Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#1 01.22.2009 12:34:06

Gandalf
Niemowa

O polonijnych mediach w Detroit słów kilka...

Straszna bieda. Przypadkowi ludzie, nieciekawe informacje, poziom żenujący. Gazety jeszcze ujdą w tłoku, ale audycje radiowe są okropne. Po co mi informacje które mogę przeczytać na WP, Onecie czy Interii? Muzyka dla starych dziadów, reklamy czytane przez prowadzącego jak w Kargulu i Pawlaku gdy przyjechali do Chicago i poszli do radia. Jakieś stękanie, zacinanie się. Przecież jest XXI wiek! Nie można wziąść kogoś kto ma dobrą dykcję? Jakąś kobitkę z fajnym głosem? Nie można tworzyć radia takiego jak chociażby PR III, RMF czy Zetka? Tylko wciąż jakieś bzdety. Mniej lania wody i reklam, więcej konkretów.

#2 01.22.2009 19:40:27

Łukasz Witkowski
Były Administrator

Re: O polonijnych mediach w Detroit słów kilka...

Temat poruszony przez Ciebie, był omawiany już na tym forum. Mam propozycję - złap za mikrofon, kup czas antenowy i pokaż wszystkim jak można "robić" polonijne radio. Łatwo jest krytykować, trudniej zrobić coś "lepszego" od tego co jest.

#3 01.22.2009 21:15:16

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Spokojnie administratorze, spokojnie. Takimi argumentami tez bylem chłostany drzewiej. Bardzo sie ciesze, ze nie tylko ja jestem krytykantem. To o czym pisze Gandalf jest smutna prawda.
Postawie mężnie pytanie: dlaczego oni to robią i dlaczego tak beznadziejnie?
Doskonały temat na przyszłe podcasty wink

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#4 01.22.2009 22:08:12

wyborca
Partner do rozmowy

zoomboy napisał:

Postawie mężnie pytanie: dlaczego oni to robią i dlaczego tak beznadziejnie?

Chyba malo kto rozumie prawdziwa role jaka ma do spelnienia polskojezyczne radio
na obczyznie. Ta rola polega na obecnosci JEZYKA POLSKIEGO w eterze. Wybrzydzanie ze radio nie jest up to speed z ostatnimi wiadomosciami, albo nudne i okropne i ze lepiej przeczytac serwis Onet czy sluchac "Trojke" to przyklad nielogicznego rozumowania.
Kazde radio ma wylacznik i pokretlo zmiany stacji! Przymusu nie ma. Kto traktuje polskie radio w Detroit jako najwazniesze zrodlo informacji o swiecie ten wydaje przede wszystkim niskie swiadectwo o sobie a nie o radiu! Polskie radio to jedynie zrodlo lokalnych wiadomosci o pogrzebach, uslugach, pomocy dla chorych i starych, adresach roznych organizacji itp. Taka jest rola radia. A ze przy okazji zagraja piosenke Urszuli Sipinskiej czy Kasi sobczyk to co z tego. A co wy wiecie o poziomie audycji w innych jezykach - arabskim, greckim czy Bog wie jakim? Chcecie wiadomosci o Polsce, jedzcie do Polski albo idzcie do polskiego sklepu i ogladajcie TV Polonia za darmo.
Nie moge strawic tej glupiej manii wybrzydzania i panoszenia sie "Cheap Szpan" -
Polskie Radio to nie dla mnie, jestem intelekualnie ponad nim. A najlepsze jest
to, ze najglosniesze glosy krytyki slyszymy od tych ktorych produkcja na forum
tez pozostawia duzo do zyczenia pod wzgledem jakosci. Tak wiec ci co wyzej sraja
niz d... maja, strzezcie sie.  And you better not screw up again, because if you do,
I'll be all over you like a pitbull on a poodle.

Ostatnio edytowany przez wyborca (01.22.2009 22:09:52)

#5 01.23.2009 06:49:09

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Nic dodać - nic ująć.
Chyba tylko:
Jeśli owe radia propagują  JĘZYK POLSKI - redaktorzy powinni poćwiczyć ów przed lustrem. Czasy Janków Muzykantów czy tez Latarników are long gone.
Prawda, ze każde radio ma jakąś formę pokrętła, przymusu nie ma. Wielu ludzi słucha tego z obowiązku patriotycznego albo tez z tesknoty za kabaretem. Za każdym razem kiedy słucham lokalnych radyjek, ciesze się jak dziecię kiedy walna coś bardziej żenującego niż ostatnim razem. Masochizm taki mam. Galki i pokrętła mam oklejone "dukt tape".
Poziom audycji obcojęzycznych? Who cares? Moga nawet mówić półgębkiem. Who cares?
Wiedziałem, ze Gandalf Szary będzie miał za swoje. That "Cheap Szpaner" jakiś. Następnym razem przemyśli swoje posty. Hmmm, Gandalf nie wyprodukował zbyt dużo na tym forum. Chyba nie rozumiem.
Razem z Toba będę obserwował anatomicznie nieprawidłowe d... wink

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#6 01.25.2009 22:50:42

grunge
Partner do rozmowy

wow jak w koloseum prawie tongue

#7 01.27.2009 13:10:57

Gandalf
Niemowa

Czyli dobre radio dla Polaków tutaj jest niepotrzebne?

#8 01.27.2009 14:51:02

wyborca
Partner do rozmowy

Gandalf napisał:

Czyli dobre radio dla Polaków tutaj jest niepotrzebne?

A co ty chlopie tak naprawde wiesz o robocie radiowej i dobrym radiu?
Ciekaw jestem, czy tak "ze lba" bez zagladania na Google wiesz co laczy
UHER z Kudelskim? Gadales kiedys do "sitka"? Ja tez chcialbym aby wszystko
bylo super, ale z wlasnego doswiadczenia wiem, ze aby przygotowac godzine
semi-professional programu trzeba na to poswiecic 8-10 godzin pracy.
Tu chodzi o OBECNOSC POLSKIEJ MOWY na falach eteru, jak umiesz zrobic
lepiej, droga wolna. Wielu probowalo. Mam dla ciebie nawet "free" jingle
dla przyszlej audycji ktora bedzie magnetyzowala Polonie w Big-D.
„Opowiedz światu o swych zamierzonych dokonaniach, ale najpierw ich dokonaj.”
Kapisz.

#9 01.31.2009 08:13:00

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Czyli jesteśmy za a nawet przeciw?

Sobotni ranek, prawdopodobnie wylegujecie się w ciepłych barlozkach. Ja , niestety muszę pracować (zawsze ktoś musi, prawda?)
Z niewytłumaczalnego masochizmu włączyłem dyskretny podsłuch do "Najstarszego Radia". Nic specjalnego się nie działo, do momentu kiedy Vice zabrał głos. Kogo on będzie gryzł kiedy już wszyscy "ruscy" będą pogryzieni? Przecudna opowieść "o takiej rurze", która będzie płynął gaz do Europy z pominięciem Polski. Skandal! Dlaczego Germance z Ruskimi chcą wydymać Polskę? Pioseneczka o "sokole gromowładnym" - priceless. Historia o aktach policyjnych zalanych gównem - priceless. Jest tam taki piękny kantor u Stena. ?. Kazik lub Grażyna z Unii wynagrodzą cie szmalem tylko za to, ze świętowałeś. ?. Biały mazur zakończył. Amen

Dopisek do komentarza Wyborcy. Nie jestem pewien czy wiem o czym piszesz? Kolo zostało już wynalezione. Jeśli nasi radiowcy nie maja własnej inwencji (talentu) wystarczy skopiować, a jest z czego. Jeśli nie z odległej Polski to chociażby z Chicago. Świadomie lub tez nie dotknąłeś radiowej rany... Żeby robić cokolwiek dobrze, trzeba poświecić temu czas. Podpisuje się pod tym stwierdzeniem jak najbardziej.

That’s all, folks

#10 01.31.2009 11:48:33

wyborca
Partner do rozmowy

zoomboy napisał:

Czyli jesteśmy za a nawet przeciw?

Moje doswiadczenia radiowe to czasy studenckie, kiedy kolega na roku byl Tadeusz Sznuk.
Zwiazany byl on z Radiostacja Harcerska w Warszawie (Konopnickiej 6) i zarazil mnie
"bakcylem radiowym". Z tej "przygody" wynioslem dwa wnioski - robienie radia wymaga
mnostwa czasu i jeszcze wiecej TALENTU. Tego ostatniego nie mialem w nadmiarze.
Potem jeszcze troche probowalem Radia Riwiera (akademik na Warynskiego) - bo mialem
dobre plyty roll. Pisze o tym zeby pokazac, ze mniej wiecej wiem o czym mowie.
Moje zdanie o radiu w Big-D jest znane, obecnosc radia jest konieczna ze wzgledu na
informacje o lokalnych sprawach. Ale krytykowanie poziomu radia na forum przy kazdej
okazji, a szczegolnie wtedy gdy "Brak postow w ciagu ostatnich 24 godzin" uwazam za
niestosowne. Jesli komus radio sie nie podoba to mozna zadzwonic do redakcji i zglosic
zastrzezenia. Jesli ktos nie zgadza sie z opiniami wyglaszanymi na antenie to raczej
nalezy polemizowac a nie zaraz oglaszac, ze poziom radia jest nijaki. Obrzydzanie
detroickiego radia nic nie da, moze tylko zniechecic radiowcow do jego kontynuowania.
Tymczasem moze ktos z zagorzalych krytykantow okresli forme dobrego radia w Big-D.
Jak powinna wygladac idealna audycja radiowa programu CODZIENNEGO, powtarzam CODZIENNEGO.
Tylko bez uzywania ogolnikow typu: bardzo chcialbym aby audycje byly INTERESUJACE,
zeby byla FAJNA muzyka, zeby nie bylo BYLEJAKOSCI. Tylko konkrety sie licza. Jesli ktos
chce posluchac kobitki z fajnym glosem, to PhoneSex jest 24/7 w zasiegu .... reki. wink.
Powtarzam - "Ja tez chcialbym aby wszystko bylo super" - TALENTY radiowe wystap smile

#11 02.02.2009 20:25:13

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

"...moze tylko zniechecic radiowcow do jego kontynuowania"

Naprawdę?
Myślę, ze  żartujesz.

That’s all, folks

#12 02.02.2009 20:40:19

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Fajnie jest

Ostatnio edytowany przez zoomboy (02.03.2009 06:04:35)

That’s all, folks

#13 02.02.2009 21:46:08

wyborca
Partner do rozmowy

== mutilated cytat usuniety przez autora ==

Tak naprawde, to polskiego radia nie slucham, albo bardzo, bardzo rzadko. Ale nawet na podstawie
tych malych probek wiem ze jest (tak po cichu, zeby nikt nie uslyszal - dno i wodorosty) #^%*&!
*$$#@*. Ale jaka mamy alternatywe - takie jakie jest albo wcale. Na radykalna poprawe nie ma
prawie szans. O ile pamietam, to kiedys program byl 2 godziny dziennie, rano i wieczorem, teraz
to godzina. Mowie o Channel#1. Inne programy przelatywaly jak meteoryty, rozblysly i zgasly.
Sytuacja ekonomiczna jest kiepska, a radio nie ma dotacji Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Jesli zabraknie pieniedzy, to zamilknie. Znam starsze osoby ktore regularnie sluchaja bo chca sie
dowiedziec kto umarl, co robi Papiez i jaka jest pogoda w Polsce. Reszta prawie ich nie obchodzi,
ale te informacje wypelniaja ich potrzeby patriotyczne. Jak tego zabraknie, to swiat dla nich
zgasnie. Z radia NIE CZERPIE korzysci, podobnie jak z fotografii smile. Ale nawet dla mnie jego
obecnosc jest wazniejsza od jakosci, jak zniknie, to zniknie tez czesc naszej wspolnoty.
Narzekanie slyszymy od lat i nic nie pomaga. Dlaczego, bo tych lokalnych wiadomosci jest na
max 10 minut, reszta to reklamy + air time filler (~30 min). Wiec pytanie co przez te pol godziny
aby zadowolic wiekszosc? Ot co.

Ostatnio edytowany przez wyborca (02.03.2009 14:53:04)

#14 02.03.2009 12:10:31

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

zoomboy napisał:

"...moze tylko zniechecic radiowcow do jego kontynuowania"

Naprawdę?
Myślę, ze  żartujesz.

Oryginalny cytat

zoomboy napisał:

Dr.Z napisał:

Naprawdę?
    Chyba na głowę upadłeś. smile

Cytat  przerobiony przez Wyborce.

Zastanawia mnie potrzeba cytowania. Po co to robimy, Wyborco?
Byc może, żeby odnieść się do stwierdzenia przedmówcy (przedpisacza)?
Jeśli przerabiasz cytat, żeby był Ci wygodny, cala zabawa (wymiana zdań, aka "dyskusja") traci sens, kapisz?
To tak jakbyś rozmawiał sam ze sobą. wink

Ostatnio edytowany przez zoomboy (02.03.2009 14:13:21)

That’s all, folks

#15 02.03.2009 14:50:13

wyborca
Partner do rozmowy

zoomboy, przepraszam glupi zart, masz 100%.
Post poprawiony. Moving on. smile

Ostatnio edytowany przez wyborca (02.03.2009 14:56:27)

#16 02.09.2009 13:32:14

Gandalf
Niemowa

Wyborca zna sie na radiu bo był kolega Sznuka ze studiów. No pięknie. Czyli ja jestem specem od wyrobu chleba,  bo w przedszkolu byłem z wycieczka w piekarni i poznałem tam jednego piekarza?!?
Wracając do tematu: polskie radio w Detroit jest do kitu. Prowadzacy z wadami wymowy, sapiacy, mylący sie, kaszlacy. Posłuchajcie polskiego radio w chicago. Da radę robić to lepiej. A nie bronić badźiewia mowiac o krzewieniu j. polskiego.

#17 02.09.2009 15:07:44

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Right on, Szary wink
Po chwili..
Mam jakieś przeczucia. ze "najstarsze radio" chce osiągnąć pośród Polonii status NPR.

Ostatnio edytowany przez zoomboy (02.09.2009 15:09:28)

That’s all, folks

#18 02.09.2009 17:52:48

grunge
Partner do rozmowy

Gandalf napisał:

Wyborca zna sie na radiu bo był kolega Sznuka ze studiów. No pięknie. Czyli ja jestem specem od wyrobu chleba,  bo w przedszkolu byłem z wycieczka w piekarni i poznałem tam jednego piekarza?!?
Wracając do tematu: polskie radio w Detroit jest do kitu. Prowadzacy z wadami wymowy, sapiacy, mylący sie, kaszlacy. Posłuchajcie polskiego radio w chicago. Da radę robić to lepiej. A nie bronić badźiewia mowiac o krzewieniu j. polskiego.

Chicagowskie radio nie jest takie idealne, bo tez pieprza glupoty czasami. jedna z wiekszych roznic jest to ,ze nadaje duuuuzo wiecej godzin niz nasze lokalne. Inna sprawa jest to ,ze w Chicago jest jedno radio ,a u nas trzy. Widac poszlismy w ilosc nie jakos,bo z 7 osob,ktore mowia do mikrofonu w Detroit,dwie moze sie do tego nadaja,a reszta to poprostu ma hobby.

#19 02.09.2009 20:45:31

madmax
Niezaprzeczalna Legenda Forum

grunge napisał:

Gandalf napisał:

Chicagowskie radio nie jest takie idealne, bo tez pieprza glupoty czasami. jedna z wiekszych roznic jest to ,ze nadaje duuuuzo wiecej godzin niz nasze lokalne. Inna sprawa jest to ,ze w Chicago jest jedno radio ,a u nas trzy. Widac poszlismy w ilosc nie jakos,bo z 7 osob,ktore mowia do mikrofonu w Detroit,dwie moze sie do tego nadaja,a reszta to poprostu ma hobby.

Prosze o konkrety , jakie to jest jedno radio w " Chicago "?  Skoro  tu w Detroit rynek jest nasycony to moze jest jakas okazja aby sie wykazac
w innych Stanach. Uwierz mi , jakby byli sponsorzy to mielibysmy  profesjonalne radia . Wiec , moze trzeba sie cieszyc z tego co sie ma.

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#20 02.10.2009 15:19:56

Fesia
Rozgadany

grunge napisał:

Gandalf napisał:

Mysle,ze to niedoinformowanie jesli chodzi o radia w Chicago-jest o wiele wiecej drogi czarodzieju Gandalfie.Jest z- pozoru drobna- roznica w tym "nadawaniu"o ile wiem w Wietrznym Miescie ludzie w radio pracuja na etatach np czlowiek od wiadomosci,lektorzy kilku reporterow,ksiegowa,dzial zajmujacy sie li tylko reklamami,tzn sponsorami czyli prozaicznie biorac kasa,itede.Nasi chlopcy i dziewuszki chyba uganiaja sie za wszystkim a miedzy czasie robia (niestety prawda jest,ze  byle jakie)programy.masz jakas recepte na opanowanie tego wszystkiego ?podrzuc zainteresowanym,albo nie popierac az padna i bedzie spokoj.

Ostatnio edytowany przez Fesia (02.10.2009 15:21:17)

#21 02.10.2009 17:51:44

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Spoko, Fesia. Nie pozwolimy nikomu padać, chociaż kobiety upadłepociągające wink
Po przemyśleniu; pozwólmy paść najstarszemu radiu, chociażby z powodu wieku i szantażowaniu słuchaczy, ze jeśli nie wybulą 50 grajcarów to nie będzie korespondencji z Polandu i radiu kontrast, jako, ze jest bez sensu. Wtedy dziewuszki staną się nieodzowne. I oto wszystkim chodzi.
Kto jest za a kto przeciw. tutaj liczę na strong support  from Wyborca.

Ostatnio edytowany przez zoomboy (02.10.2009 18:01:24)

That’s all, folks

#22 09.28.2009 15:05:36

ak
Serwis

poszukuje pilnie Wyborcy, brakuje Twoich postow

"Friends are flowers in the garden of life"

#23 09.28.2009 15:13:15

Agend09
Rozgadany

Gandalf napisał:

Straszna bieda. Przypadkowi ludzie, nieciekawe informacje, poziom żenujący. Gazety jeszcze ujdą w tłoku, ale audycje radiowe są okropne. Po co mi informacje które mogę przeczytać na WP, Onecie czy Interii? Muzyka dla starych dziadów, reklamy czytane przez prowadzącego jak w Kargulu i Pawlaku gdy przyjechali do Chicago i poszli do radia. Jakieś stękanie, zacinanie się. Przecież jest XXI wiek! Nie można wziąść kogoś kto ma dobrą dykcję? Jakąś kobitkę z fajnym głosem? Nie można tworzyć radia takiego jak chociażby PR III, RMF czy Zetka? Tylko wciąż jakieś bzdety. Mniej lania wody i reklam, więcej konkretów.

Ten wpis ukazał się kilka miesięcy temu. Powiedzcie, czy cokolwiek się zmieniło? Może niektóre reklamy radiowe co nie co lepsze, ale telewizjadetroit dalej bez zmian. Ludzie! Żeby przemawiać publicznie w jakimś języku, trzeba ten język znać i umieć się nim posługiwać! Trzeba też wiedzieć po co się robi wywiad i z kim, kto ten ktoś ma do powiedzenia!!!!!! Pytający też musi wiedzieć o co się pyta i po co się pyta. Tzw. spontaniczne rozmowy na forum publicznym też muszą coś reprezentować i nie mogą być o "dupie marynie", chyba że rozmówcy są tak inteligentni, że potrafią zainteresować słuchaczy niczym. Ale takich jest niewielu i nie wystawiają swojego oblicza przed kamera telewizjidetroit, a i na antenie radiowej też ich nie słychać. Ale za poziom mediów rownież odpowiadają odbiorcy, czyli my wszyscy z rozdziawionymi dziobami i milczącymi...

#24 09.28.2009 15:24:28

madmax

agend09  jezeli nie lubisz masz opcje na pc Turn Off ,Jak uwazasz ,ze mozesz zrobic lepiej  zapraszam na youtube.
Daj znac jak cos zrobisz

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#25 09.28.2009 16:57:55

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Maxiu, Agend09 ma prawo do swojej opinii, tak jak ty masz do swojej.
Agend09 po prostu dal upust swemu sfrustrowaniu stanem naszych mediów. Użyj swoich koneksji z unijna wierchuszka, niech mi dadzą taka kasę jaka dostaje NR, a ze swojej strony obiecuje zrobić takie "show", ze na sen nie będziesz miał czasu wink

That’s all, folks

Stopka forum