Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#1 02.27.2011 16:34:05

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Dlaczego imigranci z PRL nie rozumieja Polonii?

Nie dlugo napisze wiecej.

#2 02.27.2011 18:37:32

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Re: Dlaczego imigranci z PRL nie rozumieja Polonii?

Na początek podaj jakieś granice czasowe, które robią jednych Polonia ale nie daje tego tytułu innym?
Czy ci którzy przyjechali tu zaraz po 45-ym nie są emigrantami z PRL-u?
Czy słowo "emigrant" ma jakiekolwiek sensowne zastosowanie w obecnych czasach?

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#3 02.27.2011 19:43:05

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Stwierdzenie Zoomboya ze myslal przez dzien o tym co ja napisalem o polonijnych organizacjach sprawilo ze ja myslalem przez dzien o jego stwierdzeniu.  Wczoraj odkrylem w chwili olsnienia ze chyba wiem co jego tak zastanowilo.  Otoz "broniac" polonijne organizacje pisalem z punku amerykanskiego a ludzie piszacy o "stolkach"
posluguja sie nomenklatura i mysleniem polskim a dokladnie PRLowskim.  Pozwole sobie wytlumaczyc.  W PRL zapisywalo sie do ZMS, ZMW czy do PZPR w jakim celu.  Nie dlatego ze sie wierzylo w te banialuki jak Zoomboy wskazal spaleniem ZMSowskiej legitymacji ale dlatego ze sie chcialo sobie pomoc w dostaniu sie na studia, wyjechac za granice, miec lepsza prace czy awans.  A co sie myslalo o tych na czele organizacji?  Czy patrzylo sie na tych na stolkach jako ludzi przykladnych, godnych nasladowania.  Czy bralo sie ich za przyklad cnot dobroci dla czlonkow i Polski?  Chyba nie.  Myslalo sie o nich jako ludziach skorumpowanych, lizusach dbajacych o swoja korzysc, czesto skorupcjonowanych.  Zoomboy trafnie wyrazil tamta realnosc piszac  "Rachuj czy nie rachuj wszysto idzie na ch*j".   

Teraz taka osoba wychowana w PRL, jako dorosla przyjezdza do US i jest czescia Polonii.  I jest zachecana do nalezenia do organizacji.  Co taka osoba instynktownie mysli o tych organizacjach.  Ja widze z moich doswiadczen ze mysli dalej po polsku.  Jak inaczej wytlumaczyc takie reakcje jak: nie ma frajerow, a co bede mial, a co mi dadza.
Jak inaczej wytlumaczyc reakcje znanego polonijnego proboszcza ktory zwrocil sie do przedstawiciela tutejszego harcerstwa mowiac: Ale przeciez dostajecie zapomoge ze stanu?  Helo, w Polsce dostaje sie zapomoge, tu zbiera sie fundusze wsrod Polonii.  Co jest naprawde zastanawiajace to  ze ten ksiadz jest w stanach od dlugiego czasu.  Ktos powiedzial ze nieprzeegzaminowane zycie nic nie jest warte.  Jest za duzo osob ktore nie egzaminuja swego zrozumienia ale obstaja piszac tu na Forum z typowym tupetem o stolkach wsrod Polonii.  Powtarzam jeszcze raz, walczac z wiatrakami ze model organizacyjny z PRL, motywacje i przyczyny i zrozumienie wywiezione z PRL tu w Stanach doprowadzaja tylko do uprzedzen, mylnosci i braku zrozumienia.  FORUM naprawde moze sluzyc kiedy postaramy si ez odrobina dobrej woli mowic o tym jak doswiadczenie osob z PRL wplywa na ich myslenie o Polonii i organizacjach.

PS

Moje definicje:

Osoba ktora niezna, niedocenia i nie stara sie kontrybutowac do Ameryki i Polonii jest w dalszym ciagu emigrantem.

Osoba ktora egzaminuje swoje myslenie, rozumie, docenia i wspiera idealizm polonijny i amerykanski jest amerykaninem polskiego pochodzenia.

Jedni stoja na boku drudzy sa bezustanie zaangazowani.

#4 03.01.2011 08:52:04

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Proponuje nazwac imigrantow z PRL malkontentami z PRL.  Tylko niektorzy naleza do tej kategorii.  W PL terror klamstwa i polprawdy byly codziennym objawem.  Niszczyly polska kulture i zarazem podstawy zycia spolecznego.
Jedni temu sie opierali, adaptujac rozdwojone myslenia na "publiczne" i "prywatne".  Inni szli na kompromis, jak tu ktos powiedzial na Forum, bo przeciez latwiej bylo zapisac dziecko do przedszkola, dostac prace i awans, itd.

Ci skompromitowani sa warci sa zrozumienia i o tym bede pisac bo przedstawiaja ludzi ktorzy zaadoptowali perelowskie myslenie i nostalgie tak czesto wyrazana na tym FORUM, ktorzy bez egzaminacji swych nawykow nigdy nie zrozumieja tzw. Polonii.

A co w PRL caly system atakowal zazarcie od samego zalozenia komunizmu w Polsce.
Tak pisal Engels do arcyguru lewicowcow, K. Marksa:

" Polacy nigdy nic nie zdzialali w historii procz wyglupiania sie walecznoscia i pochopnego wywolywania burd.
   Trudno byloby wskazac polski czyn o historycznym znaczeniu (...)  Niesmiertelna byla u Polakow tylko ich
   zwadliwosc bez zadnego powodu"

To bezprzyczynowe pieniactwo mialo za fundament honor patriotyczny, dlatego z tym honorem nalezalo sie porachowac.  Wydrwiwano wiec honor i ludzi honoru, patriotow.   Malkontenci z PRL nigdy nie zrozumieja Poloni
gdzie honor organizacyjny, przepisy wzmacniajace zasady postepowania i idealizm oparte sa na tradycyjnym polskim honorze.  To ich razi i z tym walcza.

Poezja wtedy za komunizmu i teraz na Forum sa waznym orezem.  Rozprawiano sie z tradycyjnym polskim honorem
przy pomocy takich wierszow:

"Dziejow Polski tenorem
         bylo: ginac z honorem.
         Kazdy zyciem szafowal bez zenad...
         Pradziadowie i ojce
         razno szli w samobojce:
         tylko ten slawe mial, kto byl denat.

Ten dziedziczny nasz konik
         znany z dawnych jest kronik,
         w ktorych prozno bys danych chcial scislych...
         Tresc tych dziejow - to mieta,
         Jedno tam sie pamieta:
         Wande - chlup! - co wskoczyla do Wisly...

Topi sie Poniatowski...
          Ginie Wolodyjowski
          (dla podobnych powodow, choc wczesniej...)
          Bohaterow korowod
          po smierc zwraca sie do wod -
          i w historii, i w ksiazkach, i piesni.

Tredowata i Halka,
          i Wokulski (patrz: Halka)...
          Smetny zawsze byl los polskich natur:
          albo - jak honor kaze -
          z lubym isc przed oltarze,
          albo zginac! Bo tertium non datur.

Dzis, gdy juz narod przebrnal
          poprzez smierc niepotrzebna,
          gdy pracuje radosnie i zyznie,
          proponuje: a moze
          troche mniej o honorze?
          Dajmy oden odpoczac ojczyznie!"

cdn.

#5 03.01.2011 09:37:03

ak
Niezaprzeczalna Legenda Forum
Serwis

"cytuje;
Re: Dlaczego imigranci z PRL nie rozumieja Polonii?Proponuje nazwac imigrantow z PRL malkontentami z PRL.
"
a ja protestuję !
wartości wynosi sie z domu, to co nabywa sie z otoczenia jest marginalne do tego, czego naucza cie w domu, rodzina jest pierwsza nauczycielka.
cytuje:
"Niszczyly polska kulture i zarazem podstawy zycia spolecznego' - kto? Czy masz na mysli system sowiecki?

"Friends are flowers in the garden of life"

#6 03.01.2011 09:46:36

madmax

MI2L8 napisał:

Tak pisal Engels do arcyguru lewicowcow, K. Marksa:

"  Niesmiertelna byla u Polakow tylko ich
   zwadliwosc bez zadnego powodu"

.

Czy Enges nie mial racji  w tej kwesti, czy to nie bylo powodem ,ze spedzilismy pod zaborami wiele lat ? A pisal to kiedy jeszcze PRL nie bylo

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#7 03.01.2011 09:50:48

MI2L8
Totalnie Rozgadany

O czym ty mowisz.  Czy rodzina uczyla isc z komunistami na kompromis.  To byli dorosli ludzie, podejmujacy dezyzje do pojscia na  kompromis z powodu swego rachowania, swojej korzysci.  Kiedys w koncu trzeba zauwazyc ze jest taka rzecz jak OSOBISTA ODPOWIEDZIALNOSC.  Co za koncept, prawda?

#8 03.01.2011 09:54:16

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Max, przeczytaj caly moj wpis.  W PRL historyczny polski honor, tak jak tu na forum, jest ciagle zwalczany. 
Pewne rzeczy nigdy sie nie zmieniaja?

#9 03.01.2011 10:44:23

JCP

MI2L8, skad ty bierzesz swoje informacje? Wychowales sie tutaj, na jakiej podstawie oceniasz Polakow w Polsce?  Generalizujesz? Stapasz po cienkiej linie. Urodzilam sie, wychowalam sie, wyksztalcilam sie w Polsce Ludowej. Moj ojciec byl w AK i w Szarych Szeregach. Zostal odznaczony najwyzszymi odznaczeniami. Wychowal mnie w poczuciu honoru, niezaleznosci, wolnosci slowa i mysli. Mialam wymarzonych rodzicow, ktorych zazdroscili mi wszyscy i do ktorych przychodzili ludzie roznych pokolen po "madre slowo". Kiedy tu przyjechalam, mialam nadzieje ze wolnosc jest tu oczywista. Nie jest. Jesli jest, to czesto jest zle pojmowana. Do wolnosci trzeba dorosnac i umiec ja wykorzystac. Nie polega ona tylko na tym, ze masz prawo jechac pasem lewym z predkoscia 50 mil i pokazywac wszystkim ciebie wyprzedzajacym srodkowy palec. Prawda jest ze Polacy to pieniacze, ale nie jest prawda ze mozna wszystkich zaszeregowac wedlug jednego kryterium. Emigracja jest dokladnie taka sama, bez wzgledu na to czy stara czy nowa.  Moze wyjasnij nam tajniki wiedzy potrzebne do zrozumienia Polonii, bo nie wiem o czym ty mowisz. Co tu jest do zrozumienia? Bariera miedzy starymi i nowymi? Napisz konkretnie co masz do zarzucenia nowej Polonii. Inaczej to tylko dreptanie w miejscu. Co to znaczy rozumiec Polonie?
Piszesz, ze "W PRL historyczny polski honor, tak jak tu na forum, jest ciagle zwalczany." Jaki i czyj honor jest tu zwalczany? Korupcja w unii kredytowej? Tej, gdzie stara Polonia uwila sobie kilka gniazdek i nie stosuje sie do wlasnego statutu? To czyj honor jest tu niszczony? Mysle ze nasz, czlonkowski. O co tu walcza piszacy? O swoje wlasne korzysci? Jakie? Czy chcesz komus wmowic, ze honor=oszustwo i manipulacja, kiedy siegasz po wladze i ja wykorzystujesz? Give me a break. Nie uogolniaj, pisz przyklady, bo licza sie tylko i wylacznie fakty a nie demagogie. Jak chcesz uderzyc to miej w reku bron. Napisz cos o konkretnych honorach, zaslugach, wymien osoby, wtedy podyskutujemy. Polska po wojnie to odlegla i skomplikowana historia. Ci ktorzy opuscili kraj we wczesnych powojennych latach znaja ja tylko z opowiadan. Ci ktorzy przyjezdzaja tu od lat 90-tych czesto nie maja o niej pojecia. Wychowali sie w zupelnie innej Polsce. Tak jak wielu Amerykanow nie ma pojecia o wlasnej historii, o wlasnej konstytucji i wlasnym rzadzie. By the way, coraz bardziej preferowany jest tu przez niektorych politykow wzor panstwa komunistycznego. How about that? Czy obserwowales protesty w Wisconsin? Czy czytasz kolumne listow Amerykanow o honorze, wolnosci i polityce na kazdym szczeblu zycia w chociazby miejscowej prasie? Czy wiesz cos o korupcji ktora byla, jest i bedzie? Human race is what it is. It is not perfect. Anywhere.

#10 03.01.2011 10:44:30

madmax

Zgadam sie ,ze pojecie "polski honor " bylo zwalczane w PRL , mozna by lepiej stwierdzic polskie tradycje niepodleglosciowe , bo honor roznie mozna interpretowac : dla niektorych Kuklinski byl bohaterem a dla niektorych zdrajca. W chwili obecnej pomimo upadku PRL  , pojecie to zostalo zdewualowane , bo przeciez trzeba byc Europejczykiem   a wrecz pewne symbole zwiazane z tzw ruchem narodowosciowym sa zabronione w Polsce.
Najbardziej razi mnie brak znajomosci historii mlodego pokolenia w Polsce  , czasem mi sie wydaje ,ze tu dzieci wiecej wiedza o historii kraju przodkow niz ich rowiesnicy w Polsce. Nie mozesz wrzycac wszystkich do jednego worka :
czy ci emigranci z bylego PRL , czy to wlasnie ci co sie z systemem nie zgodzili i musieli wyjechac z Polski ?
Napisales w innym poscie ,ze tzw stara polonia boi sie nowych czlonkow , tak aby ich  dorobek , na ktory pracowali przez lata nie zostal roztrwoniony. Jest w tym cos racji, lecz jednak w wiekszosci takie rozumowanie prowadzi do samo destrukcji tych organizacji. Czy  , nie lepiej byloby stworzyc jedna silna organizacje polonijna  , skoro z roku na rok jest nas coraz mniej. Niech to bedzie Kongres  , placowka 20 czy 1588   ale jedna zwarta organizacja oparta na zdrowych strukturach  a pod jej "Umbrella  "  niech beda harcerze , sportowcy , mlodzi Polacy , starzy Polacy ,

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#11 03.01.2011 10:55:48

JCP

Madmax zapytal: "czy to wlasnie ci co sie z systemem nie zgodzili i musieli wyjechac z Polski ?". Nalezy przeczytac jedna chociaz ksiazke na temat historii emigracji z Polski, aby dowiedziec sie kto tu przyjezdzal. Siegnijmy do wlasnych rodzin i przyjrzyjmy sie temu, czy wszyscy byli represjonowani lub wyjechali bo im honor nie pozwolil mieszkac w Polsce. Czy wiadomo dlaczego do Polonii przypisane sa pierogi i kapusta? Skad to sie wzielo?
Czy nie jest tez prawda ze wielu Polakow przyjezdzalo tu tylko i wylacznie po pieniadze a potem wracalo do komunistycznego kraju i mialo lepsze warunki zycia? Czy wlasnie dlatego czesto stara emigracja miala im to za zle? Sa jeszcze tu setki tysiecy ludzi, ktorzy pracuja na czarno i nie placa podatkow. Sa tacy, ktorzy kosztem nas nie wnoszac absolutnie nic pozytywnego ani dla Ameryki ani dla Polski, sa przez nas sponsorowani. Gdzie tu jest honor? Moze ktos przedstawi najpierw definicje honoru.

#12 03.01.2011 11:10:17

madmax

JCP  osobe ktora przyjezda na 6 miesiecy , czy rok czasu nie zaliczal bym do grona Poloni. Tam masz racje byla to w duzym przypadku emigracja zarobkowa   w czasach PRL   , ale czym sie roznili  o tych ktorzy ladowali  przed laty na Ellis Island ? Motywy byly te same. Inna sprawa to emigracja powojenna , ci ludzie nie mieli wyjscia bo powrot do Polski wiazal by sie z wiezieniem lub innymi represjami , oni  nie przyjeczali tu za   " kasa "  wiec moze dlatego byli lepiej zorganizowani  niz obecna emigracja

#13 03.01.2011 13:48:54

ak
Serwis

MI2L8 napisał:

O czym ty mowisz.  Czy rodzina uczyla isc z komunistami na kompromis.  To byli dorosli ludzie, podejmujacy dezyzje do pojscia na  kompromis z powodu swego rachowania, swojej korzysci.  Kiedys w koncu trzeba zauwazyc ze jest taka rzecz jak OSOBISTA ODPOWIEDZIALNOSC.  Co za koncept, prawda?

a mowie o tym, że fakt urodzenia sie i wychowania w PRL, nie czyni człowieka malkonentem,
to raczej sprawa osobowosci i wychowania w domu rodzinnym.
czy to, ze urodzila bym sie w USA, Nowej Zelandii czy na ksiezycu spowodowalo by, ze nie wrzuclibys mnie do worka opatrzonego :MALKONENT"?

Staralam sie ustosunkowac tylko do wyzej zacytowanego zdania, opinii, z ktora sie nie zgadazm.
Poprostu mam inna opinie.

Komunista i malkonentem mozna byc i w Ameryce!

"Friends are flowers in the garden of life"

#14 03.01.2011 14:51:41

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

No i worek się rozpruł wink
Czy ja muszę cokolwiek dodawać?

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#15 03.01.2011 14:56:08

JCP

Chyba nie.

#16 03.01.2011 14:58:44

nowy

Socjologicznie temat ciekawy!     roll  I piszących sporo.

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#17 03.01.2011 15:02:15

madmax

do czasu

#18 03.01.2011 15:07:08

JCP

Moze juz czas minal.

#19 03.01.2011 15:10:04

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Eeee, a może napisze, co?
Czy jestem malkontentem?

That’s all, folks

#20 03.01.2011 15:13:37

JCP

Oto definicja malkontenta, do ktorej nas zaszeregowano:

malkontent- człowiek niezadowolony ze wszystkiego, we wszystkim doszukujący się wad, niedostatków, ujemnych stron.

Wyjatkowo do mnie nie pasuje.

#21 03.01.2011 15:16:48

nowy

JCP napisał:

malkontent- człowiek niezadowolony ze wszystkiego, we wszystkim doszukujący się wad, niedostatków, ujemnych stron.

A ja dodam jeszcze.
I z PRL-u i nierozumiejący Polonii i opluwający poezją honor który tak niektórzy bronią że aż głowa boli innych.

J.Piłsudski

#22 03.01.2011 15:18:04

nowy

JCP napisał:

A ja dodam jeszcze.
I z PRL-u i nierozumiejący Polonii i opluwający poezją honor który tak niektórzy bronią że aż głowa boli innych.

J.Piłsudski

#23 03.01.2011 15:21:22

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

MALKONTENT

Są jeszeze w naszym życiu postacie,
Które na pewno znacie
I nieraz spotykacie.
Taki typ na pozór jest pozytywny,
Lecz ciągle mu puchnie wątroba
I jest wszystkicmu przeciwny,
I nic mu się nie podoba.
Powstała Trasa W-Z,
On właśnie tamtędy szedł:
"To - powiada - niepotrzebne wcale,
O wiele są ważniejsze szkoły i szpitale!"
Zbudowano szpitale i szkoły,
A on dalej chodzi niewesoły.
"Cóż - powiada - owszem, cacy-cacy,
Ale gdzie ma mieszkać człowiek pracy?
Na szkołę jest za stary, na szpital za zdrowy,
Jaki - powiada - sens tej odbudowy?"
Zbudowano nowe bloki i dzielnice,
A on idzie kwaśny przez ulice.
"Domy - rzecze - budują, lecz mnie to nie wzruszy,
Mieszkanie - rzecz potrzebna, ale coś dla duszy,
Dusza ludzka pokarmu wciąż się dopomina,
Rozrywki kulturalnej, teatru i kina..."
Powstały nowe teatralne sale,
On spojrzał. "To - powiada - nie cieszy mnie wcale,
Teatry, owszem, lubię niewymownie,
Ale nam są potrzebne huty, elektrownie,
Ewentualnie
Fabryki i kopalnie!
Tak ja - powiada - rozumiem budowę."
Powstały w Polsce elektrownie nowe,
Walcownie, fabryki i huty,
A on dalej chodzi jak struty:
"Co mi tam elektrownie, kopalnie, odlewnie,
Co mi - powiada rzewnie-
Bloki i trasy, cały rozmach wielki,
Skoro nie mogę dostać zwyczajnej patelki."
Patelka to rzecz ważna, lecz nie o nią chodzi,
Malkontentowi w Polsce nic już nie dogodzi.
Zadowoliłaby go jedna rzecz:
Żeby kraj nasz się cofnął o ćwierć wieku wstecz.
Lecz że się nigdy nie zdarzy
To, o czym mętny łeb marzy,
Przeto my zbieramy swe plony,
A on jest ciągle niezadowolony

Kto powyższe "popełnił"?

That’s all, folks

#24 03.01.2011 15:25:03

nowy

Ten typ( to tylko) może być Brzechwa ??

J.Piłsudski

#25 03.01.2011 15:29:02

JCP

Wazne bylo, bo akcent podwojny!

Mysle ze za kazdym razem kiedy wychodzi na jaw brud, skrycie podmiatany pod dywan latami, to ci co tak skrzetnie pracuja nad tym jak skorzystac na glupocie lub braku czujnosci rodakow, zaczynaja robic szum i posadzac niecnych wykrywaczy za brak honoru, pluc na nich z tuby, nazywac ich terrorystami, malkontentami, nikim i niczym i zadaja ponadczasowe pytanie: co te typy zrobily dobrego dla Polonii? Skad sie wziely? Nie tak jak RR, CZP, TVD, PACFCU, PAC, Weterani, i inni szlachetni przywodcy tutejszego swiatka. Jestem ciekawa jak czesto smieja sie w duchu ze nabieraja ludzi w butelke i zyja sobie ot calkiem niezle. A i tupet maja ogromny. I poparcie swoje wzajemne. A i kasa sa wspomagani.

Stopka forum