Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

• Index
  •  » Inne
  •  » Dlaczego rodzice powinni uczyc dzieci mowic po polsku

#1 08.10.2010 22:34:21

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Dlaczego rodzice powinni uczyc dzieci mowic po polsku

Jestem w posiadaniu niezwykle perswazyjnej informacji na temat korzysci uczenia dzieci jezyka polskiego.
Ciekawy jestem najpierw dowiedziec sie (forma ankiety) jakie sa powody/przyczyny do uczenia polskiego wedlug czytajacych te slowa forumowiczow.  Z gory dziekuje.

#2 08.11.2010 11:40:15

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA

Re: Dlaczego rodzice powinni uczyc dzieci mowic po polsku

Żeby bezkarnie urągać "tubylcom"? smile
Kiedyś słyszałem chińskie przysłowie; jesteś tyle razy człowiekiem iloma jerzykami się posługujesz.
Spodobało mi się do tego stopnia, ze zapamiętałem.
Starsza córka język polski "przywiozła ze sobą", młodszą musieliśmy zmuszać do nauki u p. Paszek. Teraz jest nam wdzięczna, szczególnie jest dumna ze swoich umiejętności kiedy jedzie z wizyta do Polski.

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#3 08.12.2010 10:06:24

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Jako przyklad, w naszym domu nigdy do naszych dzieci nie mowilismy po angielsku a tylko i wylacznie po polsku.
Dzieci przed przeszkolem nigdy do nas nie mowily po angielsku.  Po 3-4 tygodniach zaczely do nas mowic swietnym angielskim ktorego uczyly sie wlasciwie jako obcy jezyk od znajomych i TV.  Potem sobotnie szkoly przez 14-scie lat sprawily ze mowia bardzo dobrze po polsku.  Ciekawie jak inni podchodzili do nauki polskiego i co bylo motywacja rodzicow.  Zapewniam ze ten temat bedzie mial olbrzymi i pozytywny wplyw na wszystkich (szczegolnie mlodych dzieci) rodzicow.

#4 08.12.2010 11:17:42

Łukasz Witkowski
Były Administrator

MIZLB - czekam z niecierpliwością. A Ty zamiast opisać wszystko ze szczegółami nadal podgrzewasz atmosferę :-)

#5 08.12.2010 18:05:32

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Lukasz, tu nie chodzi o podgrzewanie.  Zauwazylem dawno temu ze ludziom trudno przyjac nowe wiadomosci i koncepty bez przyznania sie do swego obecnego zrozumienia.  Powiem ci co dowiedzialem sie od rozmow z ponad
setka rodzicow i nauczycielami polskiego.   

Polski powinno uczyc dlatego ze:

1.  To nasz patriotyzm to wymaga.
2.  Bo im to sie przyda w zyciu
3.  Bo beda mogli pojechac do Polski i czuc sie swobodniej
4.  Bo moga dostac "kredyty" na uniwersytecie
5.  Bo bez tego Polonia przestanie istniec

Wszystkie powyzsze przyczyny sa bardzo dobre.  Zachecam do podzielenia sie z twoimi/waszymi
przyczynami.  Czekam na indykacje naszych motywow.  Potem wyjawie te ostatnie dane.

Oczywiscie sa tacy ktorzy nie dbaja o nauke polskiego uwazajac ze to tylko zwolni proces wlaczania sie do amerykanskiego spoleczenstwa i ze moze wplynac nagatywnie na szansy sukcesu w zyciu.  Chcialbym takze uslyszec od takich osob.  Zachecam do szczerej dyskusji i wymiany zdan.

#6 08.12.2010 18:12:17

madmax
Niezaprzeczalna Legenda Forum

wszystkie punkty sa ok , trudno cos dodac .Jakos nie mge sobie wyobrazic aby nie mowic do swoich dzieci w innym jezyku.

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#7 08.12.2010 18:29:01

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Dziekuje, Max.  Czy mozna marzyc o 19-tu innych wypowiedziach?.  Jakie byly/sa twoje motywacje do nauki albo do nieuczenia twoich dzieci jezyka polskiego.  Zapewniamn, nie ma zlych odpowiedzi.  Z drugiej strony, ten temat i dyskusja, mam wrazenie, jest niezwykle nowotarska na skale krajowa i swietnym wykorzystaniem internetu.

#8 08.12.2010 19:02:27

madmax

w moim przypadku jest to troche skomplikowane  , i tu musze dac duzy kredyt mojej ex , ktora notabene nie jest Polka ale pochodzi z Bulgarii. Tak jak widac pomieszanie jezykow  trzeciego stopnia. Jednak udalo sie zachowac polski jezyk jago wiodacy , chodz nie mialbym zalu aby corki mowily takze po bulgarsku ( a stad niedalego do macedonskiego itp)
Starsza corka zaczyna coraz bardziej doceniac to ,ze mowi plynnie po polsku  a i mam nadzieje ,ze i mlodsza tez z czasem to zrozumie. Prawde mowiac to wydaje mi sie ,ze posrod nacjii emigrantow to nie jest az tak zle ,lecz wszystko moze sie zmienic. Kiedys wspominalem o niejakim  sp Chesterze , ktory na Michgan Ave i na rogu Central prowadzil sklep z polskimi kartkami swiatecznymi. Gdy poznalismy sie blizej okazalo sie ,ze ten czlowiek nigdy nie byl w Polsce ani jego rodzice a wladal czysta polszczyzna a na dodatek nieraz sluzyl pomoca w wypelnianiu form itp pobliskim biurze podrozy , Darpol Travel.

Jezeli marzysz o 19 wypowiedziach musialbys dodac   do tematu cos o Unii  lub PR  bo to moze by zachecilo ludzi do dyskusji

"Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi."

#9 08.12.2010 19:23:34

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Max, dziekuje za slowa od i do serca. 

Mam nadzieje ze znajde 19 innych chetnych do wziecia udzialu.  Mowie wam, na moj honor, ze korzysc bedzie ponad wszelkie oczekiwania.  It will blow you away.  I tu zwracam sie do Zoomboya.  Jestes zdolny to wyszukania tych danych ktore obecnie wsrod Polonii sa niezwykle utrzymanym sekretem.  Ale poczekaj na przewidziana dyskusje.
Informacje ktore ewentualnie przekaze moga, BEZ PRZESADY, zmienic zycie rodzicow ktorzy maja male dzieci albo planuja miec dzieci. 

PS Max,  mieszkalem kiedys w tej okolicy i znalem Pana Czeslawa.  Dzieki.

#10 08.12.2010 21:10:15

JCP

Ten temat byl juz tu poruszany, chyba w watku organizacji polonijnych. Uwazam, ze to wielki skarb, ktory oferujemy dzieciom poprzez pielegnowanie w nich naszej ojczystej mowy. Szczegolnie te, ktore urodzily sie na tej ziemi, a ktore czasami buntowaly sie przeciwko mowieniu po polsku. Kiedy dorastaja-sa szczesliwe i wdzieczne nam za wytrwalosc. Moj syn mowi bez akcentu po polsku i swietnie pisze. Corka mowi, gorzej z pisaniem, ale daje rade. Dzieci mojego brata nie mowily po polsku. Brat w zlosci na system opuscil kraj w 1980 roku i podjal niewlasciwa decyzje o nie nauczaniu jezyka polskiego dziewczynek. Dzieci spotkaly sie pierwszy raz po wielu latach w Polsce. Australijki z podziwem sluchaly jak wszyscy potrafia sie porozumiec po polsku, a one nie. Dzis takze daja sobie rade, ale mialy pretensje(i sluszne) do swoich rodzicow. Uniwersalne powody podales MI2L8, a takze im wiecej czlowiek wie, im wiecej zna jezykow, tym bardziej interesuje sie swiatem i innymi kulturami. Jest tez chyba bardziej tolerancyjny i potrafi sie bardziej zaadoptowac do roznych warunkow i sytuacji. Kazda metoda, czy to harcerstwo, czy zespoly artystyczne, sportowe, czy szkoly uczace tu jezyka polskiego- jest dobra, bo kontakt z grupa mowiaca tym samym jezykiem jest tez forma zachety i przynaleznosci.

#11 08.13.2010 11:17:14

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Kto nastepny?  Jakie sa/byly twoje powody do uczenia albo nie uczenia jezyka polskiego?

#12 08.13.2010 11:24:39

JCP

Jest tez tak, ze rodzice ktorzy przyjezdzaja z Polski bez znajomosci angielskiego, nie maja innej mozliwosci jak tylko porozumiewanie sie z dziecmi w ojczystym jezyku. Sila rzeczy wiec wszyscy mowia w domu po polsku. Nastepna kolej rzeczy jest taka, ze to wlasnie dzieci pomagaja rodzicom w zalatwianiu wielu spraw i w funkcjonowaniu tutaj. Bo po kilku miesiacach uczeszczania do szkoly opanowuja nowy jezyk doskonale i nie maja barier takich jak dorosli.

#13 08.13.2010 15:13:42

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Kto nastepny?  Jakie sa/byly twoje powody do uczenia albo nie uczenia jezyka polskiego.  Ten temat ma krytycznie
wazny wplyw na rozwoj twego dziecka.  Chcialbym uslyszec od osob niebioracych jeszcze udzial w dyskusji.

#14 08.14.2010 15:13:45

Matka Teresa
Totalnie Rozgadany

Nie trzeba tu wielkiej filozofii, nie wyobrażam sobie aby moje dziecko nie mówiło w języku moich rodziców i nie potrafiło się z nimi porozumieć. Nie ważne jaki kraj wybraliśmy do życia, naszym obowiązkiem jest przekazać dzieciom język ojczysty naszych ojców.
Nic nas nie może usprawiedliwić; ani brak czasu, kariera, natłok informacji w języku kraju w którym mieszkamy, my jestesmy odpowiedzialni za te misje. W przyszłości dzieci te które znają jezyk podziękują rodzicom, te natomiast których rodzice zlekceważyli to, będą miały do nich pretensje.
Mamy doskonały przykład naszego "Rocky"Raczkowski.Czy nie jest to wspaniale, ze może powiedzieć kilka zdań do swoich rodaków w ich języku, i jak dumna musi być z tego  jego mama.

I am a little pencil in the hand of a writing God who is sending a love letter to the world.

#15 08.14.2010 15:21:47

madmax

doskonaly przyklad MT sluchajac go w PR dzisiaj rano rzeczywiscie bylo przyjemnie a wszczegolnosci gdy zadawano mu pytania po angielsku a on doskonale na nie odpowiadal po Polsku . Zmotywowany tym watkiem wropwadzilem zakaz tekstowania do Taty dla moich corek. A co niech im z glowy nie wychodzi

#16 08.14.2010 15:30:08

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Mamy 4 wypowiedzi na temat przyczyn/korzysci nauki jezyka polskiego.  Czekam na innych.  Informacje ktora podam bedzie dla wszystkich wielka nagroda.

#17 08.14.2010 19:14:28

Look761

Może w takim razie coś ja napiszę.
Nasze dzieci też posyłaliśmy do polskiej szkoły w każdym tygodniu woziliśmy je do szkoły i na zbiórki harcerskie cała trójka przeszła przez to.Myślę że dużą wadą była nauka religji tylko w języku polskim.Po skończonym HS i pójścia na studia lub do wojska zaczęli zaniedbywać kościół tłumaczyli się żę nawet nie wiedzą jak się spowiadać w języku angielskim.Dwoje założyło rodziny weszli w amerykańske życie mieszkają z dala od Poloni żyją amerykańskim życiem.Z nami rozmawiają po angielsku my przeważnie odpowiadamy po polsku rozumieją nas ale wygodniej jest im mówić po angielsku.Najmłodszy syn kawaler po skończeniu studiów mieszka w Kaliforni tam pracuje i jeżdzi po świecie oddelegowywany z pracy.

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#18 08.14.2010 22:44:32

MI2L8
Totalnie Rozgadany

A wiec, jezeli moge podsumowac, dzieci byly uczone jezyk polski bo to jest obowiazkiem rodzicow ktorzy znaja jezyk polski i to od siebie wymagaja.  Wszystkie bardzo dobre przyczyny.  Mamy juz 5 osob ktore sie wyrazily na ten temat.  Orginalnie pisalem o 20-stu osobach.  Teraz tylko czekam na dodatkowe 5 osob jako wskaznik zainteresowania tematem nauki polskiego.  Potem podam informacje ktore wstrzasna wszystkich radosnie i otworza oczy na cos zupelnie cudownego.  Nie przesadzam bo to bedzie niespodzianka ponad oczekiwanie wielu osob.
Jako tylko tzw. "hint" - moje dziecko wygralo tzw. Grand Science Award bedac w szkole sredniej i opracowujac ten temat a takze kilka miedzynarodowych nagrod.  Dzisiaj jest jeszcze wiecej informacji na podstawie ostatnich badan.   Ja sam nie moge sie doczekac ogloszenia tego wszystkiego.

#19 08.14.2010 23:11:49

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Pytanie do "Kamily"  azeby zachecic wiecej wypowiedzi.  Gdybys miala dziecko/dzieci czy bys chciala uczyc je mowic po polsku i dlaczego to jest wazne?

#20 08.15.2010 20:16:49

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum

Kim jest "Kamila"?

That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

#21 08.15.2010 20:59:58

triopoko
Partner do rozmowy

Moj synek ma 4 i pol roku. Mowi bardzo ladnie po angielsku i dobrze po polsku, sam jestem w szoku jakie trudne slowa wymawia. W domu rozmawiamy tylko po polsku, jak maly cos mowi do nas po angielsku to mowimy mu ze musi po polsku i to dziala. Moja zona codziennie czyta mu polskie bajki od dwoch lat, ja nagralem mu mnostwo bajek czytanych w jezyku polskim i uwielbia je sluchac, ponadto zawsze modle sie z synkiem w jezyku polskim i sa tego efekty. Kiedy postanowilismy z zona ze Maksio musi mowic w dwoch jezykach, robilismy wszystklo aby sie to powiodlo i sa efekty. Uwazam ze kazdy polak powinien uczyc swoje dziecko ojczystej mowy, kultury i szacunku do ojczyzny rodzicow. Jak wiecie wracam we Wrzesniu na stale do Polski i bardzo jestem wdzieczny mojej zonie i samemu sobie smile ze konsekwentnie uczylismy synka mowic bo  warto naprawde warto. Nie bede pisal o innych zaletach znania polskiego poniewaz juz wspomnieliscie o nich w innych postach.

#22 08.16.2010 06:31:53

ak
Serwis

może i ja wtrącę swoje trzy grosze:
- dla pierwszego pokolenia emigracji,  język polskie jest ojczystym językiem, stad dzieci nasze powinny znać język ojczysty przodków;
- nauczanie naszych dzieci języka polskiego zapewnia porozumienie z rodzinami mieszkającymi w Polsce (ciągle jeszcze);
- znajość języka polskiego przez nasze dzieci stanowi najlepszy dowód identyfikacji z narodem polskim;
- dla dzieci urodzonych i mieszkających poza granicami Polski, język polski jest językiem obcym, drugim w kolejności poznania, którym dziecko porozumiewa się, co ubogaca pod każdym względem;
- daje naszym dzieciom szanse studiowania w Polsce ( choc powszeche na uniwersytetach polskich stają sie studia w jęz. angielskim);
- nie mozna oddzielic poznawania języka polskiego od poznawania kultury polskiej, a więc korzyść wielkrotna ( film, literatura, historia, publicystyka, etc.;
- możliwość zatrudnienia w zagranicznych firmach majacych siedzibe w Polsce;
- nie ma żdanego powodu, aby uczący się języka polskiego mieli jakikolwiek  kompleks niższości, wręcz odwrotnie.

"Friends are flowers in the garden of life"

#23 08.16.2010 08:38:30

MI2L8
Totalnie Rozgadany

Zoomboy,  moze to byla Kamilia, byla uczestniczka na forum.  Chcialbym zachecic ja do podzielenia sie swoja opinia bo chyba jest mloda mezatka i dla niej ten temat dosc aktualny.  Tripoko i AK dziekuje za wyczerpujace posty.
Mamy juz 7 osob bioracych udzial w tej dyskusji.  Dochodze do wniosku ze ten temat jednak interesuje ludzi.  Niedlugo sami zobaczycie dlaczego ja staram sie, jak Lukasz napisal, rozgrzac ten temat.  Co wyjawie na ten temat
przejdzie wasze wszelkie oczekiwania.  Dla niektorych przeorientuje ich zycie.  Inni beda kompletnie zadowoleni ze znaja jezyk polski a niektozy beda uczyli dzieci mowic po polsku z nowym przekonaniem.  Jestem pewny w 100%. 

PS. Tripoko, niedlugo podana informacja pozwoli ci lepiej zrozumiec co sie dzieje z twoim synem.

Czy znajda sie 3 dodatkowe osoby do wyrazenia opinii: dlaczego wazne jest uczyc nasze dzieci jezyk polski?

#24 08.16.2010 13:34:57

Look761

Po wypowiedzi triopoko przypomniała mnie się moja córka która w wieku 6 lat poszła do szkoły angielskiej i przychodziła do domu z płaczem mówiąc że nigdy nie nauczy się angielskiego.

"Czy świat bardzo się zmieni , gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy , wkurwieni"

Jonasz Kofta

#25 08.16.2010 14:58:52

nowy

Obiecujesz i podgrzewasz a ja czekam.

"Kto za młodu nie był buntownikiem, ten na starość będzie świnią"
                                                                            J.Piłsudski

• Index
  •  » Inne
  •  » Dlaczego rodzice powinni uczyc dzieci mowic po polsku

Stopka forum