Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#26 03.01.2011 18:30:14

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Re: Dlaczego imigranci z PRL nie rozumieja Polonii?

JCP,

Wielokrotnie wykazujesz, piszac o organizacjach polonijnych, podstawowy i oplakany brak wiedzy o temacie.  Upierajac sie przy swoich mniemaniach piszesz malkontentnie. Czy ja kiedys widzialem cos pozytywnego od ciebie na ten temat?  Jestes jak dziecko, ktore zgubilo zabawke i placze bez konca.  ABSOLUTNIE nie orientujesz sie ale udawac speca to umiesz.  Wybacz, ale twoja ferajna (Nowy, nowy pomysl na twoj tym razem wiersz) tak samo gleboko mysli na ten temat.  Tak jak w PRL powtarzacie za soba.  Wsrod Polonii sa organizacje w ktorych mowi sie, oficjalnie po angielsku bo coraz wiecej naleza amerykanie polskiego pochodzenia.  To oni niestety marginalizuja tych
co tylko stoja z boku.  Sa tez organizacje w ktorych po polsku mowi sie slabo, bo przyjezdni juz po polsku staranie nie mowia (pisze dyplomatycznie).  W niektorych, piszac podobnie, sa duze roznice wiekowe i wyksztalceniowe co doprowadza do pewnych rozproszen.  W jeszcze innych trzeba miec specyficzne wyksztalcenie zawodowe, w jednej wymagane jest byc osoba miedzy 18-35 lat.  Sa organizacje parafialne o ograniczonym zakresie dzialania.  Sa takze
takie gdzie poparcie finansowe wystarczy.  Dla tych chetnych, poinformowanych i bieglych w angielskim organizacje amerykanskie sa ad infinitum.  Ale badz odwazna.  Napisz co cie interesuje (Czy tylko unia?) moge doradze?
Jeszcze jedno.  W kazdej organizacji, tak jak w pracy podstawowym wymaganiem jest: czy z taka osoba mozna swobodnie pracowac?, czy bedzie pasowala do zespolu?  Czesto na tej podstawie, drzwi sie otwieraja!  Widze ze ktos z tu piszacych zdal z tego dyrektorski egzamin.  W kontrascie kiedy widze narzekania tak jak (a jak spytamy o kase to nas napewno wyrzuca) to wiem ze jeszcze dlugo bedzie sie czekalo.  Komendiantka Joan Rivers czesto mowila
"Can we talk?) Well, I just did.

#27 03.01.2011 21:16:53

MI2L8
Totalnie Rozgadany

OK.  Znowus napisalem za ostro.  JCP, sprobuje bardziej wyrazic tylko opinie ale bez kazania.

#28 03.01.2011 21:24:12

ak
Niezaprzeczalna Legenda Forum
Serwis

wtrącę swoje trzy grosze:
Czy można postawić stwierdzenie, iż kultura własna rozmówców, nie może zagwarantować, że dyskusja nie nabierze emocjonalnego charakteru, który to może (aczkolwiek nie musi) oznaczać koniec rzeczowej i logicznej analizy problemu.
wink

"Friends are flowers in the garden of life"

#29 03.01.2011 21:52:17

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Kiedy pisze sie i wyraza opinie (np. o polonijnych organizacjach) czy mozna spodziewac sie znajomosci tematu.  Jezeli nie to nazwajmy dyskusje opiniami.  Tak jak np.  "wydaje mi sie ze jest tak czy siak" i byc moze pod watkiem
Humor Dnia.

#30 03.01.2011 22:47:45

nowy

Moja opinia dla Ciebie    smile

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#31 03.02.2011 00:02:43

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

MI2L8, czytając wszystkie twoje posty nie sposób się oprzeć wrażeniu, że jesteś apodyktyczny, opiniodawczy a nawet nietolerancyjny.
Często zamiast przedstawić swoja opinie uciekasz się do epitetów i atakujesz forumowiczów, którzy odważą się mieć inna niż ty opinie. Za niepodzielanie twego punktu widzenia oskarżasz ich o brak wiedzy, ignorancje, organizowanie ferajny i czego by nie jeszcze.
Jeśli mamy dyskutować, powinieneś wyrobić w sobie większą tolerancję.
Nie będziesz musiał pisac "sprostowan" niemalże pod każdym swoim postem. smile
Ten kraj gwarantuje prawo do wyrażania swoich opinii wszystkim swoim obywatelom.

Piszesz wiele na temat Polonii i niemalże obowiązku uczestniczenia w zorganizowanym życiu polonijnym.
Mam ci przykra wiadomość. Polonia wymiera! Już niedługo większość organizacji rozpadnie się, przestanie istnieć.
Doskonalą ilustracja do tej tezy są filmy naszego lokalnego video-grafa. Nagrania te obnażają nagą prawdę, której przedtem nie widzieliśmy. Polonia zorganizowana jest nieliczna i nadgryziona zębem czasu.
Jest to ewolucja, której możemy nie lubić, ale nie możemy powstrzymać. Zmiany polityczne, które zaszły w Polsce, rozwój technologii (łatwość podroży i komunikacji) powodują, ze organizacje polonijne staja się dinozaurami. Jest to wina czynników wymienionych w poprzednim zdaniu ale też brakiem odpowiednich reakcji ze strony ludzi rządzącymi tymi organizacjami.
Mocno trzymali cugle nie pozwalając ich dotknąć nowo przybyłym emigrantom. Teraz są zmęczeni, ale nikt tych cugli nie chce przejąc.

Moim zdaniem zadziałał tu mechanizm który nazwałem "generation gap". Starzy Polonusi (organizacje) z rożnych powodów przespali moment zainteresowania i chęci działania nowo przybyłych. Ci z kolei zajęli się życiem jako obywatele USA. Po pewnym czasie nostalgie zostały wyleczone i kontakt z Polonusami raz w tygodniu z okazji mszy niedzielnej najzupełniej wystarcza.

Czy widzisz potrzebę istnienia zorganizowanej Polonii, jaki cel powinien jej  przyświecać?

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#32 03.02.2011 10:12:15

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Musze dodać jeszcze jedno do poprzedniego postu. Pisałem go późno w nocy i starałem się utrzymać balans, aby  jednej strony nie urazić MI2L8, z drugiej zaś zmusić do refleksji (czytaj partycypacji) resztę forumowiczów.

Otóż, nie wiem na jakiej podstawie, ale często w swoich postach dajesz nam do zrozumienia, że tylko TY z wszystkich piszących znasz system polityczny w tym kraju, ze tylko TY wiesz co dobre a co złe dla przeciętnego Jasia Emigranta. Czy fakt, ze przyjechałeś tu mając 16 lat daje ci taki przywilej? Czy sadzisz, że tylko TY wiesz co to jest honor?

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#33 03.02.2011 10:46:26

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Jest trudno dotrzec do ludzi ktorzy napastliwie pisza o Polonii bez nawet wysilku na refleksje.  Ty teraz to zrobiles i ja to doceniam.  Z tymi nowymi i ich checia pracy to roznie bywa.  Osobiscie widzialem w KPA jak to wyglada, kiedy byly spotkania dyskusyjne to przyszlo 10-15 osob i latwo i gorliwie rozmawialo sie sie na rozne tematy.  Ale kiedy przyszlo do rozmowy o projektach, akcjach i w ogole o przejsciu od rozmowy do dzialania to nic tego.  Kiedy proponowalem specificzne pomysly lub prosilem zebranych o to samo, nie mowiac juz o zgloszeniu sie do osobistego wkladu to nic tylko cisza.  Ci nowi, tak jak na Forum, chetni byli do rozmowy, ale do pracy, ha nie ma frajerow.

Taka byla i jest niewygodna rzeczywistosc.  Piszesz o "generation gap".  To istnieje wszedzie do pewnego stopnia, nie tylko wsrod Polonii.  Bardzo duzo polega na osobistych wymaganiach, na tym w sercu plomieniu, na checi pracy dla sprawy.  Sam w wieku 18-lat zostalem prezesem organizacji mlodziezowej bo chcialem byc aktywnym czlonkiem Polonii.  Chyba sie zgodzisz ze ludzie z PRL i nie tylko bo kulture nie szybko sie zmienia nie maja nawyku pracy dla sprawy. ( z roznych oczywistych przyczyn).  Sa wyjatki, tak jak na przyklad, stosunkowo nowe organizacje goralskie.

Co bedzie dalej z Polonia?  Zmniejszy sie i zmieni.  W przylosci bedzie bardziej z amerykanizowana.  Juz teraz coraz bardziej zebrania prowadzi sie po angielsku bo niektorzy czlonkowie wylacznie mowia po angielsku.  Czy istnieje potrzeba na zorganizowana Polonie.  ABSOLUTNIE.  W obecnej Ameryce prad "wielokulturowy" (multiculturalism), w porownaniu z Europa, jest olbrzymim sukcesem i sila Ameryki.  Amerykanie polskiego pochodzenia i niektorzy emigranci zdaja sobie sprawe ze sukces w Ameryce i w zyciu polega wyrabianiu miesni organizacyjnych, pracy z ludzmi, wymaganiu od siebie, dbaniu o tradycje, osobistym zaangazowaniu, lacznoscia z demokratyczna Polska no i wyrabianiu respektu u naszych dzieci przez to o co dbamy.  Zdobywanie miejsca przy amerykanskim stole, gdzie osobista godnosc i samoistnosc jest latwiejsze do osiagniecia przez przynaleznosc i istnienie zorganizowanej Polonii.

Czy to jest dostepne i perswazyjne dla przecietnej osoby.  Oczywiscie ze nie.  Wielka tajemnica dla ludzi jest to ze przecietnosc jest samo narzucona.  Ograniczajac sie w naszym horyzontach, pasji i doswiadczeniach ktore tylko mozno osiagnac z pracy z innymi i dla innych nie tylko ograniczamy siebie ale takze nasze dzieci.  (Ogolnie mowiac)
Z tego co pisze zdaje sobie sprawe dyrektora mego LO.  Zapraszam do przeczytania pod kategoria INNE

#34 03.02.2011 14:08:23

madmax

MI2L8 napisał:

Czy istnieje potrzeba na zorganizowana Polonie.  ABSOLUTNIE.  W obecnej Ameryce prad "wielokulturowy" (multiculturalism), w porownaniu z Europa, jest olbrzymim sukcesem i sila Ameryki.

podpisuje sie dwoma rekami pod tym zdaniem. Moge to zaobserwowac podajac przyklad Bialego Orla . W momencie mojego przyjazdu do Stanow nie btylo praktycznie zadnych druzyn mlodziezowych . Teraz jest 6 druzyn i bedzie jeszcze wiecej. Co prawda dochodzi to  trudnej kwesti czy mamy byc typowo statusowa organizacja czy wyjsc za ustalone normy
ale to dywagacja w innym topicku. Jednak patrzac mlodzi ludzie sa dumni ,ze sa polskiego pochodzenia , nawet  ,ze moze jest to jakas moda to trzeba to wykorzystac. Dobrym przykladem niech bedzie ostatnia parada w Hamtramck. PNA w Hamtramck bylo dawno spiasane na straty , jednak dalej cos sie dzieje , dzieki malej grupie ludzi. Wszystko jednak sprowadza sie do jednej kwesti : braku lidera wsrod Poloni. Dla mnie przed laty takim byl Staszek Grot

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#35 03.02.2011 21:40:34

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Parada w Hamtramck jest organizowana przez komitet pod egida Kongresu Polonii.  Im nas jest wiecej tym jest lepiej.

#36 03.03.2011 10:41:37

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Zwracam uwage na powyzsza wypowiedz Madmax

#37 03.03.2011 15:10:48

MI2L8
Totalnie Rozgadany

JAK SIE SZLO NA KOMPROMKIS

W PRL lewicowy kusiciel, sam mefisto zwal sie wtedy Urzedem Bezpieczenstwa.  Jak to bylo.  "A wiec ekipa agentow przyszla do literata czy poety i proponowali i dawali calkiem duzo: mieszkania, towar w powojennej rzeczywistosci deficytowy, przydzialy wczasowe w domach wczasowych w Sopocie i Zakopanem, przyjecia w Urzedzie rady Moinistrow, nagrody panstwowe, ordery, a praede wszystkim naklady, ktore obecnym moga sie tylko przysnic.  A w zamian?  W zamian tak niewiele, garsc slow, ciepla mysl w nowym wierszu, jakis podpis pod dekleracja, protest "obroncy pokoju, depesza z okazji czerwonej rocznicy, tylko slowa i mysli"

A oto przyklad cieplej mysli od K.I.Galczynskiego:

"Przysiegam: Juz nigdy nie bede slaby,
     Pioro w promien przemienie i niech sie promieni.
     Oto nowe stulecie.  A tylko dwie sylaby:
     LENIN"

W. Szymborska pisze wiersz "LENIN", gdzie ludobojca Lenin to "nowego czlowieczenstwa Adam"

Po smierci megaludobujcy, Stalina (prawie sto milionow ofiar!).  A. Miedzyrzecki choralnie i poslusznie
zaplakuje sie na jego smierc.

"Plakalismy w Warszawie,
      Na Slasku, na dumnym Helu,
      I przysiegalismy sprawnie,
      I przysiegalismy dzielu.

Uderzymy jak erkaemy
      Nasze gornicze swidry.
      Odeszli Stalin i Lenin
      Ale nie umra nigdy".

O wlasnie, towarzysze tworcy - "partyjna wytrwalosc".  Partie, ktora przewodzi narodowi, musicie slawic bez ustanku.
No i siup, slawimy!  W. Szymborska:

"Partia.  Nalezec do niej,
       z nia dzialac, z nia marzyc,
       z nia w planach nieuleklych,
       z nia w trosce bezsennej -
       wierz mi, to najpiekniejsze,
       co sie moze zdarzyc".

#38 03.04.2011 05:28:09

madmax

MI2L8 napisał:

Zwracam uwage na powyzsza wypowiedz Madmax

czy chodzi o parade ?  . W tym roku mam stac na czele jakiegos rydwanu cool

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#39 03.04.2011 09:51:50

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

madmax napisał:

czy chodzi o parade ?  . W tym roku mam stac na czele jakiegos rydwanu cool

Tak, będziesz biegł przed unijnym rydwanem z szarfa "Nasz Człowiek" wink i cool

That’s all, folks

#40 03.04.2011 10:12:55

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Dlaczego imigranci z PRL nie rozumieją Polonii?

Często wracam do sztandarowego pytania.

Czy tak jest naprawdę?
A może to "stara" Polonia nie chce aby "młoda" Polonia ją zrozumiała?
Może "starzy" nie są nazbyt chętni aby dzielić się czymś czemu nadają wielka wartość, a  z kolei "młodzi" tej wartości nie widzą?
Może dlatego, że "stara" Polonia nie słyszała nigdy o "Peter Principle"? (nawet prezydent USA nie może mieć więcej niż dwóch "tour of duty", tymczasem u nas wydaje się że stołki są "przyspawane")

Peter Principle...
"Observation that in an hierarchy people tend to rise to "their level of incompetence." Thus, as people are promoted, they become progressively less-effective because good performance in one job does not guaranty similar performance in another."

Dyskutujmy...

That’s all, folks

#41 03.04.2011 10:19:19

madmax

Miałem na myśli inny rydwan ten krolewski

#42 03.04.2011 10:44:23

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

madmax napisał:

Ja też żartowałem.

That’s all, folks

#43 03.04.2011 12:08:47

madmax

zoomboy napisał:

madmax napisał:

Ja też żartowałem.

Wiem , w rydwanie Sobieskiego sila rzeczy musi byc wesolo.   cool
Przyznam szczerze ,ze parada bylem mile zaskoczony

#44 03.04.2011 14:48:20

madmax

#45 03.07.2011 09:10:48

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Byc moze to pozwoli zrozumiec wplyw wychowania w PRL na psychike niektorych z PRL.

Rowniez materialistyczne i socjalistyczne szkolenie rozmijalo sie z prawdami wpajanymi dzieciom w domu, przez co roslo pokolenie o rozdwojonej jazni.  Ogromne straty poniosla swiadomosc narodowa, gdyz stwarzano wrazenie, ze katastrofa niepodleglej Polski i ujarzmienie jej przez ZSRR w formie "demokracji ludowej" jest szczytem szczescia Polakow.   Rozbicie tradycyjnych struktur spolecznych i terror powodowaly zanik wiezi miedzyludzkich, poczucia solidarnosci grupowej, bezinteresownosci i zyczliwosci.  Roslo zagrozenie spoleczenstwa przestepczoscia.  Przyklad z gory rodzil "chamienie" obyczajow i podzial na "cwaniakow" i "frajerow".

Powyzsze opracowane na podstawie materialu z internet.

Ale zachodzi pytanie.  Niektorzy z emigrantow z PRL potrafili sie oprzec powyzszym wplywom.  Niektorzy niestety nie.  U tych ostatnich, w mojej opinii, widzi sie teraz objawy organizacyjnej cyniki, a nawet atrofii.  Stoja z boku, snajperuja, sugeruja, narzekaja, podwazaja, wszystko gremialnie, pod wspolnym sztandarem, uniesieni tak jakby nostalgia za tymi prostrzymi czasami kiedy sie szlo sie za sprawa, szeregiem- piesc do gory. 

Byc moze to co pisze odnosi sie tylko do malej grupy.  Ale jezeli ta dawna psychologia jeszcze odgrywa role to dlaczego?  Czy ten kraj tak sie zmienia czy tez Polonia ze sie jest motywowanym instynktami z przeszlosci?

#46 03.13.2011 19:44:18

Art Be
Administrator

MI2L8 napisał:

Wlasnie jest wiele osob z PRL -owskiej Polski.  Oni napewno zyli w innej rzeczywistosci bo po przyjezdzie do Stanow, mimo posiadania karier i prowadzenia rodzin biora udzial w prowadzeniu szkol jezyka polskiego, harcerstwa, PACFCU, Kongresu.  Biora udzial w zyciu parafii prowadza swoje "biznesy", nawet pisma polonijne.  Sa takze ci na boku, snajperzy zza rogu, pelni pomyslow dla innych.  Dlaczego tak jest?  Chyba prawdziwym problemem jest ze zyjemy w demokracji i kazdy z nas moze podjac swoja wlasna decyzje.  No i podejmujemy, prawda?

<<<post przeniesiony z niewłaściwego wątku>>>

Art Be
Administrator
forumdetroit@gmail.com

#47 03.13.2011 19:47:00

Art Be
Administrator

Look761 napisał:

MI2L8 napisał:

Chyba prawdziwym problemem jest ze zyjemy w demokracji i kazdy z nas moze podjac swoja wlasna decyzje.  No i podejmujemy, prawda?

I tu sam sobie odpowiedziales na swoje pytanie "dlaczego Polacy z Polski nie wlaczaja sie w dzialalnosc Poloni."

Art Be
Administrator
forumdetroit@gmail.com

#48 03.13.2011 19:48:25

Art Be
Administrator

MI2L8 napisał:

Ja chcialbym zrozumiec tych co sa wylaczeni.  Co jest za ich biernoscia?  Chyba nie brak zainteresowania bo jak widzisz maja opinie na wszystko.

Art Be
Administrator
forumdetroit@gmail.com

#49 03.13.2011 19:50:20

Art Be
Administrator

Matka Teresa napisał:

MI2L8, wiersze ci nie wychodzą i proza nie bardzo. Zadajesz ciągle nowe pytania, ale nie odpowiedziałeś na proste pytanie Zoomboy'a odnośnie wiarygodności liderów organizacji polonijnych. Myślę, że powinieneś napić się wody i odpuścić sobie zarzucanie PRLowskiej Polonii brak zainteresowania swoimi wzniosłymi hasłami i organizacjami.
Z moich wyliczeń jest miedzy nami 20 lat różnicy, ty tutaj układałeś sobie gniazdko przy wszystkich dostępnych środkach do wiedzy i przy wygodnym zabezpieczeniu finansowym. Jak tu już wielu pisało (powyższy zacytowany post Nowego bardzo cie zabolał), my musieliśmy o wszystko walczyć. 20 lat  to szmat czasu, przerobiliśmy dużo poważniejszą lekturę niż zacytowany list nauczycielki LO i do prawdy musieliśmy sami dochodzić. Do dziś brzmią mi słowa piosenki którą ojciec z jego przyjaciółmi cichutko nucili w odległym pokoju ,kiedy jako dziecko powinnam była spać.

"Oświęcim, Katyń pomścić musimy za braci naszych przelana krew"

Poza tym nie wiesz o takich prozaicznych rzeczach, jak brak jedzenia. Wyczerpany limit kartek na mięso, cukier i make w połowie miesiąca i dylemat co dalej. Nie znasz widoku polek sklepowych tylko z octem i nic poza tym, puste haki w sklepach mięsnych tez nie śnią ci się po nocach. My PRL-owcy to przeszliśmy, już nie wspomnę gehenny stanu wojennego, ale to już było, jeszcze raz wróć do postów Nowego i JCP.
I ty śmiesz nam zarzucać, ze tylko wy starzy Polonusi jesteście godni podziwu i tak dzielnie działacie na rzecz tej Polonii.
Czy nie przyszło ci do głowy, że my możemy mieć o wiele wyższe standardy niż te oferowane przez polonijnych liderów i organizacje przez nich reprezentowane?
Większość z nas przyjechała tak jak ty, aby poprawić życie, aby być znowu człowiekiem, aby być odpowiedzialnym za swój los. Czy nasze człowieczeństwo, godność jest zależna od uczestniczenia w tej lub innej organizacji?
Osobiście z powyższych przyczyn nie biorę udziału wielu polonijnych organizacjach.

Wiersz napisany przez ciebie jest dość prymitywny, powinieneś przeprosić Nowego.

Art Be
Administrator
forumdetroit@gmail.com

#50 03.13.2011 19:51:46

Art Be
Administrator

Look761 napisał:

Matko Tereso ...  brawo za ta odpowiedz dla MI2L8 podpisuje sie pod ta odpowiedzia obiema rekami.
Ja nie przezylem stanu wojennego w Polsce bylem juz tu. Przyjechalem z rodzina w celu polepszenia bytu i polaczenia  z rodzina, moj dziadek byl w Stanach od 28 roku  byl weteranem II wojny swiatowej w armi amerykanskiej .Znam warunki bytowe w PRL.Tu po przyjezdzie z kolega zapoznanym na Batorym ktory wracal spowrotem do Stanow z wakacji w Polsce jako zasiedzialy od 10 lat "amerykanin" obwozil mnie po okolicy.Miedzy innymi wpadalismy do polskich klubow na zachodnirj stronie Detroit a takze do PNA.Na zachodniej stronie (nie pamietam nazwy) o malo nie zostalismy pobici przez Polakow bedacych tam (bylem swiezym z Polski to musialem byc komunista i przyjechalem na przeszpiegi) To tylko mala wzmianka.W PNA nie zostalismy nawet obsluzeni w barze bo nie bylismy czlonkami,wyrzucono nas za drzwi.To bylo przyjecie swiezych Polakow z kraju.Czy mialem sie garnac do polskich organizacji?

W innym watku  kiedys pisalem jak mnie wykorzystano przez inna organizacje polska .Chodzilo o wykupienie ubezpieczenia na zycie i staranie sie o pozyczke na dom.

Dlatego nic nie chce miec wspolnego z polskimi organizacjami .(Nie jestem sam znam dziesiatki polskich ludzi jak ja.

To tylko tak oglednie i pokrotce.

Art Be
Administrator
forumdetroit@gmail.com

Stopka forum