Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#1 01.03.2011 02:38:34

RobertPloch
Niemowa

Opuszczone budynki

Witam
Pod koniec marca wybieram sie na 1-2 dni do Detroit.
Jade tam w celach tylko "krajoznawczych" i nastawiam sie na zwiedzanie opustoszalego miasta.
Nie intersuja mnie muzea w Dearborn, ale wycieczka po opuszczonych budynkach, jak MCS czy UA Theater...
Sporo juz czytalem i wiem, ze Detroit jest bardzo niebezpiecznym miastem i zajmuje czolowe lokaty w rankingach najniebezpieczniejszych miast USA. Ale czy naprawde jest tak zle? Czy w ciagu dnia w downtown, midtown czy corktown moge zostac okradziony? Nie zakladam, ze zostane zastrzelony czy tez pobity, ale nie chcialbym stracic aparatu, portfela czy komorki... Chcialbym sie powloczyc szlakiem starych opuszczonych budynkow, ale bez ryzykowania. Czy to jest mozliwe?
Jak wyglada komunikacja miejska? Czy poza peoplemover istnieja jakies busy? Jesli tak, to czy mozna nimi bezpiecznie sie poruszac po miescie?
Fajnie byloby tez zajrzec do niektorych budynkow, ale w pojedynke to chyba zbyt duze ryzyko. Czy macie moze jakas wiedze o grupach, ktore eksploruja te budynki, badz organizuja jakies "wycieczki"?
Bede wdzieczny za kazda porcje prawdziwych informacji smile Dodam, ze nie jestem "emerytem turysta", ale bacpackersem wiec bywalem juz w roznych dziwnych miejscach i mam pewien dystans do definicji "niebezpieczenstwa".
Dzieki i pozdrawiam

#2 01.03.2011 07:01:06

madmax
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Re: Opuszczone budynki

na komunikacje miejska nie licz bo praktycznie nie istnieje. W samym centrum jest w miare bezpiecznie za dnia .

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#3 01.03.2011 18:11:06

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Tak jak Max napisał powyzej, komunikacja publiczna prawie nie istnieje. są główne linie idące z Detroit do suburbs i z powrotem. Prawie nie ma tego typu komunikacji w granicach miasta.
Wynajęcie samochodu jest zdecydowanie najlepszym wyjściem.
Czas twojej wizyty tez nie jest najlepszy. Zima w Detroit może być ciężką. Centrum z pewnoscia będzie odśnieżone ale dzielnice z wypalonymi budynkami, zdecydowanie nie.
Budynki, te znane, są najczęściej ogrodzone i zamknięte. Jeśli się dostaniesz do środka, możesz być oskarżony o "treaspassing".
Są jakieś grupy fotografów, którzy dostają pozwolenia na robienie zdjęć w takich obiektach.
Poszukaj na Facebook.com Tomka Raczka z Warszawy, on mieszkał do niedawna w okolicach Detroit i prowadził tu warsztaty fotograficzne dla amatorów fotografowania. Z pewnoscia da ci kilka wartościowych rad.
Chodzenia w pojedynkę po wypalonym Detroit kategorycznie odradzam. Jest to proszenie się o napad. Takie miejsca powinieneś  odwiedzać jedynie w grupie, no chyba ze wyglądasz jak Steven Segal smile
Poniżej masz jeszcze jeden "link"
http://offlevel.zenfolio.com/contact.html
Jest to kontakt do Jurka Szelążka, który fotografuje w okolicach Detroit. Być może będzie mógł udzielić ci więcej wskazówek.

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#4 01.04.2011 14:46:47

RobertPloch
Niemowa

Hej

Wielkie dzieki za odpowiedzi. Mam jeszcze kilka tematow smile

Znalazlem stronke miejskiego przewoznika z Detroit i u nich mapa polaczen wygladala na calkiem rozbudowana sad
Pogadalem tez z ludzmi z innego forum i wiem, ze musze sobie odpuscic zwiedzanie opuszczonych budynkow. Zostaje mi zatem ogladanie ich z zewnatrz, ale dobre i to, bo to tez super klimat. Znalazlem pare stronek poswieconych wlasnie tym budynkom i widze, ze wiekszosc jest w Downtown. Mam nadzieje, ze w centrum za dnia raczej nic nie powinno sie wydarzyc smile
Czy policja patroluje centrum? Bo w Nowym Orleanie, ktory do bezpiecznych tez nie nalezy, co chwila jezdzily patrole.
Czy "spacer" po Woodwards Ave do Institute of Art albo dalej do Motown Musuem to bardzo zly pomysl? Albo po Gratiot do Heidelberg Project?
Slawna 8 mila to tez zly pomysl i proszenie sie o klopoty?
Czy pod koniec marca powinienem spodziewac sie ostrej zimy?
Czy w Hamtramck mam szanse na polski obiad? smile
I pytanie ostatnie - czy moglbys polecic jakas wypozyczalnie samochodow z centrum? Zapewne przyjade Greyhoundem z Chicago, wiec nie chcialbym jechac na lotnisko po samochod smile

Wiem, ze moja wizyta moze wydawac sie dosc dziwna. Ale w Polsce mam dosc stresujaca robote i podczas "urlopow" lubie oderwac sie od codziennosci smile

Dzieki i pozdrawiam

#5 01.04.2011 15:16:53

madmax

http://www.marchandmeffre.com/detroit/index.html

dobry link

Centrum jest w miare ok w ciagu dnia. Zawsze jakos pod koniec lutego nas tu snieg zasypuje. Mozesz tez dostav sie z Chigago pociagiem albo megabusem ( dosyc tanio) a najlepiej pozycz auto w Chicago. Na wiosne jest nalepszy termin.
Moze jak znajde czas to mozemy razem pobuszowac a Detroit znam jak wlasna kieszen . Spacer po Woodward jest ok  ale dojscie do Heidelberg piechota stanowczo  odradzam. Zreszta  aby bylo bezpiecznie mozemy pojechac moim czolgiem   cool

http://i630.photobucket.com/albums/uu26/whiteeaglesc/4bebbdfa.jpg

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#6 01.04.2011 15:28:50

madmax

a zapomnialem dodac ,  widze ,ze zwiedziles troche swiata. Fajny blog

#7 01.04.2011 15:38:17

Łukasz Witkowski
Były Administrator

Czy "spacer" po Woodward Ave do Institute of Art albo dalej do Motown Musuem to bardzo zly pomysl? Albo po Gratiot do Heidelberg Project?

Po Woodward w okolicach DIA mozesz chodzic. Do Hitsville USA na piechote od Woodward nie jest daleko, ale zaraz za Fischer Building nie jest zbyt bezpiecznie. Po Gratiot, od Downtown do Heidelberg Project nie odwazylbym sie isc.

#8 01.04.2011 19:20:49

JCP

Megabus z Chicago do Detroit (z centrum do centrum) jest b. tani. Jesli kupisz bilet z wyprzedzeniem mozesz nawet uzyskac cene $5.
www.megabus.com
Moge ci zaoferowac bilet do DIA.
Mozesz tez zajsc do piekarni  Avalon Bakery albo do troche klimatycznego miejsca Traffic Jam zeby cos zjesc.
Jesli chcesz obejrzec Chicago-daj znac i podaj termin.

Spojrz na opuszczony budynek-byly Ford Shelby Hotel w Detroit. Ilekroc tam jestem patrze na architekture tego niegdys pieknego miejsca z ktorego obecnie strasza powybijane okna i przeciag.

#9 01.05.2011 09:46:02

RobertPloch
Niemowa

No w takim czolgu to nikt nie podskoczy smile Dzieki za odzew, dobrze ze jest gdzie szukac informacji smile

Wypozyczenie furaka w Chicago wydaje sie dobra opcja.

Jesli przyjade busem, to chyba Greyhoundem, bo jest nocne polaczenie z Chicago i do Detroit dojezdza na 6:20 AM

Samochod przydalby sie, zeby podjechac to tych oddalonych miejsc, jak MCS, Heidelberg czy Hitsville. Z tego, co juz poczytalem, to samo downtown juz ma odpowiedni klimat.

Jeszcze taka sprawa mi przyszla do glowy - zeby przedostac sie na druga strone rzeki, to praktycznie musze przekroczyc granice? Czyli w drodzre powrtonej znowu trzeba by sie tlumaczyc, po co wjezdzam do USA? smile

Pozdr

#10 01.05.2011 09:53:11

RobertPloch
Niemowa

no i chetnie bym skorzystal z propozycji wspoltowarzystwa smile ale nie chcialbym tez robic problemu... Zatem zgadamy sie jeszcze blizej mojego przyjazdu... A do tej pory, jesli macie jakies sugestie, to bardzo chetnie poczytam

Pozdr

#11 01.05.2011 10:02:27

madmax

niestety tak , beda ci zadawac idtiotyczne pytania i to w obie strony. Najgorsze jest to ,ze dalej tzw pogranicznicy traktuja obywateli polskich jak grupe drugiej kategorii. Na wszelki wypadek miej z soba bilet powrotny do Europy

#12 01.05.2011 10:48:12

nowy

Madmax - Pocieszyciel  big_smile

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#13 01.05.2011 10:59:22

madmax

nowy , taka jest prawda , mialem ostatnio znajomych z Polski i przegraczanie granicy kanadyjskiej przypominalo nam byla granice NRD-RFN  , a to ,ze jechalismy tak bez zadnego konkretnego planu  wprawilo ich to oslupienie , moze pomysleli ,ze jakis atak terrorystyczny przeprowadzam a koledzy stanowia powazne zagrozenie dla rynku pracy w Kanadzie.

#14 01.05.2011 13:38:46

madmax

#15 01.07.2011 13:55:40

RobertPloch
Niemowa

Jeszcze jedno pytanko mam - czy kojarzycie jakies hostele albo niedrogie hotele?

#16 01.07.2011 14:15:13

madmax

mozna znalesc za $40  , ale polecam priceline.com  zrob " bid "   dzien przed przyjazdem  , mozna wyrwac dobry hotel  za pol ceny , sprawdz miejscowosc Dearborn , bedzie wszedzie blisko i parking przy hotelu. Tak jak napisalem wczesniej sprobuje znalesc troche czasu , jak by cos  moj email dimax59@yahoo.com

Stopka forum