Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

• Index
  •  » Inne
  •  » Dlaczego rodzice powinni uczyc dzieci mowic po polsku

#26 08.16.2010 16:44:13

Kamila
Rozgadany
Od: Sterling Heights
Serwis

Re: Dlaczego rodzice powinni uczyc dzieci mowic po polsku

Moje dziecko bedzie mowic tylko po polsku do momentu, kiedy zacznie szkole amerykanska. Dokladnie nie napisze, po co i dlaczego, dla mnie to jest po prostu mus. Dla dziecka dodatkowa umiejetnosc. Pracuje w miejscu gdzie widuje przypadki, kiedy dziecko nawet jak sie stara mowic do rodzica po polsku zyskuje odpowiedz lamanym angielskim! SZOK! Zaniedbanie po prostu.............

Mysle, ze u mnie to przyjdzie latwo, cala rodzina i znajomi praktycznie wszyscy polacy. Bajki, ksiazki juz dla dziecka zbieram. Dziadkowie nie umieja niestety po angielsku zbytnio. Moj caly dom ogolnie pachnie polskoscia z kazdej strony smile  Chce aby moje dziecko miala dziecinstwo jak najbardziej zblizone to takiego jakie mialam ja wiec i tej polskosci szukam wszedzie gdzie sie da smile

#27 08.16.2010 16:45:21

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Nowy, wiem i przepraszam.  Chcem sie upewnic ze to co podam bedzie zuwazone jako fantastyczna informacja.  Poza tym chce zorientowac sie czy ludziom na tym temacie zalezy i czy orientuja sie o korzysciach uczenia jezyka polskiego.  Kontaktuje sie takze z nauczycielami polskiego o ich wiedze tego tematu.  Chcialbym tylko 3 wiecej opinii.
Czy mozesz podac swoja?  Nawet jesli nie masz dzieci (nie wiem) jakie sa twoim zdaniem przyczyny na nauke polskiego?.  Dzieki za mile slowa za wierszyk o tobie.  Pobilem swoj rekord bo napisalem go w 2 minuty.  Sama reka pisala, jak w transie.

Look761, czy sie nauczyla?.  Napewno tak i to swietnie.  Czy mam racje?

#28 08.16.2010 16:45:23

Kamila
Rozgadany
Serwis

O nie ma edycji, wiec dodam tylko, ze zanim trafilam do tego watku, dalam ogloszenie i wspomnialam, ze szukam polskiej niani, lub jakiejs przyjemnej pani, dla mojego dziecka... Po prostu nie wyobrazam sobie inaczej narazie.

#29 08.16.2010 16:50:42

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Kamila, dziekuje za zajrzenie do tego watka.  Ty jestes osoba ktora najbardziej skorzysta z wiadomosci ktore przekaze na temat fantastycznych "benefitow" uczenia jezyka polskiego.  Podziel sie potem twoim wrazeniem.

#30 08.16.2010 16:51:59

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Tylko dwie osoby wiecej.

#31 08.16.2010 16:52:48

Kamila
Rozgadany
Serwis

A w jaki sposob zamierzasz je przekazac i kiedy ?
Mam nadzieje, ze sa to naprawde benefity, a nie sarkastycznie, bo przeciez tyle rodzicow mowi, ze nie powinno sie dzieciom zawracac glowy dwoma jezykami............... eh

#32 08.16.2010 16:54:10

madmax
Niezaprzeczalna Legenda Forum

MI2L8 czy slyszales kiedys o tzw jezyku " pidzym "   kiedys czytalem ciekawy artykul , chyba to byl Dziennik z  New Yorku . Kazda nacja  nie anglojezyczna generuje taka forme generuje . Jest to polaczenie dwoch jezyk   na przykladzie " Ide do Story na konrerze ulicy poszapowac troche "

dodam jeszcze jeden wzny punkt   , "babcia " by mnie sprala ( belfer od polskiego ) ,za to ze z wnuczkami nie moze sie porozumiec  cool

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#33 08.16.2010 16:54:26

triopoko
Partner do rozmowy

Kamila jesli chcesz skontaktuj sie ze mna na priv. Mam swietna nianie POLKA 100% wspaniale mowi po polsku byla nauczycielem wiele lat, ponadto jest to pierwsza niania  ktora tak wiele nauczyla mojego sys gdy ja jestem w pracy. Jezeli chcesz skontaktuj sie ze mna dam Ci namiary.

#34 08.16.2010 17:02:35

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Droga Kamilo, nie jestem harcezem ale slowo honoru jest mi bardzo wazne.  Juz osiagnalem swoj jeden cel.  Informacje ktore podam sprawia ze bedziesz szukala krzeslo myslac o tym jak ty "uzbrajasz" swoje dziecko na przyszlosc.  Kompletna rewelacja, zapewniam.  Juz teraz mysle o napisaniu artykulu do TP.  Ale najpierw dowiedza sie forumowicze.  Tylko dwie osoby wiecej do wyrazenia opinii.  Dlaczego nauka polskiego jest tobie wazna?  Moze goscie tego forum wlacza sie do dyskusji?

#35 08.16.2010 19:09:28

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Kamila, definitywnie postaraj sie o "polska" nianie.  Szczegolmie bedziesz to chciala zrobic bo ogloszeniu informacji o korzysciach uczenia jezyka poskiego.  Potrzebuje wypowiedz jeszcze tylko dwoch osob.

#36 08.16.2010 19:26:06

madmax

pisze za mojego sasiada  Roberta , jezeli sie to liczy
extra kredyty na studiach
lepszy start  podczas poszukiwania pracy
Mozliwosc pracy w Polsce czy tez w Europie

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#37 08.16.2010 19:28:57

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Fajnie.  Jeszcze tylko jedna osoba a potem rewelacje.

#38 08.16.2010 20:24:18

Look761

MI2L8 o tak córka skończyła studia zrobiła magistra i pracuje w służbie zdrowia.

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#39 08.16.2010 20:30:29

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Kamila napisał:

Moje dziecko bedzie mowic tylko po polsku do momentu, kiedy zacznie szkole amerykanska. Dokladnie nie napisze, po co i dlaczego, dla mnie to jest po prostu mus. Dla dziecka dodatkowa umiejetnosc. Pracuje w miejscu gdzie widuje przypadki, kiedy dziecko nawet jak sie stara mowic do rodzica po polsku zyskuje odpowiedz lamanym angielskim! SZOK! Zaniedbanie po prostu.............

Mysle, ze u mnie to przyjdzie latwo, cala rodzina i znajomi praktycznie wszyscy polacy. Bajki, ksiazki juz dla dziecka zbieram. Dziadkowie nie umieja niestety po angielsku zbytnio. Moj caly dom ogolnie pachnie polskoscia z kazdej strony smile  Chce aby moje dziecko miala dziecinstwo jak najbardziej zblizone to takiego jakie mialam ja wiec i tej polskosci szukam wszedzie gdzie sie da smile

Kamila, nie staraj się trzymać dziecka w 'akwarium". Wbrew naszym (dorosłym) przekonaniom, dziecko będzie z łatwością posługiwało się dwoma językami. Twoja rola będzie w pewnym sensie "wymuszanie" języka polskiego, ale taka jest rola rodzica. Nie izoluj dziecka od angielskiego, wierz mi, ze dziecko jest w stanie przyswoić oba języki jednocześnie. Będziesz zaskoczona jak łatwo będzie wybierało ten "prawidłowy" w rozmowie zależnie od języka użytego przez rozmówce.
Wiem to z doświadczenia.

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#40 08.16.2010 20:34:58

madmax

zoomboy napisał:

Kamila napisał:

Kamila, nie staraj się trzymać dziecka w 'akwarium". Wbrew naszym (dorosłym) przekonaniom, dziecko będzie z łatwością posługiwało się dwoma językami. Twoja rola będzie w pewnym sensie "wymuszanie" języka polskiego, ale taka jest rola rodzica. Nie izoluj dziecka od angielskiego, wierz mi, ze dziecko jest w stanie przyswoić oba języki jednocześnie. Będziesz zaskoczona jak łatwo będzie wybierało ten "prawidłowy" w rozmowie zależnie od języka użytego przez rozmówce.
Wiem to z doświadczenia.

nie zgodze sie z toba , czym dluzej w akwarium tym latwiej nauczyc sie plywac , Mowie o jezyku polskim .

#41 08.16.2010 20:52:16

Look761

Według mnie zoomboy i madamax mają rację.
Pisząc na podstawie mojej trójki córka wychowana w "akwarium" miała kłopoty na początku po pójściu do angielskiej szkoły klopoty i przeżywała stress,następna dwójka też wychowywana w "akwarium" już nie miała tego problemu ponieważ już znała trochę angielski od córki .Dzieci już między sobą rozmawiały i po polsku i po angielsku.
Teraz widzę że wszystkie już w dorosłym świecie znają polski ale córka najlepiej mowi po polsku (jak pisałem wcześniej wszystkie  chodziły do polskiej szkoły harcerstwa i na religię w języku polskim)

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#42 08.16.2010 21:25:35

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Sprawdzam internet przed pojsciem spac i czekam do jutra na jeszcze jedna osobe do zakomentowania.  W miedzyczasie Max, Zoomboy i Look761 moze niewiecie jaka macie racje.  Najwazniejsze jest, i to jest przeciwko logice wielu ludzi ze jesli chodzi o dobre opanowanie jezyka polskiego, dziecko powinno uczylo sie najpierw jezyk polski a angielski jako obcy jezyk.  Potem i tak beda lepiej mowily po angielsku, jezyku szkoly, telewizji i otoczenia.  Kluczem wszystkiego jest umozliwianie dzieciom uczenia sie dwoch jezykow naraz, jak stwierdzil Zoomboy.
Ale to co wam wyjawie jest jeszcze ponad to wszystko, naprawde nie do uwierzenia ale jednoczesnie udowodnione
naukowo.  Cos w rodzaju E = mc2 jezykoznastwa.

#43 08.17.2010 04:41:14

nowy

MI2L8 napisał:

Nowy, wiem i przepraszam.  Chcem sie upewnic ze to co podam bedzie zuwazone jako fantastyczna informacja.  Poza tym chce zorientowac sie czy ludziom na tym temacie zalezy i czy orientuja sie o korzysciach uczenia jezyka polskiego.  Kontaktuje sie takze z nauczycielami polskiego o ich wiedze tego tematu.  Chcialbym tylko 3 wiecej opinii.
Czy mozesz podac swoja?  Nawet jesli nie masz dzieci (nie wiem) jakie sa twoim zdaniem przyczyny na nauke polskiego?.  Dzieki za mile slowa za wierszyk o tobie.  Pobilem swoj rekord bo napisalem go w 2 minuty.  Sama reka pisala, jak w transie.

Look761, czy sie nauczyla?.  Napewno tak i to swietnie.  Czy mam racje?

Moja opinia? OK.
Powiem tak. Miałem dużą blokadę do j. angielskiego i zawsze mnie wkurzało jak spotykali się gdzies Polacy i rozmawiali na siłę w jezyku angielskim. Dla mnie to była pewnego rodzaju 'zdrada' ideałów.
Dziecko? No tu była zupełnie inna sprawa. Tak, gdy poszło do szkoły, dobrej szkoły, w ciągu miesiąca widziałem takie postępy, że postanowilismy o jeszcze jednym obcym języku. Tym razem hiszpańskim. Jestem zdumiony przyswajaniem obcego słownictwa ale 'czym skorupka za młodu nasiąknie.......' . I trąciła. Zaczeło się, słucha i rozmawia w j. polskim a mysli w j. angielskim. Teraz jest walka o dodanie tego co było a co zaczyna tracić. Czy się uda ? Nie wiem. Walczę.

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

#44 08.17.2010 05:23:14

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Mamy 10 osob dzieki wypowiedzi Nowego.  Dzisiaj, wieczorem zaczne opisywac, w skrocie, geneze przez ktora przeszlem dochodzac do niedawnych realizacji o nauce jezyka polskiego.  Na poczatku wazne jest zaznaczyc ze nigdy bym nie skojarzyl i nie poszukiwal informacji gdyby nie niedawna dyskusja tu na Forum na temat: dlaczego trudno jest "przyciagnac" mlodych ludzi do polskich organizacji.  Zastanowialem sie na ten temat gdy nagle idea zalsnila w glowie.  Jezeli Polonia znaczy spolecznosc mowiaca po polsku to tez znaczy ze potrzebni sa mlodzi ktorzy mowia po polsku.  Ale czy sa uczeni polskiego? i w jaki sposob mozna zachecic rodzicow do nauki swoich dzieci polskiego? Zaczalem szukac, laczyc to co czytalem 30 - lat temu z niezwyklym eksperymentem mojej corki i ku memu olbrzymiemu zdumieniu dokonalem przypadkiem wielkiego  odrycia z ktorym podziele sie tu na Forum.  Zatkalo mi oddech tak jak to zrobi innym.   Do wieczora.

#45 08.17.2010 09:37:10

enygma00
Partner do rozmowy

MI2L8 napisał:

Zatkalo mi oddech tak jak to zrobi innym.   Do wieczora.

Ja juz od wczoraj nie moge oddychac. Boje sie ze do wieczoru nie wytrzymam. Dusze sie, robi sie ciemno przed oczami... Zegnam swiat...

(A szkoda, bo tyle chcialabym jeszcze w zyciu zrobic. Miedzy innymi, skonczyc przemalowanie kuchni...)

#46 08.17.2010 11:32:32

madmax

Milo bylo cie wirtualnie poznac enygma00 .  Niech ci kuchnia lekka bedzie cool

#47 08.17.2010 12:28:46

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Dobrze usmialem sie czytajac posty enygma i madmax.  Czasami sprawdzam forum w przerwie od pracy.
Dziekuje.

#48 08.17.2010 19:58:34

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Podaje informacje, rewelecyjne moim zdaniem, tak jak obiecalem.

Kazde teraz slowo bedzie wazne bo temat nauki dzieci jezyka polskiego poza checia i impulsami wymaga
azeby uzyskac maksymalne i trwale rezultaty pewnego filozoficznego podejscia.  Podam te dwie zasady, majac nadzieje ze beda stosowane ale wiedzac ze tylko niektorzy dlugodystansowcy wsrod nas zastosuja je kompletnie.  Dla mnie i mojej zony one byly krytycznie wazne do wychowania dzieci i nauczenia polskiego ale takze do ich swobody kulturalnej i pewnej dumy ze swego pochodzenia.

1.  Jakosc naszych wymagan bezposrednio ksztaltuje jakosc naszych osiagniec
2.  Wszystko co spodziewamy sie od naszych dzieci, najpierw wygagac od siebie.

Twe dwie zasady sa niezwykle skuteczne ale musza byc praktykowane codziennie i bez zadnych wyjatkow przez obojga rodzicow. 

Jesli chodzi to temat korzysci znajomosci jezyka polskiego ktore dzisiaj wyjawie chcialbym pokrotce przedstawic
rozwoj mojej wiedzy na ten temat bo to pomoze glebiej zrozumiec fantastyczne konkluzje.

Otoz w marcu 1981 przeczytalem w Psychology Today artykul ktory zrobil na mnie olbrzymie wrazenie pt.
"Do Bilingual People Think Differently?"  Artykul przedstawil kilka teorii o metodach rozumienia slow przez ludzi znajacych dwa jezyk.  Oni patrza na slowa semantycznie i analizuja ich znaczenie.  Ci ktorzy poznali drugi jezyk pozniej w zyciu (tak jak ja) dostrzegaj bardziej wyglad slowa i dopasowuja je do odpowiedniego uzycia.  Dla mnie to swiadczylo ze jesli chodzi o wychowywanie naszych dzieci lepiej jest zaczac jak najwczesniej bo dziecko nauczy sie nie tylko uzywac dwa jezyki intuicyjnie ale ze posiadac bedzie lepsze mozliwosci intelektualne. 

Teraz przeskakujemy do roku 2000.   Corka bedac w 10-ej klasie zadecydowala ze chacialaby pracowac nad swoim
projektem naukowym (science project) azeby jej przyszla aplikacja na studia wygladala bardziej impresywnie.
Wtedy zasugerowalem ze moze zbada zagadnienia poruszone w powyzszym artykule.  Zrobila, wygrala rozne nagrody, nawet na skali swiatowej w kompetycji ze studentami z 43 krajow. 

Zacytuje z opisu w magazynie o psychologi.  To wytlumaczy jak moja 16-letnia corka wplynela na rozwoj zrozumienia tego calego tematu.  Bez niej nie byloby "mego odkrycia"

"(Imie corki) earned prize for her project exploring whether bilinguals had better cognitive skills than monolingual peers.  Her interest in the topic stemmed from her own history.  She became bilingual in kindergarten when she learned English after speaking Polish for her first five years.  Her father always told her the reason she excelled in English and Spanish classes was because she grew up bilingual.  She wanted to see for herself.  In her study 50 girls, half of them bilingual, she looked at meta-linguistic ability, basic verbal memorization, foreignh language acquisition and field dependence.  On average bilinguals scored 8.6 percent higher than monolinguals.   They particularly shined in their average rate of memorization, which was 56.9 percent higher than monolinguals."

A wiec, wedlug rezultatow projektu dzieci znajace dwa jezyki zapamietuja o 57% szybciej.  To samo w sobie jest niezwykle wazne.

A teraz co podam laczy sie z tym powyzej a jednoczesnie udowadnia jej konkluzje.  To jest to na co czekasz i co jest
fantastyczna wiadomoscia.  Otoz w skrocie:

Kiedy przeprowadzono tzw brain scans (elektroniczne zdjecia) osob ktore nauczyly sie jezyk wloski jako obcy jezyk
przed wiekiem 5-ciu lat i porownano zdjecia tych znajacych tylko wloski okazalo sie ze mozgi tych pierwszych sa wyrazniej bardziej solidne (denser).  To wytlumacza dlaczego dwujezykowcy lepiej pamietaja.  Ich mozgi zawieraja wiecej neuralnych konekcji stworzonych w czasie gimnastyki umyslowej jaka jest uczenie sie dwoch jezykow w tym
samym czasie.  Szczegolnie zmianami dotknieta jest lewa polkola odpowiedzialna za komunikacje, mowe i pamiec.

Zanim podam link na ten temat prosze sobie zdac sprawe z tych fantastycznych implikacji.

1.  Teorie o pozytywnych benefitach uczenia dwoch jezykow sa teraz udowodnine .
2.  Rodzice moga, po urodzeniu dziecka, zmienic strukture dziecka mozgu i stworzyc korzysci trwajace cale zycie.
3.  Rodzice moga zapewnic umyslowe korzysci i zalety swemu dziecku trwajace cale zycie.
4.  To dziecko, szanse sa, zawsze bedzie docenialo wklad rodzicow do jego rozwoju
5.  Rodzice moga zwiekszyc powaznie kompetentyjnosc swego dziecka w szkole i w zyciu.

To juz nie sa teorie ale udowodnine fakty.  Po wiecej informacji podaje:

http://www.webmd.com/parenting/news/200 … rain-power

Teraz zapraszam do dyskusji.  Dziekuje wszystim za poprzednie wypowiedzi.

#49 08.17.2010 20:06:32

madmax

Gratulacje dla Renaty , napisze  cos pozniej bo temat obszerny

#50 08.17.2010 20:09:33

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Madmax, czy zauwazyles ze nie chce ja indentyfikowac ane tez siebie, mimo ze kilka osob mnie zna

• Index
  •  » Inne
  •  » Dlaczego rodzice powinni uczyc dzieci mowic po polsku

Stopka forum