Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#1 03.10.2011 11:42:56

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Credibility of Detroit's Polonia Leaders and Organizations

Sądzę, że powinniśmy otwarcie dyskutować tzw. "credibility" naszych liderów i organizacji.

Czy "not so credible" lider może rzucać cień braku "credibility" na organizacje w której zajmuje poczesne stanowisko?

Którzy liderzy i polonijne organizacje, waszym zdaniem, nie są godne zaufania?

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#2 03.10.2011 11:44:23

madmax
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Re: Credibility of Detroit's Polonia Leaders and Organizations

O jakich organizacjach jest mowa ?

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#3 03.10.2011 11:54:39

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

O wszystkich organizacjach polonijnych i wszystkich liderach.

(dla potrzeb dyskusji w tym watku proponuje nastepujace tlumaczenie slowa Credible = wiarygodny, godny zaufania

Weźmy na pierwszy ogień Kongres Polonii Amerykańskiej.
Czy jest to "credible organization"?
czy ludzie zajmujący tam stanowiska są "credible"?
Były tam niedawno wybory i wygląda na to, ze niewielu (dzięki, "telewizjo") członków uczestniczyło i nikt nie startował na stanowiska dyrektorów. Prezes pomimo nieobecności przeszedł przez aklamacje.
Czy ktokolwiek z obecnych protestował?

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#4 03.10.2011 12:04:32

madmax

KPA powstał w czerwcu 1944 z inicjatywy polonijnych działaczy w USA w celu wspomagania i ratowania Polski zagrożonej przez ZSRR i marszem Armii Czerwonej przez terytorium Polski.
Podczas kongresu założycielskiego w Buffalo ustalono, że na czele KPA stać będzie prezes największej i najbogatszej (chodziło o finansowanie działań) organizacji polonijnej, jaką był Związek Narodowy Polski (ZNP). Tym samym, pierwszym prezesem KPA został prezes ZNP Karol Rozmarek. W skład KPA weszło ponad 100 organizacji polonijnych w USA oraz wiele osób fizycznych.
Osiągnięcia KPA w okresie jego działalności to:
doprowadzenie do uznania zbrodni katyńskiej za zbrodnię sowiecką i ludobójstwo przez Kongres USA;
znaczny wkład w przyjęcie Polski do NATO;
liczne akcje pomocowe od czasów Solidarności po dzień dzisiejszy.

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#5 03.10.2011 12:58:58

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Piękna przeszłość.
A dzisiaj u nas?

Executive Board

* Mariusz Szajnert (President)
    * Mary Ellen Tyszka (Executive Vice President )
    * Dr. Zdzislaw Jurek (Polish Affairs)
    * Henrietta Nowakowski (American Affairs)
    * Thomas Wolski (Treasurer)
    * Ann Bankowski (Recording Secretary)
    * Helena Zmurkiewicz (Recording Secretary)
    * Sebastian Szczepanski (Corresponding Secretary)

National Directors

* Gena Jurek
    * Zdzislaw Jurek
    * Mary Ellen Tyszka
    * Jerzy Różalski

State Directors

* Walter Bankowski
    * Jerzy Czaja
    * Anita Dul
    * Barbara Gronet
    * Halina Konwiak
    * Irena Lisiecki
    * Barbara Martin
    * Ronald Martin
    * Rev. Bogdan Miłosz
    * Carolyn Meleski
    * Rev. Jaroslaw Nowak
    * Edward Nizienski
    * Mary Ann Nowak
    * Stanislaw Pena
    * Thaddeus Radziłowski
    * John Świdwiński
    * Jane Tylenda
    * Rev. Timothy Whalen

Members Organizations

Appeals

Articles

Letters

PAC Newsletter

Ostatni z jesieni 2010

Petitions

Parade

Scholarship Fund

Petition in PDF

Senior Club

Political Action Committee

Consular

Immigration

Translation

Links

Brakuje wzmianki o www.forumdetroit.com

Wyglada na szczatkowa organizacje. Te same powtarzajace sie nazwiska, dowod ze brak swiezego narybku.
Czy są dane wskazujące ilu członków ma michigański oddział KPA?

Czy powyższy stan może być podstawa do stwierdzenia, że KPA straciła swoją "credibility" w naszym polonijnym spoleczenstwie?

That’s all, folks

#6 03.10.2011 14:17:59

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Pierwszy post przed godzina 2:00 PM i już ponad 30 wyświetleń.
Może temat jest interesujący?

Wszyscy odwiedzający to forum (czynnie lub biernie) jesteście świadomi tezy, którą postawił MI2L8.
Z grubsza, sugeruje on że powojenni emigranci (PRL-wcy) przywieźli ze sobą i propagują tu w wolnym kraju, komunistyczny marazm brak patriotyzmu lub tez wiary w konserwatywne ideały.
MI2L8, nie odbierz tego jako krytyki w stosunku do twojej osoby, a raczej jako moją probe wyjaśnienia, że twoja obserwacja może być słuszna, ale zupełnie błędna w wyjaśnieniu przyczyn nie uczestniczenia "nowych" w szerokim życiu społeczności polonijnej.
Obserwując naszych tzw. liderów i to co się dzieje w naszych organizacjach śmiem twierdzić, że ci "nowi" są bardziej konserwatywni w swych przekonaniach i posiadają bardziej rygorystyczne wymagania niż "tubylcy". Na nepotyzm, kolesiostwo, fałszywą propagandę i konformizm w każdej dziedzinie napatrzyli się wystarczająco w Polsce. Tutaj już nie muszą tego tolerować.
Być może to właśnie te "zawyżone standardy" nie pozwalaj im na uczestnictwo w wielu organizacjach i uznanie wielu osób za liderów.
Są to często ludzie wykształceni (fakt że w PRL-u nie ma żadnego znaczenia) a przez to bardziej samodzielni i bardziej wybiórczy. Nauczeni doświadczeniami ze starego kraju są bardziej wymagający w stosunku do swoich polonijnych przywódców i organizacji przez tych przywódców reprezentowanych.
Być może organizacje powinny dokonać "samooczyszczenia" z ludzi mających swoje życie aktywne już dawno poza sobą? Przy tego typu akcji powinny być brane pod uwagę rzeczywiste zasługi a nie staż i aureola "działacza". Innymi słowy, co jeszcze MOGĄ zrobić a nie to co zrobili. Za przeszłość należą im się dyplomy uznania i honorowe członkowsko w zarządach jedynie z prawem głosu doradczego bez prawa aktywnej interwencji.
Być może taka akcja przywróciłaby wielu organizacjom owe "credibility".
A może nic nie powinno być robione gdyż czas "zamknie" te organizacje zaraz po śmierci ostatniego "executive"?

That’s all, folks

#7 03.10.2011 15:08:24

nowy

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Wielu osobom Polacy w USA ich organizacje i związki kojarzyły się z czymś lepszym czystszym bez kumoterstwa podchodów spisków frakcji i wielu innych rzeczy podobnych. Tego mieli dość tam w PRL-owskiej Polsce z tym się zmagali walczyli z tym obcowali na codzień.
Po przyjeżdzie, zgospodarowaniu się może wielu mających duszę społecznika chciałoby się gdześ zaangażować ale widząc to samo tu rezygnują, odchodzą lub stają w opozycji tej jak najbardziej krytycznej. Czy można się im dziwić?
Zawiedzione nadzieje prowadzą do tego, że wiele osób nie chce uczestniczyć w życiu publicznym. Dochodzi jeszcze do tego brak szacunku ze strony tz. liderów i po wszystkim.A zabawa trwa dalej. Dodam tylko jeszcze jedno obecni "liderzy" zaakceptowali taką sytuację i jest im ona jak najbardziej na rękę. Dlaczego?
Po pierwsze brak konkurencji do 'stołka'
Po drugie swoboda działania a więc i machloje, przekręty i tym podobne rzeczy.
Przykład; Zbiórka kasy poparta przez organizację na cele prywatne.Po co nam "nowi" aby zadawali pytania?
A gdyby były pytania w razie czego się wykasuje i "puści" bez pytań.

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#8 03.10.2011 21:16:00

madmax

Zadam pytanie retoryczne : Jezeli KPA w Michigan jest najlepszy w calym kraju to co to swiadczy o innych  odzialach KPA w innych Stanach ? .  Z pomocy Kongresu skorzystalem  dwa razy .   Dawno temu , gdy jeszcze mialem zamiar wracac do Polski , bralem udzial w glosowaniu i ostatni podczas dyzuru konsula , ktory osobiscie uwazam jest bardzo dobrym pomyslem. Mysle ,ze chyba dzialalnosc Kongresu jest glownie skierowana do ludzi starszych , poza stypendiami wiec trudno mi cos oceniac z mojej perspektywy. Organizacje parady oceniam na plus.

#9 03.11.2011 06:39:44

madmax

zapomnialem dodac byly tez organizowane warszaty fotograficzne , chyba taki gest w strone mlodszej Polonii. Co sie nagle stalo ,ze wiecej sie juz tam nie odbywaly ?

#10 03.11.2011 14:24:16

Look761

madmax a nie myslisz ze dlatego ze organizator tych warsztatow fotograficznych stal sie czarna owca?

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#11 03.12.2011 00:45:56

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Fotograf wyjechał...
Może napisze coś na ten temat.

czy temat "credibility" już umarł?
MI2L8, liczyłem na twoja opinie.

That’s all, folks

#12 03.12.2011 06:12:52

ak
Serwis

zoomboy,
temat bardzo dobry! zaczoles od KPA. Tez wybor dobry. Maja zapisane ze sa Parasolem (Umbrella)  nad wszytkimi organizacjami i Polonia.
•An umbrella organization is an association of (often related, industry-specific) institutions, who work together formally to coordinate activities or pool resources. ...
en.wikipedia.org/wiki/Umbrella_organization
•An organization that coordinates the activities of a number of member organisations and hence promotes a common purpose
en.wiktionary.org/wiki/umbrella_organization

Warto by zrewidowac bardzo wyraznie postawiony cel przed KPA z definicja "Umbrella ...."

"Friends are flowers in the garden of life"

#13 03.13.2011 00:03:57

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Szkoda, że MI2L8 nie ma czasu aby tu "zakotwiczyć" na chwile...
W innych watkąch atakuje nie przebierając w słowach, tutaj nie był ani razu...

That’s all, folks

#14 04.01.2011 11:33:28

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

MI2L8 oficjalnie zaginał wink
Czy to może znaczyć, że jego zdaniem michigański odział KPA wraz z wszystkimi swoimi liderami jest OK?
Moim zdaniem - nie!
Czy usłyszę inne opinie?

That’s all, folks

#15 04.10.2011 22:43:14

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

TriopokoPL napisał:

Kolejny odcinek bloga - zapraszam w imieniu autorki 

Podejrzewam, że niektórym osobom czytającym mojego bloga może być ciężko zrozumieć, co konkretnie zarzucam Sebastianowi. Dlaczego czuję się oszukana? ...................  http://14041937.blog.onet.pl/

TriopokoPL napisał:

Dodam od siebie, że wiele ciekawych faktów przed Wami. Dotkniemy prezesa KPA, która za $$$ pomagał w całej sprawie a później nas nie znał, sprawa dopiero sie rozkręca.

Wielce bulwersujące informacje...

Czy michigański oddział KPA wyjaśnił swoim członkom i szeroko pojętej Polonii kulisy zbierania pieniędzy pod swoja egida na prywatne przedsiębiorstwo jakim jest radio Polish Varieties? Kilku członków zadało to kłopotliwe pytanie na ostatnim walnym zgromadzeniu. Ku memu rozczarowaniu, nasza lokalna "telewizja" zgrabnie wycięła tą część ze swego sprawozdania.
Czy KPA stać na asocjacie z ludźmi, którzy według niektórych źródeł, mogą być zamieszani w potencjalny skandal?
Czy ludzie ci nie powinni zawiesić swoje funkcje do czasu wyjaśnienia czy zarzuty skierowane przeciwko nim sa zasadne lub nie?
Czy mam prawo zadawać pytania nie będąc członkiem KPA?
Myślę, że tak.
Będąc Polonusem, niejako "by default" jestem potencjalnym kandydatem na członka i sprawdzenie czy dana organizacja jest wiarygodna, jest moim obywatelskim obowiązkiem.
Osobiście widzę aż cztery osoby, których obecność w zarządzie lub radzie dyrektorów stanowych i krajowych, powinna podlec procesowi weryfikacji.
Żałuje, że MI2L8 który wygląda na kogoś mającego "insider" dostęp do KPA unika dyskusji na temat wiarygodności tej organizacji.

That’s all, folks

#16 04.29.2011 14:04:17

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Proponuje jeszcze raz przeczytanie powyższego postu.
Jakie są wasze opinie?

That’s all, folks

#17 04.29.2011 15:06:16

nowy

Moja opinia:
Polonia powinna dostać odpowiedż na powyższe pytania i to bardzo szybko.

J.Piłsudski

#18 04.29.2011 15:11:06

madmax

Czy Peter Karmanos po tym jak zostal posadzony o bodajze romanse i afery ze swoimi pracownicami zawiesli dzialalnosc swojej  fundacji ? Czy jezeli rozpoczne blog i stwierdze ,ze  przykladowo proboszcz z Parafi z 18 Mili przesladowal mnie seksualnie to on ma poddac sie do dymisji ?  Jezeli chodzi o radioton to zgadam sie ,ze  sprawa powinna byc wyjasniona skoro pytania padly od czlomnkow zarzadu , pytania mozna zadawac ale skoro nie jestes czlonkiem to dlaczego musza ci odpowiedziec na pytanie ?

#19 04.29.2011 15:51:27

TriopokoPL
Rozgadany

Max nie musisz się podawać do dymisji bo póki co nie masz żadnego stanowiska jesteś szarakiem. Ja zawsze zapamiętam Twoja chojnosść podczas Mikołajek które zorganizowałem z moja zona przy pomocy Was sponsorów. Nie ma pytań bez odpowiedźi, sa tlko ludzie którzy robia w pory kiedy padaja pytania.

Można powiedzieć żart.
Przychodzi bab do doktora i pyta:
W jakich porach pan przyjmuje?
Doktor odpowiada
W sztruksach

Max jak Cie lubię tak Ci powiem, że zazwyczaj stoisz w takim miejscu gdzie deszcz nie pada i odłamkiem dostać się nie da. Ale każdy orze jak może a Bóg kule nosi.

#20 04.29.2011 16:01:53

nowy

madmax napisał:

Czy Peter Karmanos po tym jak zostal posadzony o bodajze romanse i afery ze swoimi pracownicami zawiesli dzialalnosc swojej  fundacji ? Czy jezeli rozpoczne blog i stwierdze ,ze  przykladowo proboszcz z Parafi z 18 Mili przesladowal mnie seksualnie to on ma poddac sie do dymisji ?  Jezeli chodzi o radioton to zgadam sie ,ze  sprawa powinna byc wyjasniona skoro pytania padly od czlomnkow zarzadu , pytania mozna zadawac ale skoro nie jestes czlonkiem to dlaczego musza ci odpowiedziec na pytanie ?

Już jestem Max chociaż mnie się to bardzo sprosnie kojarzy. smile  Członek. Powinno brzmieć dumnie a ma wydżwięk lekko obwisły szczególnie w kontekscie robienia w członka smile

http://nicalbonic.blox.pl/2007/11/SYNDR … LONKA.html

J.Piłsudski

#21 04.29.2011 16:35:14

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

do # 18

I tu jeszcze raz potwierdzasz moje obawy, ze nie jesteś "prime cut" materiał na dyrektora MOJEJ unii.
Z uporem wartym lepszej sprawy starasz się "wytłumaczyć" zajścia i osoby uwikłane.
Domagam się odpowiedzi, gdyż jestem członkiem POLONII poprzez tzw. "default". Sprawy Polonii leża mi  na sercu. Fakt, ze nie jestem członkiem tej lub innej organizacji nie pozbawia mnie prawa stawiania pytań.
Wracając do (nieudanego, moim zdaniem) porównania do Karmanos, myślę, że sprawa o której pisze Agnieszka II jest już poza etapem posądzeń. 
Gdzieś przecież musi być rekord zawarcia ślubu i późniejszego rozwodu, prawda?
Powiedz mi, czy nie powinniśmy poruszać tego typu tematów publicznie?
Co (jakie wydarzenia) skłoniłoby ciebie do postawienia, często niewygodnego pytania?
Moim zdaniem ludzie piastujący (zauważ, że najczęściej są to ochotnicy) stanowiska w publicznych organizacjach powinni być nieskazitelni. W stosunku do kilku osób zostały postawione dość poważne oskarżenia. Osoby te powinny zawiesić swoja działalność jako przedstawiciele Polonii (z racji pełnionych stanowisk) i zażądać pełnego dochodzenia, które ewentualnie mogłoby oczyścić ich ze stawianych zarzutów.

That’s all, folks

#22 04.29.2011 16:44:45

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

nowy napisał:

Już jestem Max chociaż mnie się to bardzo sprosnie kojarzy. smile  Członek. Powinno brzmieć dumnie a ma wydżwięk lekko obwisły szczególnie w kontekscie robienia w członka smile

To mi pasuje do kogoś z kim już wymieniałem posty na tym forum...
Hmm, kto to był? 
wink

That’s all, folks

#23 04.29.2011 16:59:44

nowy

Zoomboy napisał:

nowy napisał:

To mi pasuje do kogoś z kim już wymieniałem posty na tym forum...
Hmm, kto to był? 
wink

?

J.Piłsudski

#24 04.29.2011 18:33:18

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Stworz nowa organizacje "Partia skaczu" i zostan prezesem albo "Polnia Jutra".  Tu napewno znajdziesz chetnych czlonkow.

#25 04.29.2011 18:38:37

nowy

Jeden prezes wystarczy MI2L8.
Dostarcza nam wielu zabawnych sytuacji i pobudza do smiechu, smiechu z nas Polaków i Polonusów, którym w obliczu jego skeczy wcale do smiechu nie jest. sad

J.Piłsudski

Stopka forum