Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#1 02.18.2007 14:09:07

Łukasz Witkowski
Były Administrator

Radio "BiM"

Co myślicie o tym radiu? Jakie są Wasze opinie?

#2 02.25.2007 23:02:16

Pawel Pawlowski
Rozgadany

Re: Radio "BiM"

Chyba najczesciej sluchane przeze mnie radio. Widac ,ze Bogdan z Gosia maja pomysl na to co robia
, programy sa ciekawe i nie przesycone reklamami,ciekawe jakby wypadli w codziennych audycjach??
I oczywiscie swietnie zorganizowana "Biesiada radia BiM"

#3 02.26.2007 04:50:13

Łukasz Witkowski
Były Administrator

Właśnie, dlaczego nadają tylko raz w tygodniu?

#4 02.26.2007 05:16:37

bogdan
Niemowa

Dlaczego tylko raz w tygodniu?
      Pieniadze, pieniadze i jeszcze raz pieniadze.
Nie bylismy nigdy wspomagani przez nikogo, oprocz naszych drobnych  ale rzetelnych sponsorow Wszystkie oplaty uiszczamy z pieniedzy reklamodawcow, niestety rynek reklam w Metro-Detroit nie jest duzy, a oplaty (niestety) takie sa.
Nie ma sie wiec wybierac z motyka na slonce, tylko patrzec na swoje mozliwosci, ....chyba, chyba ze wygram nastepna duza loterie Mega Milion smile

#5 02.26.2007 17:31:41

Łukasz Witkowski
Były Administrator

Do wygrania jest podobno $216M, więc chyba nie tylko radio by się rozwinęło, ale powstałaby też polska telewizja smile

A na poważnie: wszystkie polskie audycje nadają z WNZK 680/690. Zawsze zastanawiałem się czy istniałaby możliwość uruchomienia polskiej stacji. Stacji, która nadawałaby swój polskojęzyczny program, powiedzmy, 10 godzin na dobę, a resztę czasu wynajmowała innym (oczywiście zarabiając na tym). Czy dałoby się coś takiego zacząć? Jak wygląda sprawa z koncesjami, przyznaniem częstotliwości? Czy rzeczywiście jest to poza zasięgiem finansowym Polonii? Czy w grę wchodzą aż tak duże kwoty?

#6 02.27.2007 01:03:43

Pawel Pawlowski
Rozgadany

Łukasz Witkowski napisał:

Do wygrania jest podobno $216M, więc chyba nie tylko radio by się rozwinęło, ale powstałaby też polska telewizja smile

A na poważnie: wszystkie polskie audycje nadają z WNZK 680/690. Zawsze zastanawiałem się czy istniałaby możliwość uruchomienia polskiej stacji. Stacji, która nadawałaby swój polskojęzyczny program, powiedzmy, 10 godzin na dobę, a resztę czasu wynajmowała innym (oczywiście zarabiając na tym). Czy dałoby się coś takiego zacząć? Jak wygląda sprawa z koncesjami, przyznaniem częstotliwości? Czy rzeczywiście jest to poza zasięgiem finansowym Polonii? Czy w grę wchodzą aż tak duże kwoty?

Wchodze w to tongue tongue tongue

#7 02.28.2007 09:55:05

bogdan
Niemowa

zapewne WSZYSTKO jest kwestia ceny! Jezeli nie cos nowego, to mozna "odkupic" cos, co funkcjonuje, choc slabo.
Nie mam pojecia jakie pieniadze wchodza w rachube, albo gdzie i jak zalatwiac te sprawy, ale moje pytanie jest nastepujace:
Czy jest potrzeba "polskiej" telewizji, czy "polskiej telewizji po polsku" z Detroit, czy Michigan.
Kto mialby to ogladac, kto kupowac takie programy i czy wogole polska telewizja bylaby takimi produkcjami zainteresowana, no bo jezeli nie polska, to jaka?
Polonijny rynek w Stanach nie jest przeciez duzy...

#8 02.28.2007 13:09:35

Pawel Pawlowski
Rozgadany

Moim zdaniem,skoro dziala w comcast stacja albanska,to polska napewno dalaby rady,czy zapotrzebowanie jest??
Napewno ,ale podejzewam ,ze to byloby tak samo jak z radiami. Sponsorzy nie maja duzych pieniedzy i nie ma tutaj takich duzych polskich firm jak np. w Chicago.

#9 02.28.2007 18:28:14

Łukasz Witkowski
Były Administrator

Rozmawiałem kiedyś z osobą związaną z polonijnymi mediami w Metro Detroit. Usłyszałem, że niestety reklamodawcy (sponsorzy) dają pieniądze na reklamę nie po to by tak naprawdę zaprezentować swoją ofertę klientom, tylko raczej na zasadzie jałmużny i wspierania polskojęzycznych mediów. Uważają, że nie muszą się tak naprawdę reklamować: za mało Polaków, prawie zupełny brak konkurencji.
Co do telewizji: jeśli Comcast udostępnia Albańczykom swoje łącza, Polacy też pewnie by mogli. I nawet bez większych nakładów. Tylko nie sądzę że taka telewizja po polsku mogłaby nadawać 24/7. Raczej godzinkę dziennie. I też raczej nie rozmawiamy tu o opłacie $300 za godzinę (czy sponsorzy byliby skłonni płacić więcej za reklamy w TV?). Następny problem: materiały filmowe. Można wyjść "do ludzi" i kręcić coś na ulicach Hamtramck. Ale przecież nie można tego robić codziennie. A żeby pokazywać wiadomości z Polski trzeba mieć podpisane umowy na wykorzystanie materiałów, etc.
Można też oczywiście robić materiały dla TV w Polsce, tak jak pisze Bogdan. Ale z tego co wiem, jeśli TVN lub TVP potrzebują materiał z Detroit to wysyłają pana Kraśkę i ten trzaska reportażyk. Profesjonalnie i szybko.
Podsumowując: marzy mi się TV lokalna. Po polsku. ALe to chyba tylko pozostanie w sferze marzeń.

#10 03.05.2007 16:10:40

mario
Małomówny

Uwazam ze radio Bim  jest najlepsze radio w Detroit reszty nie slucham  bo to totalna ............
Malgosia i Bogdan prowadza radio bardzo dobrze ,szkoda ze tylko jedna godzinke w tygodniu ale przeciez to nie Ich wina.
Mysle ze Lukasz ma racje to co napisal to tylko marzenia i nidgy tutaj tv lokalnej nie bedzie.
Powod jest jeden - nie ma na to zapotrzebowania bo rynek jest maly .

#11 03.05.2007 16:17:48

sebeczek
Małomówny

Zgadzam sie z DJ Mario - BIM jest the besciak jesli chodzi o polonijne audycje radiowe w Michiganie (pomijajac podcast "polskie detroit"...   A tak pomijajac wszystko, niezle sie ubawilem przed chwila... Pawel Pawlowski podaje powyzej adres internetowy do swoich zdjec - sa fajowe, tylko w albumie "detroit zoo" pisze ze prezentuje zwierzeta z detroickiego zoo, a na dwoch zdjeciach jest tez czlowiek (mam nadzieje ze to nie stala ekspozycja detroickiego zoo).. ha ha ha.... choc moze czasami moznaby ja tam zostawic na pare godzin.. znajac jej wielka milosc do zwierzat, nawet by sie tam nie nudzila...

#12 03.05.2007 22:25:26

ak
Niezaprzeczalna Legenda Forum
Serwis

Sebeczku, na czym polega "the best" Radia BiM?

"Friends are flowers in the garden of life"

#13 03.06.2007 00:35:05

Pawel Pawlowski
Rozgadany

Wydaje mi sie Sebek ,ze masz racje. To chyba byl jej najszczesliwszy dzien odkad jest w U.S tongue
do ak. na czym polega?? poprostu jest "the best" czyli najlepsze tongue

#14 03.06.2007 06:35:57

ak
Serwis

...po prostu jest "the best" ( po prostu pisze się osobno!) Nie przekonałeś mnie. Lubię być dociekliwy i nie wierzę od razu we wszystko to, co usłyszę, przeczytam. W pedagogice możesz to tak skomentować: "Jeśli ktoś powie ci, że coś widział, być może to jest prawda, ale wcale nie musi. Nawet jeśli dużo ludzi stwierdzi, że coś jest prawdą, powinieneś sam to zbadać". Dzięki takiemu podejściu (nawet dziecko) można nauczyć  powątpiewania, czyli tego, co robią naukowcy, wynalazcy i odkrywcy. Takie podejscie (nawet w dziecku)  może rozwijać odwagę myślenia. Jeśli oglądacie jakąś kreskówkę czy sluchacie radia BiM i zapytam Was: Co Wam się podobało? Jeśli wymijająco odpowiecie "wszystko"  badź  "nie wiemy", to taka odpowiedź nie jest prawdziwa, a więc nie warto jej powtarzać.
Dlatego z przykrością, nie mogę powtórzyć po komentarzu Pawła P., że radio BiM jest "the best".

Ostatnio edytowany przez ak (03.06.2007 09:23:32)

#15 03.06.2007 12:53:58

Ksiaze
Totalnie Rozgadany

Mysle, ze Pawel Pawlowski i sebeczek po prostu zaoszczedzili swoj czas serwujac jedno okreslenie "best", ale wierze, ze w kazdej chwili moga to uzasadnic. Trzeba dac im szanse. smile

Na marginesie, nawiazujac do powyzszego postu, ja na ten przyklad z reguly nie wierze w to co ktos mi powie, chyba ze jest dla mnie wielkim autorytetem i nie zawidl mnie nigdy (a i nawet wtedy musze sam na wlasnej skorze przekopac temat). Ta droga wlasnie zdystansowalem sie od wiary w Boga, bo jest niezbadalna (sic!). W skali globalej jest jednak potrzebna dla ludzkosci, choc musi byc kontrolowana w jakis sposob, zeby nie dochodzilo do wojen za wiare. Ale to material na osobny temat.

Ostatnio edytowany przez Ksiaze (03.06.2007 13:10:23)

#16 03.06.2007 15:33:38

mario
Małomówny

Dlaczego radio BIM jest najlepsze ?.
To proste poprostu trzeba sluchac go od poczatku istnienia.
Nie plota  glupot tak jak czasami to inne radia robia.
I 'biesiady ' robia rewelacyjne . Jesli ktos byl to wie.Zadne radio nie robi tak super imprezy jak radio BIM.

#17 03.12.2007 15:51:27

madmax

ak napisał:

Sebeczku, na czym polega "the best" Radia BiM?

ze nie trzeba kupowac co miesiac nowego slownika z firmu Ectako oraz  dokonawac  " cudu ozdrowienia" dzieki dobrym radom  pani doktor Tomalskiej ( lub cos podobnego) .
A tak na powaznie to radio BiM zasluguje na to zeby byc rano i wieczorem a reszta badziewia raz w tygodniu.
Niestety jak ktos napisal pare postow dalej sponsorzy traktuja reklame w Detroit jako jalomuzne.

Ostatnio edytowany przez madmax (03.12.2007 15:52:20)

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#18 03.12.2007 16:07:59

ak
Serwis

ja tez tak mysle! widze juz pierwszego mecenasa (nie sponsora) kultury przez duze K, uzytkownika Forum - madmax.
Gratuluje radiu BiM!

#19 03.12.2007 16:17:05

Łukasz Witkowski
Były Administrator

ak napisał:

...mecenasa (nie sponsora)...

Dokładnie, słowo "sponsor" naprawdę źle tutaj się kojarzy...

#20 03.13.2007 05:27:51

Fesia
Rozgadany

Łukasz Witkowski napisał:

ak napisał:

...mecenasa (nie sponsora)...

Dokładnie, słowo "sponsor" naprawdę źle tutaj się kojarzy...

Jak zwał tak zwał,chodzi o wsparcie finansowe.Widocznie program nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem wśród sponsorów ,ups pardon mecenasów.A tak nawiązując do poprzednich wypowiedzi to oni też coś kręcą?(mam na myśli wypowiedż ak z 06.03)

#21 03.13.2007 06:01:44

ak
Serwis

dzis juz nie ma mecenasow kultury, a szczegolnie nie ma ich wsrod Polonii, pozostali tylko drobni sponsorzy i chwala im za to ze sa! Wyjasniam: sponsor da pieniadze ale musi w zamian cos otrzymac. Mecenas kieruje sie innymi pobudkami. A wiec sa to pojecia rozne.
Kogo ja widze na mecenasa polskiej kutury w MI? Przede wszystkim powinnien to byc Kongres (ponoc brak funduszy), dalej Centrum Kulturalne - jak wynika z samej nazwy; mysle ze byly tez takie zamierzenia zalozycieli Centrum, no i Unia Kredytowa PAC ma w swoim statucie zapisane(chyba, ze zmienila statut) byc WLASNIE mecenasem kultury polonijnej.
pytanie do Fesia: czy piszesz o kreceniu przez BiM? Tak zrozumialem.

Ostatnio edytowany przez ak (03.13.2007 06:07:42)

#22 03.13.2007 06:31:10

madmax

Ciekaw jestem czemu to Kongres nie ma funduszy ? No chyba ,ze sa dwa jeden w Michigan a drugi na reszte Poloni.
Bodajze w zeszlym roku w Dzienniku Zwiazkowym bylo sprawozdanie finansowe no i na biednego to nasz Kongres nie wygladal. Zreszta jezeli by sie pokusil sie na role mecenasa to chyba na pewno nie radia BiM

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#23 03.13.2007 13:03:53

Fesia
Rozgadany

ak napisał:

...po prostu jest "the best" ( po prostu pisze się osobno!) Nie przekonałeś mnie. Lubię być dociekliwy i nie wierzę od razu we wszystko to, co usłyszę, przeczytam. W pedagogice możesz to tak skomentować: "Jeśli ktoś powie ci, że coś widział, być może to jest prawda, ale wcale nie musi. Nawet jeśli dużo ludzi stwierdzi, że coś jest prawdą, powinieneś sam to zbadać". Dzięki takiemu podejściu (nawet dziecko) można nauczyć  powątpiewania, czyli tego, co robią naukowcy, wynalazcy i odkrywcy. Takie podejscie (nawet w dziecku)  może rozwijać odwagę myślenia. Jeśli oglądacie jakąś kreskówkę czy sluchacie radia BiM i zapytam Was: Co Wam się podobało? Jeśli wymijająco odpowiecie "wszystko"  badź  "nie wiemy", to taka odpowiedź nie jest prawdziwa, a więc nie warto jej powtarzać.
Dlatego z przykrością, nie mogę powtórzyć po komentarzu Pawła P., że radio BiM jest "the best".

Odpowiadam ak rozumiałam to w ten sposób,ze informacje przez nich podawane są może prawdziwe,może nie.Jeśli chodzi o "the best" jest to opinia subiektywna i każdy ma prawo powiedzieć co myśli,to samo zrobiłeś Ty pisząc że głosy ppZieleńców byly super radiowe,nie każdemu się podobały(osobiście wolałam p.Krystynę i szkoda ,że już nie nadaje)

#24 03.13.2007 14:48:32

ak
Serwis

madmax,
nie chodzi w naszych rozmowach o to, czy Kongres dalby pieniadze temu, czy tamtemu. Najogolniej rzecz biorac, powinien byc mecenasem KULTURY. Czasy troski o niepodleglosc Polski juz sie skonczyly, pora wiec zwrocic sie ku Polonii i dla Polonii. I tak mi sie marzy, marzy...moze przy rzadach M.Szajnerta cos sie zmieni.

#25 03.13.2007 15:24:54

Łukasz Witkowski
Były Administrator

ak napisał:

Czasy troski o niepodleglosc Polski juz sie skonczyly, pora wiec zwrocic sie ku Polonii i dla Polonii.

Słuchając wypowiedzi niektórych członków Kongresu odnoszę wrażenie, że te czasy nie skończyły się w 1989 roku tylko całkiem niedawno, wraz z ostatnimi wyborami parlamentarnymi...

Stopka forum