Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

• Index
  •  » Wiadomości
  •  » Badania Opinii Polaków Mieszkających W Detroit Na Temat Jakości Polski

#26 11.01.2014 19:38:05

malgosia80
Rozgadany

Re: Badania Opinii Polaków Mieszkających W Detroit Na Temat Jakości Polski

I widzisz Look, tu sie mylisz. Place podatki, jestem legalnym obywatelem tego kraju i jak najbardziej bedac tu, czuje sie za jego stan odpowedzialna. To ze moja obecnosc na stale w USA nie byla przeze mnie przewidziana jeszcze kilka lat temu jest moim wyborem. Moj maz jest amerykaninem. Przyjechal tu jako male dziecko i nie ma juz zadnych powiazan z Polska, wiec to ja sie poswiecilam i tu zostalam, zakladajac swoja rodzine. Nikt nie zasugerowal mi odejscia z nauczania religii. To byla moja decyzja po pierwsze ze wzgledu przede wszystkim na to, ze biore religie i jej nauczanie na powaznie. Nie zgadzam sie w swoim sumieniu aby robic z katechezy w wiekszosci przypadkow- dobrej drogi na zebranie kasy dla parafii. Nauczanie dzieci ktore w prawie 100% sa tu urodzone, religii w jezyku polskim jest dla mnie calkowocie bez celowe. Dzieci dosrastaja szybko, polonia w MI jest bardzo mala wiec i ich kontakt z jezykiem polskim jest zawezony do srodowiska domowego. Kiedy wyjezdzaja do college tu konczy sie ich "polska religia". Nie maja zadnego przywiazania do parafii, nie potrafia sie odnalesc w srodowiskach parafii amerykanskich woec najczesciej do kosciola wracaja z mamusia i tatusiem na Boze Narodzenie. W wieku 20+ lat spowadaja sie z " niezmowionego paciorka". Czy takiego podejscia do religii oczekuje polonia? Ja sie z nim nie zgadzalam a kiedy nowa (w tamtym czasie) rada parafialna silbie sugerowala ze nie potrzeba religii w jezyku angielskim, moja klasa przygotowujaca dzieci do bierzmowania w jezyku angielskim zostala w pewnym sensie zawieszona. Po drugie, bardzo przeszkadza mi polityka otwartego picia alkocholu na terenie kosciola. Jak dla mnie sala JPII, jakby nie patrzyl, jest nieodlaczna czescia budynku kosciola. Po jednej z imprez kiedy butelki po akocholu pobiewieraly sie wszedzie od lazienek po parking powedzialam sobie, ze nie bede czescia takiego podchodzenia do rzeczy. Naleze teraz do parafii amerykanskiej, pewnie nie jest perfekcyjna ale nie dzieja sie takie rzeczy za ktore jako katoliczka mogla bym sie wstydzic. Zoomboy, zasygerowal ze kazdy kto czuje sie emigrantem powinien sie spakowac i wyjechac bo nie ma tu dla niegi miejsca. Well, ten kraj jest zbudowany na emigrantach. Na wizach biznesowych i naukowych, na legalnych i nie legalnych imigrantach z innych krajow. Czy ktos chce czy nie, emigrancji napedzaja ekonomie tego kraju i USA zginie smiercia naturalna jesli zamknie swoje granice. Polecam ostatni wywiad z Bill Clinton dla kilku tv, na temat przyszlosci imigrantow w USA.
Wracajac do polonii i wypowiedzi na forum, juz nie raz i nie dwa wskazywalam, ze kazda akcja polonii w MI na tym forum jest krytykowana. Zoomboy ma w tym przewodnia paleczke. Cokolwiek by sie nie dzialo jest negatywne z miejsca. Nie wazne kto, co i gdzie. Jakos nie zauwazylam aby Zoomboy czy uzytkownicy forum per se, sami cos zorganizowali- ni wazne dla polski, polonii czy ukrainy. Nawet na chorym dziecku Zoomboy nie znajac jej nie zostawil sychej nitki. Max i jego akcja dla ukrainskich rodzin co chwila jest ironicznie komentowana. I nie jestem jedyna osoba  ktora wskazala na to, ze co zko cos pozytywnego tu napisac czy wskazac bo zaraz wylewa sie morze krytyki. Teraz ja jestem ta zla, ta ktora powinna sie spakowac i wyjechac, ktora niszczy ten kraj- wow ... Ciekawe czego sie jeszcze dowiem o sobie...

#27 11.01.2014 19:41:08

nowy
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Małgosia Forum jest tak rozbudowane, że nie musisz jeżeli nie chcesz uczestniczyć w żadnych dyskusjach, które obrażają Twoje uczucia. Dzięki „Gospodarzowi” Forum jest tak rozbudowane, że każdy jeżeli tylko zechce może tu otworzyć swój „własny mały kącik” i w nim świadomie realizować swoje własne ‘projekty’. Może to być fotografia, poezja, podróże, hobby, religia etc. Tematów tak jak i zainteresowań jest wiele i najważniejsze aby obronić to  w co wierzymy w co włozyliśmy serce czemu się poświęcamy itd. To dobra opcja. Można też ‘uczestniczyć’ w każdym wątku po trochu bez zobowiązań na zasadzie komentarzy. Każdy ma zatem prawo do oceny i wydania swojej opini nawet gdyby to nieodpowiadało innym użytkownikom Forum a opinia czy pogląd była bardzo nawet bardzo kontrowersyjna. Tak też zrobiłaś i Ty pisząc:

„Jak dal mnie to forum staje sie zbyt agresywne. NIe ma tu juz miejsca na opinei, jesli nie s ato opienie wlasciciela i zarzadcy forum- Zoomboya.”

Czy  pisząc że ‘Nie ma tu już miejsca na opinie właściciela i zarządcy forum – Zoomboya’ sugerujesz, że  Twoje komentarze zostały usuniete?

Nie widziałem takiej 'mocnej' wymiany opini, która została usunieta dlatego pytam o to wprost może coś przegapiłem?

Jak już pisałem powyżej tu na Foum można się realizować na różne sposoby. Zachęcam do wybrania odpowiadającej Tobie opcji i obrony swojego stanowiska w wypadku spotkania się z odmiennym zdaniem i krytyką.

To dobre wyjscie. Natomiast ucieczka przed nawet najbardziej negatywnymi wizjami nie jest chyba dobrym wjściem.

Pozdrawiam i czekam na coś więcej od Ciebie. Wiem – tak myślę, że nie powiedziałaś jeszcze ostatniego słowa  i jeszcze możemy podyskutować na różne tematy.

W załączniku piosenka, która mimo swej 'trudnej' treści ma budujące przesłanie i zaskakujący finał i mam też nadzieję, że nikt nie poczuje się urażony jej treścią.

smile

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#28 11.01.2014 19:49:38

nowy

Mój komentarz # 27 dotyczył pierwszej wypowidzi Małgosi.

J.Piłsudski

#29 11.01.2014 20:11:05

malgosia80
Rozgadany

Nowy, ja jestem osoba, ktora chce szukac dobra w ludziach. Pomagac dobru rodzic sie na nowo. Do okola nas co dnia jest pelno, ironii, walki sily, wplywow i kontroli. Dla mnie kazdy odruch dobra  jest wazny. W mojej opinii na temat podejscia Zoomboya chodzi mi nie o fizyczna opcje forum (kasowani czy wpisy) ale o podejscie, gdzie kazda opinia jest zaraz negowana. Zaczne od Maxa i jego akcji. Chopak wklada serce i ma wiare ze to co zaplanowal sie uda, po co te uszczypliwe komentarze? Zeby ktos postronny trafiajac przypadkiem na to forum pomyslal sobie "co za looser" wariat z "motyka" na ukraine sie wybiera.
Ja widze w jego wyborze i drodza jaka obral dobro i chcialbym aby mu sie udalo, nie 'wdowi grosz' ale miliony, by innym ludziom zaniosl choc troche dobra i nadziei. Akcja Wspolnoty Razem, niech im aie wiedzie jak najlepiej, niech znajda dobrych, stalych sponsorow. Niech och dzieciaki maja duzo radosci a wolontariusze poczucie spelnienia. Jest tak duzo dobrych przykladow wokol mas ktore na tym forum kilka osob chce bardzo zmiazdzyc juz na stacie. Dlaczego? Wlasnie dlatego byc moze polonia w MI bardzo mi nie pasuje. Poza malymi wyjatkami jedyne co spotykam od "starej polonii" to krytyka, prywatne wojenki i dulszczyzna. Kiedys rozmawialam z osoba ktora jak ja trafila tu na stypendium i zostala. Mialismy sporo bardzp pozytywnych doswiadczen z amerykanami, z imigrantami z Azji czy Zachodniej Europy, najgorsze nasze doswiadczenie jest z polonia. Moj znajomy powiedzial bardzo fajne spostrzezenie. Kiedy tu jechal wydawalo mu sie ze polonia w USA jest wyjatkowa. Przez lata zacjwala swoja kulture, parafie, szkoly przywiazanie do ojczyzny, ale po tym co doswiadca od polonii juz bedac w USA ma nieodparte wrazenie, jakby zyl w srodowisku osob ktore chca byc kims kim nie sa- virtual reality.
Z jednej strony kazdy chce byc bardziej amerykanski niz sama ameryka, juz pare miesiecy po przylocie "polonia" nie mowi po polsku, ale bank sklep i kosciol musza byc polskie! Kiedy rozmawiaja na zabawach w przykoscielnych salkach kazdy zyd, chinczyk i amerykaniec to "idiota' tylko polska i polonia, ale kiedy trzeba isc do pracy well, nagle budzi sie duch patriotyzmu do USA. I niechce generalizowac ale takie wlasnie przypadki polonii poznalam. Kedy ogladam czasem, z czystej ciekawosci video-relacje na " telwizji Detroit " to krew mnie zalewa. Ludzie dukajacy po angiesku prowadza wielce patriotyczne uroczystosci, na ktorych wlasciwe nikt nie slucha a srednianwieku przekracza grubo wiek emerytalny. Polonia w KPA, PNA etc. Zamiast sie jednoczyc, doprowadza do sytulacji ktore nawet Machulskiemu sie nie snily. Wstyd mi za taka polonie. Wstyd, za tych ktorzy do tego doprowadzaja i wstyd za tych ktorzy jedyna krytyke prowadza z nad klawiatury komputera.
Na jednej ze swietnie przygotowanych uroczystosci pamieci holokaustu zorganizowanej przez kongres zydowski padlo zdanie ktore  zapadlo mi w pamiec i dalo do myslenia. Prowadzacy skierowal sie do obecnych i powedzial "dzis mlode pokolenie moze powedziec, ze doroslismy do tego by pamietac". Polonia nie dorosla by pamietac. Przynajmniej mi sie tak wydaje.

#30 11.02.2014 00:20:41

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

malgosia80 napisał:

Zoomboy, twoje ironczne uwagi staja sie coraz bardziej (przepraszam za slowo) wredne. Probujesz wyleczyc sie z mani mniejszosc? A moze zaladowac swoja megalomanie probami "dopiencia" innym?
Nikt, nie powiedzial, ze mu sie w USA nie podoba, a jaka osobiste uwagi na temat roznic miedzy Polska a USA sa jedynie subiektywnymi uwagami na zmiany i sytulacje. Jak dal mnie to forum staje sie zbyt agresywne. NIe ma tu juz miejsca na opinei, jesli nie s ato opienie wlasciciela i zarzadcy forum- Zoomboya. Kazdy nowy watek sprowadza sie do wizji negatywnej. Akcje dla Polski - zle, akcje dla ukrainy- zle, akcje lokalne - jeszcze gorzej.
Moze wlasnie taka jest nasza polonia w MI. Buty od Prady ale skarpetki sloma cerowane...
Jako polska-amerykanka, bede miec oba kraje w sercu i o oba bede dbac, a jesli ktos sie nagle czuje Native w kraju emigrantow to polecam przypomniec sobie, ze jedynymi Native w tym kraju sa Native Americans...
Zdrowia, zycze.

Chmurka mała była a deszczu tyle jak podczas potopu...
albo też,
Piardzik mały a grzmot aż w Pcimiu Ciasnym słychać było...
(jak komu)

Obojętnie co i jak, ważne że dyskusja się zawiązała, aczkolwiek szkoda że nie wszyscy którzy czytali mieli odwagę cokolwiek napisać.
Dzięki Małgosia80, Look761 i Nowy za wyrażone opinie.

Nie wiem co Cię Małgosiu tak ubodło?
Mój post był zainspirowany wpisem AK i Look761.
Mnie TEŻ USA leżą. Thats all.

Być może powinienem był użyć cudzysłowu przy słowie "emigrant". Moja uwaga dotyczyła (ciągle mam takie same zdanie) tych, którzy (jak Look trafnie określił) siedzą tutaj bo jest cieplutko i żyje się w miarę wygodnie, tych którzy ciągle są "patriotami" w kraju w którym nie byli od wielu lat i tych którzy ciągle i z własnej woli są tutaj "emigrantami". 
Masz racje, że poza rdzennymi Amerykanami (są teorie, że to przodkowie Putina zdążyli przejść na tą stronę zanim powstała Cieśnina Beringa wink), wszyscy są emigrantami.
Ale ci emigranci zostali Amerykanami i słowa emigrant używają bez odrobiny negatywizmu.

Natomiast "nasi emigranci" używają tego słowa jak kuli inwalidzkiej. Cierpią z powodu bycia "emigrantemi". Tam, za oceanem prawdziwa ojczyzna i prawdziwy patriotyzm a tutaj są tylko "emigrantemi". Fakt, że nikt ich tutaj do bycia "emigrantemi" nie zmusza, umknął ich uwadze. Poprzez określanie się "emigrantem" po kilkunastu latach pobytu tutaj, oczekują od polonijnej społeczności zrozumienia i współczucia. U mnie, ani współczucia, ani zrozumienia nie znajdą.
Mam małą tolerancję dla głupoty.

Nawet hasło ukułem - Wieczni emigranci - do domu!

"mania mniejszości"?
Hmmm, faktycznie niewielkim smile

"megalomania"
Musisz Małgosiu wybrać, jedno albo drugie.

"wlasciciela i zarzadcy forum- Zoomboya"
Jacyś oszczercy kłamstw Ci nagadali. sad

"jak dal mnie to forum staje sie zbyt agresywne."
Forum jest platformą dyskusji niemożliwej nigdzie indziej. Spośród polonijnych mediów tylko Tygodnik Polski drukuje listy czytelników, ale jest ograniczony w swym formacie.
Nigdzie na Forum nie zauważyłem ordynarności, wiec chyba nie jest tak źle?
Tak jak zauważył Nowy, każdy może założyć "swój kącik". To że wpisy wywołują reakcje jest  moim zdaniem  pozytywne

"Akcje dla Polski - zle, akcje dla ukrainy- zle, akcje lokalne - jeszcze gorzej."
Polska jest dużym, nowoczesnym krajem i pomocy Polonii w niczym nie potrzebuje. Nawet jeśli by potrzebowała, Polonia nie jest w stanie niczego dostarczyć  gdyż w życiu politycznym Ameryki znaczy mniej niż zero.
Ukraina ma z jednej strony Rosjan z drugiej swój własny rząd. I to są siły które tam powinny pomagać.
Akcja lokalna? A jaka? Zbieranie pieniędzy na radio, jeszcze jeden głupi bal???

"Zdrowia, zycze."
Dziękuje, ale skąd ta troska, przecież wyraźnie mnie nie lubisz wink

Nie będę rozdrabniać dalszych postów, ale w skrócie powiem (napisze):

"Zaczne od Maxa i jego akcji. Chopak wklada serce i ma wiare ze to co zaplanowal sie uda, po co te uszczypliwe komentarze? Zeby ktos postronny trafiajac przypadkiem na to forum pomyslal sobie "co za looser" wariat z "motyka" na ukraine sie wybiera."
Sam lepiej bym tego nie określił. smile

"Akcja Wspolnoty Razem"
Oboje z Mrs. Z. jesteśmy za i jak najbardziej popieramy.

"Jakos nie zauwazylam aby Zoomboy czy uzytkownicy forum per se, sami cos zorganizowali"
"Organizatorów" mamy aż nadto lol

"Nawet na chorym dziecku Zoomboy nie znajac jej nie zostawil sychej nitki."
Dziewczynie współczuję, ale formę zbierania funduszy w barze uważam za głupią.

"Teraz ja jestem ta zla, ta ktora powinna sie spakowac i wyjechac, ktora niszczy ten kraj- wow"
Przestań się mazać. wink
Jestem z Tobą na tej "samej stronie" jeśli chodzi o nauczanie religii w języku polskim. Też nie toleruję zabaw i chlania gorzały pod dachem kościoła.
Ironią jest, że popijawy urządzane są w sali nazwanej imieniem świętego. Coś tu nie gra.

"Buty od Prady ale skarpetki sloma cerowane... "
Skarpety wypadły z pralki całe, wnioskuje więc że słomy w nich nie było smile
Buty Prady to luksus nie dla mnie. Preferuje "steel nose working boots".
Prada pasuje bardziej ludziom subtelnym i delikatnej natury, jak nie przymierzając, Twój były "bosio" wink

Nowy, dzięki za piosenkę smile

Dyskutujmy :
Narka smile

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#31 11.02.2014 00:34:35

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Paulina.krucz niewątpliwie musi się cieszyć, jeśli czyta wątek przez siebie zainicjowany.
Jeszcze trochę a spotkanie nie będzie potrzebne smile

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#32 11.02.2014 07:07:44

nowy

malgosia80 napisał:

Nowy, ja jestem osoba, ktora chce szukac dobra w ludziach. Pomagac dobru rodzic sie na nowo. Do okola nas co dnia jest pelno, ironii, walki sily, wplywow i kontroli. Dla mnie kazdy odruch dobra  jest wazny. W mojej opinii na temat podejscia Zoomboya chodzi mi nie o fizyczna opcje forum (kasowani czy wpisy) ale o podejscie, gdzie kazda opinia jest zaraz negowana. Zaczne od Maxa i jego akcji. Chopak wklada serce i ma wiare ze to co zaplanowal sie uda, po co te uszczypliwe komentarze? Zeby ktos postronny trafiajac przypadkiem na to forum pomyslal sobie "co za looser" wariat z "motyka" na ukraine sie wybiera.
Ja widze w jego wyborze i drodza jaka obral dobro i chcialbym aby mu sie udalo, nie 'wdowi grosz' ale miliony, by innym ludziom zaniosl choc troche dobra i nadziei. Akcja Wspolnoty Razem, niech im aie wiedzie jak najlepiej, niech znajda dobrych, stalych sponsorow. Niech och dzieciaki maja duzo radosci a wolontariusze poczucie spelnienia. Jest tak duzo dobrych przykladow wokol mas ktore na tym forum kilka osob chce bardzo zmiazdzyc juz na stacie. Dlaczego? Wlasnie dlatego byc moze polonia w MI bardzo mi nie pasuje. Poza malymi wyjatkami jedyne co spotykam od "starej polonii" to krytyka, prywatne wojenki i dulszczyzna. Kiedys rozmawialam z osoba ktora jak ja trafila tu na stypendium i zostala. Mialismy sporo bardzp pozytywnych doswiadczen z amerykanami, z imigrantami z Azji czy Zachodniej Europy, najgorsze nasze doswiadczenie jest z polonia. Moj znajomy powiedzial bardzo fajne spostrzezenie. Kiedy tu jechal wydawalo mu sie ze polonia w USA jest wyjatkowa. Przez lata zacjwala swoja kulture, parafie, szkoly przywiazanie do ojczyzny, ale po tym co doswiadca od polonii juz bedac w USA ma nieodparte wrazenie, jakby zyl w srodowisku osob ktore chca byc kims kim nie sa- virtual reality.
Z jednej strony kazdy chce byc bardziej amerykanski niz sama ameryka, juz pare miesiecy po przylocie "polonia" nie mowi po polsku, ale bank sklep i kosciol musza byc polskie! Kiedy rozmawiaja na zabawach w przykoscielnych salkach kazdy zyd, chinczyk i amerykaniec to "idiota' tylko polska i polonia, ale kiedy trzeba isc do pracy well, nagle budzi sie duch patriotyzmu do USA. I niechce generalizowac ale takie wlasnie przypadki polonii poznalam. Kedy ogladam czasem, z czystej ciekawosci video-relacje na " telwizji Detroit " to krew mnie zalewa. Ludzie dukajacy po angiesku prowadza wielce patriotyczne uroczystosci, na ktorych wlasciwe nikt nie slucha a srednianwieku przekracza grubo wiek emerytalny. Polonia w KPA, PNA etc. Zamiast sie jednoczyc, doprowadza do sytulacji ktore nawet Machulskiemu sie nie snily. Wstyd mi za taka polonie. Wstyd, za tych ktorzy do tego doprowadzaja i wstyd za tych ktorzy jedyna krytyke prowadza z nad klawiatury komputera.
Na jednej ze swietnie przygotowanych uroczystosci pamieci holokaustu zorganizowanej przez kongres zydowski padlo zdanie ktore  zapadlo mi w pamiec i dalo do myslenia. Prowadzacy skierowal sie do obecnych i powedzial "dzis mlode pokolenie moze powedziec, ze doroslismy do tego by pamietac". Polonia nie dorosla by pamietac. Przynajmniej mi sie tak wydaje.

Niespodzianka!!!
Małgosiu.
Nie było sensu płakać nad rozlanym mlekiem.

Twoja opinia nie różni się zbytnio od opini Zoomboya poza istotnym szczegółem:
Zoomboy ma dużo ciekawych informacji z życia tutejszej Polonii i na tych informacja opiera swoje wnioski.

Pozdrawiam

J.Piłsudski

#33 11.02.2014 14:14:58

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Poniżej cytuję jedną z nieuczesanych myśli "Telewizora", tą o "emigracji".
Małgosiu, mój "rant o emigrantach" dotyczył TYLKO tego.

That’s all, folks

#34 11.02.2014 16:37:13

malgosia80
Rozgadany

Subiektywnie uwazam, ze powinismy dziekowac Bogu, za to ze Tv detroit nadaje jesynie w jezyku polskim swoje wiadomosci. Nie potrafie sobie wyobrazic, co pomyslalaby postronna osoba slyszac takie wiesci od Polonii. Wyjatkowe osoby w Polonii?- znam wiele ale TV zadnych z nich nie pokazuje a organizacje starajaja sie tych osob nie zauwazac. Pan Kornacki, pani Konwiak, pani Ladak, pani Zmurkiewicz i wiele, wiele innych osob ktore poznalam a o ktorych nikt nie mowi a jesli juz mowi to nigdy prawde, zawsze imputujac jakies podteksty. Poznalam w KPA pania ktora przezyla Oboz koncentracyjny. Zyje skromnie z malej renciny i dodatku jaki przesylaja jej na konto z funduszy niemieckich. Prosta kobieta ktora cale zycie w USa harowala godzinami aby zapewnic dzieciom byt. Dzis czasem potrzebuje pomocy w przeczytaniu listu, czy wypelnieniu form dla DHS czy SSA. Jak takiej kobiecie mam powiedziec, przepraszam ale musi nam pani zaplacic... Ona juz swoje datki dawala latami- zero w polonijnych organizacjach jest wdziecznosci i odpowiedzialnosci za innych. Zero... Zajmuja sie smolenskiem i aferami tasmowymi, zamiast zaczac od tych ktorych maja na codzien kolo siebie.
Moje pokolenie nie potrzebuje KPA, PNA ani nawet APCC bo nie mamy potrzeby aby ktos nam czytal listy z angielskiego na polski, nie musimy szukac polskich prawnikow czy agentow ubezpieczen. Jestesmy w duzo lepszej sytulacji niz osoby ktore osiedlaly sie w USA w latach 70-80tych. Osoby ktore teraz przyjezdzaja do USA sa najczesciej na wizach biznesowych lub naukowych, wydaje mi sie ze jest bardzo maly odsetek ludzimktorzy przylatuja tu za praca zarobkowa na budowach czy przy sprzataniu. Z historii ktore slucham od polonii, wiekszosc "starej emigracji" tu zaczynala. Nie znali jezyka, mieli problemy z aklimatyzacja po za srodowiskiem polonii i daltego polonijne organizacje w tamtych latach mialy sens. Teraz w tych organizacjach calkowice brakuje celu i planu dzialania. Nie uwazam, aby polonijne organizacje mialy jakikolwiek interes w tym by wypowiadac sie lub probowac wplywac na polityke, ekonomie czy spoleczenstwo w Polsce. Ludzie ledwie sklejajacy zdanie w jezyku polskim, z bardzo mala wiedza o tym kraju chca nagle narzucac swoje wizje prawdy. Gdzie tu sens?
Ja nie pamietam polski PRLu, nie pamietam kolejek i biedy, bo to nie jest moje pokolenie. Bylam dzieckiem kiedy upadl komunizm. Poza kilkoma wspomnieniami babci, pewnie moja wiedza zakonczyla by sie na lekcjach historii.
Moja Polska to kraj gdzie mam rodzine, przyjaciol- to kraj moich wspomnien z szalonej i niepokornej mlodosc.
Kraj ktory dal mi edukacje i poczucie wolnosci. Wakacje w gorach i deptak z lokalnym piwem w czasach studenckich.
Nie zgodze sie z wypowiedzia Look, ze ludzie myslacy o Polsce jak ja, chca jedynie w Stanach sie dorobic i uciec. My poprostu mamy inne spojrzenie na nasza rzeczywistosc w Polsce i o POlsce samej w sobie- niz pokolenie w ktorym wychowal sie Look.
Z drugiej strony, znam wielu amerykanow ktorzy wyjechali do Polski na kontrakty ze swoimi firmami i zachwycili sie naszym krajem. Moj bliski znajomy wlasnie przygotowuje sie do wyjazdu na stale do Polski aby tam zyc na emeryturze. Amerykanin Irlandzkiego pochodzenia, ktory Polske widzial pierwszy raz 10 lat temu na kontrakcje dla swojej firmy. Zakochal sie w historii, w budynkach, ludziach. Kiedy wrocil mial juz swoja mysl aby wlasnie w Polsce spedzic swoja zlota jesien.
Czy tacy ludzie tez wykozystuja i niszcza ten kraj Look? Bo z tego co napisales tak wnioskuje.
Amerykanie bardzo czesto wyjezdzaja na emeryture do innego kraju aby tam osiasc na stale. Co w tym zlego? Tobie podoba sie Ameryka aby tu spedzic zycie inni maja inne upodobania, to nie znaczy ze odrazu sa oszustami wykozystujacymi sytulacje ekonomiczna USA dla swoich egoistycznych celow. Idea kazdej emigracji jest poprawa bytu, czy nie dla tego przyjechales i zostales w USA? Zostales tu na stale, podoba ci sie i masz do tego prawo. Natomiast dobor slow jakie uzywasz w swojej obronie jest bardzo prosty i subiektywny. Nie ma w twojej krytyce za grosz rozsadku. Bo nie znasz podejscia innych, chyba ze poprzez projekcje swoich wlasnych odczuc, tych przeszlych sprzed lat i tych obecnych. Kazdy czlowiek ma prawo zyc i spelniac sie gdzie chce i gdzie ma do tego mozliwosci.
Polska jest krajem ktory dla Look moze byc dnem, ale dla innych osob z innymi priorytetami moze byc ciekawym miejscem do zycia, pracy czy inwestycji. nie widze w tym nic zlego. Podejscie "nei ma tu dla takich miejsca" jest bardzo egoistyczne- stad bylo moje porownanie do Native americans. Dla nich tez nie bylo miejsca, bo trzeba bylo je zrobic dla prawdziwych "amerykanow". Takie mam wnioski z wypowiedzi Look.
A moja opinia o Polsce pozosteje dalej pozytywna.
Ciekawi mnie jedno Look, czy przyjezdzajc tu zrzekles sie polskiego obywatelstwa, bo jesli nie- to masz obywatelski obowiazek dbac o dobre imie Polski! A tym bardziej jesli masz podwojne obywatelstwo. Powinienes dbac o swoja obiektywna relacje miedzy tym co jest dla ciebie wazne w byciu amerykanskim obywatelem i obywatelem Polskim.
jesli zrzekles sie polskiego obywatelstwa- to przepraszam, w taim wypadku nie masz jakiegokolwiek obowiazku aby o Polsce mowic dobrze wink

#35 11.02.2014 16:39:57

ak
Serwis

O ile sie orientuję to pani z Polski chodzi o badanie opinii  Polonii mieszkającej w Detroit na temat polskiej telewizji dostępnej w USA smile
Cytuję:

Chcielibyśmy poznać opinie Polaków mieszkających w USA na temat polskich stacji – co jest w nich atrakcyjne, a co warto w nich zmieniać, tak aby odpowiadały na potrzeby widzów w USA.

Nie podpadam pod badania, nie oglądam polskich stacji TV, więcej nie oglądam nawet  TVD - słowo pisane jest mi bliższe smile

"Friends are flowers in the garden of life"

#36 11.02.2014 16:44:37

malgosia80
Rozgadany

To pani zle "sie" zatytulowala na forum, wiec ma opinie o Polsce smile teraz niech analizuje i wnioskuje - jaka batalie zaczela wink

#37 11.02.2014 17:24:29

ak
Serwis

Paulina.krucz napisał:

Mieszkasz w USA?
Oglądasz polską telewizję?
Spotkaj się z nami!
Przyjeżdżamy z Polski, by poznać Twoją opinię!

Firma Brandquest Media, która na co dzień pracuje dla mediów w Polsce, organizuje w listopadzie  spotkania dotyczące polskich stacji telewizyjnych dostępnych w USA. Jeśli oglądasz polskie stacje (przez  internet, kablówkę lub satelitę) – spotkaj się z nami!
Spotkania odbędą się 14 i 15 listopada w Detroit!
Chcielibyśmy poznać opinie Polaków mieszkających w USA na temat polskich stacji – co jest w nich atrakcyjne, a co warto w nich zmieniać, tak aby odpowiadały na potrzeby widzów w USA.
Spotkania odbywają się każdorazowo z grupą kilkunastu widzów i mają formę wspólnej dyskusji. Każde spotkanie trwa około 2-2,5 godziny.
Serdecznie zapraszamy do zapisania się na spotkanie z nami. Każda opinia jest dla nas bardzo cenna. Za poświęcony czas każdy uczestnik spotkania otrzyma gratyfikację.

Aby zapisać się na spotkanie napisz do nas: badanieTV@brandquestmedia.pl
Lub: paulina.krucz@gmail.com

Ilość miejsc na każdym spotkaniu jest ograniczona. Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu z wybranymi osobami.

"Friends are flowers in the garden of life"

#38 11.02.2014 17:53:05

Look761

malgosia80 napisał:

Subiektywnie uwazam, ze powinismy dziekowac Bogu, za to ze Tv detroit nadaje jesynie w jezyku polskim swoje wiadomosci. Nie potrafie sobie wyobrazic, co pomyslalaby postronna osoba slyszac takie wiesci od Polonii. Wyjatkowe osoby w Polonii?- znam wiele ale TV zadnych z nich nie pokazuje a organizacje starajaja sie tych osob nie zauwazac. Pan Kornacki, pani Konwiak, pani Ladak, pani Zmurkiewicz i wiele, wiele innych osob ktore poznalam a o ktorych nikt nie mowi a jesli juz mowi to nigdy prawde, zawsze imputujac jakies podteksty. Poznalam w KPA pania ktora przezyla Oboz koncentracyjny. Zyje skromnie z malej renciny i dodatku jaki przesylaja jej na konto z funduszy niemieckich. Prosta kobieta ktora cale zycie w USa harowala godzinami aby zapewnic dzieciom byt. Dzis czasem potrzebuje pomocy w przeczytaniu listu, czy wypelnieniu form dla DHS czy SSA. Jak takiej kobiecie mam powiedziec, przepraszam ale musi nam pani zaplacic... Ona juz swoje datki dawala latami- zero w polonijnych organizacjach jest wdziecznosci i odpowiedzialnosci za innych. Zero... Zajmuja sie smolenskiem i aferami tasmowymi, zamiast zaczac od tych ktorych maja na codzien kolo siebie

Te osoby które wymieniłaś to szanuję i cenię

malgosia napisał:

Nie zgodze sie z wypowiedzia Look, ze ludzie myslacy o Polsce jak ja, chca jedynie w Stanach sie dorobic i uciec. My poprostu mamy inne spojrzenie na nasza rzeczywistosc w Polsce i o POlsce samej w sobie- niz pokolenie w ktorym wychowal sie Look.
Z drugiej strony, znam wielu amerykanow ktorzy wyjechali do Polski na kontrakty ze swoimi firmami i zachwycili sie naszym krajem. Moj bliski znajomy wlasnie przygotowuje sie do wyjazdu na stale do Polski aby tam zyc na emeryturze. Amerykanin Irlandzkiego pochodzenia, ktory Polske widzial pierwszy raz 10 lat temu na kontrakcje dla swojej firmy. Zakochal sie w historii, w budynkach, ludziach. Kiedy wrocil mial juz swoja mysl aby wlasnie w Polsce spedzic swoja zlota jesien.
Czy tacy ludzie tez wykozystuja i niszcza ten kraj Look? Bo z tego co napisales tak wnioskuje

Widzisz małgosia ja napisałem swoją opinię a Ty zarzucasz mnie detalami osób .Tak Ci ludzie zasługują na szacunek. Ty znasz trochę osób które zasługują na szacunek i je podajesz . Ale niestety ja znam o wiele osób które próbowały tylko wykorzystać Polakow mieszkających tutaj w różny podstępny sposób. Ty masz swoją opinie ja mam swoją trochę dlużej żyję na tej ziemi amerykańskiej niż Ty .Pożyjesz zobaczymy.

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#39 11.02.2014 18:07:40

malgosia80
Rozgadany

Look, wlasnie o to mi chodzi, ze polonia pelna jest dobrych i wartosciowych osob ale grono uzurpatorow wladzy o nich nie pamieta. Kiedy w rocznice wybuchu IIWS przemawial pan Kornacki ile osob z "zarzondow" sie pokazalo ?? Wstyd mi za taka polonie. Moje pokolenie w Polsce zaczyna uczyc sie pamieci o takich bohaterach, czego niestety nie moge powiedziec o polonii w USA. Dziecia w szkolach polskich maci sie w glowach wykladami osob zaprzeczajacych istnienia holokaustu albo zasmieca teoriami spisku rosjan w smolensku. Do czego to wszystko prowadzi? Gdzie nasza polonii zmierza? Do totalnego izolowania sie od realnego bytu czy do jakis ideologicznych spiskow dla interesu grupki ktora to napedza? Maja racje ci ktorzy mi radza, w ameryce najdalej trzymaj sie od Polakow.

#40 11.02.2014 18:42:13

Look761

Małgorzata80
Ty dalej piszesz co się teraz dzieje wśród Poloni . Ja pamiętam czasy jak Polacy przyjeżdżający z Polski próbowali naciągać własnych rodaków. Parę razy sam padłem ofiarom tych pomocy dla nich . zabierałem ich z pod mostu zaprosiłem do domu ugościłem i co próbowali mnie wykiwać na polski sposób. Mam parę takich wspomnień.....
Przyjechali na  zlot harcerstwa w 1988 roku prosto z Polski i chcieli po prostu na chama wymusić pożyczenia samochodu  odemnie  na moje pytanie ja jestem ponad 600 mil od domu jak mogę pożyczyć wam samochód. I wiesz jaka była odpowiedź . Rzeczy pomożemy wyładujemy tu pod drzewem i my wrócimy jutro to pomożemy wszystko załadowć.
Taka mętalność  Polaków  z Polski aby tylko wykorzystać i oszukać Rodaków. I nie dziw się że moja opinia nie zmieniła się i chyba nie zmieni się.To było kiedyś i teraz też można to zauważyć na rożnych spotkaniach polonijnych z ludźmi z Polski.

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

• Index
  •  » Wiadomości
  •  » Badania Opinii Polaków Mieszkających W Detroit Na Temat Jakości Polski

Stopka forum