Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#26 04.04.2009 21:42:52

smok
Niemowa

Re: Our Lady of Czestochowa

Ciesze sie, goorolka, ze (jak ja) jestes tu czesto..smile Ale czy jestes pewna wszystkiego, co piszesz? Jak myslisz, dla kogo ida np. takie zyski z przedszkola? Chyba nie do... kieszeni??? Kiedys sie osmielilam o to zapytac i Tobie tez takiego sprawdzenia zycze;)

Powiem Ci, ze w Polsce bylam katechetka. I wiem, ze tam parafie dzialaja inaczej. Tutaj wiele z nich po prostu upada, jesli nie maja gospodarza. Jak to przyjmiesz jako amerykanska koniecznosc, to bedziesz spokojniejsza. A moze nawet szczesliwsza?

A co do prowadzenia nas do Boga - juz nie pamietam, czy proboszcz, czy wikary, czy ten ksiadz, co prowadzil rekolekcje powiedzial, ze wiekszosc pracy nalezy do nas samych. Ja sie czuje po tych mszach inaczej niz do tej pory. Nikt mnie nie doluje, ze cos est zle, nawet moj maz poweidzial ostatnio, ze mu lepiej, kiedy widzi mnie taka usmiechnieta. Niech Ci wystarczy, ze ja nie czuje tego parcia do pieniadza, nikt nie zmusza mnie do niczego, nie katuje, nawet nie nudzi. Zwlaszcza nie nudzi!!! Czuje sie tu wreszcie dobrze/ I nie jest to samozachwyt (bo sie tu nie udzielam) ani oddawanie czci proboszcowi, bo nie musze im tego mowic. Chce sie tylko za nich po cichu pomodlic, zeby starczylo im sily i dobrego humoru, kiedy spotkaja na przyklad Ciebie...

#27 04.04.2009 22:13:47

Ksiaze
Totalnie Rozgadany

Bardze ladnie napisane smok.

#28 04.05.2009 21:54:12

smok
Niemowa

Dziekuje, Ksiaze!

#29 12.12.2010 12:23:44

madmax
Niezaprzeczalna Legenda Forum

slyszlem ,ze dobry grzaniec serwuja podczas bazaru

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#30 12.12.2010 19:54:51

ak
Serwis

trzeba bylo saniami przyjechac
grzaniec wysmienity
najlepiej zapytaj sebowskiego

"Friends are flowers in the garden of life"

#31 12.12.2010 20:02:02

madmax

a czy na swietych gruntach nie obowiazuje " rozbrojenie broni "  ?
Nawiazuje do pytania

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#32 12.12.2010 20:39:01

JCP

Mysle ze obowiazuje tez "dziendobry".

#33 06.05.2011 15:39:26

Look761

Od paru tygodni nie bylem w kosciele .Co sie dzieje ? Slyszalem ze paru czlonkow Rady Parafiajnej zrezygnowalo z pelnienia funkcji w Radzie ?(standardowy powod---- "osobisty"?)

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#34 06.05.2011 16:23:15

ak
Serwis

Look,
tak 4 osoby zrezygnowaly, w tym jedna juz 1 rok temu.
Powod osobisty, a tak naprawde grzechy jezyka ludzkiego.
To, co ludziska potrafia stworzyc w swoich "makówkach" zapiera dech w piersiach.
Wybory uszupelniajace we wrzesniu. Mam nadzieje,że przyjda nowi, mlodzi ludzie z glowa pelna pomyslkow.
Ja juz pomalutku na emeryturke.

#35 06.07.2011 17:35:15

Look761

Postanowilem dzisiaj sprawdzic swoja pamiec. Pamietam ze za Ks. Kowalskiego tuz przed Jego odejsciem bylo ogloszone ze "Dom Siostr" zostal splacony dlatego dzisiaj sprobowalem dojsc do poprzednich biuletynow i sprawdzic to ,ale nie ma zadnej histori biuletynow.
Moze ktos napisze cos na ten temat ? (moze moja pamiec juz nie pracuje jak dawniej?)

Ale co znalazlem sa juz biuletyny z wyprzedzeniem paru tygodni do przodu?

oto przyklad.
http://documents.scribd.com.s3.amazonaw … 1307224638

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#36 06.07.2011 17:38:04

Look761

Jest juz wzmianka o przeniesieni obu wikariuszy do nowych parafi.

Jonasz Kofta

#37 06.07.2011 17:43:13

ak
Serwis

Biuletyn jest na dwa tygodnie.
Siostra - sekretarka jest na urlopie od ostatniego poniedzialku.
Przygotowala biuletyny z wyprzedzeniem do konca lipca.

W sprawie splaty domu siostr najlepiej pytania skierowac do ks Proboszcza.

#38 06.28.2011 07:17:18

madmax

slyszalem ,ze ostatnia impreza  organizowana w przy koscielnej kawiarnece byla udana , jakies info ?

#39 06.28.2011 07:24:53

ak
Serwis

nic nie wiem, nie bylam tam

#40 07.12.2011 18:55:32

Look761

Z powodow zawodowych nie bylem w kosciele od paru tygodni ale dowiedzialem sie od zony ze teraz pieniadze ze skladki niedzielnej sa odrazu zamykane w specjalnych workach przed doniesieniem ich przed oltarz!!!
Czyj to pomysl ? .Ksiedza Proboszcza,Rady Parafialnej ? Czyzby ginely pieniadze po dostarczeniu ich za oltarz ?
Ks.Konrad zawsze zabieral je za oltarz i w tygodniu byly liczone komisyjnie .
Moze ten pomysl powstal w zwiazku z mniejszymi ofiarami ? A moze faktycznie ginely?.
Czy bylo jakies wyjasnienie ze strony parafi dlaczego tak sie dzieje ?
A moze Parafia obawia sie jakiegos napadu .(I tak to nie pomoze)
Proboszcz powinien poinformowac parafian o takich zmianach wszyscy to widza i wyciagaja swoje wnioski a to powoduje ze tylko rosna nowe plotki.

Jonasz Kofta

#41 07.12.2011 19:19:00

ak
Serwis

Jest nakaz archidiecezji. Swojego czasu proboszcz o tym poinformowal.

Jutro zebranie w sprawie feistiwalu, kto chce pomoc, kto ma pomysl, zapraszamy na 7 wieczorem do cafe prowincja.

#42 07.25.2011 18:10:09

Look761

A ja powroce do watku splaty domu siostr o ktorym pisalem w watku #35.Okazuje sie jednak ze byla wzieta druga pozyczka w 2005 roku wedlug najnowszego sprawozdania finansowego.Dlaczego nie bylo podane do ogolnej wiadomosci na co byla ta pozyczka i to w takiej wysokosci???? w tamtym czasie,,,,,,
tylko teraz gdy jest kryzys??? .Jezeli byly potrzeby na Centrum Katechetyczne w tamtym czasie dlaczego nie bylo to podane ???
Gdzie byla wtedy Rada Parafialna .
Probowalem odnalezc stare biuletyny koscielne na http://www.olcsh.org ale pojawia sie japonszczyzna .(moze ktos bedzie mogl cos znalezc)za bardzo nie mam czasu na poszukiwania.

Jonasz Kofta

#43 07.25.2011 18:16:32

Look761

To co mnie sie pojawia
http://www.olcsh.org/

Jonasz Kofta

#44 07.25.2011 18:25:02

Look761

Teraz juz wiem w moich Favorites jest zarejestrowany Our Lady Of Czestochowa i po kliknieciu pojawia sie japonszczyzna.
To tylko internet.

Jonasz Kofta

#45 07.25.2011 18:39:29

ak
Serwis

Lokk
ja tez nic nie rozumiem z tego sprawozdania....

#46 08.16.2011 18:52:19

Look761

Chcialem zabrac glos w sprawie Festiwalu Parafialnego.
Z rokiem na rok jest gorzej  wiadomo co , wszyscy mowia kryzys.
Ale jak wszyscy parafianie powini sie przyczynic do sukcesu to jak podchodzic do tego ze na przyklad osoby smazace placki "nie ktore" wydaja poza plecami dla rodziny czy znajomych za darmo te placki ??? Czy te osoby tylko pracuja po to aby nakarmic rodzine i znajomych???
Drugie gdzie jest Proboszcz??? Wyjechal na zjazd mlodziezy  2 tygodnie przed zjazdem ???
Czy nie powinien jechac Wikary ? Tylko Wikarego nie ma przyjechal swiezy z Polski i jest sam na wodach oceanu na nowej parafi w USA. Dlaczego datki sie zmniejszyly ? Wiadomo recesja ale moze tez wina lezy po stronie ksiezy pracujacych w tej parafi.
Wedlug moich informacji Dom Siostr  byl splacony przed laty teraz wyszlo na jaw ze byla wzieta druga pozyczka .

Czy ktos informowal parafian o TEJ POZYCZCE ? Teraz jak nie mozna splacic to informuje sie Polonie i Parafian o tym ze dom jest zadluzony. Na co byly wziete te pieniadze???
Gdzie byla Rada Parafialna ???
Juz znam odpowiedz "byl inny Proboszcz byla inna Rada Parafialna"

To tylko moje spostrzezenia.
Moze ktos zabierze glos w tej sprawie ?

Jonasz Kofta

#47 08.16.2011 19:02:14

ak
Serwis

look,
dom siostr nigdy nie byl splacony. Byla pozyczka na 4 lata, tzw. balloon mortgage loans, cena domu byla ponad 300 tys.
Planowano, ze przez 4 lata zostanie dom splacony.

#48 08.16.2011 21:54:39

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

AK, kto marzył o spłaceniu $300K w ciągu czterech lat?
UTOPIA! (jestem tu delikatny)
Czy możemy znać nazwę banku w którym zaciągnięto tą pożyczkę?
Kto i dlaczego wybrał "balloon" a nie długoletnią pożyczkę o stałej stopie procentowej?

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#49 08.17.2011 04:17:51

ak
Serwis

O takich decyzjach, finansowych, decyduje ekonom prowincji.
Nie pamietam, jaki to byl bank. Unia PAC nie chciala udzielic kredytu, bylo to 5 lat temu.
Zebralismy 100 tys. na pierwsza wplate. Troche poszlo na adaptacje domu rodzinnego do warunkow zakonu.
Pamietam, ze zostalo nam do splacenie ok. 200 tys. wiec bylo mozliwe splacic je w ciagu 4 lat.
Okazalo sie, ze placono tylko miesieczne raty, czyli nadplacono tylko procent dla lichwiarza.
Pamietam, jak szybko splacalismy inne kredyty  i o wiele wieksze sumy.

#50 08.17.2011 14:28:28

malgosia80
Rozgadany

Look761 Mysle ze poprostu zle zrozumiales ten uproszczony budget ktory byl rozdany kilka niedziel temu. Dom siostr zostal zakupiony w 2006 roku lub w 2005 (nie mam budgetu przed soba). Jest to ten dom na tylach kosciola. Dom kosztowal 300,000$. To na ten nowy dom zostala zaciagnieta pozyczka. Kiedys siostry mieszkaly w domu od ulicy tzw. Dom pod Anilami gdzie teraz miesic sie przedszkole. Kwota splaty i plan mial sens ale wykonanie to juz inna sprawa. Wielu z parafian podpisalo wtedy zobowiazanie ze przekarza w ciagu tych 5 lat donacjie w wysokosci chyba 1000$ na rodzine. Zebrano wystarczajaca liczbe ofiarodawcow na calkowita splate. Z tego co wiem wiekszosc ludzi wywiazala sie z obietnicy ale inna sprawa jest ze te pieniadze nie szly tylko na splate rat za dom ale tez na jego dostosowanie dla siostr, np. przeksztalcenie piewnicy na kaplice zakonna, ogolne remonty domu etc. Prawdopodobnie czesc z datkow na splate poszla tez na remont starego domu siostr w ktorym dzis jest przedszkole. W taki sposob z jednej strony dom sie nie splacal tak jak powinien ale nie bylu tez brane inne pozyczki na potrzebne remonty i ulepszenia.
Po drugie smile mysle ze nieslusznie atakujesz proboszcza za jego nieobecnosc, kazdy ksiadz ma prawo do urlopu i odpoczynku, nawet nie zdajesz sobie sprawy ze praca( ktora poza sprawami duchowymi) wykonuje nasz proboszcz jest naprawde ciezka i wymagajaca wiele stresu. Latwo jest atakowac i wytykac bledy ale ciezko jest postawic sie w czyis butach i zastanowic ile to wymaga wyrzeczen. Zarzadzanie tak duzym budgetem, parafia, terenem, budynkami, pracownikami i do tego a wlasciwie ponad to poswiecenie w prace duszpasterska... to naprawde dla jednego czlowieka jest zbyt wiele. To ze urlop proboszcza i wyjazd na dni mlodziezy zeszly sie ze soba to chyba raczej przypadek, ksierza prosza o urlopy a proboszcz zazwyczaj dostaje czas ktory pozostal na koniec do dyspozycji. Mam brata ksiedza i wiem ile zajmuje mu czasu praca administracyjna nalozona przez kurie a do tego niechcaz zaniedbac pracy duszpasterskiej czasto konczy sie to calymi tygodniami bez dnia wolnego ani pozadnego obiadu... Zanim kogos zarzucimy swoimi "przemysleniami" zastanowmy sie czy sami umielibysmy tyle ofiarowac...
Po trzecie mowisz o radzie parafialnej... ak jest czlonkiem tej poprzedniej ktora do wrzesnia bedzie urzedowac do czasu nowych wyborow. Jak wiadomo czesc ludzi zrezygnowala, ale malo kto pyta ich dlaczego- moze warto!
Rada parafialna jest raczej "organem" doradczym i pomagajacym w organizacji ale kazda decyzja finansowa z przeszlosci zwlaszcza byla podejmowana przez owczesnego proboszcza lub prowincjala. NIkt w radzie nie mial wiele do powiedzenia, byc moze nikt nie probowal...
Moze ktos ma inne zdanie, moze jakies rady jak to co sie stalo naprawic. Teraz jest na to czas.

Stopka forum