiem, kung-fu może dotyczyc absolutnie wszystkiego, czyli każdej dziedziny życia, stylu życia.

Rozmawiała: Anna Kowalik.

W kontekście powyższego materiału nasi "Medialni Giganci" wydaja się być karłami...

That’s all, folks

#44 06.15.2010 20:24:29

JCP

Wydaje sie ze wszystko jest bardzo trafnie opisane w tworczosci Nowego. Sprawdza sie tez powiedzenie, ze co bylo a nie jest nie pisze sie w rejestr. Lojalnosc, przyjazn, moralnosc i temu podobne to wyswiechtane terminy. Liczy sie kasa i ten kto nia kreci nadaje ton. Poki co ton jest wysoki. A ci co kase biora bardzo umiejetnie przedstawiaja to na wlasnych podworkach. Labirynty, zakrety i wykrety sa w cenie. Dzis. Bo jutro kto wie jak bedzie. To loteria. Mozna wygrac, mozna przegrac. Nie wazne, ze sensu brak.

#45 06.28.2010 12:17:02

madmax

Miło było widzieć wszystkie media w niedziele w Wanda Park
No prawie wszystkie

#46 06.28.2010 12:19:35

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Kogo nie było, forum?

That’s all, folks

#47 06.28.2010 12:30:52

madmax

Już chciałem napisać najstarszego źródła  informacji ale przypomniał mi
Się banner w parku i kto jest najstarszy
PR nie dopisalo   Chyba już nie jesteśmy potrzebni?

#48 02.06.2012 19:50:42

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Długo kombinowałem nad najlepszym miejscem dla poniższego listu. List ten został wysłany (drogą elektroniczną) do wszystkich mediow polonijnych w Detroit. Ja dostałem ten list droga jak najbardziej normalną. Ktoś podrzucił mi go, zmięty w kulkę, na mój wirtualny "bakporć".

http://img38.imagefra.me/i526/zoomboy/t8i_165_u7nqi.jpg

Od wydarzenia opisanego w liście troche czasu minęło, ale echa żadnego sad
Ze zrozumiałych względów Tygodnik Polski nie ma o czym pisać, ale nasi trzej dżentelmeni, poprzez "niedostrzeganie" problemu, który świadomie spłodzili, ustawili się w dość nieciekawym świetle.
Jak długo beda tak stać w milczeniu z uciekającymi oczkami?
(tu nowa misja dla Madmaxa; zamiast dociekac czy chca rozmów, powinieneś zapytać czym każdy z redaktorów/dziennikarzy kierował się przy organizacji balu "dziwactwa"?
Pytanie pomocnicze, czyli "follow-up"; jeśli TP miałby redaktora/dziennikarza (w przeciwienstwie do redaktorki/dziennikarki), czy miałby szansę uczestniczenia w ekskluzywnym "klubie" dżentelmenów medialnych? smile)
Najzabawniej musi sie czuć naczelny (do)Czasu, co chwila dostając od głównego wodza szturchańce obyczajowe, ktorych poprzez koślawie pojęta solidarność stara sie nie zauważać. lol
Nie tak dawno było o powodach kataklizmów zsyłanych przez dobrego boga...
A oto najnowszy "pstryczek", czyli o "zaburzeniach płci kulturowej"...
Aj-waj, chłopaki, jak wy to napięcie wytrzymujecie?

That’s all, folks

#49 07.09.2015 12:34:46

Lubor
Niemowa

To jest czas mediów elektronicznych, wiec każdy, kto lubi krytykować, ma szansę wykazać się inwencja twórczą. Wystarczy założyć kanał na youtube i prezentować swoje newsy, komentarze i tym podobne. Lepiej działać niż negować to, co istnieje.

#50 07.09.2015 13:11:22

nowy

Lubor napisał:

To jest czas mediów elektronicznych, wiec każdy, kto lubi krytykować, ma szansę wykazać się inwencja twórczą. Wystarczy założyć kanał na youtube i prezentować swoje newsy, komentarze i tym podobne. Lepiej działać niż negować to, co istnieje.

Ważna jest jeszcze odpowiedzialność i rzetelność w przekazywaniu informacji. Każdy może 'założyć kanał' i 'prezentować swoje newsy' nie każdego stać na rzetelność i przyzwoitość w przekazie informcji.

Jeżeli działać to na wysokim poziomie i rzetelnie lub wcale.

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

Stopka forum