Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#1 02.17.2011 03:59:41

TriopokoPL
Rozgadany

Zapraszam do czytania bloga

Pierwsza czesc bloga ktora zamieszczamy tutaj. Zapraszamy do czytania na onet.pl

Poczatki

Data założenia: 17 lutego 2011

W Detroit wyladowalam w 2000 roku. Jaki to kawal czasu uplynal od tamtej pory. Poczatki, wiadomo, byly trudne. Zreszta caly ten czas emigracji do latwych nie nalezal. Pierwszy rok to byly prawdziwe zmagania ze soba, walka o przetrwanie poparta uporem i ciezka praca. Dzieki nim rzeczywistosc dawala sie uglaskac. Oprocz stabilizacji finansowej udalo mi sie uzyskac spokoj ducha, a nawet znalezc milosc. Wszystko nabieralo nowych kolorow. Bylo bezpieczniej, gdy zycie na emigracji mozna bylo z kims dzielic, czasem sie oprzec na meskim ramieniu, wspolnie stawiac czola codziennosci. Pomimo braku zielonej karty i zycia juz nielegalnie na terenie Stanow, udalo nam sie wziac slub w polskiej parafii. Dzieki zyczliwosci i zrozumieniu proboszcza kosciola Sw. Krola Ludwika w pazdzierniku 2003 roku zawarlismy zwiazek malzenski. W malenkim, wynajetym domku w Hamtramck pedzilismy swoj spokojny zywot, caly czas marzac o dziecku, wlasnym domu i jakims cudownym sposobie na zdobycie zielonej karty smile Kiedy wreszcie zaszlam w ciaze, trzeba bylo cos postanowic - zostajemy, czy wracamy do Polski? Prawdziwy dylemat - mezowi pomysl powrotu nie usmiechal sie , wspomnienia polskiej rzeczywistosci, trudnego dziecinstwa i dorastania nie pozwalaly dopuscic mysli, ze to koniec amerykanskiej przygody. Dla mnie mysl o powrocie byla trudna ( przeciez ucieklam przed tyloma rzeczami, tutaj zalozylam rodzine i wreszcie bylam w stanie odlozyc jakies pieniadze, zabezpieczyc sobie przyszlosc ), ale myslalam o starzejacych sie rodzicach, przyjaciolach w Polsce i to nie dawalo spokoju. Zdecydowalismy w koncu, ze dziecko urodzi sie w Stanach, zawsze to jakas polisa na lepsze zycie dla malucha. Z mojej strony pojawilo sie żadanie, abysmy wreszcie zamieszkali w normalnych warunkach. Skoro mamy tu jeszcze troche pozostac, to czy nie lepiej kupic dom, splacic go chocby czesciowo do wyjazdu, a pozniej korzystnie sprzedac? Mieszkanie na swoim bardzo kusilo. Mielismy dosc zimnego, smierdzacego domku, ktorego wlasciciel nigdy nie byl zainteresowany remontem, a jedynie regularnym pobieraniem oplat za wynajem. To byl 2006 rok. Ceny domow w Hamtramck oscylowaly w granicach 60 - 100 tysiecy dolarow. Dziecko juz sie urodzilo, w zwiazku z tym chcielismy kupic dom odnowiony, gotowy do zamieszkania, azeby nie narazac malca i siebie na niedogodnosci zwiazane z remontem. Tym samym dom, ktory wybralismy byl dosc drogi. Coz, moglismy wplacic solidny \\\\\\\\\\\\\\\"down payment\\\\\\\\\\\\\\\" i natychmiast zamieszkac. Cudownie. Wreszcie u siebie. Milo, czysto, przestronnie. To nic, ze to tylko Hamtramck, miejsce odrobine zapomniane przez Polakow, opatrzone etykietka pogardy przez tych, ktorzy wczesniej zaczeli sie dorabiac i mogli juz spogladac w innym kierunku... Nam bylo tu dobrze. Nie spodziewalismy sie tylko, ze tak szybko nadciagnie recesja. W ciagu dwoch lat wartosc domu spadla ze 100 tys. do 30-tu. Michigan, stan niegdys bogaty i rozwijajacy sie, nieoczekiwanie podupadl. Dostalismy po tylku. Coz, takie zycie. Ale jak w takiej sytuacji wracac za kilka lat do kraju? Z czym? Przeszlo 40 tys. wpakowalismy w ten dom, a teraz jest on wart niewiele ponad 30, a do splacenia nadal 70 tysiecy. Zycie w Ameryce jest kosztowne, trudno majac dziecko myslec wylacznie o pracy i zarabianiu pieniedzy, nie wspominajac o oszczedzaniu. Ekonomicznie zrobilo sie byle jak. Jednak pomimo tych fnansowych klopotow zycie toczylo sie w miare rownym rytmem. Zapuszczalismy korzenie coraz mocniej. Dziecko sprawilo, ze kraj emigracji stawal sie \\\\\\\\\\\\\\\"naszym\\\\\\\\\\\\\\\" krajem. Mielismy siebie, swoj ukochany kawalek ziemii, maly dom, gromadke przyjaciol, wlasne sprawy, wydeptane sciezki, dobra prace (moze niezbyt ambitna, ale przynoszaca odrobine satysfakcji przez nadzwyczaj dobre stosunki z klientami, ich zaufanie i typowo amerykanska serdecznosc). Czegoz chciec wiecej? Hm, jedynie swietego spokoju, ktory zapewnilby nam staly pobyt na terenie USA. Nadal nie zalegalizowalismy swojego pobytu. Nalezalo szybko cos z tym zrobic. I tu zaczela sie prawdziwa masakra.
Właściciel: Autor (11:54)

#2 02.17.2011 04:58:21

nowy
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Re: Zapraszam do czytania bloga

Ciekawe co dalej?????
Czytam z przejęciem.

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#3 02.17.2011 06:11:51

ak
Serwis

triopoko
jaki jest adres  na onet.pl? Probowalam znalezc Twoj blog.
Rozumiem, ze dalsza czesc bedzie na onet.pl

"Friends are flowers in the garden of life"

#4 02.17.2011 08:08:00

TriopokoPL
Rozgadany

To blog mojej żony. Ja tylko go tutaj chciałem zareklamować, aby Polonia z czasem mogła odkrywac z kim ma doczynienia w swoim środowisku. Musze teraz wyjść z domu jak wrócę podam adres.

#5 02.17.2011 08:11:44

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Dzięki Mrs. TriopokoPL. smile

Bardzo interesująco napisane.
Myślę, że Twój blog może stać się bestsellerem.
Mowie poważnie - książkowe wydanie.
Przeszliście pełny krąg. Od decyzji wyjazdu do Stanów, wasze życie tutaj i powrót do Polski. Ile ciekawych obserwacji, ludziach ktorych spotkaliście na swojej drodze, różnice (jeśli jakiekolwiek) pomiędzy "starymi" Polakami, Polonusami i Polakami z "nowej" Polski. Ciesze się, ze piszesz na tym forum.

Mrs. Z. co pewien czas nagabuje mnie do spisania naszej wspólnej historii w formie książkowej.
Opieram się jak mogę, bo jeśli już pisać to od samego początku, szaleństw młodości, o ktorych Mrs. nie wie. wink
Następnym warunkiem do twórczości jest spokój, czyli emerytura do której zostało mi jeszcze kilka latek smile
Może  jeślibym popłynął na rok - dwa na Karaiby? Eh, marzenia, marzenia...

Puki co, będę się delektował postami Mrs. T. smile

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#6 02.17.2011 09:47:18

JCP

Mysle ze ten blog bedzie wyjatkowo interesujacy, bo dotyczy detroickiego podworka. I zawsze jest pytanie :co dalej bedzie? Czyli umiejetnosc utrzymywania czytelnika w tzw. napieciu.

#7 02.17.2011 12:01:50

TriopokoPL
Rozgadany

Dla wszystkich zainteresowanych podaje adres do bloga http://14041937.blog.onet.pl/
Bedzie sie działo. Jeżeli co niektóre osoby myslały że odpuścilismy to przykro mi ale właśnie się zaczyna  tak jak tytuł bloga "Wyrównanie Rachunków"

#8 02.17.2011 12:16:44

nowy

Forum zyska na 'poczytności' dzięki tym "Rachunkom"
Aj waj wszędzie rachunki. W Unii rachunki
                                      W Klubie rachunki
                                      W "Senacie" rachunki
                                      W radio rachunki
                                      W parku rachunki
                                       I.t. p.  rachunki

Chyba coś muszę dożucić na temat rachunków.  big_smile

J.Piłsudski

#9 02.17.2011 15:41:39

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Przypomniał mi się wierszyk z moich lat ZeMeS-owskich.
Co? Zaskoczeni?
Tak jest, bylem członkiem ZMS-u przez około trzy miesiące.
Zniechęciłem się po dokładniejszym przyjrzeniu się ZMS-ówkom. Same krokodyle!
Spaliłem książeczkę w kuchennym piecu, takim z fajerkami.
Od tamtego czasu brzydziłem się wszelkimi "ruchami" masowymi i "fedrowałem" indywidualnie.
Wracając do wiersza, szło to mniej więcej tak:

Rachuj, nie rachuj i tak wszystko na ch*j. smile

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#10 02.17.2011 16:15:05

Look761

Brawo TriopokoPL
Mysle ze wyswietlicie z zona wiele prawdy o poloni detroickiej .

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#11 02.17.2011 17:04:03

Matka Teresa
Totalnie Rozgadany

Czekamy na kolejne odcinki, zdecydowanie "poczytność" forum wzrośnie.

I am a little pencil in the hand of a writing God who is sending a love letter to the world.

#12 02.17.2011 18:04:25

madmax

Matka Teresa napisał:

Czekamy na kolejne odcinki, zdecydowanie "poczytność" forum wzrośnie.

nie forum ale onetu blog   cool  Tutaj sa pewne restrykcje , szczegolnie po ostatnich wydarzeniach

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#13 02.17.2011 19:33:10

ak
Serwis

udostepnimy w TP  kolumne na wspomnienia Agnieszki II

#14 02.18.2011 01:06:35

TriopokoPL
Rozgadany

Dziekujemy - i z miłą chęcią udostepniamy bloga dla TP

#15 02.24.2011 06:28:46

TriopokoPL
Rozgadany

W zwiazku z przeprowadzka, kolejna ;)mamy troszke malo czasu ale juz niedlugo drugi odcinek "Wyrownania Rachunkow"

#16 02.27.2011 15:27:03

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Pisz Tomek, pisz...
Są tacy, którzy by chcieli abyś stracił pamięć, ale jest też spora grupa, która jest zainteresowana twoimi przygodami.

That’s all, folks

#17 03.13.2011 03:20:33

TriopokoPL
Rozgadany

Dodam, że autorem nie jestem ja tylko moja żona.

Zapraszam do drugiego odcinka ..............

Kuszaca propozycja

Data założenia: 13 marca 2011

W tamtym czasie moj maz rozpoczal \\\"kariere\\\" muzyczno-wokalno-managerska. Wspolnie z pewna hamtramicka familia utworzyl zespol \\\"Pokolenie\\\", grajacy na roznych polonijnych imprezach. Jego zaangazowanie w dzialalnosc grupy bylo imponujace, mial wiele pomyslow i naprawde zalezalo mu na tym, by je wcielic w zycie. Bylam dumna z meza i patrzylam, na te dzialania z aprobata i zadowoleniem. ............... http://14041937.blog.onet.pl/

#18 03.13.2011 04:47:15

nowy

Chciałem wkleić mój 'Dzień bobra' ale wstrzymam się gdyż dwa posty w jednym czasie (jeden z życia drugi rewolucyjny)
mogą się licytować. Poczekam. Nie uciecze.   hmm

J.Piłsudski

#19 03.13.2011 11:14:06

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

No i mamy drugi odcinek. Robi sie bardziej interesujaco. Pytanie czy powinnismy czytac czy nie?
Jeśli czytać, to jako rozrywkę czy jako kronikę zdarzeń, które miały miejsce.
Największy problem będzie jeśli uznamy to za autentyczną kronikę.
Co z tym "klopsem" zrobić?
Jak zareagować?
Może całkowicie nie reagować, najlepiej zamieść pod dywan i zapomnieć?
decyzje, decyzje, decyzje...

That’s all, folks

#20 03.13.2011 17:39:23

Matka Teresa
Totalnie Rozgadany

Mamy kolejny post "z życia", czekamy na "rewolucyjny".
Co na to "Prawdziwa Polonia"?

I am a little pencil in the hand of a writing God who is sending a love letter to the world.

#21 03.14.2011 10:32:19

ak
Serwis

małżeństwo za pieniądze, to ponoć częsty proceder wśród emigrantów, juz nieraz prasa polonijna o tym pisała, znane są nawet oficjalne stawki za ślub.

#22 03.14.2011 11:01:16

nowy

...............................
Kiedy to było?

PTAKI
Śmiechy chichy ptasie trele
Wiosna idzie pzyjaciele
Chcemy trochę pofiglować
Swoim zmysłom pofolgować
Więc się ptaki tu kumają
Swojego gniazda szukają
Ptaki trzeba obrączkować
Kiedy chcą gniazdo budować
Ale jeden ptak medialny
Był tej wiosny ciut nachalny
Mogę się zaobrączkować
Ale wpierw forsę szykować
Szybko cenę ustalili
Do urzędu się zgłosili
Wszystko miało być ciupasem
Między jednym a drugim Czasem
Goście?Będą przeszkadzali
No więc ich nie zapraszali
W tajemnicy po cichutku
Pomalutku tak jak stolec
A dziś wszyscy o tym wiedzą
Że pecunia jest non olet
Lecz gawrony nie próżnują
Ptaki bacznie obserwują
Wsłuchali się w ptasie trele
To gniazdo ma wad tu wiele
Nasz ptak teraz stroszy piórka
Pod piórkami gęsia skórka
Było dobre chwile miewał
Czasem na salonach śpiewał
Teraz smętnie się tłumaczy
Jego dziób jest całkiem kaczy
Przyjdzie gniazdo mu budować
Gdzie nie można spacerować
Skrzydeł też się nie rozwinie
Nostalgia szybko nie minie
Przyszła pora na lirykę
Zreperować też psychikę
Posłuchajcie zatem ptaki
Uciekajcie dziś od paki
Buduj gniazdo swe rozsądnie
Abyś mógł w nim mieszkać godnie
O tym to ćwierkają wróble
Gdzie? W Detroit w starym pudle
Śmiechy chichy ptasie trele.

J.Piłsudski

#23 03.14.2011 12:24:51

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

ak napisał:

małżeństwo za pieniądze, to ponoć częsty proceder wśród emigrantów, juz nieraz prasa polonijna o tym pisała, znane są nawet oficjalne stawki za ślub.

Ja widzę to inaczej; sprzedawanie obywatelstwa USA.
Słowo małżeństwo sugeruje jakieś minimum uczuć, co najmniej sympatii.

That’s all, folks

#24 03.14.2011 13:05:04

ak
Serwis

a pamietacie afere wsrod marynarzy amerykanskich, ktorzy za pieniadze żenili sie z Rosjankami, Polkami...az w koncu wpadli.
Pamietam, ze byly tez polskie nazwiska z naszego terenu.
zoomboy, ja pisze o pewnego rodzaju biznesie, a TY zaraz tutaj wywleksz jakies uczucia, sprawe moralnosci czy etyki czlowieka.

\\

#25 03.14.2011 13:09:38

madmax

to juz wiem skad mormoni maja tyle kasy   cool

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

Stopka forum