Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#26 07.14.2007 06:31:27

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Re: Radio "Polskie Rozmaitości" - Jurek Różalski

Breaking news. Sobata 14. - 9:15
Wg Jurka wzrok jest organem ktory nie lubi jesli sie o niego nie dba. I jeszcze, wzrok ma sie tylko jeden. Ja mam kilka innych organow, ktore wystepuja pojedynczo :-).
Ciagle nie wiem dlaczego lekarz kobieta upiera sie byc nazywana jak mezczyzna (zmienia ostatnia litere nazwiska z "a" na "i") , przeciez to ogloszenie jest po polsku, skierowane do Plakow, czyz nie?
Nastepny klejnot to wyklad pani Baumgartner. Wg niej w kraju najwiekszej konsumpcii na calym szalonym swiecie powinnismy mieszkac w szarym domku, jesc byle co, jezdzic  dzonkami, ubierac sie w second hand sklepach, WEGETOWAC. Moze powinnismy wyjechac to Chin? Nie zapomnijmy wziac zs soba P Baumgartner i Jurka. Chiny Chinami a kabaret musi trwac.
Sa jeszcze ubezpieczenia, te wstydliwe i te nie. Hmmm, ktorego ubezpieczenia moglbym sie wstydzic?

Ostatnio edytowany przez zoomboy (07.15.2007 12:24:55)

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#27 07.14.2007 12:22:45

Klaryska
Niemowa

Nie wiem dlaczego Polki-Amerykanki (lub odwrotnie) wystepujac w polskim srodowisku domagaja sie uzywania ich nazwisk z koncowka - ski.  Moze w ten sposob chca podkreslic swoja ponad polska nieodmiennosc?  Tymczasem, w jezyku polskim - nazwiska polskie, a takze obce, ktore mozna podporzadkowac wzorcom deklinacyjnym odmieniaja sie; za czym konsekwentnie wypowiadaly sie i wypowiadaja wszystkie wydawnictwa normatywne.  Przy tej okazji (nie dotyczy radia!) zwroce uwage na prawdziwy koszmar, kiedy to wypisywane sa laurki, typu: "Dyplom uznania dla Anna Tokarski" , czy "Dyplom uznania dla Adam Kruk".  A tak ogolnie - to swietnie, ze zaczynamy zwracac uwage na poprawnosc jezyka; to ulatwia komunikacje i poprawia samopoczucie. Przyznacie chyba racje, ze byle jakie pisanie mozna odebrac w jeden tylko sposob, a mianowicie, ze piszacy ma gdzies czytajacych.   
To moze sie przydac:
http://czytelnia.pwn.pl/kultura_jezyka_polskiego.php   
P.s.
Przy okazji - "nie" z rzeczownikami pisze sie oddzielnie, a wiec  poprawnie jest - "nie dba" (bez urazy prosze, bo z czystej sympatii ta uwaga).

#28 07.14.2007 19:14:05

Pawel Pawlowski
Rozgadany

Ciekawy temat z tymi nazwiskami. Tez sie nad tym zastanawialem i zatrzymalem sie w martwym punkcie. Nazwiska w jezyku angielskim sie nie odmieniaja wiec Tokarski i Tokarska to dla angielskiej gramatyki i amerykanskiej administracji dwa rozne nazwiska, co ma znaczenie jezeli to jest malzenstwo. Wiec po przejeciu nazwiska meza,zona dostaje koncowke -ski.
Dobrze mowie czy znow gadam od rzeczy??

#29 07.14.2007 19:37:41

Klaryska
Niemowa

Oczywiscie tak jest, ale w przypadku kiedy piszemy lub mowimy po polsku nazwiska powinnismy odmieniac.

#30 07.15.2007 00:10:43

Pawel Pawlowski
Rozgadany

Dokladnie.
Ale czyja wina jest ,kiedy osoba plci zenskiej nie zyczy sobie kiedy mowi sie o niej -ska??
Czy to blad redaktora? Czy uszanowanie woli np.reklamodawcy??

#31 07.15.2007 12:29:58

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

P.s.
Przy okazji - "nie" z rzeczownikami pisze sie oddzielnie, a wiec  poprawnie jest - "nie dba" (bez urazy prosze, bo z czystej sympatii ta uwaga).
Niewiemoczymmowisz ;-)
How about this?
Post scriptum (łac.) - dopisek do listu, artykułu itp., umieszczony na końcu po podpisie autora. Oznaczany jest skrótowcem PS, przy którym w języku polskim (w przeciwieństwie do języka łacińskiego) nie stawia się kropek.

Przykład:

Drogi...

(treśc listu)

Mariusz

PS (treśc dopisku)

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#32 07.15.2007 14:03:22

Abacus
Totalnie Rozgadany
Od: Detroit
Serwis

Yes! Yes! Yes! Yes! 
"
"Dba to rzeczownik od dzisiaj. Powiedziałem!

Ostatnio edytowany przez Abacus (07.15.2007 14:31:08)

Małpa w koronie

wyslijkwiaty.com

#33 07.15.2007 14:59:56

Klaryska
Niemowa

Tak, to racja z tym skrotem, powinno byc PS lub PS:
P.S. (z kropkami) tylko w jezyku obcym (i z duzych liter).  Niestety wciaz jeszcze gdzies tam drzemie we mnie staroswieckosc, kiedy to uczono mnie laciny, stad te kropki.  Pomimo, ze nie jest to razacy blad, uwaga sluszna, dziekuje.  Aby jednak calkiem nie bylo jak w porzekadle: "uczyl Marcin Marcina", na swoje usprawiedliwienie zalaczam dowod:
http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/a … 008/idc/13

#34 07.15.2007 23:46:07

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Do Klaryski ;-) 
Nobody's perfect. Z pewnoscia nie ja. Upewnia mnie w tym "medrzec nad medrce" niejaki Liczydlo. Fajny chlop tylko niepotrzebnie naduzywa przymiotnikow inwektywnych, o ile takie istnieja.
Tak naprawde to PS jest skrotem od "pod spdem".

Ostatnio edytowany przez zoomboy (07.15.2007 23:49:55)

That’s all, folks

#35 07.16.2007 06:28:34

Abacus
Totalnie Rozgadany
Serwis

P.s.
Niewiemoczymmowisz ;-) 

Gramatyka a la " mgr " zoomboy! Jaka uraza to wzbudza podziw!

Małpa w koronie

wyslijkwiaty.com

#36 07.16.2007 09:01:08

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

A co to mgr? Eh?

That’s all, folks

#37 07.16.2007 09:15:59

redneck
Małomówny

W tym watku mialo byc o Polskich Rozmaitosciach. Dla mnie to nie radio - to kabaret na wysokim poziomie. Wszyscy powazni, ale sposob w jaki mowia zdradza, ze jednak zartuja smile

#38 07.16.2007 12:27:51

Abacus
Totalnie Rozgadany
Serwis

zoomboy napisał:

A co to mgr? Eh?

Nie wiem bo skąd, do szkoły nie chodziłem samouk jestem, to widać gołym okiem. 
Wiem natomiast kto jest  " mgr"  eeehhhh!

Małpa w koronie

wyslijkwiaty.com

#39 07.16.2007 13:05:20

madmax
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Abacus napisał:

zoomboy napisał:

A co to mgr? Eh?

Nie wiem bo skąd, do szkoły nie chodziłem samouk jestem, to widać gołym okiem. 
Wiem natomiast kto jest  " mgr"  eeehhhh!

czyli jak pan redaktor R

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#40 07.16.2007 13:13:55

Abacus
Totalnie Rozgadany
Serwis

Nie tak glośno, ciii

Małpa w koronie

wyslijkwiaty.com

#41 07.16.2007 13:45:26

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Chyba AWF? ;-)

That’s all, folks

#42 07.16.2007 14:38:54

madmax
Niezaprzeczalna Legenda Forum

specjalizacja " skok przez plotki z mikrofonem "

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#43 07.16.2007 16:26:52

Klaryska
Niemowa

zoomboy napisał:

Do Klaryski ;-) 
Nobody's perfect. Z pewnoscia nie ja. Upewnia mnie w tym "medrzec nad medrce" niejaki Liczydlo. Fajny chlop tylko niepotrzebnie naduzywa przymiotnikow inwektywnych, o ile takie istnieja.
Tak naprawde to PS jest skrotem od "pod spdem".

I niech tak zostanie...  Pozdrawiam

#44 07.20.2007 08:03:34

redneck
Małomówny

Fajna muzyka ostatnio u red. Rozalskiego - disco polo wraca smile
Na antenie Polskich Rozmaitosci ma sie lepiej niz dobrze.

#45 07.24.2007 22:31:48

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Lalka napisał:

Kiedyś włączyłąm sobie to radio. Pierw się uśmiałam, a potem sobie pomyślałam- "kto tego słucha? Przecież tego sie nie da słuchać!!!"

Ale jest jajecznie zabawne. Same ogloszenia komponowane przez "Bossa" sa warte zapamietania. Z uporem maniaka prezentuje swoje "commercials" jakby mowil do sluchaczy z przedszkola. Jerzyk, my jestesmy dorosli!!!!! No chyba, ze mowi do "mocherow", a to sa inni ludzie.
Wiem, I'll fry in hell for this.

That’s all, folks

#46 07.25.2007 08:33:42

redneck
Małomówny

Dzis rano u red. Rozalskiego uslyszalem, ze moge dostac satelite za darmo. Jesli skorzystam z uslug jednego ze sponsorow. Po co mi antena satelitarna skoro moge miec na dachu SATELITE!

#47 07.27.2007 07:33:52

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Dzis rano doszedlem do wniosku, ze red. Rozalski jest kacykiem.
Kacyk jest szefem (cos w rodzaju CEO) malego szczepu afrykanskiego.
Kacyk jest faciem z zerowa tolerancja dla opinii innych. Ktokolwiek majacy inna opinie niz kacyk jest niedoinformowany albo tez glupi. Kacyk jest stupajka. Kacyk ma najwyzsza wiedze i jest nieomylny. Kacyk ziejacy nietolerancja na falach radiowych jest zenujacy. Kacyk zaprasza sluchaczy aby do niego dzwonili ale ostrzga, zeby przemysleli co chca powiedziec bo zostana ochrzczeni durniami jesli beda mieli inna niz kacykowa opinie.
Dzisiejsze piardy na temat nieodpartej potrzeby ulokowania amerykanskiego zlomu na terenie Polski byly bezsensowne i bolesne w sluchaniu.
Red. Jurek ( do niedawna Jurek przez "Y") powinien sie skupic nad produkcja i prezentacja swoich konwulsyjnych reklam.

Dla potwirdzenia mojej tezy ze kacyk nie ma racji zalaczam link do informacji jak Wielki Brat nas wyrolowal.
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd … t_a_2.html (it should work as hyperlink, if not, just copy and paste in your browser)

Naszym najwiekszym (kacykowym) problemem jest brak wyobrazni. Zajelo nam wiele lat zeby wyrugowac obcy zlom i armie z kraju i znowu zapraszamy obcy zlom i armie na nasza ziemie.

That’s all, folks

#48 08.13.2007 16:56:12

Piast Kolodziej
Niemowa

zenujacy jest Mariusz S.  Cierpi tak bardzo z powodu wszechobecnej  w USApoprawnosci politycznej , z powodu Sowietow, Niemcow , Arabow, a najbardziej przeszkadzaja mu Murzyni , Zydzi , tylo mnie dziwi ze jakos malo nadaje na homoseksualistow ?
a ta reklama o  wspanialym tlumaczu , ktory to sponsoruje radio-przeciez to o niego chodzi , czemu nie powie wprost , ze sam siebie reklamuje .
Nie da sie tego sluchac zbyt czesto, gora raz w miesiacu .

#49 08.13.2007 18:36:34

Łukasz Witkowski
Były Administrator

Piast Kolodziej napisał:

zenujacy jest Mariusz S.  Cierpi tak bardzo z powodu wszechobecnej  w USApoprawnosci politycznej , z powodu Sowietow, Niemcow , Arabow, a najbardziej przeszkadzaja mu Murzyni , Zydzi , tylo mnie dziwi ze jakos malo nadaje na homoseksualistow ?
a ta reklama o  wspanialym tlumaczu , ktory to sponsoruje radio-przeciez to o niego chodzi , czemu nie powie wprost , ze sam siebie reklamuje .

Jak już wcześniej było powiedziane: Polskie Rozmaitości są prywatnym programem radiowym. Główny prowadzący zbiera materiały które są emitowane. On zaprasza gości, dobiera reklamy. Od jego decyzji zależy, czy coś będzie "puszczone" czy też nie. On płaci za czas antenowy i tylko on decyduje jaki format ma jego audycja.

#50 08.14.2007 09:22:16

redneck
Małomówny

Piast Kolodziej napisał:

I co z tego? Moze mowic i robic co chce! Wolny kraj, nie?

Stopka forum