Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#1 02.02.2014 14:47:00

mmm150
Niemowa

Bezpieczeństwo w Detroit

Witajcie!

Wybieram się na przełomie wakacji do Detroit zawodowo - do Cobo Center.

Wszedłem jednak do Internetu i zacząłem czytać o Detroit. Powiem tak.... tak mnie to wciągnęło, że obejrzałem dziesiątki filmów, przeczytałem masę artykułów i doszedłem do wniosku, że chyba zrezygnuję i nigdzie nie pojadę.

Wnioski są takie: gangi, napady, przemoc, strzelaniny (prawie 200 w ostatnim roku), narkotyki, rabunki, nie wychodzić lepiej z samochodu nigdzie, nie wychodzić z hotelu, można być zwyzywanym od białasów. Miasto opuszczone, puste - na Street View nie ma w ogóle ludzi - spotykam się z takim czymś pierwszy raz w życiu. Jak mam jechać i się bać, to dziękuję bardzo.

Policja przyjeżdża po 55 minutach... samo miasto chyba niezbyt ładne, opuszczone budynki.. taki koniec świata. Istny Mad Max... to jest obraz miasta z Internetu.

Już zrezygnowałem z wyjazdu tam praktycznie, ale chciałbym poznać Waszą opinię... Jaka jest prawda, jak to jest, czy warto w ogóle jechać i się na cokolwiek narażać? Wyjazd ma być przyjemnością, a nie nerwówką... jakie są tam naprawdę zagrożenia? Pomóżcie!

Pozdr.

#2 02.02.2014 16:51:25

nowy
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Re: Bezpieczeństwo w Detroit

Ee  przesadzasz.
Ja tam często jeżdżę do Downtown Detroit i nic się nie dzieje. Cobo Center często tetni życiem i jadą tam ludzie z całego Michigan. W centrum są też teatry i areny sportowe. Parkingi blisko.
To moje spostrzeżenia. Jak nie szukasz problemów to ich nie znajdujesz.
Może nie miałem okazji i dobrze, spotkać takich zagrożeń o jakich piszesz.
Inna sprawa gdy wyjedziesz nocą gdzieś poza centrum to może być problematycznie.

Mam nadzieję, że Forumowicze przedstawia Ci prawdziwy obraz ze swoich doświadczeń.

Pozdrawiam.

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#3 02.02.2014 19:58:42

ak
Serwis

Tez bywam w Detroit, to na uniwersytecie, to w bibliotece, czy w filharmonii. Bywam tez na imprezach w cobo center.
W ciagu dnia w centrum jest duzo ludzi na ulicy, zarowno miejscowych, jak i przyjezdnych.
Zdarzylo się, że zapytano mnie o dolara. Raz dalam, a innym razem nie... zawsze drobne mam w kieszeni na wszelki wypadek.
mmm150,
jesli przyjezdzasz tutaj sluzbowo, to zapewne bedziesz mial samochod, ważne gdzie wynajmiesz hotel.

"Friends are flowers in the garden of life"

#4 02.02.2014 23:30:33

mmm150
Niemowa

Witam, dzięki. Auta nie będę miał. No ale z tego co słyszę, że centrum to jak każde inne centrum. Głównie tam spędzę czas. Wieczorami i po nocach nie będę nigdzie chodził i szukał przygód. Hotel zatem gdzieś blisko Cobo.

Ostatnio byłem w Vegas, głównie na Stripie - mega bezpiecznie było. Kręciłem się nawet po nocach. Jakiś obcy gość pokazywał mi drogę, szedł ze mną... Jest to mój pierwszy wyjazd w życiu, gdzie czytam o bezpieczeństwie miasta, do którego mam jechać. Dziwnie uczucie...

Z drugiej strony wiem, że wszelkie reportaże i programy pokazują sensację... ale chyba jest w tym sporo prawdy. W sumie  jakby się pojechało do Warszawy na przedmieścia to pewnie też by mogło być różnie -smile

#5 02.02.2014 23:52:04

mmm150
Niemowa

PS. Mieszkam w Polsce i aby wybrać się do Stanów, to jest dla mnie duża wyprawa za ocean, stąd moje pytania o te wszystkie sprawy...-smile

#6 02.03.2014 12:16:47

malgosia80
Rozgadany

mmm150, od kilku lat mieszkam w Michigan i mialam wlaśinie takie podejście do Detroit o jakim piszesz. W wiekszosći, moja opinia o tym mieście była zbudowana na reportażach i filmach z internetu. Faktem jest, że Detroit jako miasto- umiera, ale trzeba sobie uswiadomić, że jest to niesamowicie ogromne miasto. Można by w nim pomiescić cały NY i Washington DC a jeszcze zostałoby dużo wolnego miejsca. Obrzeża miasta sa opuszczone- tam kiedys znajdowaly sie małe i wieksze fabryczki produkujace wszystkie podzespoly dla biznesu samochodowego. Dzis czesto sa to puste łąki, miasto wydaje setki milionow na rozbiórki i oczyszczanie terenu. Są też tereny zdewastowane, czekające na swoja kolej. Tam raczej nie warto sie wybierać chyba, że szykasz extremalnych przygód...
Niedawno sytuacja zawodowa spowodowała, że często jestem w downtown Detroit i przeszłam osobiste "objawienie" wink
Centrum Detroit jest piekne, magiczne, niespotykane.
W ciagu lata do późnego wieczora nad rzeka w parku obok Cobo Center odbywają sie koncerty, eventy artystyczne, festyny etc. Kawiarenki dookoła federalnych i lokalnych instytucji goszczą ludzi biznesu, prawników, lokalne osobistości. Troche dalej - w polskich warunkach dystans pieszego spaceru- jest Greek Town, z wieloma restauracjami i Kasynem. Naprawde jest co ogladac i zwiedzac. Polecam Detroit Historical Museum, jestem tam kilka razy do roku. Mozna poczuc prawdziwy klimat Detroit. Zrozumiec i zakochać sie w tym miescie.

#7 02.03.2014 12:58:04

Look761

Potwierdzam wypowiedzi mych poprzedników. Śródmieście jest raczej bezpieczne. Osobiście nie bywam często w Detroit. Mieszkam trochę dalej i nie mam specjalnie celu aby tam bywać. Poradziłbym zwiedzenie Muzeum Forda niedaleko Detroit w Dearbon.

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#8 02.03.2014 13:12:44

Look761

Tu Ci podam Link do jednego z wielu,  dotyczących Muzeum Forda. Na you tube znajdziesz wiele odnośników .Pozdrawiam
smile smile

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#9 02.03.2014 13:14:52

Look761

Jonasz Kofta

#10 02.04.2014 02:39:43

mmm150
Niemowa

Dzięki wielkie... Jestem zawodowo związany z motoryzacją i z chęcią zobaczę to muzeum.

Dzięki za wszelkie informacje. No tak to właśnie jest, w internecie są same mało pozytywne informacje. Miasto chyba powinno zadbać, aby zrobić kilka ciekawych programów albo filmów promujących Detroit, bo taka fama informacyjna np. na Youtube nie pomaga.

A to, że jest aż tak duże Detroit to nie wiedziałem. Dużo mieszka w nim Polaków?

#11 02.04.2014 12:21:02

malgosia80
Rozgadany

W Detroit jeszcze na krotko po II Wojnie Swiatowej miaszlala najwieksza liczba Polakow w Stanach. Przygotuj sie na to, ze kiedy powiesz ze jestes Polakiem- kazdy bedzie Ci tlumaczyl jaka to w nim plynie polska krew w 1/28 wink
Gdzies czytalam calkiem niedawno w statystykach, ze w Michigan jest okolo 8000 osob mowiacych biegle w jezyku polskim. Osob pochodzenia polskiego w prostej lini jest bardzo duzo. Jest tez duzo osob z polskimi nazwiskami ktorzy sa wlasnie polakami w 1/28 ale nadal sa z tego dumni. Obecnie obumierajaca polska dzielnica jest Hamtramck, z Detroit i bardzo blisko polozony od centrum. Kilka minut do downtown autostrada. Hamtremick jest stara dzielnica, budowana na zasadzie malych waskich uliczek oraz tanich w budowie i eksploatacji domkow. Kiedys tetnil zyciem, polskie sklepy, koscily, prywatne poskie szkoly byly na kazdym rogu- dzis polacy ktorzy obecnie tu przyjezdzaja omijaja go z daleka a Ci ktorzy z niego pochodza, dorobili sie swoich wlasnych domow i przeprowadzili do okolicznych, bardziej przyjaznych czy luksusowych dzielnic.
Duza grupe Polakow mozna znalesc na terenach miasteczka Sterling Hts, gdzie istnieje ostania calkowicie etniczno polska parafia. Polskie Centrum Kulturalne jest w miasteczku Troy, na granicy ze Sterling Heights.
Co do filmikow na youtube mama  swoje dwie ulubione piosenki o Detroit, pokazujace troche downtown:
http://www.youtube.com/watch?v=jaqDQUmKop0
http://www.youtube.com/watch?v=sg4lSGGOfzE

#12 02.04.2014 12:28:33

malgosia80
Rozgadany

Tu jets bardzo ciekawy odcinek popularnego show z programu CNN "Anthony Bourdain Parts Unknown Detroit"
naprawde swietnie przedstawione (tylno na tej stronie znalazlam caly odcinek bez oplat- nie wiem czy w Polsce zadziala)
http://www.putlocker.to/watch-anthony-b … nline.html

#13 06.26.2015 12:52:02

tow
Niemowa

Ja niestety nie mieszkam w Stanach, choć bardzo bym chciał. Mieszkam obecnie w Anglii i roztwarzałem przeniesienie się na inny kontynent. Niestety życie się trochę skomplikowało i musiałem te plany odłożyć póki co. Powiedzcie mi czy młode małżeństwo z dzieckiem ma jakieś szanse na przetrwanie w Detroit?

#14 07.26.2015 15:37:14

nowy

tow napisał:

Ja niestety nie mieszkam w Stanach, choć bardzo bym chciał. Mieszkam obecnie w Anglii i roztwarzałem przeniesienie się na inny kontynent. Niestety życie się trochę skomplikowało i musiałem te plany odłożyć póki co. Powiedzcie mi czy młode małżeństwo z dzieckiem ma jakieś szanse na przetrwanie w Detroit?

Jak chcesz przetrwać tylko to masz szansę.

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

Stopka forum