Ogłoszenie

Dear Friends,

It is with a heavy heart that we have decided to retire our beloved Forum Detroit. It has served the Polonia Detroit for over 10 years, and was a source of joy for many. However, after many months of inactivity, the time has come to bid it farewell.

Deepest and warmest thanks to all those who contributed to Forum discussions over the years, either by sharing their thoughts or reading those of others. Your presence and participation served as a building block of this online polish community.

Forum Detroit

  • Index
  •  » Finanse
  •  » Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)

#1 08.16.2009 19:22:21

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA
Zarejestrowany: 07.09.2007
Posty: 13193

Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)

http://img36.imagefra.me/img/img36/2/8/16/zoomboy/f_k0j8aotm_e45abd1.jpg

     
   

  „Gwiazda Polarna”, NR 7, 28 marca 2009

http://www.gwiazda-polarna.com/czytaj.p … =01-02.txt

Ratujmy Centrum Polsko-Slowianskie!

BOŻENA SAWA

Krzyczcie całą siłą płuc, transparentów, ulotek, apeli protestacyjnych, artykułów prasowych i listów do redakcji, nawet jeśli byliście w ponad 350-osobowej grupie, która w niedzielę 8 marca manifestowała przed siedzibą Centrum Polsko-Słowiańskiego na nowojorskim Greenpoincie, podczas zwołanego tam przez zarząd i Komitet Obrony CP-S „forum informacyjnego”, skandując: „Do dymisji!”, „Kamińska Out!”, „Cały Zarząd CP-S musi odejść!”, „Żądamy zwołania nadzwyczajnego zebrania!”

Krzyczcie, by się przebić przez ciszę. Ciszę marazmu, obojętności i niedoinformowania polonijnej społeczności, a także niewiarygodnie sprytnej polityki winnych. Ci ostatni – skompromitowana Rada Dyrektorów z Bożeną Kamińską na czele – właśnie ciszą reagują (który to już raz w trakcie swojej kadencji?) na żądanie 350 zgromadzonych na forum osób, by ustąpili i jednocześnie publicznie rozliczyli się z krzywdzącej Polonię działalności.

Żądania odpowiedzi na kilkanaście konkretnych pytań przedstawione zostały prowadzącej spotkanie Bożenie Kamińskiej na piśmie. Pytano między innymi:

„1. Jaki rent płaci pan Janusz Jóźwiak za pomieszczenie, w którym znajduje się TV?

2. Ile Janusz Jóźwiak płaci za mieszkanie w Centrum?

3. Jakie są zarobki (W2) supra Romana Bieńka?

4. Dlaczego w CP-S pracuje dwóch suprów? Dlaczego zamyka się programy w CP-S, a nie zwolni jednego z suprów, skoro (rzekomo) brakuje pieniędzy?

5. Ile pieniędzy zostało wydanych na prawnika Golda?

– Ile pieniędzy zostało wydanych na procesy z PSFUK?

– Ile pieniędzy zostało wydanych na proces broniący Wojtka Mleczko?

– Ile pieniędzy zostało wydanych na pozostałe procesy? Prosimy o podanie, w jakie procesy CP-S jest uwikłane.

6. Ile pieniędzy CP-S wydało w ubiegłym roku na samochód? Dlaczego Centrum zakupiło nowy samochód, jeżeli brakuje pieniędzy na programy? Dlaczego Centrum zakupiło drugi, nowy samochód, mając już samochód na stanie? Kto i do czego tego samochodu używa?

7. Dlaczego zostały zawieszone kursy na obywatelstwo, jeżeli z raportu za 2007 widać, że przynosiły dochód?

RÓWNIEŻ DOMAGAMY SIĘ USTĄPIENIA OBECNEJ RADY DYREKTORÓW CP-S, KTÓRA DOPROWADZA NASZĄ INSTYTUCJĘ (CP-S) DO BANKRUCTWA.”

Pozostałe pytania dotyczyły: wytoczonych przez Centrum na przestrzeni lat kilkunastu procesów sądowych, powodów dymisji wielu pracowników, rozliczenia się z otrzymywanych przez lata milionów na działalność Centrum, zarówno od władz Nowego Jorku, jak i Unii Kredytowej (ok. pół miliona z 10-dolarowych składek członków), oraz samowolnego zaniechania działalności.

Jak wszyscy, niecierpliwie czekałam na odpowiedzi. Chciałam się wreszcie dowiedzieć, czy to prawda, że – jak niesie wieść – pani Kamińska wydała na swoją sądową prywatę 200 tys. dolarów naszych, społecznych pieniędzy? Chciałam się dowiedzieć, ile CP-S otrzymywało rocznie z miasta i na co te pieniądze wydało; na co wydawane było co roku pół miliona dolarów naszych składkowych pieniędzy; jak są wynagradzani poszczególni pracownicy Centrum i za co? Nie dowiedziałam się ani ja, ani nikt inny.

Bożena Kamińska zignorowała bowiem każde z pytań zadanych przez przedstawicieli społeczności polonijnej, której przecież Centrum ma służyć i która jeszcze do niedawna częściowo je utrzymywała. Nie koniec na tym. Na Bożenę Kamińską, okazuje się, nie ma mocnych. Zignorowała także autorytatywne żądanie prezesa Unii, Krzysztofa Matyszczyka, by cały zarząd Centrum podał się do dymisji. Nie okazała konsternacji ani zażenowania nawet wówczas, gdy żądaniu Matyszczyka wtórowały coraz głośniejsze krzyki z sali: “Do dymisji!”

To nie wszystko. Prezes Kamińska i S-ka wielokrotnie spotęgowali swoją taktyczną ciszę, ogłaszając trzy dni później na stronie internetowej Centrum, między innymi, wznowienie wcześniej zawieszonych programów, nie wspomniawszy jednak ani słowem, że coś takiego jak manifestacja 8 marca w ogóle miało miejsce!

Wszystkim wiadomo, że sterowana cisza jest, nie mniej niż krzyk, nader skutecznym sposobem manipulacji. Środki masowego przekazu krzykiem i ciszą budują i unicestwiają idee i ludzi. Kiedyś inteligentnie zauważono, że jeśli ktoś lub coś nie zostało opisane w New York Timesie, to znaczy, że nie istnieje. Po tę mądrość my, Polonusi, nie musimy sięgać do New York Timesa, wystarczy nasza własna etniczna prasa. Otóż, żadna polonijna nowojorska gazeta nie odnotowała bodaj krótkiej informacji na temat mającej się odbyć tak istotnej manifestacji w tak słusznej sprawie!

Efekt? Dezinformacja, a właściwie brak informacji, i strata czasu na błędne ruchy polonijnych rzesz spoza Greenpointu, nie mających pojęcia, gdzie konkretnie należy się udać.

Tymczasem od manifestacji 8 marca dokładnie wiadomo, że uratować CP-S dla dynamicznej, atrakcyjnej, pełnej, rzetelnie i uczciwie prowadzonej działalności może tylko Zarząd Unii Kredytowej i zrzeszone w Centrum oraz Unii łącznie ok. 50 tysięcy Polonusów. Ta grupa będzie głosować. Musi więc być dobrze poinformowana, świadoma stawki, o którą gramy: Polonii jako liczącej się grupy etnicznej, która ma coś do powiedzenia i MÓWI, co możliwe jest tylko za pośrednictwem organizacji. Także świadoma zarówno zarzutów stawianych Kamińskiej i jej ludziom, jak i warunków, które musi spełnić każdy z kandydatów do nowego zarządu.

Tylko Unia Kredytowa może zwołać walne zgromadzenie, co właśnie próbuje uczynić. Tylko Polonia, te ponad 50 tysięcy osób, będzie wybierać i ważne jest, by wybrały dobrze.

Ostatnio edytowany przez Art Be (08.16.2009 19:51:50)


That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

Offline

 

#2 08.16.2009 20:03:00

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA
Zarejestrowany: 07.09.2007
Posty: 13193

Re: Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)

czesc druga

http://img36.imagefra.me/img/img36/2/8/16/zoomboy/f_k0j8aotm_e45abd1.jpg

Rola przywództwa Unii Kredytowej i nasze głosy

Informacja o ciągnącym się od lat dramacie Centrum musi nie tylko dotrzeć, ale przede wszystkim wstrząsnąć całą naszą społecznością, a szczególnie ponad 50 tysiącami członków Centrum o Unii Kredytowej. Wygranie kolejnego etapu polonijnej walki o uratowanie programów i budynków jednego z ostatnich nowojorskich bastionów Polonii (po haniebnej utracie Prospect Hall, być może już dokonanej – zdaniem wielu – utracie Domu Żołnierza i grożącym od lat niebezpieczeństwie utraty Domu Narodowego na Driggs) zależy bowiem najbardziej od wiedzy i zaangażowania nas, szeregowych członków Unii.

Zgodnie z ostatnią wersją statutu Centrum (powstałą za czasów Kamińskiej), potrzeba 1000 podpisów, by Zarząd Unii Kredytowej miał prawo angażować się w sprawy 50-tysięcznej społeczności zrzeszonej w obu organizacjach. Na szczęście, wolontariusze zebrali ich dużo więcej pod wotum nieufności dla obecnej Rady Dyrektorów Centrum. Kolejnym krokiem jest zebranie wymaganych przez statut pani Kamińskiej 20% członkowskich podpisów, bo aż tyle potrzeba, aby broniący naszych interesów zarząd Unii miał prawo zwołać (wysyłając zawiadomienie do wszystkich 50 tysięcy członków) od wielu tygodni oczekiwane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, władne przeprowadzić zmianę, o którą chodzi: usunięcie obecnego zarządu Centrum Polsko-Słowiańskiego!

Zawiadomienie jednak nie wystarczy, bo nie wyczerpie tematu. Musimy pomóc rozprzestrzeniać szczegółowe informacje. Całą więc siłą płuc, transparentów, ulotek i protestacyjnych listów krzyczmy: “NIE!” – polonijnej Ameryce C na Greenpoincie; “NIE!” – wieloletniej prywacie, indolencji, defraudacji, niszczeniu polonijnego mienia i dobrego imienia Polonii, jak również niszczeniu ludzi przez zarząd Centrum Polsko-Słowiańskiego, z założenia wiodącej polonijnej organizacji, a w praktyce źródła zła – głowy, od której psuje się lokalna polonijna ryba.

Skandujmy “DOŚĆ!” – latom zmarnowanych i zaprzepaszczonych szans zawodowych, prywatnych i społecznych. Krzyczmy całą prawdę, od samego początku.

By to zrobić, cofnijmy się o dziesięciolecia (o tak, ryba zaczęła się psuć znacznie wcześniej, jeszcze przed nastaniem rządów Bożeny Kamińskiej).

Przez dekady mieszkaliśmy w kraju obfitości, w którym z kas miejskich szły ogromne pieniądze na pomoc dla nowo przybyłych. Wystarczyło o nie zwyczajnie poprosić, by wiele dostać. Wystarczyło poprosić kilkakrotnie i dobitniej, z użyciem mocniejszych argumentów na temat niecierpiących zwłoki potrzeb etnicznej społeczności, by dostać wszystko: klucze do życia, które określa się w kategoriach sukcesu i szczęścia.

Miasto dawało pieniądze na wyposażenie wnętrz i sprzęt, jak choćby komputery, ale także kamery filmowe. Oferowało ponadto pomoc merytoryczną i kadrową na liczne kursy dokształcające i zajęcia rekreacyjne: zarówno te oczywiste, jak kursy przygotowujące do egzaminu na obywatelstwo, nauki języka angielskiego na wszystkich możliwych poziomach, czy specjalistyczne, zawodowe, przygotowujące do już czekającej na chętnych pracy; jak i te mniej oczywiste, na które składa się cała gama zajęć wzbogacających mózg, ciało i ducha: od akademickich wykładów po lekcje salsy i tango.

Wszystkie mieszkające w Ameryce grupy etniczne brały od miasta, ile się dało, a niekiedy i więcej. Wszystkie z wyjątkiem... Polonii. O nie, Bożena Kamińska i Ska nie wyważali żadnych drzwi. Poszli – choć brutalniej i ostrzej – dobrze już przetartym szlakiem, często zresztą wspomagani przez tych, którzy ów szlak wcześniej przecierali.

Co robiły przez dziesięciolecia kolejne tchórzliwe, małostkowe wierchuszki większości charytatywnych polonijnych organizacji? Jeśli cokolwiek, bo często nic, to bardzo niewiele. Dlaczego? Ano dlatego, że siła jest w liczbach. A duże liczby wykształconych z pomocą miejskich programów, posiadających odpowiednie licencje i dyplomy, mądrych i świadomych ludzi – to dla niedouczonego “lidera-tchórza” groźna konkurencja i pewna utrata ciepłego stołka. Skutki? Któż ich nie zna? To zniszczeni ludzie, którym nie dano szansy. To doprowadzane do bankructwa przez polonijnych prezesów domy narodowe – w całych Stanach, rok po roku, jeden po drugim. Wśród nich jeden z najwspanialszych: złotodajny i życiodajny Prospect Hall, który Polonia utraciła w 1981 r. Ktoś zaplanował, że greenpoinckie Centrum Polsko-Słowiańskie ma wkrótce pójść w jego ślady.

Co robili przez te same dziesięciolecia liderzy na przykład latynoskich instytucji charytatywnych? Wszystko, łącznie z przeinwestowywaniem własnego czasu i energii, aby do miejskich funduszy dodać jak najwięcej środków zarobionych przez siebie i swój zespół. Dlaczego? Ano dlatego, że siła jest w liczbach. A duże liczby wykształconych z pomocą miejskich programów, posiadających odpowiednie licencje i dyplomy, mądrych i świadomych ludzi – to dla inteligentnego, odważnego, pewnego siebie i swojej wartości lidera wierna, niezawodna armia zwolenników, z którymi wygra każdą bitwę – i w czasach wojen, i pokoju. Skutki? Któż ich nie zna, nie widzi i nie czuje? Za miejskie pieniądze, a także odwagę i pracę własnych liderów, Latynosi “kupili sobie” prosperity, władzę i siłę. Są potęgą wszędzie: od przedszkoli po uniwersytety, od władz małych, lokalnych instytucji po Biały Dom. Już pół Ameryki mówi po hiszpańsku, a będzie mówiło więcej.

“Nic o nas bez nas” – to credo Latynosów.

Bolesny problem współwiny

Wykrzyczcie całą prawdę, a więc i tę, która ośmiesza was i waszych najbliższych. Ośmiesza, ale i też czyni współwinnymi. Bo jesteście współwinni, jeśli przez lata trzymaliście się z boku, bezczynnie patrząc na śmierć kolejnych programów Centrum P-S. Szczególnie, jeśli staliście lub nadal stoicie na czele wiodących polonijnych organizacji, jak chociażby nowojorski oddział KPA, z szefem Frankiem Milewskim na czele, mający moralny obowiązek opowiedzieć się po stronie Polonii, jej potrzeb i prawdy, a wybierający od lat, konsekwentnie, oportunizm i asekuranctwo.

Jesteście wpółwinni, będąc autorami punktu w statucie Centrum, który żąda aż 20% podpisów członków Unii Kredytowej pod wotum nieufności dla prezesa CP-S, aby go odsunąć od władzy. Tylko niekompetentny prezestchórz, trzymający się kurczowo swojego stołka, mógł wymyślić takie karkołomne, nieomal niewykonalne żądanie. Który z poprzedników pani Kamińskiej to zrobił? Który z poprzedników Kamińskiej tak zmienił statut Centrum Polsko-Słowiańskiego, że stanowisko prezesa jest nieomal dożywotne?

Jesteście współwinni, jeśli co trzy lata oddawaliście – jak automaty – swój głos na ten czy poprzednie zarządy Centrum Polsko-Słowiańskiego, nie mając pojęcia, na kogo głosujecie.

Bijcie się w piersi, przepraszajcie i zadośćczyńcie, jeśli odegraliście brudną rolę w którymś z kilkunastu oszczerczych procesów wytoczonych Unii Kredytowej, pojedynczym polonijnym organizacjom czy poszczególnym Polonusom przez Bożenę Kamińską lub Andrzeja Kamińskiego – jej męża prawnika. Geneza i historia tych procesów, za którą liczni niesłusznie oskarżeni zapłacili zdrowiem i majątkiem, to zbyt obszerny temat, by się nim tutaj zajmować.

Czy nie boją się trybunału sprawiedliwości ci, którzy jak dwaj panowie z Komisji Rewizyjnej Centrum uczciwie i odważnie (jak się zdawało) w grudniu ubiegłego roku podpisali – jakże przez całą Polonię oczekiwany – wniosek o usunięcie pani prezes Kamińskiej i jej gwardii przybocznej, po to tylko, by dzień później… anulować własny podpis?! Chciałoby się wierzyć, że już płacili za swą bierność i przyzwolenie na zło, na które jako pracownicy CP-S przymykali oczy dla takich czy innych materialnych zysków.

Ale błądzić jest rzeczą ludzką. I najwartościowszym się zdarza. Na szczęście, każdemu z nas los daje przynajmniej drugą szansę. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zmieńcie front teraz; przejdźcie na stronę sprawiedliwości i prawdy. Czas ucieka. Może zbierzecie część z koniecznej liczby podpisów, by dać w Centrum szansę nowym ludziom, nowym czasom i ideom? Może zachęcicie przyjaciół – listami i telefonami – by zrobili to samo na własnej stronie internetowej? Nie ma czasu. Musimy się spieszyć! Prawdę trzeba wykrzyczeć, by mogła poruszyć najbardziej opornych i obojętnych.

Jak widać, historia się powtarza. Tymczasem nie wolno wchodzić dwa razy do tej samej rzeki zła i błędów. Tylko znajomość historii przez 50-tysięczną rzeszę wybierającą nowy zarząd Centrum pozwoli nam wszystkim tej złowieszczej rzeki uniknąć. Mowa tu oczywiście o historii Centrum Polsko-Słowiańskiego i paru innych kluczowych nowojorskich organizacji. Z jej twórcami i burzycielami. Pamiętajmy, że ciągle są wśród nas. Także ci, którzy w niszczącej nas rzece czują się w swoim żywiole.

Centrum jest nadal w niebezpieczeństwie. Fakt wznowienia programów przez Bożenę Kamińską znaczy tyle samo, ile ich niedawne zamknięcie pod pretekstem, że nie da się ich prowadzić bez 20-dolarowych składek członków Unii. Znaczy tyle samo, ile jej późniejsza oferta, że przywróci programy, gdy Unia zgodzi się dać jej, jak dawała dotychczas, pół miliona rocznie, a więc 10 dolarów od członka. Znaczy niewiele, jeśli cokolwiek. Bo przecież w finansach Centrum nie zmieniło się NIC. Jak wierzyć pani prezes, która przed paroma zaledwie tygodniami nie mogła prowadzić programów, a dziś może?

Jej odpowiedzią jest cisza. I przez tę ciszę trzeba się przebić krzykiem. Krzyczcie całą siłą płuc, transparentów, ulotek, apeli protestacyjnych, artykułów prasowych i listów do redakcji.


That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

Offline

 

#3 08.16.2009 20:04:00

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA
Zarejestrowany: 07.09.2007
Posty: 13193

Re: Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)

Art, czy zrobiłem coś nie tak?


That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

Offline

 

#4 08.16.2009 20:06:29

Art Be
Administrator
Zarejestrowany: 04.30.2009
Posty: 719

Re: Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)

Tak, zapomniałeś o cytowaniu ŹRÓDŁA informacji!
Następnym razem cały post zostanie usunięty.


Art Be
Administrator
forumdetroit@gmail.com

Offline

 

#5 08.17.2009 07:37:52

JCP
Niezaprzeczalna Legenda Forum
Zarejestrowany: 04.13.2009
Posty: 3520

Re: Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)

Wypisz wymaluj. Prawie jak u nas. Czytalam tez artykul na temat wkroczenia NCUA do unii kredytowej w N.Y pare lat temu, wymianie dyrektorow, przeprowadzeniu tam kontroli. Zastanawiajacy jest fakt, ze dyrektorzy naszej unii od lat odmawiaja niezaleznej kontroli("audit") w unii tlumaczac sie kosztem tego przedsiewziecia i faktem, ze kontrola jest co roku. To prawda, ze jest kontrola. Ta sama kompania od poczatku istnienia unii. Sprawdzenie paru pozyczek, kont, tzw. "rutynowe badania". Koszt "full audit" jest mniejszy niz koszt reklam w radio. Jezeli reklamy nie daja zadnego efektu, interesujace jest dlaczego tak uparcie placimy za reklame i jeszcze bardziej uparcie dyrekcja nie godzi sie na kontrole. Czy sa sprawy, ktorych dyrekcja nie chce ujawnic?

Offline

 

#6 08.17.2009 11:02:54

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA
Zarejestrowany: 07.09.2007
Posty: 13193

Re: Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)

I bet, there are http://www.smileyvault.com/albums/CBSA/smileyvault-cute-big-smiley-animated-006.gif


That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

Offline

 

#7 08.17.2009 19:44:08

JCP
Niezaprzeczalna Legenda Forum
Zarejestrowany: 04.13.2009
Posty: 3520

Re: Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)

Przesledzilam cala sytuacje w prasie dotyczaca Centrum Polsko-Slowianskiego w N.Y. Bardzo interesujaca historia. I bardzo podobna do tu nam znanej. Polecam lekture na PoradnikSukces.com, w dziale Zycie w Ameryce-Sprawy Polonijne. (Polonijny kretacz, Kto sieje wiatr, Wojna polsko-slowianska i inne)

Offline

 

#8 08.17.2009 21:18:21

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA
Zarejestrowany: 07.09.2007
Posty: 13193

Re: Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)


That’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

Offline

 

#9 07.20.2010 13:14:12

Zoomboy
Legendarny Mistrz Forum
Od: USA
Zarejestrowany: 07.09.2007
Posty: 13193

Re: Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)

http://img40.imagefra.me/img/img40/8/7/20/zoomboy/f_wafnlj1hweqm_a7a8669.png

Problemy jak u nas, ale zdecydowanie wiecej ludzi sie tym interesuje...

Co dalej z Centrum Polsko-Słowiańskim?

Jak informowaliśmy w piątkowym "Nowym Dzienniku", Halina Zawadzka, Adam Grochecki i Eryk Myssura nie są już członkami Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego.

Wszyscy troje podali się do dymisji po tym, jak podczas zeszłotygodniowego zebrania Rady Dyrektorów jeden z członków tego gremium wystąpił z wnioskiem o odwołanie Haliny Zawadzkiej z funkcji prezesa tej instytucji. Wniosek został przyjęty.

Jako powody dymisji w e-mailu rozesłanym do mediów, o którym początkowo nie wiedzieli pozostali członkowie Rady Dyrektorów, podano "przyczyny osobiste". Była w nim również mowa o złej atmosferze na zebraniach oraz różnicach poglądów.

Bożena Kamińska, dyrektor wykonawcza CP-S, poproszona przez nas o wypowiedź, nie chciała na razie komentować tej decyzji.

Dlaczego informacja o dymisjach najpierw dotarła do mediów, a dopiero potem do pozostałych członków Rady Dyrektorów CP-S?

"O naszej rezygnacji chciałam poinformować przede wszystkim członków Centrum, dlatego najpierw wysłaliśmy press release do mediów – wyjaśniła w rozmowie z "Nowym Dziennikiem" Halina Zawadzka. – Zrezygnowałam z funkcji, gdyż wszystkie moje dotychczasowe pomysły i próby wprowadzenia jakichkolwiek zmian w Centrum były blokowane. Poza tym utraciłam zaufanie do dyrektor wykonawczej CP-S, tak więc dalsza nasza współpraca była bezcelowa".

O co chodzi w sporze w największej polonijnej organizacji społeczno-kulturalnej w Nowym Jorku?

Z naszych informacji wynika, że ostatni konflikt ogniskuje się wokół dwóch spraw. Pierwsza to kwestia trybu powołania i składu Komisji Nominacyjnej CP-S, w związku ze zbliżającymi się wyborami do Rady Dyrektorów i Komisji Rewizyjnej. Nie jest jasne, kto mianował członków Komisji Nominacyjnej. W dniu wczorajszym w polonijnej prasie ukazało się ogłoszenie z jej składem. Weszli do niej: John Czapliński, Janusz Jóźwiak, Andrzej Krygowski, Frank Milewski, Regina Mońko.

Druga sprawa dotyczy rzekomego wydatkowania przez CP-S kwoty 60 tys. dolarów na wyposażenie studia telewizyjnego, mieszczącego się na terenie Centrum. Powstaje pytanie, do jakich celów i przez kogo będzie ono wykorzystywane?

Takie pytania, a także szereg innych krążą w e-mailach Polaków mieszkających w metropolii nowojorskiej, zaniepokojonych sytuacją w CP-S. Czy oficjalny komunikat, który zapowiedziała Bożena Kamińska, cokolwiek w tej sprawie wyjaśni?

Poproszony przez "Nowy Dziennik" o komentarz Tomasz Bortnik, prezes Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która corocznie przekazuje na Centrum składki członkowskie w wysokości 400 tys. dolarów, obiecał ustosunkowanie się do sprawy w tym tygodniu.

MŻ, BAT
Komentarze:   

Name: Czlonek
   

Date: 2010-07-19 16:45:59

Hmmm, no tak. Prezes Rady Dyrektorow popada w konflikt z Dyrektorem Wykonawczym i kto wylatuje? Oczywiscie Prezes Rady Dyrektorow. Tylko w Centrum to jest mozliwe smile

Name: Zaniepokojona
   

Date: 2010-07-19 16:50:28

Kaminscy juz pewnie te pieniadze uplynili. Komisja Nominajcyjna to przeciez przyjaciele Kaminskiej. To ona ich nominowala, nie spoleczenstwo. Czy w koncu ktos sie tym zajmnie, zeby to zmienic i odsunac tych konfliktowych?

Name: rex
   

Date: 2010-07-19 19:13:30

jak dlugo pamietam, a jestem czlonkiem unii ponad 15 lat, to zawsze byla WALKA o stolki w tej instytucji, a jak nie wiadomo a co chodzi , to wiadomo chodzi o niezla kasiore

Name: Krzysztof z NJ
   

Date: 2010-07-19 19:22:21

a jeszcze rok temu w ramach wielkiej przylazni razem opluwano Matyszczyka, Zawisnego i innych. Myssurowie i Kaminscy byli razem, Grochecki wtak troszczyl sie o Centrum. Teraz to grupa polonijnych niszczycieli walczy ze soba, a my wszyscy za to placimy dajac za zgoda Bortnika skladki do Centrum. Kiedy wszyscy przejrzymy w koncu na oczy!

Name: Gosc
   

Date: 2010-07-19 19:24:00

Wiadomo kto inwestuje w media? Ten kogo najwiecej tam pokazuja, a kogo? Kaminski. Wywalisc ja z CP-S

Name: Jerzy
   

Date: 2010-07-19 19:53:34

Jesli Zawadzke odwolano z pozycji prezesa, to wyglada na to ze conajmniej jeden z dyrektorow zmienil glos.. Bylo ich tam 7-miu, 3 zrezygnowalo w protescie, to ciekawe kto z pozostalych 4 przestal popierac Zawadzka? Na www.polishslaviccenter.com podaja ze pozostali tam Jozwiak, Bronchard, Bylinka i Kaminska. .

Name: Jerzy
   

Date: 2010-07-19 19:58:19

Ops.. Strona Centrum to: www.polishslaviccenter.org

Name: GTPRESS
   

Date: 2010-07-19 20:45:26

to 60 tys poszlo /?/ na wyposazenie Studia TV dla Czlonkow CPS i PSFCU, tak czytalem w prasie, to dobrze, ze CPS troszczy sie o rozwoj swoich Czlonkow, skad te pretensje? jako czlonek oczekuje, ze Studio TV zacznie dzialac w interesie Nas wszystkich, a moze juz dziala.......?

Name: Zibi
   

Date: 2010-07-19 20:54:15

I dlatego ja od wielu lat mam konto w Citi.

Name: nie durak.....
   

Date: 2010-07-19 21:17:22

Zibi, ja tez, w Unii Ukrainskiej, konto IRA - 2.75 proc, w naszej - 0.4 proc.

Name: Soltys
   

Date: 2010-07-19 21:19:17

Na ostatnim zebraniu spawozdawczo-wyborczym mozna bylo zauwazyc wyrazna roznice zdan pomiedzy indywidualnymi czlonkami rady. Osoba pana Jozwiaka w komisji nominacyjnej to przyslowiowy policzek dla wszyskich czlonkow CPS. Nigdy nie przypuszczalem ze bede musial przyznac panu Matyszczykowi racje zeby przez „zaglodzenie” CPS chcial zmusic pania Kaminska do ustapienia z wszyskich sprawowanych tam funkcji. Niestety tak sie nie stalo i jestem bardzo ciekawy jak sie czuja teraz ci wszyscy centrowcy ktorzy na „wagonie” pani Kaminskiej weszli do rady dyrectorow PSFUK i otworzyli kurek z pieniedzmi dla CPS i Telewizji pana Jozwiaka. Jest mi rowniez ogromnie przykro ze pan Frank Milewski dal sie wciagnac w ta farse jaka jest nowa komisja nominacyjna CPS z panem Jozwiakiem.

Name: cichy
   

Date: 2010-07-19 21:30:52

Zaorac ta gmine.... posadzic buraki.... i napisac LOMZA CITY...

Name: Cecylia
   

Date: 2010-07-19 22:35:21

Jaki jest adres Uni Ukrainskiej? Jak tylko ktos mi podpowie to natychmiast tam sie przeniose. Mam dosc cyrku Kaminsko-Jozwiackiego.

Name: duszek
   

Date: 2010-07-19 23:03:58

Do GTPRESS - a w jakiej prasie to czytales? Mozesz podac zrodlo? Bo ja sprawdzalem na stronie Unii (NIE CENTRUM) i tam nic nie ma o jakiejkolwiek telewizji. Wyglada to na scieme, zeby pieniadze Centrum znow mogly pojsc na nowy sprzet dla Jozwiaka. Jak zwykle.

Name: Soltys
   

Date: 2010-07-19 23:21:45

Do duszek - Pytanie padlo na ostatnim zebraniu sprawozdawczym "czy to prawda ze CPS buduje studio televizyjne i dla kogo?" Pani Kaminska odpowiedziala ze tak... ale te pieniadze to byla donacja... to studio bedzie udostepnione dla mlodziezy zeby sie uczyla i robila programy... i taki tam garbage w ktory nikt nie wierzy

Name: 2xx
   

Date: 2010-07-20 00:01:34

Lepiej pozno niz wcale ND sie obudzil co sie dzieje na naszym podwurku ,a co sie jeszcze bedziie dzialo ,slyszalem iz Kaminska z Jozwiakiem maja spakowane walizki z pieniedzmi ,ktore dal im Bortnik z Matyszczykiem.

Name: Lolek z greenpointu
   

Date: 2010-07-20 00:15:43

Krzysztof z NJ i Soltys - tylko matyszczyk chcial zamienic kaminska na zawisnego i cala jego swite - przeciez to wielkie przyjaciele i kumple juz wszystkie stanowiska mieli obsadzone -

Name: NYC
   

Date: 2010-07-20 01:05:09

Krygowski - ha,ha,ha,

Name: GTPRESS
   

Date: 2010-07-20 06:29:30

duszek, w Kurierze-Plus, jest tam relacja z zebrania CPS piora Pani Redaktor Zofii Klopotowskiej......

Name: ludwik
   

Date: 2010-07-20 06:46:41

TYLKO MALI LUDZIE I HYPOKRYCI REZYGNUJA BEZ DANIA POWODU. DLACZEGO ONI ZREZYGNOWALI? MOZE WOGOLE NIE POWINNI BYLI TAM BYC? CZY GDY NIEMA SIE WIEKSZOSCI TO SIE REZYGNUJE? PO CO TAM WCHODZILI?

Name: abc
   

Date: 2010-07-20 07:12:33

ludwik ty chyba nie czytaty bo juz kilka powodow widac bylo jakies tv studia a po co to centrum a jakas komisja nominacyjna i jeszcze nie wiadomo co - jakos zawsze albo rezygnuja albo sa usuwani inni ludzie a nie kaminska i jozwiak cos to nie tak - to znakiem tym wszyscy sa niedobrzy tylko kaminska i joziwak sa super

Name: Zebrak
   

Date: 2010-07-20 07:51:39

Przez ostatnie lata Unia przekazala ze skladek czlonkow ponad 10 milionow dolarow ,ja sie pytam gdzie sa te pieniadze,milion zarobila Kaja Sawczuk zostaje jeszcze 9 milionow ,milion ksiegowa zostaje jeszcze 8 milionow ,ponoc Ciec zarabia rocznie 100 tys. ,no moze Sawczuk Jozwiak iKaminska ,ktorzy byli nieprzerwanie te 10 lat cos powiedza?

Name: Jas
   

Date: 2010-07-20 08:34:39

Ludwik ty ciemny HYPOKRYTO jak bys znal Historje Polski to bys wiedzial ze Jozef Pilsudzki powiedzial UMIEJETNIE SIE WYCOFAC TO WYGRAC,ale ty uzywasz slow ktorych niw rozumiesz a pleciesz,no wiec Ludwik do RADLA a nie do polityki.

Name: byly dyrektor
   

Date: 2010-07-20 08:39:42

Nikt nie moze sprostac Kaminskiej i Jozwiakowi. Wszyscy sa niedobrzy i nadaja sie do wyrzucenia. Ale zostawic nalezy obecna klike: Jozwiak( kase bierze z TV i ze stolowki) prawie 100 tys), Kaminska ( pensja prawie 100 tys), Bieniek-ciec( zarzadza niedochodowa stolowka z pensja prawie 100 tys rocznie), Ksiegowa co to nigdy nie potrafi odpowiedziec na zadawane pytania na zebraniach ( pensja prawie 100 tys), Mleczko redaktor naczelny paszkwili ( pensja 100 tys, po polowie z miasta i ze skladek). No i po skladkach. Programy jak juz wszyscy wiedza utrzymuja sie z funduszy miejskich w 100 %.

Name: czlonek CPS i PSFUC, 1989
   

Date: 2010-07-20 08:56:02

zebrak, masz racje, jesli Nasz Unia istnieje ponad 25 lat to faktycznie kwoty przekazane na CPS moga byc nawet wyzsze niz 10 mln USD, czy ktos to liczyl? nalezy oczekiwac, ze Pan Bortnik w swoim "ustosunkowaniu sie" do sprawy wyjasni watpliwosci co do centa i bedzie po problemie.....

Name: ludwik2
   

Date: 2010-07-20 09:06:16

Ludwik, masz racje, tak rezygnowac bez podania dobrych przyczyn (osobiste, niedobra atmosfera - to kpina) - to jakis chwyt ponizej pasa. Pamietam, ze na Haline Zawadzka i Adama Grocheckiego glosowalem, o tym Eriku Myssurze nie pamietam, a tu oni tak sobie po prostu rezygnuja. Nie byli warci mojego glosu. A moze i lepiej ze odeszli...

Name: 123oh
   

Date: 2010-07-20 09:15:02

lczlonek cps psfuc - unia przekazuje skladki czlonkowskie do centrum tak jak dla innych sponsorow - u tych innych tez dobrze sie nie dzieje - poparz tylko na clark tam wogole nikt nie wie co sie dzieje bo tam rada ktora sama sie wybiera a czlonkowie nic do tego nie maja - to nie jest tylko centrum -

Name: wierny czytelnik
   

Date: 2010-07-20 09:20:53

byloby dobrze, gdyby znakomita reporterka NDz, Pani Ewa Kern-Jedrychowska odwiedzila Studio TV przy CPS i ukazala Nam kulisy pracy z mlodzieza polonijna, cztalem Jej relacje nt. obiadow za $1, sadze, ze i teraz wykona kawal dziennikarskiej roboty........ NDz postulowal tez propagowanie uniwersytetow # wieku, takie dobrze wyposazone przez miasto NY studio to tez dobry pomysl na zajecia naszych Seniorow w weekendy......

Name: babcia z ksiazeczka
   

Date: 2010-07-20 09:23:58

123oh, to ONI tak szastaja naszymi pieniedzmi bez naszej zgody i nadzoru? w koncu tu chodzi o miliony dolarow, a co na to kontroler miejski, co na to Unia Federalna?

Name: Jerzy
   

Date: 2010-07-20 09:51:19

babciu, Centrum ma roczne wydatki okolo 2 milionow na rozne programy. Tutaj jest mowa czy studio TV powinno byc za 20 tysiecy czy za 60 tysiecy. Wiekszosc rady przeglosowala 60 tysiecy, ta mniejszosc co zrezygnowala byla za 20 tysiecy. Byla roznica zdan w radzie, ale zeby to bylo podstawa do rezygnacji czesc rady? -- trudno uwierzyc.

Name: papuga
   

Date: 2010-07-20 10:04:38

Jerzy, tutaj, to znaczy gdzie? nie jest istotne ile studio kosztowalo, kasa byla z grantu, waznym jest, komu to studio sluzy?

Name: notoco
   

Date: 2010-07-20 10:36:11

Papuga a co to za roznica czy z grantu czy ze skladek - ale masz racje komu to studio sluzy - czy centrum ma zamiar kupic stacje tv aby transmitowac z tego studia -jezeli to ma sluzyc naszej mlodzierzy to po diabla 60,000 ile taka kamera moze kosztowac $500/1000 nawet 2 i to sobie studenci puszczaja na jakis nam you tube czy facebook czy jakis tam inny cos tam nie jestem biegly w tych sprawach

Name: martwie sie
   

Date: 2010-07-20 10:41:04

Babcia z ksiazeczke - nie rozumiesz i mieszasz unie z centrum a kontroler nic nie ma do tego - kontroler nic nie ma do pieniedzy ze skladek czy z grantow - jezeli sa wydawane pieniadze na cele ktore sluza naszym czlonkom to jest wszystko ok nawet jak sa miliony - ale po dialba jakies studio za $60,000 a na ile programow bardziej pozytecznych to by wystarczylo - a moze by bylo lepiej wydac np. na kursy przygotowania do egzaminow na studia naszej mlodzierzy albo cos bardziej praktyczne

Name: Elizabeth
   

Date: 2010-07-20 10:51:30

Matyszczyk, wadolowska, sawczuk , wierzbowska i chmielewski mieli racje , gdy wstrzymali przekazanie skladek do Centrum. Przypomnijcie sobie jak wtedy byli opluwani przez Bortnika, Myssure, Mleczke i innych im podobnych w Radiu Rytm. Ludzie z greenpointu wybrali wtedy do Unii Grocheckiego, Bortnika i Sporka - poplecznikow Kaminskiej. Czy my jako Polonia mamy jeszce resztki rozumu?

Name: cos nie tak
   

Date: 2010-07-20 11:54:13

Elzuniu to dlaczego nic kaja sawczuk nie mowila siedziala tam przez 10 lat i do tej pory cicho siedzi a matyszczyk i spolka chcieli tam zainstalowac p. zawisnego to jaka to by byla zmiana -

Name: Stachu
   

Date: 2010-07-20 12:22:16

A co do tej pory powiedziala Zawadzka, Grochecki czy Mysura ??????????????? Milcza, a moze warto byloby podac jakies konkrety. Ten Mysura to adwokat wiec jak Kaminski pozwie go do sadu to sam moze sie bronic. Kazdy inny bedzie musial wydawac kase z rodzinnego budzetu, wiec najlepiej sie nie odzywac, I dalej bedziemy okradani przez Kaminskich, Jozwiaka i Ciecia Bienka.

Name: Ala
   

Date: 2010-07-20 12:25:27

Tak na zdrowy rozum to: niemozliwe zeby tyle osob nie mialo racji, a tylko 2 ja mialy. Policzcie ile osob albo sie wycofalo z dzialanosci w Centrum, albo zostalo wyrzuconych, a jakie nazwiska sa tam od lat i tym manipuluja. KAMINSKA, JOZWIAK, BIENIEK to czarne owce CPS

Name: Szukajacy
   

Date: 2010-07-20 12:28:21

A gdzie sie ukrywa mistrz Sporek - mistrz od trudnych problemow ??????????? On caly czas nie widzi co sie dzieje z Centrum pod dowodztwem Kaminskiej i Jozwiaka ?

Name: itd
   

Date: 2010-07-20 13:32:53

Ala gdzies to bylo na tym blogu ze tam jeszcze sa dwi osoby w radzie ktore glosowaly za wywaleniem zawadzkiej z prezesury chyba bronchard i belinka

Name: Zaniepokojona
   

Date: 2010-07-20 13:47:03

Wydaje mi sie, ze Janusz Jozwiak, ktory jest obecnie 1st vise president nie moze byc w Komisji Nominacyjnej!!! To przeciez nie jest zgodnie z prawem!

Name: Kot
   

Date: 2010-07-20 13:53:09

Pewnie, ze to byla Bronchard. To przeciez cien Kaminskiej. A na dodatek taka prosta i glupia chlopka.

Name: Jurek
   

Date: 2010-07-20 14:37:52

Zaniepokojona, cos sie pomieszalo, jak pamietam to w uni prezesem byl Storozynski i sam siebie nominowal do komisji nominacyjnej. W unii podobno komisje nominacyjna wyznacza prezes, w centrum ta komisje wyznacza rada wiiekszoscia glosow. Kazdy czlonek centrum moze byc w tej komisji.

Name: Janusz
   

Date: 2010-07-20 14:54:43

Ta burza to nawet tak zle nie wyglada. Rada w centrum sie zdrowo pozarla, czesc z nich zrezygnowala i jedyne o czym sie mowi to czy studio TV ma byc male (20.000) czy duze (60.000) i jest obawa ze byc moze jozwiaka TV na tym kiedys tez skorzysta. A gdzie te przekrety o ktorych wolal Matyszczyk gdy wstrzymal przekazywanie skladek??? To tam moze nie jest tak zle jak co niektorzy goraco zapewniaja...

Name: Ala
   

Date: 2010-07-20 15:27:52

Ano wlasnie moze jest zle, moze nie jest tak zle. A moze jest tragicznie !

Name: ludwik
   

Date: 2010-07-20 15:32:02

PANIE KONDRATOWICZ, PROSZE NIE CENZUROWAC NIEWYGODNE KOMENTARZEThat’s all, folks
Przekażmy sobie znak pokoju.
Hasta la vista, Vaya con Dios
Я возвращусь, Ich werde zurück sein, Je reviendrai, Estarei de volta, Θα είμαι πίσω, I červnu se zpět, Leszek vissza, وحقوق عودة

Offline

 

#10 07.20.2010 16:53:23

Agend09
Rozgadany
Zarejestrowany: 03.09.2009
Posty: 227

Re: Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)

cyt.:  Poproszony przez "Nowy Dziennik" o komentarz Tomasz Bortnik, prezes Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która corocznie przekazuje na Centrum składki członkowskie w wysokości 400 tys. dolarów, obiecał ustosunkowanie się do sprawy w tym tygodniu.
---------------------------------------------------------------------
A jak u nas?  U nas prezes rady dyrektorów unii kredytowej ani by nie zwrócił uwagi na takie pytanie, chyba żeby zgnoić gazetę i wszystkich ktorzy zadają niewygodne pytania. Ciekawe czy tam ktoś poda do sądu tych co komentują i dyskutują?

Offline

 
  • Index
  •  » Finanse
  •  » Dzialnosc Unii Nowojorskiej (skad my to znamy?)

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
wygląd forum i administracja techniczna Bartłomiej Kozielski
kontakt z właścicielem i administratorem strony forumdetroit@gmail.com