Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

#1 11.08.2010 11:01:54

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Weterani

Dzisiaj wysłuchałem, nieco zbulwersowany muszę przyznać, wywiadu z komendantem jednej (jedynej?) z placówek weteranów.
Otóż według mego szacunku ów komendant jest moim rówieśnikiem.
Ja nie widzę dla siebie żadnych szans zostania weteranem. No bo jak? Służba w Ludowym Wojsku Polskim nadaje status weterana? Nie sadze.
Wiec jakie są kryteria zostania weteranem?

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#2 11.08.2010 17:45:32

nowy
Niezaprzeczalna Legenda Forum

Re: Weterani

TAK!!!
Byłem świadkiem rozmowy (kilka lat temu) a raczej zapytania , czy byłeś w wojsku? jeżeli tak możesz być weteranem.
Zastanawiające? Tak bardzo. Dotyczy to równiez kobiet np. pielęgniarki przechodziły w Polsce szkolenie wojskowe na wypadek działań wojennych po przyjeżdzie do USA mogą uzyskać status? weterana? .
Myślę, że od tamtej pory nic się nie zmieniło. Dziwne. Aż pcha człowieka do napisania czegoś  wesołego. smile

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#3 11.08.2010 18:01:26

JCP

Jak juz wspominalam mialam ciezkie szkolenie wojskowe na studiach. Swoje lata mam. Czy jestem weteranem?
A tak na marginesie to mozna byc weteranem roznych rzeczy, wystarczy ustalic zasady gry. Siegnijmy po slownik wyrazow polskich i zobaczmy co oznacza slowo WETERAN. Spiesze doniesc:
weteran- 1. wysluzony zolnierz, uczestnik minionej wojny, powstania.
2. osoba, ktora przepracowala gdzies wiele lat (jestem weteranem unii kredytowej...), zasluzony, dlugoletni dzialacz, pracownik.
Sa rowniez weterani lotnictwa, zeglugi, sluzby zdrowia, partii, zwiazkow zawodowych, harcerstwa.

#4 11.08.2010 18:15:54

nowy

A radia?

J.Piłsudski

#5 11.08.2010 18:26:30

Matka Teresa
Totalnie Rozgadany

Nowy, napisz coś wesołego o młodych weteranach?
Gdzieś czytałam, ze Madmaxa nie przyjęto w szeregi weteranów.
Może są wymagane rożne kryteria, zależnie od tego kto kandyduje?

I am a little pencil in the hand of a writing God who is sending a love letter to the world.

#6 11.08.2010 20:43:20

JCP

Nowy, zdecydowanie tak. Sama definicja do tego upowaznia. Nalezy tylko przyjac kryteria czasowe. Jak dlugo (co to znaczy dlugo?  ile lat?) nalezy cos robic aby byc tego weteranem.

#7 11.09.2010 19:14:52

Agend09
Rozgadany

Właściwie to moja agenda postanowiła wycofać się z tematów polonijnych, ale ci młodzi weterani tak nas wkurzają że postanowiliśmy się temu przyjrzec z bliska. Może ktoś zdobędzie jakiś regulamin - kto moze byc weteranem. Może ja bym się też załapał, bo mój bliski krewny służył w jakiejś wojskowej formacji w PRL. Niby to tajne, ale jakby były jakieś profity z przynależenia do weteranów, to mogł by to odgrzebać A ja to byłem normalnie w służbie regularnej w PRL dwa lata. Myślę, że ci co tam się pozapisywali nic większego nie robili (chyba że donosili).

#8 11.10.2010 06:22:16

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Poczekajmy aż Madmax wróci. On sie starał (nieskutecznie), wiec przepisy powinien znać.

That’s all, folks
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#9 11.22.2010 15:03:31

madmax

Z tego co sie orientuje sa dwie kategorie weteranow : weteran i weteran wspomagajacy . Praktycznie obie kategorie niczym sie nie roznia . Podobno weteran wspomagajacy to wynalazek placowek z New Yorku ( dla dzieci faktycznych weteranow) Do pierwszej kategori mozna sie dostac  kazdy co chodz przez chwile mial cos doczynienia z silami zbrojnymi 
wliczajac LWP . Zreszta wiekoszosc naszych " mlodych weteranow " to pokolenie festiwalow z Kolobrzegu.  Weteran wspomagajacy potrzebuje osobe , ktora zarekomenduje jego kandytature. Potem tylko Zarzad placowki zatwierdza i podobno wysyla jeszcze do New Yorku , do ostatecznej decyzji. Ja to tej pory nie wiem komu podpadlem w New Yorku , nikogo tam nie znam. cool  Zreszta wracajac do weteranow to jezeli  zadaje sie niewygodne pytanie lub brak opdowiedzi do wszystko jest sprowadzane do " To nie my to New York " Moze sprobuje jeszcze raz to wam opisze czy sie udalo. Badz co badz to jestem takze weteranem tzw Trojkata Bermudzkiego ( ciekaw jestem kto to rozszyfruje ?  cool

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#10 11.22.2010 16:21:52

nowy

........................
Max napisał:
"Badz co badz to jestem takze weteranem tzw Trojkata Bermudzkiego ( ciekaw jestem kto to rozszyfruje ? "
..................................................................................................
Wyro
Kibel
Stołówka
.................................
Kolejność według uznania i potrzeb Max. big_smile

J.Piłsudski

#11 11.22.2010 18:21:25

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

nowy napisał:

........................
Max napisał:
"Badz co badz to jestem takze weteranem tzw Trojkata Bermudzkiego ( ciekaw jestem kto to rozszyfruje ? "
..................................................................................................
Wyro
Kibel
Stołówka
.................................
Kolejność według uznania i potrzeb Max. big_smile

Pamiętam smile

Ale mam inny "take",

Orly, unia i media (niektóre) ?

Max, nie trzymaj nas w napięciu.

That’s all, folks

#12 11.22.2010 22:23:53

madmax

Za dawmych lat trojkatem Bermudzkim nazywano to sobotnie polaczenie:
Maryska ( 88 lounge) , White Star , Pireneje ( Pna) . Niejeden tam przepadl  cool

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#13 11.23.2010 00:06:45

nowy

nowy napisał:

madmax napisał:

Z tego co sie orientuje sa dwie kategorie weteranow : weteran i weteran wspomagajacy . Praktycznie obie kategorie niczym sie nie roznia . Podobno weteran wspomagajacy to wynalazek placowek z New Yorku ( dla dzieci faktycznych weteranow) Do pierwszej kategori mozna sie dostac  kazdy co chodz przez chwile mial cos doczynienia z silami zbrojnymi 
wliczajac LWP . Zreszta wiekoszosc naszych " mlodych weteranow " to pokolenie festiwalow z Kolobrzegu.  Weteran wspomagajacy potrzebuje osobe , ktora zarekomenduje jego kandytature. Potem tylko Zarzad placowki zatwierdza i podobno wysyla jeszcze do New Yorku , do ostatecznej decyzji. Ja to tej pory nie wiem komu podpadlem w New Yorku , nikogo tam nie znam. cool  Zreszta wracajac do weteranow to jezeli  zadaje sie niewygodne pytanie lub brak opdowiedzi do wszystko jest sprowadzane do " To nie my to New York " Moze sprobuje jeszcze raz to wam opisze czy sie udalo. Badz co badz to jestem takze weteranem tzw Trojkata Bermudzkiego ( ciekaw jestem kto to rozszyfruje ?  cool

Max jeste

Max jesteś prowokatorem.

J.Piłsudski

#14 11.23.2010 00:15:10

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość musi być prowokatorem" smile

That’s all, folks

#15 11.23.2010 10:16:54

madmax

zoomboy napisał:

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość musi być prowokatorem" smile

ok , obiecuje nie bede wiecej prowokowal 

ps Nawet Gomulka nie lubil prowokatorow cool

#16 11.29.2010 21:27:37

Art Be
Administrator

madmax napisał:

JCP napisał:

Hej Max, gdzie parkujesz ten czolg? Czy mozesz  zajechac na moj poligon?

nie moge zdradzic tej tajemnicy bo wrogie osrodki tylko czychaja na taka informacje i znow nie zostane weteranem.
( podobno ktos jakiej kulki  gdzies sprzedawal  , poprosze o wiecej info , moze ten sam kaliber jak moj czolg)

<<<Post przeniesiony z wątku Twórczość Forumowiczów>>>

Art Be
Administrator
forumdetroit@gmail.com

#17 11.29.2010 21:29:56

Art Be
Administrator

zoomboy napisał:

A poco chcesz nim (weteranem) zostać?
Ja wstydziłbym się swego ojca, "ubierając" się w szaty do których nie mam moralnego prawa. Ojciec na tytuł weterana ZASŁUŻYŁ.
Ja TYLKO pełniłem służbę w Wojsku Polskim, co samo w sobie nigdy nie powinno nadać mi tytułu WETERANA.
Wyrażam mniemanie, że ci wszyscy, którzy z racji krótkowzrocznych potrzeb lub ambicji nazywają się weteranami, w rzeczywistości ubliżają PRAWDZIWYM WETERANOM.

Argumentu o tym, ze ta czy inna placówka zaniknie nie przyjmuje.
Takie są koleje życia, wiele organizacji przestaje istnieć. Dla takich okoliczności w większości społeczeństw są przewidziane tablice pamiątkowe w muzeach lub np. izby pamięci w stanicy harcerskiej.
Zapisywanie ludzi przypadkowych, którzy nigdy nie wąchali prochu na polu bitwy i wydawanie im żałosnych legitymacji gloryfikacyjnych, jest urąganiem z tych, którzy narażali swoje życie na polach bojów.
Taka jest moja opinia.
Czy mam racje?
Ciekaw jestem, czy ktoś ma listę "malowanych" weteranów?

Art Be
Administrator
forumdetroit@gmail.com

#18 11.29.2010 21:31:48

Art Be
Administrator

madmax napisał:

Czyli wedlug ciebie , niech wszystko zaginie , zrobimy pamiatkowa tablice i raz  na jakis czas zapalimy swieczke?
Czy takie bylo przeslanie prawdziwych weteranow , kiedy chcieli po sobie zostawic jakis slad. Jezeli tak to  zamiast Wanda Park mielibysmy Wanda Park Cemetary  a na rogu Saal i Clinton River , Wujek and Callacatera Funeral Home.
Krotkowzroczne potrzeby i ambicje ?  Czy masz na mysli mlodego weterana ?  Nie ma zadnych ambicji , robi to co robi bezinteresownie  bez zadnej korzysci medialnej i materialnej. Prawdopodobnie gdyby nie  mlody weteran , czesc Wanda Parl zostala by sprzedana pare lat temu. Oczywiscie nasunie sie pytanie , ze  bylby by to zloty interes patrzac na ceny nieruchomosci teraz , aczkolwiek  nasuwa sie pytanie czy Halleryczycy to mieli na mysli ?

Art Be
Administrator
forumdetroit@gmail.com

#19 11.29.2010 21:33:29

Art Be
Administrator

ak napisał:

tutaj weteranem zostaje sie bedac tylko 6 dni w ludowym wojsku, specjalista w tym wzgledzie to Tolek Banan

Art Be
Administrator
forumdetroit@gmail.com

#20 11.29.2010 23:29:17

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Art Be napisał:

madmax napisał:

Czyli wedlug ciebie , niech wszystko zaginie , zrobimy pamiatkowa tablice i raz  na jakis czas zapalimy swieczke?
Czy takie bylo przeslanie prawdziwych weteranow , kiedy chcieli po sobie zostawic jakis slad. Jezeli tak to  zamiast Wanda Park mielibysmy Wanda Park Cemetary  a na rogu Saal i Clinton River , Wujek and Callacatera Funeral Home.
Krotkowzroczne potrzeby i ambicje ?  Czy masz na mysli mlodego weterana ?  Nie ma zadnych ambicji , robi to co robi bezinteresownie  bez zadnej korzysci medialnej i materialnej. Prawdopodobnie gdyby nie  mlody weteran , czesc Wanda Parl zostala by sprzedana pare lat temu. Oczywiscie nasunie sie pytanie , ze  bylby by to zloty interes patrząc na ceny nieruchomosci teraz , aczkolwiek  nasuwa sie pytanie czy Halleryczycy to mieli na mysli ?

Madmax ty o jabłkach, ja o pomarańczach. 
Słuchasz nazbyt dużo pewnego nośnika. smile

Nie, nie masz racji. Według mnie, jest naszym obowiązkiem dbać o to aby nic z naszej historii, kultury nie zginęło. Pamiątkowe tablice i świeczki są tego częścią.
Weterani zostawili po sobie ślad, którego tropem podążam. Na razie udało mi się ustalić pięćdziesięcio-tysięczne powiązanie weteranów z PAC z roku 2007.
Cmentarze są integralna częścią prawie każdej kultury.
Czy "kreowanie coraz to młodszych weteranów" utrzyma Wanda Park w tej formie jaka ustalili założyciele?
Obaj wiemy, że tak się nie stanie. Dzisiaj wszystko jest zatwierdzane (lub nie) przez jakieś tajne siły w Nowym Jorku. Te "siły" są owiane tajemnica.
Czy znasz jakiś adres, telefon lub kontakt w Nowym Jorku? Czy wiesz kiedy Nowy Jork "przejął" decyzje dotyczące weteranów i parku?

To tyle o jabłkach. Pomówmy o pomarańczach.

Wolałbym aby ten młody (wink) bezinteresowny i robiący dożo dobrej roboty nieodpłatnie, nazywał się Jarek C.
Słowo WETERAN, zarezerwowałbym dla ludzi, którzy na ten honor zapracowali na polach bitew.
Nadużywanie słowa weteran[ dla czysto koniunkturalnych potrzeb dewaluuje jego wartosc. Czy powinniśmy pozwalać na to aby ludzie przypadkowi uzurpowali sobie dumny tytuł  WETERANA ARMII POLSKIEJ?
A tak na marginesie, Młody weteran to klasyczny "oxymoron", czyli "nowomowa".

Jeszcze słowo o cytrynach wink

Chyba nie chcesz powiedzieć, że nikt, kto nie ma weteranskiego "auswajsu" z Nowego Jorku niewiele znaczy w Wanda Park?

That’s all, folks

#21 11.29.2010 23:53:37

nowy

........................................
Chciałbym tylko dołożyć swoje trzy grosze do tematu.
REZERWISCI
Idą prężni rozesmiani
Nasi młodzi weterani
Każdy toczył ostre boje
Każdy ma historie swoje
Wszyscy mają też zasługi
Swojej żołnierskiej posługi
Halo ! Dziadku jestes stary
I masz stare okulary
Powiedz proszę Weteranie
Co to jest za zgrupowanie
To jest mój ty wnusiu mały
Wojsko co zaznało chwały
Na wielu frontowych polach
Będąc w dolach i niedolach
Jeden pływał w marynarce
Szczególnie po dużej "Starce"
Ten front robót miał na głowie
Znał się na cepa budowie
Inny znów nieżle wojował
Budkę z piwem okupował
Jest też wsród gromady taki
Co miał spodnie typu "Khaki"
A ten widzisz, był kucharzem
Mieszał on w nie jednym garze
Tamten,  to jest weteranem
Bo często wracał nad ranem
I znosił do swej chałupy
Zdobyczne na innych łupy
Dziadku! Dziadku! Mam pytanie
Kto wybrał to zgrupowanie?
Ja nie znam klucza wyboru
Myslę, że to punkt honoru
Co jest zapisany w walce
Lecz nie wiem kto maczał palce
I kto status opracował
Oraz gdzie i jak wojował
Nie wiem też co decyduje
Jak się takiego przyjmuje
Może długosć strzelby jego
Robi weterana z niego
Wiem natomiast wnuczku drogi
Dokąd ich prowadzą nogi
Wiem do czego każdy bieży
Chce, co mu się nie należy
Chce podzielić się tu łupem
Nad żołnierskim polskim trupem
Co nie szukał swojej chwały
Tak jak te tutaj cymbały
Idą prężni rozesmiani
Nasi młodzi weterani
A z łoskotem gdzies z oddali
Słychać brzęk wielu medali
Coraz młodsi maszerują
W rytm piosenki podrygują
"Godzina piąta minut trzydziesci
Kiedy pobudka zagrała
Grupa rezerwy szła do cywila
Nie jedna panna płakała"
Chodżmy dziadku z tej parady
Nie chcę widzieć tej brygady
Wszyscy oni to gwardzisci
Z PRLu rezerwisci. 

Oszedł więc Weteran stary
Co miał stare okulary
Pomyslał z przykroscią sobie
O kolegach co spią w grobie
Zerwał medal swej Brygady
Wstydząc się tej maskarady
Ocierając łzę ukradkiem
Odszedł wnuczek ze swym dziadkiem.

<<<<<<<<<<Post przeniesiony z wątku Twórczość Forumowiczów>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
     nowy

J.Piłsudski

#22 11.30.2010 00:01:22

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Tak, w tej walce o "kawałek" zapominamy często o wnuczkach, którzy maja coraz mniej ochoty w partycypowaniu.
Dlaczego, miły kolego, dlaczego?

That’s all, folks

#23 11.30.2010 00:27:21

nowy

zoomboy napisał:

Tak, w tej walce o "kawałek" zapominamy często o wnuczkach, którzy maja coraz mniej ochoty w partycypowaniu.
Dlaczego, miły kolego, dlaczego?

Gdy widzą tych nowych 'weteranów', nierzadko w swych domach oraz jak sądzę całe to podejście, aktorstwo bez jakiego kolwiek szacunku dla tych Prawdziwych Weteranów to jest  to znieczulenie młodych prowadzące do niechęci w partycypowaniu, o którym piszesz. I jeszcze ten płot, parkan, który postawili wokół siebie, ci co wiedzą lepiej jak kierować, obchodzić, dowodzić, organizować itp.To też zniechęca.

J.Piłsudski

#24 11.30.2010 07:27:14

Matka Teresa
Totalnie Rozgadany

Interesujące jest to że w całej tej polonijnej karuzeli działają ci sami ludzie. Spójrzmy na naszego głównego animatora, ma swoje macki wszędzie; w RR(działającym za pieniądze członków unii), Unii Kredytowej, Kongresie Polonii i jeszcze na domiar został weteranem po 6 dniowej (?) służbie wojskowej. Czy należy do Złotej Róży?
Te same podobieństwo można zauważyć u kilkunastu jeszcze osób, które nastrajają te polonijne skrzypce.
Czy to rzeczywiście pomoc i troska o Polonie, czy tez zabezpieczenie własnych korzyści materialnych i kontrola nad posiadłościami, które powinny należeć i służyć Polonii.

Madmax, prawdopodobnie nie należysz do "Ivy League" i nigdy pełnoprawnym "weteranem" nie zostaniesz. Pogódź się z tym. Potrzebny jesteś do roboty, politykę zostaw 'weteranom".

I am a little pencil in the hand of a writing God who is sending a love letter to the world.

#25 11.30.2010 08:06:29

JCP

Zwroccie uwage na talenty manipulacyjne grupy o ktorej wyzej. Zajeli pozycje tych, co rzekomo ciezko pracuja dla Polonii. Zastosowali interesujace chwyty aby uzaleznic od siebie miernote. Kogokolwiek kto chcialby cos zrobic, zmienic, nawet wstapic w ich szeregi nazywaja buntownikami i przez tube pluja na nich do skutku. Twierdza, ze nie wiadomo skad sie wzieli i nic dla Polonii nie zrobili. Kolko zamkniete. Przyjmuja tylko tych co maja te same "idee". Jakie? No wlasnie, jakie to sa te cele gornolotne i ta pomoc Polonii. Kilka przykladow to Weterani, Orchard Lake, itp. Czyli glowne macki. Zadziwiajaco cicho jest o organizacjach typu Piast nawet mimo ochoty niektorych do rozbujania tematu-temat ucichl. Ucichlo nawet lojalne forum. To sa tzw. preferencje i wladza. Ale przede wszystkim to jest biernosc i sluzalczosc w imie falszywie pojmowanej przyjazni. To mniej wiecej tak jak z hucznymi slubami i jeszcze huczniejszymi rozwodami w niedalekiej przeszlosci. Te same malpy i ten sam cyrk(to przenosnia). Wzajemna pomoc w imie tej samej, starej, sprawdzonej nuty. Jak sie nie nauczysz klaskac tymze wlasnie, to masz tylko 2 drogi: toczyc boj w pojedynke lub odejsc i zajac sie swoim pieknym zyciem. Tu jest prawo wyboru. A ci co pluja beda tak pluli az utopia cie i ciagle pod plaszczykiem dobra Polonii. Co to jest ta nasza Polonia w Detroit? Jakie sa jej cele i program? Gdzie to jest napisane? Kto rzadzi? Kto slucha i kto jest poddanym? W imie czego i ile? To nasza cecha-nie lubimy sie narazac i kochamy byc lubiani i akceptowani. Za ta cene tracimy wlasne "ja". Pamietam dyrektora unii ktory z obawy utraty przyjazni zmienil kolor futra. Nie kryl tego, nie znioslby odtracenia w imie wlasnego zdania. Lepiej sie poddac i byc na topie niz samotnie walczyc i byc zgnojonym. Pamietam tez osoby, ktore nazywaly unie "mafia", ktora zniszczy za sprzeciw. Mamy tego plon. Pogardzono nawet 5000 zielonych. W imie lojalnosci dla wladzy? W jakim kierunku tak podazaja?

Stopka forum