Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#1 01.23.2012 08:41:04

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Szkoly Polonijne w Michigan

Wałęsając się po bezmiarach "netu", natknąłem się na stronę Szkoly Jezyka Polskiego im Adama Mickiewicza.

http://img38.imagefra.me/s51n/zoomboy/xd1p_5ac_u7nqi.jpg

Strona bogata w informacje, ale nie byłbym "Zoomboyem" gdybym nie znalazł kilku informacji, które są powiedzmy delikatnie, ciekawe.
Zaraz pod nazwa szkoły widzimy jej motto:

http://img38.imagefra.me/s51n/zoomboy/ed5q_f60_u7nqi.jpg

O jakim kraju mówi motto jako o swoim?
Dzieci chodzące do tej szkoły są z pewnością urodzone tu, w Stanach, czyli krajem o którym mogą powiedzieć "swój" są zdecydowanie USA.

Przyjrzałem się też "zaprzyjaźnionym" banerom i ku memu zdumieniu nie dostrzegłem Tygodnika Polskiego sad
Przeoczenie, TP nie wyraził chęci bycia eksponowanym na portalu polonijnej szkoły (wyjaśnienie edytora TP mile widziane), czy też była to decyzja dyrekcji?

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#2 01.23.2012 09:50:00

ak
Niezaprzeczalna Legenda Forum
Serwis

Re: Szkoly Polonijne w Michigan

Pytano o to juz ponad rok temu.
Strona zajmuje sie pan Maciej Szczepanski, padla odpowiedz dyrektorki szkoly, ze to kosztuje.
Nie bardzo zrozumialam ile T.P. mialby zaplacic za umieszczenie logo.
To tyle w kwestii wyjasnienia, zoomboy.

"Friends are flowers in the garden of life"

#3 01.23.2012 11:42:09

JCP

Dlaczego jasno nie zapytac o cene i powody dyskryminacji i zadac odpowiedzi? Czy szkola rowniez bawi sie w polityke ktora sluzy tylko niektorym mediom? A moze tylko niektorym uczniom? Polonio, obudz sie!

#4 01.23.2012 18:58:37

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

AK, zapytaj ile kosztuje baner TP na portalu szkolnym.

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#5 01.23.2012 19:10:21

ak
Serwis

Zoomboy,
nie zapytam.
Mam natomiast nowy cennik  w T.P. za teksty autorskie o szole jez. polskiego.
A duże zdjęcie kolorowe, to ho ho ho

#6 01.23.2012 20:06:01

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Więc ja zapytałem, czekam na odpowiedź.

That’s all, folks

#7 01.26.2012 17:10:36

Fesia
Rozgadany

Zoomboy napisał:

Więc ja zapytałem, czekam na odpowiedź.

Dostałeś  odpowiedż?

#8 01.26.2012 22:26:55

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Dostałem.

That’s all, folks

#9 01.27.2012 13:39:10

Fesia
Rozgadany

Napisz coś więcej.

Zoomboy napisał:

Dostałem.

#10 01.27.2012 14:01:29

Fesia
Rozgadany

Ciekawa jestem powodu domniemanej" dyskryminacji" i sugestią ,że" czy szkoła również bawi się w politykę która służy tylko niektórym mediom? A moze tylko niektórym uczniom? Polonio, obudz sie!"-cyt JCP.
Sam przyznasz,że zarzuty mocne.

#11 01.27.2012 17:14:48

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Wydaje się, że jest (był) to niwinny przypadek niedogadania sie (braku "follow-up?). Logo TP juz wkrótce powinno ukazać się posrod  innych mediów na portalu szkoły.

That’s all, folks

#12 01.27.2012 17:33:20

JCP

ak napisala: "Pytano o to juz ponad rok temu.
Strona zajmuje sie pan Maciej Szczepanski, padla odpowiedz dyrektorki szkoly, ze to kosztuje.
Nie bardzo zrozumialam ile T.P. mialby zaplacic za umieszczenie logo.
To tyle w kwestii wyjasnienia, zoomboy."

Zoomboy napisal: "Wydaje się, że jest (był) to niwinny przypadek niedogadania sie (braku "follow-up?). Logo TP juz wkrótce powinno ukazać się posrod  innych mediów na portalu szkoły."

Kto pyta nie bladzi?

#13 01.27.2012 17:43:53

JCP

Logo TP jest juz na portalu szkoly.

#14 01.27.2012 17:54:46

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Czyli - ROZMAWIAJMY, jeśli nie gdzie indziej, to chociażby na tym Forum. smile

That’s all, folks

#15 01.27.2012 19:08:05

Look761

Brawo Zoomboy.

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#16 01.27.2012 19:40:13

JCP

Zoomboy napisal: "Czyli - ROZMAWIAJMY, jeśli nie gdzie indziej, to chociażby na tym Forum."

Zbyt malo ludzi chce wyrazic swoja opinie i zabrac glos, ale dobrze ze czytaja i wyciagaja wnioski. Dzieki piszacym na tym forum kilka waznych spraw uleglo malej zmianie i to chyba mozna nazwac jakims "sukcesem". M.i. Logo TP pojawilo sie blyskawicznie tam gdzie powinno byc od dawna.

#17 01.27.2012 21:08:33

Fesia
Rozgadany

Te tak my

#18 01.27.2012 21:21:07

Fesia
Rozgadany

Przepraszam za wpis omsknela mi sie reka i poszlo takie nie wiadomo co.
A wracajac do baneru ,to chyba zdrowiej jest rozeznac sie w temacie niz pochopnie oceniac.Uwazam ze sprawy nie ma co roztrzasac.Pozdrawiam wszystkich.

#19 01.28.2012 14:03:58

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Sprawa załatwiona, nie ma o czym pisać smile
Pozdrawiam wzajemnie, a Ty w podziemie zeszłaś, czy co?

That’s all, folks

#20 01.29.2012 18:32:09

malgosia80
Rozgadany

Pozwolcie, ze powroce do tematu tego watku.
Od pewnego czasu obserwuje dzieciaki na katechezie, a wlasciwie z jakim wielkim trudem przychodzi im czytanie i pisanie w jezyku polskim w klasie 7 i 8 - ktore obecnie ucze religii.
Dzieci nie sa w stanie przeczytac (z katechizmu ktory uzywamy) najprostrzych tekstow z Pisma Swietego, maja problemy z przepisywanie z ksiazki polskich definicji, a na testach kiedy musza napisac cos w jezyku polskim najczesciej pisza brednie lub prosza by mogli odpowiadac po angielsku.
Moja pytanie a wlasciwie chec jakies dyskusji, jest nastepujace:
Jak to sie dzieje, ze nasze dzieci, ktore wywodza sie z polskich rodzin, ktorych rodzice sa najczesciej urodzonymi Polakami i nie maja najmniejszych problemow w mowie i pismie po polsku, dlaczego te dzieci uczoce sie w polskiej szkole od 7 lat polskiego - nie potrafia pisac ani cztac po polsku, maja problemy z wyrazaniem najprostrzych opini na temat lekcji. Majac 14 lat uzywaja slownictwa polskiego 5 - 6 latka.
Nie chce uogulniac za bardzo, sa wspaniale dziaciaki, widac wielka prace rodzicow, dzieci juz tu urodzone mowia bez jakiegokolwiek akcentu, sa przygotowane do pisania ze sluchu... Notabene czesc z tych dzieci, wogole nie chodzi na lekcje polskiego do "Szkoly Polskiej"...
Wiekszosc dzieci jakie ja ucze sa uczniami Szkoly Polskiej im. Adama Mickiewicza w Sterling Hts.
Dla porowniania moja siostrzenica w Polsce ma 13 lat. Uczy sie angielskiego od 9 roku zycia (4 klasa). POdobnie jak jej kolezanki , potrafi po angielsku poprowadzic proste zyciowe rozmowy, na lekcjach angielskiego pisza wypracowania i dyktanda. Ta sa dzieci Polskie w Polsce smile - ich drugi jezyk. Ucza sie go zaledwie kilka lat, i w 3 klasie gimnazjum (dawna 1 klasa liceum) zdaja panstwowy egzamin po angielsku.
Dla mnie jest to wszystko przynajmniej dziwne, jaki jest naprawde poziom naszych polonijnych szkol... ?

#21 01.29.2012 19:05:27

JCP

malgosia80, zastanowmy sie czy lepiej nie "roztrzasac" (jak ktos wyzej zauwazyl) i nie zadawac zbyt skomplikowanych pytan. Podobno ci ktorzy akceptuja wszystko tak jak jest, maja znacznie latwiejsze zycie. Mowia ze sa szczesliwi. Ciagle slychac ze to tylko smutasy czepiaja sie i stwarzaja problemy, kiedy tak naprawde Polonia jest wspaniala, pomaga sobie nawzajem, wszyscy zyja w symbiozie i ogolnej harmonii, dzialajac wzorowo we wszystkich organizacjach. Jak sobie powiesz, ze dzieciaki swietnie daja sobie rade, ze mozna pewne braki wytlumaczyc wieloma przyczynami, a nauczyciele na pewno robia wszystko co moga aby doprowadzic dzieci i mlodziez do matury-to od razu slonce zaswieci, lepiej sie zyje i zadne pytania nie przychodza do glowy. A przy wysokiej technologii mozna nawet powrocic do nagran akademii szkolnej przez TVD i obejrzec wystepy naszych milusinskich kiedy tylko przyjdzie ochota.

#22 01.29.2012 20:14:20

Look761

malgosia80 napisał:

Moja pytanie a wlasciwie chec jakies dyskusji, jest nastepujace:
Jak to sie dzieje, ze nasze dzieci, ktore wywodza sie z polskich rodzin, ktorych rodzice sa najczesciej urodzonymi Polakami i nie maja najmniejszych problemow w mowie i pismie po polsku, dlaczego te dzieci uczoce sie w polskiej szkole od 7 lat polskiego - nie potrafia pisac ani cztac po polsku, maja problemy z wyrazaniem najprostrzych opini na temat lekcji.

malgosia80 napisał:

Dla porowniania moja siostrzenica w Polsce ma 13 lat. Uczy sie angielskiego od 9 roku zycia (4 klasa). POdobnie jak jej kolezanki , potrafi po angielsku poprowadzic proste zyciowe rozmowy, na lekcjach angielskiego pisza wypracowania i dyktanda. Ta sa dzieci Polskie w Polsce - ich drugi jezyk. Ucza sie go zaledwie kilka lat, i w 3 klasie gimnazjum (dawna 1 klasa liceum) zdaja panstwowy egzamin po angielsku.
Dla mnie jest to wszystko przynajmniej dziwne, jaki jest naprawde poziom naszych polonijnych szkol... ?

Ja mysle ale tu jest moja osobisa opinia.

Dzieci tu urodzone nie maja tej motywacji aby przykladac sie do nauki jezyka polskiego wiedza ze j. angielski im wystarczy do poruzumienia sie prawie na calym swiecie.Dzieci w Polsce wiedza ze jezyk angielski jest im potrzebny aby moc porozumiewac sie na calym swiecie i mysle ze to jest motywacja dla dzieci polskich mieszkajacych w Polsce do nauki.
Pewnie ze sa wyjatki znam takie  dzieci tu urodzone przywiazywaly czas do nauki j. polskiego i to sie im przydalo ale to sa wyjatki.
Czekamy na opinie innych...

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#23 01.29.2012 20:23:10

ak
Serwis

Nauka każdego obcego języka pobudza szare komórki, dzieci ucza się szybka, gdyby mialy większą motywacje do nauki właśnie jęz. polskiego, pewnie i efekty bylyby wieksze.
Moja uwaga -
jezyk polski powinnien byc nauczany tak, jak każdy inny obcy język, mam na mysli program i metodykę nauczania. Tym bardziej, ze są gotowe podręczniki do nauczania polskiego jako języka obcego, czyli język polski  dla obcokrajowcow.

#24 01.29.2012 20:41:51

Look761

ak
co masz na myśli przez motywacje (rodziców, rowieśników,szkołe polską ,organizacje polskie???)

Jest różnica pomiędzy dziećmi tu urodzonymi a dziećmi które tu przyjechały w wieku np 12- 17 lat te dzieci znaja język polski od najmłodszych lat a angielskiego uczą się bardzo szybko i dla nich nie ma problemu władać poprawnie w dwu językach.
Dzieci tu urodzone nie mają  tego przywileju nawet gdy w domu rozmawiają po polsku bo poza domem rozmawiają po angielsku,chyba że całe towarzystwo jest polskie

Jonasz Kofta

#25 01.29.2012 23:58:02

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Zgadzam się z opinią Look761, dzieci w Polsce mają motywację nauki obcego języka (ngielskiego), tutaj poza niewielkimi wyjątkami, jeśli się uczą obcego języka to z pewnością nie jest to polski.

That’s all, folks

Stopka forum