Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#1 01.02.2009 15:23:32

lara
Niemowa

Our Lady of Czestochowa

Dzieje się tam coś ciekawego. Chodzą słuchy, pozytywne rewolucje? Ktoś był coś wie?

#2 01.10.2009 13:36:10

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Re: Our Lady of Czestochowa

źródło" Fakty i Mity nr 51/52-2008 str. 8 "Nasi drodzy okupanci"

http://img32.picoodle.com/img/img32/3/1/10/f_de632e49c7m_69f018e.jpg

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#3 01.10.2009 15:01:49

scmegan
Niemowa

Nie wiem czy smaic sie czy plakac roll

#4 01.10.2009 18:40:27

Look761
Niezaprzeczalna Legenda Forum

A co to ma cos wspolnego z kosciolem Our Lady of Czestochowa ????

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#5 01.10.2009 21:38:10

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Pewnie nic, chyba tylko, ze ciekawe?

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#6 01.12.2009 01:57:44

lara
Niemowa

Eeee, czy ja wiem czy to takie ciekawe. Ja tam wolę w swój stan konta zaglądać.

#7 01.12.2009 09:48:17

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Just a matter of opinion.
Wiesz cos na temat rewolucji w OLC?

Ostatnio edytowany przez zoomboy (01.12.2009 09:49:40)

That’s all, folks

#8 01.12.2009 10:04:32

lara
Niemowa

Zadałam pytanie, żeby się coś dowiedzieć, ale cisza. Interesuje  mnie też wystawka autek, ale poczekam aż niektórzy wrócą na forum i coś opowiedzą.

#9 01.12.2009 11:11:22

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Tez nie moge sie doczekac.

That’s all, folks

#10 01.12.2009 13:30:01

lara
Niemowa

Sam byś się ruszył poogladać panienki w czerwonych sukienkach;-)

#11 03.26.2009 08:10:24

madmax

Moje osobiste spostrzezenie  ,ze sie chyba dzieje na duzy plus. Jakos ostatni  duszopasterze tej parafii  mi cos " nie podchodzili " jezeli mozna sie tak wyrazic. Byl kiedys   ksiadz , moze bardziej czasami  busniess men  niz ksiadz ( nic w tym zdroznego jezeli to na Chwale Boga )  Pozniej filozof
przerastajacy sam siebie  , tak ze czasami chyba podczas kazania sam nie wiedzial o czym mowi . W chwili obecnej mam jak najbardziej pozytywne opinie , jeszcze bardziej mile sie zaskoczylem podczas  ostatnich  rekolekcji a ks. Jacek Staniek przerosl chyba sam siebie.

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#12 03.26.2009 17:38:54

Ksiaze
Totalnie Rozgadany

Tak, ostani proboszczowie - Chrystusowcy nam sie udali, maja te charyzme, ktorej brakowalo poprzednim. A przydaje sie teraz, zeby "rozruszac" nasza Polonie, ktora zreszta bardzo sobie ich chwali. Oby tylko "gora" nie miala innego zdania. smile

#13 03.26.2009 19:07:45

ak
Serwis

a ja myslalam, ze powolaniem Ksiedza jest prowadzic duszyczki do zbawienia, a nie do "rozruszania"

"Friends are flowers in the garden of life"

#14 03.26.2009 19:43:33

Agend09
Rozgadany

Masz racje AK. Z mojego punktu widzenia Koscioł (z duzej litery pisany) ma bardziej duchowe zadania. Kosciol z malej litery jest budowla przeznaczona na "mieszkanie Boga" wiec tez nie widze miejsca ani do harcow, ani tez do zalobnych lamentow, a na pewno jest miejscem wyciszenia, zadumy i radosnego obcowania z Bogiem. Najlepiej jak ksiadz wszystkim dogodzi. Ale nie przyszloby mi do glowy ze w tym najwazniejsze aby rozruszac Polonie. Mysle ze sa do tego powolane inne organizacje i kluby, a ze nie robia tego, to przez wieki parafie zgarniaja trzodke nie tylko do paciorka ale i do wywijania obertaskow.

#15 03.27.2009 04:47:32

Ksiaze
Totalnie Rozgadany

ak napisał:

a ja myslalam, ze powolaniem Ksiedza jest prowadzic duszyczki do zbawienia, a nie do "rozruszania"

Jedno drugiemu nie przeszkadza, a wrecz sie uzupelnia. Poza tym wiekszosc ludzi nie jest teologami, a zwyklymi parafianami. Pamietam w latach 80-tych w naszej parafii, takich ksiezy z charyzma, ktorych znalem osobiscie (byly troche inne czasy, choc dzis potrzeba rowniez takich osobowosci w kosciele). Tak potrafili prowadzic Msze, ze az chcialo sie na taka Msze isc. Ludzie chcieli byc blizej kosciola, uczestniczyc w zyciu kosciola. A O TO PRZECIEZ CHODZI. Tymbadziej tu na emigracji, gdzie Polonia skupia sie jednak wciaz przy parafiach, takie charyzmatyczne osobowosci sa potrzebne. Moze byc dobry pasterz, ale nie miec tej iskry, ktora jest lacznikiem parafianie - kosciol (Kosciol). Zauwazylem, ze ci ksieza, wlasnie maja ten dar.

Ostatnio edytowany przez Ksiaze (03.27.2009 06:25:55)

#16 03.27.2009 04:54:20

Ksiaze
Totalnie Rozgadany

Agend09 napisał:

Mysle ze sa do tego powolane inne organizacje i kluby, a ze nie robia tego, to przez wieki parafie zgarniaja trzodke nie tylko do paciorka ale i do wywijania obertaskow.

A czy to zle? Byc moze to jakas nasza taka tradycja. Zycie na emigracji skupia sie w duzej mierze przy kosciolach, wiec DZIEKI BOGU cos sie dzieje. Tymbardziej, ze jest to na chwale Boga.

Ostatnio edytowany przez Ksiaze (03.27.2009 08:42:44)

#17 03.27.2009 04:59:12

Ksiaze
Totalnie Rozgadany

Agend09 napisał:

Masz racje AK. Z mojego punktu widzenia Koscioł (z duzej litery pisany) ma bardziej duchowe zadania.

To bylo chyba bardzo dawno temu. Nie oszukujmy sie, kosciol tez przeszedl transformacje i wciaz przechodzi. Niewiele juz z tej duchowosci zostalo dzisiaj. Ja jetem osoba bardzo duchowa, dlatego blizszymi sa mi religie /filozofie dalekiego wschodu.

Ostatnio edytowany przez Ksiaze (03.27.2009 08:43:31)

#18 03.27.2009 08:44:51

Ksiaze
Totalnie Rozgadany

Przeprasza, za te edycje, ale z uwagi na pospiech, mam tendencje do "polykania" liter.

#19 03.27.2009 20:49:30

Agend09
Rozgadany

Zawsze tak jest, ze jak nie zna sie czegos i nie chce sie poznac, szuka sie nowego. Ciekawe czy "religie/filozofie  dalekiego wschodu" szukaja wyznawcow proponujac im rozrywki?  A to ciekawe ... i jakies calkiem nowe.
Nikt nie mowi ze to zle ze ludziska skupiali sie przy kosciolach, gdzies musieli sie jednoczyc. Szanowny Dyskutancie, wydaje mi sie, ze zycie towarzyskie nie moze byc decydujacym czynnikiem przesadzajacym o tym, czy chce mi sie isc na msze czy nie. Jezeli ktos odchodzi od Kosciola bo mu sie ksiadz nie podoba to jakies nieporozumienie i chyba z gleboka duchowoscia nie ma to nic wspolnego.

#20 03.27.2009 22:06:02

Ksiaze
Totalnie Rozgadany

Agend09 napisał:

Zawsze tak jest, ze jak nie zna sie czegos i nie chce sie poznac, szuka sie nowego. Ciekawe czy "religie/filozofie  dalekiego wschodu" szukaja wyznawcow proponujac im rozrywki?  A to ciekawe ... i jakies calkiem nowe.
Nikt nie mowi ze to zle ze ludziska skupiali sie przy kosciolach, gdzies musieli sie jednoczyc. Szanowny Dyskutancie, wydaje mi sie, ze zycie towarzyskie nie moze byc decydujacym czynnikiem przesadzajacym o tym, czy chce mi sie isc na msze czy nie. Jezeli ktos odchodzi od Kosciola bo mu sie ksiadz nie podoba to jakies nieporozumienie i chyba z gleboka duchowoscia nie ma to nic wspolnego.

Trzy razy przeczytalem i nie rozumiem o co chodzi. Kompletny misz-masz. smile
Primo co maja religie/filozofie do rozrywki? To sa dwa rozne tematy, prosze nie mieszac jednego z drugim.
Secundo co ma zycie towarzyskie do do Mszy Swietej ? Co ma ksiadz do odchodzenia wiernych z kosciola?
Prosze uporzadkuj swoje mysli i sprobuj sie jakos jasniej wyartykulowac.

#21 03.28.2009 07:37:09

Ksiaze
Totalnie Rozgadany

Czy organizowanie spektaklow w kosciele o tematyce religijnej nie przyciaga wiecej wiernych do kosicola? Kazdy sposob jest dobry. Czasem do ludzi trzeba dotrzec w bardziej niekonwencjonalny sposob. Nasz papiez Jan Pawel II byl taka osobowoscia charyzmatyczna i zawsze tam gdzie sie pojawial "rozruszal" wiernych, do glebszej wiary, zaangazowania sie, modlitwy.

Ostatnio edytowany przez Ksiaze (03.28.2009 07:38:42)

#22 03.29.2009 06:36:24

Agend09
Rozgadany

"To bylo chyba bardzo dawno temu. Nie oszukujmy sie, kosciol tez przeszedl transformacje i wciaz przechodzi. Niewiele juz z tej duchowosci zostalo dzisiaj. Ja jetem osoba bardzo duchowa, dlatego blizszymi sa mi religie /filozofie dalekiego wschodu".
A wczesniej to: "Poza tym wiekszosc ludzi nie jest teologami, a zwyklymi parafianami. Pamietam w latach 80-tych w naszej parafii, takich ksiezy z charyzma, ktorych znalem osobiscie (byly troche inne czasy, choc dzis potrzeba rowniez takich osobowosci w kosciele). Tak potrafili prowadzic Msze, ze az chcialo sie na taka Msze isc. Ludzie chcieli byc blizej kosciola, uczestniczyc w zyciu kosciola. A O TO PRZECIEZ CHODZI. Tymbadziej tu na emigracji..."
Szanowny Ksiaze - to chyba Twoje slowa...  Z mojej strony to wszystko, dyskusji nie podtrzymuje. Jezeli jestes przekonany o swojej racji, to dobrze.

#23 04.04.2009 11:56:07

goorolka
Niemowa

A ja mysle ze rewolucja w OL jest raczej na negatywnej sciezce. Kazdy z nas pamieta jaka troska otaczal wiernych ks.Kowalski czy ks.Rysio - dzis nasi nowi pasterze zdaja sie tych czysto duchowych potrzeb nie dostrzegac. Potrzeb rozmowy po Mszy, rozmowy na korytarzu kiedy dzieci podwozimy do szkoly- zwyklej ludzkiej cierpliwosci i checi do zapytania co slychac, czy moze w czyms pomoc...
Zauwazam za to tendencje do ciaglego mowienia z ich strony DAJ WIECEJ - zamiast dziekuje ze jestes... To przykre dla tych parafian ktorzy w poprzednich latach wiele pomagali... Ksiadz proboszcz zalozyl przeciez przedszkole, wynajol dom po prowincji wiec chyba raczej na brak plynnych dochodow nie narzeka - za to parafiania coraz czesciej traca prace i domy - czy nie bylo by lepiej podeprzec ich niz pisac w biuletynie notatki ze wpadalao by nam podokladac rownowartosc biletu do kina - co niedziele?
Czasem wydaje mi sie ze to nie poprzedni proboszczowie byli jak ktos wyzej powiedzial "biznesmenami" - teraz to dopiero biznas sie rozkreca...

#24 04.04.2009 14:58:26

smok
Niemowa

Oj, goorolka, to Ty chyba dawno nie bylas... Nie pamietam tego tekstu z "rownowartoscia biletu", a czytalam chyba wszystkie, bo mi sie podobaja. I slyszalam naprawde duzo dobrych slow od tych ksiezy, "daj wiecej" tez mi sie nie wydaje zbyt czesto powtarzane. A na przyklad to, co sie dzieje w piatki wieczorami, zwlaszcza ostatnio - bardzo do mnie przemawia. Nie przekonasz mnie, ze to na zla droge.

A co do przedszkola, to przeciez chyba jest taka potrzeba, skoro ludzie przyprowadzaja swoje dzieci. Nie bylam tego obejrzec, ale slyszalam, ze tam tez sie dobrze dzieje.

Moze to tak jest, ze jednych cos tam zaciekawi, a inni zwracaja uwage na cos innego, kazdy na to, co go osobiscie interesuje, albo boli.

#25 04.04.2009 17:23:13

goorolka
Niemowa

Tekst byl z biuletynu jakos po  bazarze parafialnym - jak poszukasz dobrze na stronie parafii to znajdziesz w poprzednich wydaniach.
Ja nie mowie ze przedszkole czy wynajmowanie domu jest zle - tylko zwracam uwage ze to nie parafianie biara materialne zyski z tego - jest to oczywiscie ulatwienie dla nas, bo mozemy dzieci oddac w dobre miejsce- lecz w tym samym momecie ktos kto z tego czerpie zyski powinien sie opanowac i pochylic glowe bo przeciez nie prowadzeniem biznesow w parafii jest rola duchowienstwa - lecz prowadzenie nas do Boga.
Co do piatkow - zwlaszcza pierwszych piatkow miesiaca - to bardzo bobra idea - tylko zebysmy nie popadli w samozachwyt lecz pamietali dla Kogo to wszystko ... bo przeciez nasza rola jest oddawac Czesc Bogu a nie proboszczowi - tyle mojego.
Co do parafii to jestem na mszt co tydzien...

Stopka forum