Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#51 02.13.2012 12:12:20

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Re: Szkoly Polonijne w Michigan

@49

Doskonały post!

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#52 02.13.2012 12:56:48

JCP
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Max, Max, Max...Nie masz racji. Kazdy normalny czlowiek popiera wszelka inicjatywe ktora sluzy ludziom, a szczegolnie ta ktora ma wplyw na rozwoj dzieci i mlodziezy, na umocnienie w nich poczucia przynaleznosci do grupy, poszanowania tradycji, historii, jezyka. To jednak nie moze odbywac sie  w calkowitej nieswiadomosci konsekwencji z tego wynikajacych. To wlasnie byloby krzywda i strata dla spolecznosci polonijnej.
Skoro wszystkie te placowki ciesza sie taka popularnoscia i sa potrzebne to wlasnie nalezy je pielegnowac ale wedlug istniejacych przepisow. Polacy chyba zbyt czesto chca stosowac stare powiedzenie ze "przepisy sa po to aby je omijac"?  Jak w ogole mozna komentowac spor o stosowanie sie do prawa "wojna polsko-polska". Czy ktos zle zyczy parafii? Nie sadze. Osobiscie zycze parafii i proboszczowi samych sukcesow, bo do tej wlasnie parafii moja rodzina nalezala od samego jej poczatku. Bylismy swiadkami jej powstawania i budowania. Miejmy nadzieje ze wszystkie sprawy zostana wkrotce pozytywnie wyjasnione z korzyscia dla parafii.
Nie znam przepisow dla placowek parafialnych, byc moze jest tak ze to rodzice dzieci uczeszczajacych do szkoly czy przedszkola zatrudniaja osoby je prowadzace i jest to uklad i odpowiedzialnosc obu stron bez wzgledu na wyksztalcenie, przygotowanie i stosowanie sie do przepisow.

#53 02.13.2012 17:00:12

madmax

Wojna " Polsko Polska " trwa wiecznie czasami schodzi do podziemia a czasami wybucha jak jakies powstanie , na to juz wplywu nhie mamy. smile Odnoszac sie do naszego podworka to nie mialem na mysli forum , tutaj  trzymajac sie porzedniego watku forum spelnia role korespondenta wojennego , lecz ogolna sytuacje. Nie jest to wlasciwy watek do dyskusji  wiec proponuje aby admin cos  wymyslil ,chodz mu szczerze wspolczuje gdyz dotykamy wielu watkow naszego jakby to nazwac polonijnego zycia.

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#54 02.13.2012 17:32:28

ak
Serwis

Mialam szanse być nauczycielem w szkole im. A. Mickiewicza, uczyłam 5 lat języka polskiego, przez pierwszy rok byłam tzw. nauczycielem na zastępstwa - mialam ich duzo- później uczyłam klasy najstarsze. Frajdę sprawiało mi uczenie, kontakt z polonijną młodzieżą, czy opracowywanie okolicznościowych programów, m.in. z okazji 25 lecia szkoły, wspólnie z panią Grażyną przygotowałam inscenizację z Pana Tadeusza, a konkretnie przyjazd Tadeusza. Można było wiele nowości z metodyki wprowadzić do nauczania jęz. polskiego, uaktualnić programy itp. Było to świeżo po moim przyjeździe do USA, z rozpędu można było z siebie dać dużo więcej... . Podjęłam jednak decyzję o rozstaniu się z polską szkołą.
Po kilku latach ówczesny proboszcz zapytał, czy mogłabym uczyć Relogii.
Odpowiedziałam TAK.
Miałam za sobą wieloletnie doświadczenie w nauczaniu, 15 lat w ruchu charyzmatycznym, katechezy dla dorosłych i ukończony kurs metodyki nauczania Religii pod kierownictwem ks. prof. Szpeta z Poznania.
Uczę do dzisiaj, robię to dobrze, jestem odpowiedzialnym katechetą a rozliczę się przed Panem Bogiem.
Po co to wprowadzenie? by ubiec kolejne wypowiedzi i pytania.

Tzw. szkoła jez. polskiego to właściwie kursy językowe, nauczanie historii i geografii Polski, stąd nikt nie wymaga od szkoły licencji, i to czy nauczyciele mają wyższe studia, czy też nie, nikogo to nie obchodzi. Jest to sprawa kierownictwa "szkoły" i rodziców, których dzieci uczęszczają na lekcje jęz. polskiego.

"Friends are flowers in the garden of life"

#55 02.13.2012 18:59:46

malgosia80
Rozgadany

ak, nie jestem pewn czy wszyscy rodzice sa tego swiadomi. Stad moje pytania i proba wyjasnienia sytuacji.
Ja sama bylam za mloda na tytul magistra kiedy przyjechalam tu na wymiane studencka z University of Wisconsin. Bylam na 3 roku Socjologii UMCS. Zostalam w Stanach i w maju 2011 zostalam BS smile z dziedziny audytu jakosci. W miedzyczasie bralam klasy z zakresu edukacji w High School bo planuje zrobic MS z fizyki i matematyki w ciagu najblizszych kilku lat.
Co do religii to od dziecka bylam w Ruchu

#56 02.13.2012 19:04:35

malgosia80
Rozgadany

cd.
Ruchu Swiatlo Zycie , najpierw uczestniiem a potem z czasem animatorem. Od 2010 roku uczesczam na klasy formacyjne oferowane przez diecezje Detroit dla katechetow.
Sama wiesz, ze kilkakrotnie namawialam innych na uczestnictwo. Raz sie udalo smile

Co do szkoly to byc moze za slabe wyniki u dzieci odpowiedzialne jest wlasnie to, ze wszystko zalezy od kierownictwa i (czesciowo) rodzicow. Moze nasza tzw. szkola powinna byc w jakims stowazyszeniui, gdzie sa wymierne metody porownawcze. Standardy.
Fesia pisala, ze w szkole przy Konsulacie RP dzieci przechodza testy poziomu wiedzy i sa do takiej klasy kierowane- moze u nas tez trzeba tak dzieci kierowac?
To niz ze 7 latek bedzie z 15latkiem , sa na jednym poziomie. Na tym wydaje mi sie istnieje odea kursow jezykowych. Na ich poziomowanie , a nie na kierowanieu dzieci do klas na zasadzie szkoly- wiekowo.

#57 02.13.2012 20:09:23

madmax

malgosia80
czy cos sie zmienilo z poziomowaniem ? Pamietam ,ze moja corka kiedys strasznie narzekala ,ze jest w klasie z modszymi kolezankami  ?

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#58 02.13.2012 20:41:40

JCP

jezeli sa to "kursy" jezyka polskiego, a nie szkola- to nie bardzo rozumiem dlaczego "uczniowie" podzieleni sa na klasy wiekowo. Jest to kompletnie wbrew logice. Powinny byc grupy zaleznie od poziomu znajomosci i zaawansowania w przedmiotach. Na jakiej zasadzie sa wiec te "matury" i swiadectwa?

#59 02.13.2012 21:05:25

ak
Serwis

"matura" jest raczej sprawdzianem i jakby kropką nad "i" -  zakończeniem edukacji w szkole im. A. Mickiewicza Skoro młodzież to akceptuje, rodzice również, to dlaczego nie. W minionym roku odwiedziłam szkołe podczas tych egzaminów, muszę przyznać, że atmosfera była typowo "maturalna" - napięcie, nerwy, komisja egzaminacyjna, kibicowanie rodziców, kanapki...aż im zadzrościłam. Już za rok matura -kto był wczoraj na koncercie, ten może jeszcze do dzisiaj nuci sobie pod nosem:
I co dalej?

Znów za rok matura
Za rok cały
Już niedługo, coraz bliżej - za rok cały

#60 02.14.2012 09:54:11

coolbeans
Niemowa

Moze bede czepliwy ale slowo ,,matura" jest nieadekawatne do dzialalnosci tej placowki.Wiadomo juz , ze sa to kursy jezykowe i koncza sie ostatecznym egzaminem . Uzywajac slowa,,matura" wprowadza sie w blod rodzicow i uczniow.Bylem swiadkiem jak dyrektorka szkoly przekonywala rodzicow ,ze swiadectwo maturalne z nzszej szkoly jest akceptowane na amerykanskich i polskich  uczelniach .jest to nieprawda i mialem okazje sie sam o tym przekonac.Nasuwa mi sie jedna sugestia , moze warto napisac prawde na stronie internetowej szkoly o dzialalnosci tej placowki i jej gronie pedagogicznym pare zdan o kazdym (kwalifikacje). programie nauczania. Warto budowac na skale a nie na piasku .

#61 02.14.2012 16:20:36

ak
Serwis

Ze strony szkolamickiewicza.org

Zainteresowanie moje wzbudziły zapisane słowa nauczycielki klasy VIII:
Głównym celem nauczania w klasie VIII jest przygotowanie ucznia do roli aktywnego słuchacza, czytelnika poprawnie wypowiadającego się w mowie i piśmie.
Rozwijanie zainteresowań uczniów językiem polskim jako częścią dziedzictwa kulturowego.
Rozbudzanie motywacji poznawania literatury polskiej, historii i geografii jako dóbr drugiej ojczyzny.

dalej w klasie IX:
Celem zajęć jest poznanie sylwetek polskich pisarzy, poetów i ich wybranych utworów, utrwalanie zasad gramatyki,ortografii i interpunkcji, poszerzanie wiadomości z geografii i historii z klas młodszych.

Nauczyciel, Jerzy Bazydło napisał:
Klasa XI jest klasą ostatnią i dlatego program nauczania jest podsumowany egzaminem końcowym zwanym "maturą".

#62 02.14.2012 17:19:26

madmax

nikt nikogo nie zmusza aby dawal swoje dzieci do tej szkoly i  czy to sie nazywa matura czy bura nie jest niczym waznym , proponuje sie cieszyc ,ze taka instytucja istnienieje.

#63 02.14.2012 17:57:28

malgosia80
Rozgadany

madmax madmax... wyolbrzymiasz...

Aby pozostac w temacie smile

Moi znajomi mieli dzieci w szkole przy parafii sw. Floriana kiedy p.Massalska byla tam derektorem, bardzo chwalili poziom nauczania i tryb szkoly sobotniej. Ich dzieciaki- dzis juz na Wayne State- bardzo dobrze wspominaja sobotnie przedpoludnia w towazystwie znajomych dzieciakow z polskich rodzin. Dzis niekoniecznie sie dalej kontaktuja, ale raczej nie odcinaja sie od polskich korzeni i Hamtramck.
Z drugiej strony, slyszalam wiele bardzo negatywnych wypowiedzi wsrod rodzicow ze szkoly w Sterling, ze Hamtramck to "Polskie getto", ze tylko "nielegalni" jeszcze tam egzystuja... Troche przykre to slyszec, wydaje mi sie ze szkola u "Floriana" nadal ma duze osiagniecia, jest teraz (rowniez) szkola parafialna a derektorem jest ks.Frankowski.

#64 02.14.2012 22:02:36

Fesia
Rozgadany

malgosia80 widzę,że Twoja wiedza na temat tego co się dzieje w: Parafii MBCz,Szkole im.Mickiewicza , Klubie Malucha,kuchni,Cafe Prowincja i tego, co na rozmaite tematy mówią ludzie ,jest zaskakujco dogłebna, nieograniczona i bardzo negatywna.Z jakiego żródła czerpiesz( już nie garściami a wiadrami,ba nawet można powiedzieć ,że to prawdziwy gejzer albo wodospad) te wszystkie rewelacje i informacje.
<<<post edytowany przez Administratora*>>>
Poza tym  co Ty z tymi tytułami, jakieś kompleksy masz? -może nie każdy chce się afiszować tym mgr czy dr
Co kraj to wymagania,jeśli trzeba coś wyprostować,zmienić,uzupełnić to trzeba i pewnie zostanie zmienione.Po co więc tyle niezdrowego zamieszania wprowadzasz,jeśli tylko coś sie słyszy a nie wie dokładnie to lepiej nie zabierać głosu tylko po to żeby zaistnieć ,czy kompleksy swoje leczyć?Jak chcesz coś wiedzieć to najlepiej u żródła a nie z plot zasłyszanych gdziekolwiek.
<<<post edytowany przez Administratora*>>>

* przypominam o punkcie 4.7 Zasad Forum

Art Be

#65 02.14.2012 22:50:40

malgosia80
Rozgadany

Droga Fesiu,
Coolbeans zadal pytanie by kazdy kto pracuje w szkole polskiej czy uczy religii otwarcie powiedzial o swoich (powiedzmy)przdyspozycjach do tego zadania. NIe mam nic do ukrycia. Kiedys juz napisalam w innym watku, ze jestem dysortografem i choc staram sie sprawdzac po sobie to czasto mi to nie wychodzi. Przepraszam jesli zniszczylo to twoja estetyke.
Zasiegnelam informacji o Klubie Mlaucha u zrodla. U bylej derektorki tej placowki. Wszelkie informacje sa sprawdzone, a to, ze komus moga zachwiac uklady... cuz...
Niejestem negatywnie nastawiona, ale nie lubie jak komus robi sie "wode z mozgu".
Opowiada brednie oslusznosci obecnych ukladow, dlaczego nie mozna miec swojego zdania.
Mlodziez "Mickiewicza" w klasie 7 (mysle teraz o jednej osobie) nie jest w stanie przeczytac prostego zdania. Przepraszam,ale takie sa realia. Nie mierzmy wszystkich jedna miara.
Jako pracownik szkoly Mickiewicza bedziesz jej bronic do upadlego zapewne. Ja mam inna zdanie i wolno mi je miec.
Coolbeans ma racje, troche prawdy by nie zaszkodzilo?
W naszej parafii jest kilka osob majacych tytul magistra polonistyki, dlaczego nie zastapia one osob uczacych w szkole Mickiewicza ktore takich tytulow nie maja? Bo nie sa w ukladzie? ...
Podobie jest w innych miejscach.
Najlatwiej szykanowac a samemu nic nie dodac tylko przyklepywac reka- reke...

#66 02.14.2012 22:53:09

JCP

Fesia napisala: "Tak wiec malagosiu80 poszukaj w mądrych książkach co to znaczy kultura osobista,takt,uczciwość,sprawiedliwość"elastyczność",roztropność,wyważony sąd itd,bo bez tego ani rusz w zawodzie pedagoga-nauczyciela."

Niesmialo zapytam: Czy nalezy rozumiec Fesiu, ze wedlug ciebie malgosia80 "is lacking all the above qualities"? Czy faktycznie wydaje ci sie ze "u zrodla" mozna zawsze dowiedziec sie prawdy? Kilka zainteresowanych wieloma tematami osob usilnie stara sie dowiedziec prawdy "u zrodla" wielu innych organizacji, ale jak do tej pory bez efektow, aczkolwiek sprawy sa wazne, a nawet bardzo wazne. Czy jestes "zrodlem"? Jesli tak to wyjasnij niejasnosci tym ktorzy je maja i bedzie po temacie.

#67 02.14.2012 23:11:14

malgosia80
Rozgadany

Rozmawialm z Fesia w "realnym" zyciu zaledwie kilka razy. Proste rozmowy w obecnosci innych ludzi, na oplatku dla nauczycieli albo spotkaniu z proboszczem. <<<post edytowany przez Administratora*>>>

Kazdy chce jak najlepiej dla dzieci. Kazdy chcalby tez zyc w swiecie gdzie na kazde pytanie jest logiczna odpowiedz. Zarowno ja , jak i kilka innych osob w tym watku zadalo pytania. NIkt nie chce na nie odpowiedziec, raczej jak ty, obrzuca pytajacych obelgami lub traktuje z gory.
Pierwsza oznaka jaka daje tlum majacy zniszczyc swoja ofiare jest jej dehumanizacja. Obrzucanie slowne jest jednym z etapow udowodnienia, tlu ma racje...
gdyby tlum tylko chcial stanac w prawdzie i odpowiedziec na zadawane pytania bylo by latwiej.
Poniewaz nikt nie chce odpowiadac - a jesli jestes poinformaowana powinnac.
Zadala to pytanie pani ktora -uwazam- byla najlepjej poinformowana w kwestii przedszkola (od ktorego ty juz na poczatku sie odcielac). Nie widze powodu dla ktorego mialaby ona klamac. Wrez przeciwnie, jest bardzo odpowiedzialna osoba i w przeciwienstwie do wielu wyklada "kawe na lawe".
Jesli znasz wszystkie odpowiedzi odpowiedz nam i bedzie po klopocie.

* przypominam o punkcie 4.7 Zasad Forum

Art Be

#68 02.14.2012 23:57:21

Art Be
Administrator

Przypominam raz jeszcze o obowiązku przestrzegania WSZYSTKICH Zasad tego FORUM. Forumowicze(ki) łamiący(e) obowiązujące Zasady beda zawieszani(e) i w przypadku powtórnego przewinienia, usuwani(e) z Forum.

Art Be

Art Be
Administrator
forumdetroit@gmail.com

#69 02.15.2012 08:51:37

JCP

Malgosia80 napisala:
"Pierwsza oznaka jaka daje tlum majacy zniszczyc swoja ofiare jest jej dehumanizacja. Obrzucanie slowne jest jednym z etapow udowodnienia, tlu ma racje...
gdyby tlum tylko chcial stanac w prawdzie i odpowiedziec na zadawane pytania bylo by latwiej."

Otoz to, otoz to wlasnie! Zadawanie pytan stalo sie niemalze moralnym przestepstwem w naszej grupie etnicznej. Bycie swiadomym czlowiekiem, szukajacym sensu i prawdy w polonijnym swiatku, graniczy niemalze z wystapieniem przeciw regulom gry nadanym przez "wodzow", ktorzy doskonale daja sobie rade lawirujac wsrod pochwal, poklasku, falszywych usmiechow. Mala grupa "na swieczniku" zbiera bonusy, profity- niezaleznie od tego formy- za lojalnosc i nawet za cene wyrzeczenia sie wlasnej tozsamosci. Ci ktorzy maja czelnosc zapytac, ci ktorzy mysla i wysuwaja wnioski, czesto sa to ci ktorzy placa i pokrywaja te wszelkie "niejasne cyrki"-to krotko mowiac ludzie okreslani "wrogami Polonii", to niemalze narodowi zdrajcy, a moze nawet terrorysci(RR podalo i taka wersje). Drodzy rodacy, jezeli wszystko jest wszedzie takie "kosher"(zapozyczone od Zoomboy'a) to dlaczego jest wam tak trudno odpowiedziec uczciwie na nekajace niektorych pytania? Dotycza one spraw nie tajnych, nie personalnych, a takich ktore powinny byc jawne, zgodne z prawem, etyka, moralnoscia. Wielu pytajacych jest np. czlonkami unii kredytowej PAC. Unia wspiera setki najrozniejszych organizacji, przedsiewziec, konkursow, wystepow, szkol. To NASZE pieniadze wykladane sa na te cele, pieniadze tysiecy ludzi, ktorzy maja prawo pytac. Czy wiekszosc zyje w nadziei ze Polak to "glupek" ktorego wystarczy postraszyc, zastraszyc, zalac slowna fala epitetow lub odeslac do ksiazek opisujacych uczciwosc, sprawiedliwosc, roztropnosc, "elastycznosc" (to tez uwazam za zastraszanie moralne i degradacje). Zenujace. Upodlajace. Smutne. Nie ma przywodztwa i nie ma prawdy w naszym srodowisku etnicznym. Ci ktorzy czerpia z tego zyski, osobiste korzysci i stoja na swieczniku, nazywani sa budowniczymi Polonii. Zgnilizna moralna. Taka mam opinie.

#70 02.15.2012 11:01:20

malgosia80
Rozgadany

JCP- oto walsnie mi chodzilo na poczatku tego watku. Czego uczymy nasze dzieci. Jakich wartosci? Jakich prawd o Polsce, Polakach, naszej przeszlosci i przyszlosci? Zrobil sie tu przyslowiowy "kompot z ororkow"- nie ma takiego kompotu...
"Grupa trzymajaca wladze" bedzie walczyc o swoje "JA" zamiast wlaczyc sie do kulturalnej rozmowy, odpowiedziec na pytania, dojsc do prawdy. Czemu tak uslinie chcemy byc bylejacy.
Fesia kaze mi byc "elastyczna"? dlaczego? Nie chce byc konformistka ktora bedzie zgadzac sie na wszystko bo taka jest wola "guru". Chlubimy postacie w Detroickiej Poloni ktore bardzo czesto w zyciu na to nie zasluguja. Tworza publiczny wizerunek niezachwianej wyzszosci nad innymi rodakami, popierajace sie na wzajem kolko wzajemnej adoracji.
Ten kto nie ma nic do ukrycia odpowiada na pytania, nie boi sie swojej przeszlosci ani przyszlosci. Stoi ze wszystkimi na rowni nie tworzac "wizerunkow".
Czy chcemy uczyc nasze dzieci, ze Polacy to powieszechna korupcja, poplecznictwo, kumoterstwo. Czy chcemy wpajac im od "skorupki" by zadawali sie tylko z tymi na "swieczniku", a tych ktorzy chca czegos wiecej tlamsic juz na starcie?
O jakiej Polsce mowimy dzieciom w polskiej szkole? Polsce Piastow i Jagiellonow? Gdzie Bog, Honor i Ojczyzna bylo jedynym celem w zyciu? Czy uczymy raczej "elastycznosci", naszej naodowej "roztropnosci"- by wybierac tylko to co akurat nam pasuje, co nam przyniesie jakies wymierne czy tez materialne zyski.
Patrzac na dzisiejsza polonie w Detroit to wydaje mi sie, ze jedynym haslem jakie jej przyswieca jest "Wiecej", kto ma wiecej ukladow, wiecej pieniedzy, wiedzec wladzy... Dajcie nam wiecej... Smutne ale prawdziwe.
Honor i Ojczyzna wisza juz tylko na sztandarach, a Bog... Boga probujemy skorumpowac datkami po hucznych zabawach urzadzanych w jego domu...

#71 02.15.2012 17:36:04

coolbeans
Niemowa

Nie ma co pytac jedna pani drugiej pani.Najlepiej pytac u zrodla. Wszyscy ktorzy chca uzyskac odpowiedzi na pytania
odnosnie zasad funkcjonowania/licencjonowania przedszkoli (home day care, child care cantre, grup center ,preschool) moga kontaktowac sie:
www.michigan.gov/michildcare.
albo z Stateof MI  telefon  (517) 335-6124

#72 02.15.2012 17:45:19

malgosia80
Rozgadany

Ze strony stanu Michigan:

"Under Michigan law, the Superintendent of Public instruction has supervisory power over all private, denominational and parochial schools, i.e. schools other than public schools giving instruction to children below the age of 16 years, in the first 8 grades. The sanitary conditions, the courses of study, and the qualifications of the teachers are intended to meet the same standards provided under the general school laws of the state. Mich. Com. Laws §§ 388.551; 388.552."

Zauwazmy ze parafie tez sa ujete w przepisie.
Oraz:
"Under Michigan law, teachers in the regular or elementary grade studies in a private, denominational or parochial school, i.e. a school other than a public school giving instruction to children below the age of 16 years, in the first 8 grades, must hold a teaching certificate that would qualify them to teach in like grades of the public schools. Mich. Comp. Laws §§ 388.552; 388.553"

#73 02.15.2012 19:22:14

malgosia80
Rozgadany

Tu jest cos dla tch ktorzy usilnie wmawiaja mi, ze powinnam byc elastyczna, ze mamy czas, wszystko sie jakos kiedys naprawi:

http://www.archdioceseofdetroit.org/aod … policy.pdf

Zwracam uwage na slowo podkreslone "Before"

#74 02.16.2012 08:13:04

madmax

Art Be napisał:

Przypominam raz jeszcze o obowiązku przestrzegania WSZYSTKICH Zasad tego FORUM. Forumowicze(ki) łamiący(e) obowiązujące Zasady beda zawieszani(e) i w przypadku powtórnego przewinienia, usuwani(e) z Forum.

Art Be

a nie mowilem ze bedzie wojenka smile

#75 02.16.2012 09:17:29

aneczka81
Partner do rozmowy

Ja probowalam wczesniej znalezc licencje Klubu Malucha i nie moglam znalezc.  Dodam ze nie bylam w kontakcie bezposrednim z Klubem Malucha na ten temat, ale jesli oglaszaja sie jako przedszkole to powinni miec licencje.

Stopka forum