Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

• Index
  •  » Religia
  •  » Dlaczego religia katolicka przeżywa kryzys

#1 12.04.2011 03:05:05

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Dlaczego religia katolicka przeżywa kryzys

Myślę, że wszyscy zgodzimy się z twierdzeniem zawartym w powyższym tytule.
Prawdopodobnie będziemy mieli rożne opinie, dlaczego tak się dzieje...

Wątek ten stworzyłem zainspirowany filmem wideo (Andrzejki - Klub Przyjaciół Ziemi Sadeckiej, cz 2) nakręconym przez Rafała Nowakowskiego, który został umieszczony na jego portalu, szumnie zwanym "Telewizja Detroit".

http://www.telewizjadetroit.com/video.h … ;flvID=252

Z niejakim zdumnieniem zobaczyłem tam księdza, który jescze niedawno był opisywany na blogu Tomka Raczka, pląsającego w rytm  muzyki, niejako jak gwiazdor estrady.
Czy jest to zachowanie licujące z powagą zajmowanego stanowiska?
Czy tego typu zachowanie przyciąga do religii, czy też odstręcza?

Ciekaw jestem opinii księży, jak oni to widzą?
Czy chcą być traktowani jak "zwykli śmiertelnicy", mieć prawo korzystania ze wszystkich uciech życia dostępnych "zwykłym smiertelnikom"?
Czy bycie księdzem jest dla nich zwykłą pracą?
Jak rozumieją "powołanie"?

Zapraszam do dyskusji...

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#2 12.04.2011 13:55:49

malgosia80
Rozgadany

Re: Dlaczego religia katolicka przeżywa kryzys

Po obejrzeniu tefo filmu, powiem, iz jestem lekko w szoku. Postac ks. Frankowskiego od dawna budzila mieszne uczucia w naszym skromnym stanie. Jedni go kochaja, inni unikaja rozmow o nim, jeszcze inni mowia wprost co wiedza...
Osobiscie uwazam, ze zabawa- zabawa, ale jesli ktos na te zabawe przychodzi ubrany w koloratke to powinien zachowac powage swojego stanowiska. Czesto powtarzam dzieciakom na lekcjach, zeby zawsze zachowywali szacunke do swojej osoby, zachowywali sie w sposob w jaki chca byc postrzegani. Jesli sami sie nie beda szanowac - nikt ich kiedys nie bedzie szanowal. W wypadku tego filmu mysle ze to trafna uwaga. Ks. Frankowski buduje swoj wlasny wizerunek, nie powinnismy laczyc go bezposrednio z wizerunkiem Kosciola katolickiego.
W innym watku to_joanna wspomianla o pamietnm sylwestrze gdzie ks. Murawka pozowal do zdjeci z parafiankami a tlem otaczajacym byl rzad butelek wodki i wina.
Nie mozemy powiedziec ze to reprezentuje jak bawi sie caly Kosciol katolicki - dla mnie reprezentuje to jedynie osobe ks. Murawki. Podobnie w filmie powyzej te "wystepy" muzyczne pokazuja oblicze artystyczne ks. Frankowskiego.
Przed Soborem watykanskim II ksieza mieli bardzo klarowny protokol postepowanie ze swieckimi, uczestniczenia w uroczystosciach czy nawet wychodzenia do kin czy restauracji. Okreslony stroj i czas etc. Pozniej postanowiono, ze bliskie kontakty z parafianami i otwarte uczestniczenie ksiezy w zyciu spolecznym przyniesie wieksze korzysci. Problem polega na tym, ze to od indywidualnego podejscia danego ksiedza zalezy czy te korzysci beda dla niego samego czy dla spolecznosci jego parafii.

#3 12.04.2011 16:28:18

Look761
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Nie wiem czy _joanna miala za mysli zdjecia andrzejkowe ktore niby mialy by byc usuniete tego nie wiem .Ale sa zdjecia z sylwestra 2009 http://parafiasterlinghts.org/?page_id= … icture_nav .
Jezeli chodzi o Ks.Mirka to tak jak napisala malgosia80 ludzie maja rozne opinie o nim i kazdy ma swoja opinie o nim.
Pamietam ze przed laty gdy byl wikarym w tej parafi to na zabawach tanczyl i "rozrabial " na parkiecie z zakonica. Tez to sie wielu nie podobalo gdy ona wywijala w habicie na parkiecie  ludzie mieli rozne swoje opinie.

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#4 12.04.2011 16:33:28

Look761

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#5 12.04.2011 21:36:59

nowy

Poszukałem trochę w swojej bibliotece uważam że wszystkiemu winien jest niebiblijny celibat.

Celibat księży:
Papież Paweł VI potwierdził w swej encyklice Sacerdotalis Caelibatus 1967 wymóg przestrzegania celibatu przez duchownych, ale jednocześnie przyznał, że „Nowy Testament, w którym zachowane są nauki Chrystusa i Apostołów nie żąda otwarcie stanu bezżenności od tych, którzy spełniają swięte posługi. Nie stawiał takiego warunku sam Jezus, gdy wybierał Dwunastu, ani Apostołowie nie stawiali go tym, którzy przewodzili w pierwszych gminach chrześcijańskich”
(The Papal Encyclicals 1958-1981, Falls Church, Wirginia 1981, s. 204).
W Bibli możemy przeczytać:
1 Kor. 9:5 Czytamy: „Czyż nie mamy prawa ożenić się z kobietą wierzącą, jak pozostali apostołowie i bracia Pana, i Kefas?”
Kefas” to aramejskie imię dane Piotrowi.

1 Tym. 3:2 : „Biskup powinien być mężem tylko jednej żony”

Już w czasach przedchrzescijańskich buddyzm żądał od swych kapłanów i mnichów życia w celibacie
Henry C. Lea, History of Sacerdotal Celibacy in the Christian Church, Londyn 1932, wyd. IV popr., s. 6. Jeszcze wcześniej — jak czytamy w książce Alexandra Hislopa The Two Babylons (Dwa Babilony, Nowy Jork 1943, s. 219) — wymagano bezżenności od kapłanów babilońskich, którzy otrzymali wyższe święcenia.

Jak wprowadzono obowiązkowy celibat?
David Rice, dominikanin, który zrzucił habit na rzecz małżeństwa, wyjasnia, że w pierwszych trzech stuleciach naszej ery „niektórzy słudzy Boży byli bezżenni, a inni żonaci”. Ale potem rzekomi chrześcijanie ulegli wpływowi „mieszanki poglądów greckich i biblijnych” — jak to określił pewien autor publikacji religijnych — czego rezultatem jest wypaczony pogląd na seks i małżeństwo.

W dziele The New Encyclopædia Britannica czytamy: „Wprowadzenie celibatu było podyktowane głównie przekonaniem powstałym w nominalnym chrześcijaństwie, iż stosunki płciowe kalają człowieka i kolidują ze świętością”.

David Rice informuje, że w IV wieku Kościół „zabronił żonatym duchownym odbywania stosunków płciowych w noc poprzedzającą odprawienie mszy”. Gdy wprowadzono codzienną komunię, oznaczało to, iż księża muszą w ogóle stronić od zbliżeń cielesnych. Z czasem duchownym całkowicie zakazano się żenić. Tak oto celibat zaczął obowiązywać każdego, kto chciał zostać sługą Kościoła.

Czy wyszło to na dobre?
Każdy musi odpowiedzieć sam na to pytanie.
A terez do przemyslenia:  Gdyby każdy ksiądz miał żonę z którą zaspokajałby swoje potrzeby cielesne i duchowe nie dochodziło by do w/w sytuacji gdzie wierni żle oceniają jego zachowanie podczas pewnych spotkań i uroczystosci. Oceniano by takiego tylko na podstawie tego co ma do powiedzenia i przekazania w sprawach wiary. Ale to już jest inny temat.

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#6 12.04.2011 22:04:24

JCP

Zazwyczaj nie wypowiadam sie na temat religii. Uznaje to za temat bardzo osobisty. Jako mloda dziewczyna chodzilam do tzw. szkoly-zakonu i juz wtedy widzialam ze religia przezywa kryzys. Cos w rodzaju hipokryzji, niezgody tego co robiono z tym co mowiono. Nie bylo mowy o zadnych komentarzach bez kary. Bliska mi osoba za swoje mlodziencze wybryki i krnabrnosc poniosla kare, za ktora konsekwencje placi do dzis. Wyslano ja do szkoly klasztornej w Walbrzychu-24 godziny na dobe przez caly rok "za murem". Jej zwierzenia byly niesamowite, zmienily tez i moj poglad na celibat, na wiare, na prawde i tzw. spirituality. Molestowanie dzieci i wykorzystywanie swojej roli nie powinny byc tematem tabu bez wzgledu na to kto to robi i gdzie to robi. W niedzielnym wydaniu Detroit Free Press wiele komentarzy na temat religii, zmian w kosciolach, i wiele glosow o dopuszczenie kobiet do roli ksiezy w katolickiej wierze. Interesujace.

#7 12.05.2011 00:08:52

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Yeap, temat rzeka...

Cieszę się że zainicjowałem ten ciekawy wątek smile
-------------------------------------------------------
Nowy, czy kiedykolwiek, gdziekolwiek czytałeś, że jedynym prawdziwym powodem zakazu małżeństw księży był fakt, ze Kościół nie chciał dzielić jakiegokolwiek majątku z legalnymi spadkobiercami księży (żona, dzieci).
Gdzieś, kiedyś, czytałem na ten temat i wydaje mi się to dość logiczne.
----------------------------------------------
Jesli chodzi o aspekt "nieczystości", czy stosunek płciowy (normalny, pozycja misionarska wink) z kobietą jest "brudniejszy" niż z mężczyzną?
Czy jest możliwe, że do stanu kapłańskiego lgną ci, ktorzy preferują przebywanie w towarzystwie osobników tej samej płci?
Dla tych, którzy bedą wołali o prawo zlinczowania mnie, przypominam że powyższe zdanie jest tylko pytaniem.
------------------------------------------------
Obejrzalem zdjęcia w linku podanym przez Look761 i muszę przyznać, ze "obraz" ksiedza we fraku, do tego białym, jakos mi nie leży.
Jeśli ktoś mówi, że został księdzem ponieważ poczuł "powołanie", rozumiem że wybrał ograniczony w pewnym sensie styl życia. Poprzez pójście za głosem "powołania" zdecydował się odrzucić część przywilejów (uciech) życiowych, dostępnych zwykłym grzesznikom.
Zdecydowanie nie poszedłbym się spowiadać do księdza, z którym wczoraj piłem alkohol.

Co nasuwa następujące pytanie...

Czy potrzebujemy księdza (pośrednika) do kontaktu z Bogiem?
---------------------------------------------------
Jeszcze raz wrócę do filmiku dostępnego na witrynie naszej miejscowej "telewizji". Oglądając ten film, przychodzi mi do głowy stare powiedzenie o świeczce i ogarku.
Jak myślicie, kto dostał świeczkę a kto ogarek?
---------------------------------------------------
Ciągle czekam na "zawodowca", czyli księdza, który mógłby wyjaśnić nam wiele spraw z pierwszej ręki...

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#8 12.05.2011 06:13:03

nowy

"Nowy, czy kiedykolwiek, gdziekolwiek czytałeś, że jedynym prawdziwym powodem zakazu małżeństw księży był fakt, ze Kościół nie chciał dzielić jakiegokolwiek majątku z legalnymi spadkobiercami księży (żona, dzieci).
Gdzieś, kiedyś, czytałem na ten temat i wydaje mi się to dość logiczne."

Jest w tym o czym piszesz powyżej wiele racji, ale poza dziedziczeniem rodzinnym jest jeszcze ta możliwosć dominacji jaką daje narzucony celibat. A więc władza!

Czaspismo „Veja” z 1999r.
„Spór o celibat to w Kościele katolickim bodaj największy problem kapłaństwa” — donosi czasopismo Veja. „W 1970 roku doliczono się 10 000 księży, którzy porzucili swój stan, by zawrzeć związek małżeński. Obecnie (1999) jest ich 120 000, czyli 12 razy więcej. W tym samym okresie w Brazylii liczba kapłanów decydujących się na ten krok wzrosła 20-krotnie”. Chociaż argumenty obrońców celibatu nie mają żadnych podstaw biblijnych, przywódcy Kościoła twierdzą, że bezżenność pozwala kapłanowi „poświęcić więcej uwagi Bogu” i skupić się na swej pracy. „Jednakże prawdziwy powód jest bardzo przyziemny” — twierdzi Veja. Czytamy tam:
„Pomysł ten zrodził się w średniowieczu i miał na celu ochronę dóbr materialnych Kościoła, który nie chciał dopuścić, by potomkowie dziedziczyli jego ziemie i inne posiadłości”.

Przede wszystkim jednak celibat kapłanów zapewnia Kosciołowi władzę, kapłani nie mając bowiem dziedzica na swój urząd, mogą być ustanawiani tylko przez hierarchiczne zamianowanie.
The Catholic Encyclopedia przyznaje, że zarzucano Rzymowi wykorzystywanie celibatu jako srodka do -„do uzależnienia duchowieństwa od centralnej władzy Stolicy Apostolskiej”.
Chodzi jednak o cos więcej. Z  „Dziejów celibatu” wynika, że obowiązkowy celibat został wprowadzony do Prawa Kanonicznego dopiero w XII wieku n.e. W znacznym stopniu przyczynił się do tego papież Grzegorz VII (1073-1085). Co ciekawe, mówi się o nim, że „wyraźniej niż ktokolwiek inny dostrzegł możliwosć zapewnienia sobie ogromnego wpływu dzięki duchowieństwu żyjącemu w scisłym celibacie”.

A z tąd do Symonii już bardzo bardzo bliska droga.

Celibat kapłański służył wszakże nie tylko do umocnienia hierarchii katolickiej, lecz dawał też duchowieństwu przewagę nad zwykłym ludem.
Georges Duby, jeden z czołowych historyków francuskich powiedział o sredniowiecznych mnichach i kapłanach, że z racji celibatu: „Stali pod względem hierarchicznym wyżej niż inni; mieli prawo panować nad resztą społeczeństwa”.

W książce Vicars of Christ (Wikariusze Chrystusa), Peter deRosa pisze:
„Celibat wyrządził na Zachodzie prawdopodobnie więcej szkód w sferze moralności niż jakiekolwiek inne zjawisko, w tym również prostytucja. Bardzo często kalał dobre imię chrześcijaństwa. Przymusowy celibat zawsze prowadził do szerzenia się obłudy wśród duchowieństwa.
Ksiądz może upaść choćby tysiąc razy, ale według prawa kanonicznego nie wolno mu się nigdy ożenić”.

A wystarczyło tylko trzymać się zasad wyłuszczonych w Biblii.
..................................................
Ciąg dalszy ? smile
Homoseksualizm:
To bardzo rozległy i ciekawy temat. Ale o tym potem.

J.Piłsudski

#9 12.05.2011 10:10:52

malgosia80
Rozgadany

Zoomboy, prosze posluchaj w wolnej chwili. Ksiadz z tej audycji byl na mojej uczelni w polsce z innym wykladem ale ten uslyszalam pierwszy raz kilka lat temu i bardzo mi sie spodobal. To wlasnie dla mnie taki "zawodowiec".

http://patrz.pl/mp3/sex-poezja-czy-rzemioslo

Reszta to kazania niedzielne z kosciola sw. Anny

http://www.kazaniaksiedzapiotra.pl/

#10 12.06.2011 13:23:34

to_joannaa
Niemowa

A jednak zdjęcia są na stronie. Za wcześnie pochwaliłam. Dzięki malgosia80:) nawiązanie do mojego wątku o sylwestrze, nie wiem czy porównywałabym Ks. Sławka z Ks. F.
Ks.Sławek chyba nie tańczy, nie widziałam i ładniej śpiewa ;-)
http://www.youtube.com/user/parafiaster … SMmR5DA7Qw

np. ok 4 minuty bo może nie wszyscy chcą całość męczyć.

#11 12.10.2011 08:50:08

to_joannaa
Niemowa

Strach się odezwać, jak ja się odezwę w wątku religia to już po mnie nikt nic nie chce powiedzieć. Już kolejny wątek zakończyłam swoją wypowiedzią, a tak na prawdę jeszcze się nie wypowiedziałam, rozważam co wypada a co nie wypada napisać.

#12 12.10.2011 10:05:45

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

To_joannaa, nie obawiaj sie pisać. Wielu czyta, ale niewielu ma odwage przelac swoje myśli na "klawiature".
Tak to zostało zakodowane w naszej kulturze. O religii nie można było mówić, lub nie wypadało, ba - było poczytywane za grzech bluźnierstwa. Ci którzy tylko czytaja, dzielą sie tradycyjnie na dwie grupy - za i przeciw. Każda pozycja (moim zdniem) jest OK, tak długo jak jest poparta rzeczowym argumentem. Aby przedstawić rzeczowy argument, trzeba zrobić to głośno (ZGROZA!) lub napisać na Forum (mniejsza zgroza wink).
Pisz co myślisz, a ja obiecuję odpowiadać na Twoje i Malgosia80 posty w miarę wolnego czasu. smile

That’s all, folks

#13 12.10.2011 10:52:44

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

zapomniałem dodać...
do dyskusji tak jak do tanga, trzeba dwojga smile

That’s all, folks

#14 12.10.2011 12:12:25

nowy

to_joannaa napisał:

Strach się odezwać, jak ja się odezwę w wątku religia to już po mnie nikt nic nie chce powiedzieć. Już kolejny wątek zakończyłam swoją wypowiedzią, a tak na prawdę jeszcze się nie wypowiedziałam, rozważam co wypada a co nie wypada napisać.

A ja tak szczerze nie czytałem jak narazie twojej pełnej wypowiedzi. Bez obrazy proszę gdyż do tego mi daleko ale uważam, że do obecnej pory tylko sądujesz kto, co i jak. Może przezwyciężysz strach i dowiemy się co chcesz powiedzieć to_joanno? smile

J.Piłsudski

#15 12.16.2011 03:18:39

to_joannaa
Niemowa

http://gosc.pl/doc/1030372.Natura-kryzysu
Tak sobie myślę że coś w tym jest, co raz mniej już mnie dziwi. Staram się nie oceniać żeby i mnie nie oceniono.
Ale...

#16 12.16.2011 07:42:57

nowy

W tym artykule zaciekawiło mnie jedno. Wzmianka o antykoncepcji.
JAK myslisz zatem, czy jest cos złego w tym, że para małżeńska stosuje antykoncepcję?.
Kosciół katolicki naucza, że wszelkie działanie mające na celu uniemożliwienie poczęcia jest „wewnętrznie złe” oraz że „każdy akt małżeński powinien pozostać otwarty na przekazywanie życia ludzkiego”. W mysl tych nauk antykoncepcja należy do „srodków moralnie niedopuszczalnych”.
Czy zatem zabicie ‘pojedynczej komórki” jest równoznaczne z zabiciem człowieka?

J.Piłsudski

#17 12.16.2011 11:52:09

to_joannaa
Niemowa

Ja nie stosuję antykoncepcji za innych się nie wypowiadam. Dla mnie było by to coś złego. Mam 2 dzieci, nie wykluczone że będę mieć więcej.

#18 12.16.2011 13:19:30

nowy

to_joannaa napisał:

Ja nie stosuję antykoncepcji za innych się nie wypowiadam. Dla mnie było by to coś złego. Mam 2 dzieci, nie wykluczone że będę mieć więcej.

'Cos złego'
Czyli zgodnie z wytycznymi Koscioła. Ciekawy jestem jaka jest opinia innych forumowiczów na ten temat ?

J.Piłsudski

#19 12.16.2011 13:36:37

JCP

Jestesmy w XXI wieku. To co odroznia nas miedzy innymi od zwierzat to mozliwosc kontrolowania swoich popedow m.i. seksualnych. Sprawa posiadania potomstwa i wszystkiego co tego dotyczy nie powinna nalezec do nikogo oprocz bezposrednio zaangazowanych. Ale rowniez odpowiedzialnosc za swoje czyny powinna skupic sie na tychze. Nie sztuka jest glosic zasade "co Bog da", ale nie byc w stanie utrzymac i zabezpieczyc swego przychowku. Wszelkie dyskusje o kontrolowaniu decyzji przez innych uwazam za ciemnogrod.

#20 12.16.2011 14:50:29

Look761

Antykoncepcja przewija sie w watkach.
Wedlug religi katolickiej antykoncepcja jest grzechem , grzechem  jest tez stosunek przerywany .
A co robi wiekszosc ? Grzeszy idzie do spowiedzi , spowiada sie i zaczyna spowrotem do nastepnej spowiedzi.
Czy to nie jest paranoja ? Ale kazdy robi jak uwaza , spowiedz istnieje , kosciol jest zadowolony  "ludzie chodza do spowiedzi"... ludzie chodza do spowiedzi i kolo sie zamyka.

Zgadzam sie w 100% z JCP nie sztuka jest glosic zasade "co Bog da" jezeli nie moge zabezpieczyc materjalnie swego przychowku czy to nie jest takze grzech???

Mam takze opinie na temat spowiedzi polskiej i amerykanskiej (ale to juz inny watek)

Jonasz Kofta

#21 12.16.2011 14:58:30

madmax

Look761 napisał:

Mam takze opinie na temat spowiedzi polskiej i amerykanskiej (ale to juz inny watek)

to moze byc tez ciekawa dyskusja. Ja jestem bardziej za amerykanska wersja , chodz do spowiedzi nie moge chodzic bo jestem z tych odrzuconych. Znam wielu ludzi ktorzy strasznie sie zrazli do spowiedzi w cztery oczy , ale jednoczesnie znam tez pare osob , ktorym taka rozomwa w cztery oczy wiele pomogla , chyba wszystko zalezy od spowiednika , wiec powinien byc wybor.

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#22 12.16.2011 16:14:49

ak
Serwis

co to znaczy, ze jestesmy w XXI wieku?
Czy oznacza to, ze wolno nam wszystko, ze kazda zachcianka, rowniez ta seksualna, musi byc natychmiast spelniona?

"Friends are flowers in the garden of life"

#23 12.16.2011 18:15:42

nowy

Czy regulację urodzin należy łączyć czy sprowadzać do  ‘zachcianki seksualnej’?
Fakt.
Publikacja oenzetowska Facts for Life — A Communication Challenge (Jak żyć — trudności w porozumiewaniu się) podaje: „U kobiety po czterech porodach następne ciąże są bardziej niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno jej samej, jak i dziecka. Kolejna ciąża, poród, karmienie piersią i opieka nad małym dzieckiem szybko osłabiają organizm matki, zwłaszcza gdy przerwy między poprzednimi porodami nie przekraczały dwóch lat”.

Więc jak postąpić, wstrzymywać się od współżycia czy stosować  srodki antykoncepcyjne i w ten sposób decydować czy posiadać więcej dzieci?

J.Piłsudski

#24 12.16.2011 18:47:51

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Report slams Dutch Catholic Church over sex abuse

THE HAGUE, Netherlands (AP) - As many as 20,000 children endured sexual abuse at Dutch Catholic institutions over the past 65 years, and church officials failed to adequately address it or help the victims, according to a long-awaited investigative report released Friday.
The findings detailed some of the most widespread abuse yet linked to the Roman Catholic Church, which has been under fire for years over abuse allegations in Europe, the United States and elsewhere.
Based on a survey of 34,000 people, the report estimated that 1 in 10 Dutch children suffered some form of sexual abuse - a figure that rose to 1 in 5 among children who spent part of their youth in an institution such as a boarding school or children's home, whether Catholic or not.
"Sexual abuse of minors," it said bluntly, "occurs widely in Dutch society."
The abuse ranged from "unwanted sexual advances" to rape, and abusers numbered in the hundreds and included priests, brothers and lay people who worked in religious orders and congregations. The number of victims who suffered abuse in church institutions likely lies somewhere between 10,000 and 20,000, according to the probe, which went back as far as 1945.

Wiecej: http://apnews.myway.com/article/20111216/D9RLSNV00.html

That’s all, folks

#25 12.16.2011 19:21:20

ak
Serwis

(...)  nadużycia seksualne względem nieletnich nie są problemem typowo katolickim. Skala tego zjawiska w instytucjach niekościelnych jest podobna. Nie jest też prawdą, że do nadużyć dochodzi głównie w instytucjach oświatowych. Molestowanie nieletnich to problem, który dotyczy całego społeczeństwa. Jest natomiast prawdą, czytamy w raporcie niezależnej komisji, że odsetek ofiar jest aż dwukrotnie wyższy w ośrodkach zamkniętych, jak szkoły z internatem czy domy dziecka. Dotyczy to w równym stopniu instytucji o charakterze wyznaniowym (np. katolickich), jak świeckim.
źródło:  Radio Watykańskie

"Friends are flowers in the garden of life"

• Index
  •  » Religia
  •  » Dlaczego religia katolicka przeżywa kryzys

Stopka forum